Nakon što je VJT u Beogradu saopštilo da su tokom istrage pronađeni zapisnici plenuma koji, prema njihovim navodima, ukazuju da je priča o navodnoj upotrebi zvučnog topa bila unapred planirana, o ovoj temi govorio je politički filozof Dragoljub Kojčić je ovaj slučaj povezao sa slučajem Račak.
Prema viđenju Dragoljuba Kojčića postoje primeri sličnih, kako ih je nazvao, političkih performansa.
- Setimo se afere sa navodnim trovanjem albanskih đaka na Kosovu i Metohiji. Tvrdilo se da ih je Srbija otrovala. Kada bi dolazile televizijske ekipe, deca su ležala po klupama i krevetima, a čim bi kamere otišle, nastavila bi normalno da se igraju. To je, po mom mišljenju, imalo ogromne političke posledice i doprinelo stvaranju animoziteta prema Srbiji - rekao je Kojčić.
On je kao još jedan primer naveo i događaje u Račku.
- Vilijam Voker i Račak predstavljaju još jedan politički performans. To je, po mom mišljenju, bila antikultura koja je poslužila kao pretekst da se čitav svet okrene protiv Srbije i da kasnije dođe do bombardovanja 1999. godine - rekao je Kojčić.
I zaista, slučaj Račak i sve ono što je bilo u vezi s njim iscenirano predstavljalo je uvertiru za strašno bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije, tokom kojeg je korišćen osiromašeni uranijum, zbog čega je kasnije porasla smrtnost od raka, zbog čega sada porodica pokojnog generala Nebojše Pavkovića podnosi tužbu protiv NATO-a.
I zaista, ukoliko se ispostavi da je navodna upotreba zvučnog topa bila dobro smišljen plan onih koji bi da sruše aktuelnu vlast, postavlja se pitanje ko ga je i u kojoj meri osmislio, finansirao, a potom i bio deo sramnog plana koji je pretio da u društvu izazove građanski rat.
Takođe, postavlja se krunsko pitanje - uz čiju pomoć je taj plan bio osmišljen, odnosno koji strani centri su bili upleteni u njegovo sprovođenje.
Mišu Ognjanovića, advokata koji je ubijen 2018. godine na Novom Beogradu, prema rečima Bože Spasića, bivšeg funkcionera Državne bezbednosti, ubila je strana obaveštajna služba jer je raskrinkao slučaj "Račak" dok je zastupao Slobodana Miloševića.
- Mišu su mogli ubiti i nakon toliko godina zbog toga što je razotkrio ulogu stranih službi u slučaju "Račak". Mnogi su čekali godinama ovu priliku, jer im sada smeta taj proces, i prema mom mišljenju, to je čisto političko ubistvo - rekao je Spasić nakon ubistva Ognjanovića.
Foto: Foto: Informer, Aleksandar Jovanović Cile
Miša Ognjanović
Ognjanović je bio poznat kao jedan od branilaca Luke Bojovića, zastupao je i majku Luke Bojovića, a branio je i Đorđa Prelića, jednog od vođa navijača Partizana koji su osuđeni zbog ubistva Brisa Tatona.
Bio je i u timu advokata koji su pravno savetovali Slobodana Miloševića, koji se pred Haškim tribunalom formalno branio sam. Budući da je radio i na slučaju "Račak", u emisiji Ćirilica 2015. godine pričao je o jednom detalju koji je primetio na fotografiji, a koji je, prema njegovim rečima, jasno ukazivao da je sve izrežirano kako bi se Srbija kaznila.
- Desilo se, uz Božiju pomoć, da se na jednoj od tih fotografija vidi kako krv zapravo teče uzbrdo - što je nemoguće i što ukazuje da je očigledno da je neko ta tela pomerao pre nego što su tamo došli Vilijam Voker i ekipa, koja je od Račka napravila skandalozni "masakr" od strane Srba, i koji je bio uvertira u ono zbog čega smo 1999. godine bili bombardovani, od 24. marta do 9. juna.
‼️Како је о Рачку говорио адвокат Миша Огњановић:
"Ми смо успели да докажемо да 43 тела која су пронађена у Јарузи нису цивили убијени од стране припадника српске полиције. Доставили су нам око 1.200 фотографија тих тела. Данима сам само то гледао, чинило ми се да што више… pic.twitter.com/butW5GhbBu
— Инжењер 🇷🇸 (@Ortodox_Serb) January 18, 2026
Helena Ranta, forenzičarka iz Finske koja je došla u Račak, prema rečima Ognjanovića, bila je svesna nameštaljke.
- Helen Ranta je u sudnici Haga defakto priznala da se radi o nameštaljki na koju je ceo svet naseo.
