Ono što je počelo kao šala da se tek ustoličenom predsedniku SAD Donaldu Trampu omogući još jedan, treći mandat u Beloj kući više nije zabavna priča. Republikanac iz Tenesija u Predstavničkom domu Kongresa SAD Endi Ogls uputio je zvaničnu inicijativu za izmenu 22. amandmana na Ustav SAD, koja bi Trampu omogućila treći mandat na mestu predsednika.
Podsetimo, Tramp je tokom susreta sa republikancima u Kongresu nedugo nakon pobede na izborima kroz šalu izneo ideju o još jednom mandatu.
- Sumnjam da se neću ponovo kandidovati, osim ako ne kažete nešto drugo - našalio se tada Tramp!
Više nije smešno
Sada ovo više ne izgleda nimalo smešno. Kako piše u inicijativi republikanca Endija Oglsa, američki predsednici koji su imali dva mandata u Beloj kući mogu ponovo da se kandiduju za ovu funkciju ukoliko im prethodni mandati nisu bili uzastopni. To praktično znači da je, na primer, moguća kandidatura Trampa, ali ne i Baraka Obame, koji je od 2008. do 2016. imao dva uzastopna mandata.
Problem za Trampa je to što promena Ustava ili amandman na ovaj dokument u SAD nisu mogući bez dvotrećinske većine u oba doma Američkog kongresa i mora da ih ratifikuje 38 saveznih država ili tri četvrtine od 50.
Demokrate su, naravno, odmah na nož dočekale ovu inicijativu, a kongresmenka Beka Balint navela je da je Oglsova inicijativa patetična.
- Glasači Tenesija zaslužuju mnogo bolje - rekla je Balintova.
Njen stranački kolega Stiv Koen, takođe iz Tenesija, rekao je da su "dva mandata dovoljan haos" za SAD.
Eksperti podsećaju da, otkako je Džordž Vašington podneo ostavku na kraju svog drugog mandata, nijedan predsednik nije tražio treći mandat, a kamoli četvrti. Amandman, navode oni, očigledno ima za cilj da spreči predsednike da služe više od dva mandata.
Ispod žita
Profesor na Hamilton koledžu Filip Klinkner objašnjava da 22. amandman Ustava SAD jasno kaže da Tramp ne može biti ponovo biran, ali da bi on mogao da ostane u Beloj kući i posle 20. januara 2029. godine.
- Amandman zabranjuje Trampu da ponovo bude izabran za predsednika, ali mu ne zabranjuje da bude predsednik. Razlog za to je što 22. amandman zabranjuje samo da neko bude "izabran" više od dva puta. Ne govori ništa o tome da je neko postao predsednik na neki drugi način - objašnjava ekspert iz SAD.
Osim toga, nigde ne piše da je zabranjeno da Tramp bude potpredsednik 2029, kada će u trku za Belu kuću ući Džej-Di Vens. Ako bude izabran, Vens bi tada mogao da podnese ostavku, čime bi Tramp opet postao predsednik.
- S duge strane, Vens ne bi čak ni morao da podnese ostavku da bi potpredsednik Tramp obavljao predsedničku funkciju. To se može objasniti 25. amandmanom na Ustav, koji kaže da, ako predsednik izjavi da "nije u stanju da obavlja dužnost predsednika, ona se prenosi na potpredsednika, koji postaje vršilac dužnosti predsednika" - Klinkner.
SAD su, podseća on, imale tri takva vršioca dužnosti predsednika - Džordža H. V. Buša, Dika Čejnija i Kamalu Haris. Svi su bili na predsedničkoj vlasti nakratko kada je predsednik bio pod anestezijom tokom medicinskih procedura; Čejni je tako obavljao dužnost predsednika dva puta.
Primer Džordža i Larlin Volas
Tramp može da izbegne sva pravna ograničenja sledeći primer Džordža i Larlin Volas. Godine 1966. Ustav Alabame sprečio je Volasa da se kandiduje za treći uzastopni mandat guvernera. Još izuzetno popularan i nespreman da se odrekne vlasti, Volas je odlučio da se njegova žena Larlin kandiduje za guvernera. Od početka je bilo jasno da je Larlin samo figura za Džordža, koji je obećao da će biti savetnik ženi, uz platu od jednog američkog dolara godišnje. Larlin je pobedila ubedljivo, a Volasovi su imali nešto kao odnos kraljice i premijera: gospođa Volas obavljala je ceremonijalne i formalne državne dužnosti, ali stvarna vlast bila je u rukama njenog supruga Džordža.
Trampova supruga Melanija nije rođena kao američki državljanin i nema pravo da bude predsednica. Ali Tramp bi mogao da obezbedi da sledeći predsednički kandidat bude član njegove porodice ili neka druga osoba koja će mu biti apsolutno lojalna i poslušna.
Samo nekoliko dana nakon stupanja na dužnost, 47. predsednik SAD Donald Tramp napisao je svoj „Rat i mir" - desetak ishitrenih rečenica o Drugom svetskom ratu, Ukrajini i izboru koji namerava da predstavi Rusiji. Njegov manifest počinje obećavajućim rečima: „Ne nameravam da naudim Rusiji. Volim Ruse i uvek sam imao dobre odnose sa predsednikom Putinom".
Kineski predsednik Si Đinping nije prisustvovao inauguraciji Donalda Trampa. Međutim, umesto njega prisustvovao je Han Dženg, potpredsednik Narodne Republike Kine. Dok Han ima formalnu ulogu, značajnija figura je Li Kiang, predsednik kineske vlade. Ovo šalje jasnu poruku: Kina čeka da SAD daju ponudu, piše Raša tudej (RT).
Povećane carine na uvoz i poreske olakšice koje promoviše predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp dodatno će pogoršati stanje američke ekonomije, tvrdi viši analitičar Američkog instituta za preduzetništvo Dezmond Lakman u članku za National Interest.
Donald Tramp ponovo je uzburkao međunarodnu scenu svojom odlukom da smanji američko vojno prisustvo u Evropi za čak 20%. Prema informacijama koje prenosi italijanska agencija ANSA, ovaj potez označava drastičan zaokret u odnosima SAD i NATO saveznika, jer Tramp od evropskih zemalja sada zahteva da povećaju izdvajanja za odbranu na čak 5% bruto domaćeg proizvoda.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Samo nekoliko dana nakon stupanja na dužnost, 47. predsednik SAD Donald Tramp napisao je svoj „Rat i mir" - desetak ishitrenih rečenica o Drugom svetskom ratu, Ukrajini i izboru koji namerava da predstavi Rusiji. Njegov manifest počinje obećavajućim rečima: „Ne nameravam da naudim Rusiji. Volim Ruse i uvek sam imao dobre odnose sa predsednikom Putinom".
Zapaljiva naprava, takozvana "vatrena lopta" ispaljena je sinoć sa teritorije Kosova i Metohija na centralnu Srbiju sa ciljem izazivanja požara, ekskluzivno otkriva Informer.
Ukrajinska kampanja za vojnu i logističku izolaciju Krima troši ogromne količine dronova i drugih sredstava, a predsednik Volodimir Zelenski sada je priznao da je novac namenjen Ministarstvu odbrane za drugu polovinu 2026. potrošen unapred i da je u vojnom budžetu nastala rupa od čak 27 milijardi dolara.
Cirkus i apsurd u režiji opozicionih blokadera dostigli su tačku potpunog ludila. Dok se stotine obučenih profesionalaca, vatrogasaca i spasilaca lavovski bore sa ogromnom vatrenom stihijom u Deliblatskoj peščari, grupe takozvanih "zboraša" i uličnih aktivista rešile su podvale narodu još jednu jeftinu predstavu.
Na takozvanom protestu "Ekobuna" na Ušću, javnosti se obratio glumac Bojan Dimitrijević, ponudivši još jedan u nizu bizarnih i teatralnih nastupa opozicione elite.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da svoju funkciju ne doživljava kao privilegiju, već kao služenje državi i građanima, ističući da je svoj politički angažman u potpunosti posvetio Srbiji.
Nakon što su vatrogasci, dobrovoljci i meštani danima nadljudskim naporima, izloženi vatrenoj stihiji i paklenim temperaturama, branili sopstvene domove i šume u Deliblatskoj peščari, pojedini opozicioni "studenti" i blokaderi rešili su da naprave neviđeni cirkus i proliju pljuvačku po trudu pravih heroja.
Bivši saborci na Exatlon poligonu, a sada voditelji najvećeg sportskog rijalitija Tijana Jović i Aleksa Erski razgovarali su o njegovoj ulozi u novoj sezoni.
Pripreme za drugu sezonu Exatlona uveliko su u toku, a sudeći po takmičarima koji su već otputovali u Dominikansku Republiku, publiku očekuje pravi spektakl.
Voditelji druge sezone Exatlona Tijana Jović i Aleksa Erski mnoge su nasmejali simpatičnim i opuštenim razgovorom, koji je već na samom početku nagovestio sjajnu atmosferu i odličnu energiju među njima.
Vatrogasci iz Prokuplja tokom popodneva zaustavili su vatru koja je iz sela Mađare nastavila da se širi ka Bresničiću, ali su spasili i čoveka kome je pretila najstrašnjija smrt.
Najraznorniji požar u istoriji Kalifornije dogodio se 2025. godine, progutao je na hiljade objekata i odneo na desetine ljudskih života, a vatrogasne ekipe Sjedinjenih Američkih Država borile su se protiv vatre gotovo mesec dana.
Za razliku od prošle godine kada je prolećni mraz tokom samo jednog jutra "ubrao" sve šljive u voćnjacima, šljive su su ove godine odlično rodile, što se može videti i na pijacama u Nišu.
Koliko poznajete životinjske vrste u Srbiji? Možda biste mogli da pomognete žiteljima Bačke Palanke ali i ostalima koji nekoliko dana pokušavaju da odgonetnu koji to četvoronožac trčkara po izletištu Tikvara.
Nesvakidašnja i dobro planirana pljačka dogodila se u jednom beogradskom naselju, kada je za sada nepoznati provalnik upao u jednu kuću i iz nje odneo sef sa ogromnom količinom novca i dragocenostima.
Službenici Odeljenja bezbednosti Nikšić su, po nalogu državnog tužioca u Osnovnom državnom tužilaštvu u Nikšiću lišili slobode državljanina Srbije zbog sumnje da je u jednom ugostiteljskom objektu izazvao požar.
Iz policije je saopšteno da je sinoć oko 22.20 časova u akvatorijumu Bokokotorskog zaliva, na delu plovnog puta Stoliv–Prčanj, oko 250 metara od obale, došlo do pomorske nezgode, odnosno sudara dva plovna objekta.
Istraga ubistva zbog kojeg je Robert V. (35) uhapšen pod sumnjom da je 28. jula uveče u okolini Sombora ubio Miloša Damjanovića (54) i dalje je u toku, a prema nezvaničnim informacijama svedoci koji su dali iskaze u istrazi opisali su šta se kobne večeri dogodilo.
Nekoliko dana nakon iznenadne i tragične smrti glumice Hejden Penetijer u 36. godini, u javnost isplivavaju sve mračniji detalji o tome šta se zapravo dogodilo u njenim poslednjim satima.
Pitanje koje već godinama potresa svetsku filmsku scenu je ko će naslediti Danijela Krejga i obući odelo najpoznatijeg tajnog agenta na svetu, po svemu sudeći dobija svoj epilog.
Klavir i mikrofon koje je koristio Fredi Merkjuri, kao i rane verzije njegovih pesama, mogli bi na aukciji u oktobru dostići cenu od nekoliko stotina hiljada evra.
Kinematografija je oduvek balansirala između umetnosti i provokacije, a neki filmovi ostali su upamćeni zbog svojih eksplicitnih scena koje su izazivale snažne reakcije publike i kritike.
Jedan od najvećih špijuna svih vremena, dvostruki agent Duško Popov koji je tokom Drugog svetskog rata uživao poverenje i Nemaca i Britanaca, živi i dalje, u banatskom selu Novo Miloševo, u Muzeju "Žeravica".
Helen Finčam je doživela je iznenadnu i tešku promenu života pre tri godine, a sve je počelo jednog jutra kada se probudila sa ukočenim vratom, a čekari su utvrdili da je uzrok tome retko stanje poznato kao transverzalni mijelitis.
Ponekad nije lako primetiti da se nešto promenilo u vezi. Na prvi pogled sve može delovati isto, ali ako primetite pet simptoma znajte da bliskost više nije kao nekada.
Vlasnik televizije Pink Željko Mitrović potvrdio je da je bivši takmičar Stefan Karić potpisao novi ugovor i tako postao jedan od učesnika predstojeće sezone.
Voditeljka Jovana Jeremić najavila je da njena ćerka Lea sutra, 24. avgusta, slavi rođendan, a tom prilikom progovorila je i o planovima za naredni porođaj.
Biznismen Toni Bijelić, bivši suprug pevačice Dragane Mirković, doputovao je u Beograd privatnim avionom Željka Mitrovića, a u njegovom društvu našao se i glumac Žan-Klod Van Dam.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.