Aleksandar Mitić, nekadašnji dopisnik agencije Frans Pres, takođe je govorio o pritisku Vilijama Vokera, nekadašnjeg šefa kosovske verifikacione misije OEBS-a, i njegovom uticaju na Helenu Rantu.
- Sedeo sam preko puta nje u trenutku kada je Voker na nju vršio pritisak, jer je tokom cele konferencije izbegavala da upotrebi termin zločin protiv čovečnosti. Na kraju, pod pritiskom zapadnih novinara i nakon što je Voker slomio olovku i upozorio je, izgovorila je tu formulaciju - zločin protiv čovečnosti. Tada je Voker odahnuo, kao i mnogi u NATO-u - rekao je Mitić.
Takav scenario bio je, smatraju sagovornici, gotovo neizbežan, a Račak ga je samo ubrzao.
Nakon saopštenja Višeg javnog tužilaštva u Beogradu o dokumentaciji pronađenoj tokom istrage, usledile su reakcije predstavnika studenata u blokadi, njihovih sagovornika i pojedinih advokata, koji tvrde da se sporni zapisnici ne odnose na protest održan 15. marta, već na ranije planirani skup na Autokomandi.
Politički analitičar Uroš Piper reagovao je na društvenoj mreži Iks povodom saopštenja naloga "Studenti u blokadi", ocenjujući da su svojim odgovorom potvrdili navode koji se pominju u dokumentaciji na koju se poziva Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nakon što je VJT u Beogradu saopštilo da su tokom istrage pronađeni zapisnici plenuma koji, prema njihovim navodima, ukazuju da je priča o navodnoj upotrebi zvučnog topa bila unapred planirana, o ovoj temi govorio je politički filozof Dragoljub Kojčić je ovaj slučaj povezao sa slučajem Račak.
Iran odbija da se vrati za pregovarački sto sa SAD dok se predsednik SAD Donald Tramp ne izvini zbog nedavnih pretnji Teheranu, a istovremeno je pooštrio uslove za nastavak dogovora: više nije dovoljno samo primirje u Libanu, već se sada traži i povlačenje izraelske vojske sa juga zemlje.
Identifikovano je više od 30 novih virusa koje prenose krpelji, komarci, mali sisari i slepi miševi u Rusiji, prema podacima koje je objavio ruski Federalni istraživački centar za virusologiju i biotehnologiju Vektor (Rospotrebnadzor).
Teška saobraćajna nezgoda dogodila se sinoć oko 21.20 časova na uglu Ulice Svetozara Markovića i Bulevara kralja Aleksandra u Beogradu, kada je dečaka na biciku udario automobil.
Javno komunalno preduzeće "GSP Beograd" saopštilo je danas da tramvaj nije udario dečaka u nesreći koja se dogodila sinoć u 21.25 časova, već da je nesreću izazvao automobil.
Srpskim državljanima V. U.(35) i B. B.(30), iz Beograda izrečene su kazne od po 1.500 evra, nakon što su kada ih je policija zaustavila u mestu Donji Štoj, a oni odbili da se podvrgnu testu na prisustvo psihoaktivnih supstanci.
Ruski dron pogodio je rano jutros u Crnom moru civilni teretni brod VICTRESS, u turskom vlasništvu i pod panamskom zastavom, dok je plovio ka jednoj ukrajinskoj luci.
Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Aleksandar Gruško izjavio je da se zemlje NATO i Evropske unije, prema proceni Moskve, zaista pripremaju za vojni sukob sa Rusijom „negde na prelazu u 2030. godinu“, a kao glavni cilj Zapada označio je pokušaj da se Rusiji nanese strateški poraz.
Ruske snage objavile su seriju snimaka iz Krasnog Limana na kojima se vide kretanje pešadije i isticanje zastava u centralnom, zapadnom i južnom delu grada, dok su ukrajinski vojni analitičari geolocirali kadrove i potvrdili prisustvo ruskih boraca na više tačaka u urbanoj zoni.
Glumac Ivan Zablaćanski, sin proslavljenog i tragično stradalog glumca Milenka Zablaćanskog, uspešno gradi svoju karijeru i niže sve bolje uloge u pozorištu i na televiziji.
Porodica i advokat turske glumice Eče Irtem tvrde da ju je nedavno tokom putovanja na Tajland ugrizao majmun, a nedelju dana kasnije bila je mrtva, sa tri rane na levoj ruci.
Akcioni triler "Citizen Vigilante", u kojem glavnu ulogu tumači Armi Hamer, zabranjen je u Nemačkoj nakon što su nadležni odbili da mu dodele starosnu oznaku, uz obrazloženje da podstiče nasilje prema migrantima, dok pojedini kritičari autora filma, kontroverznog nemačkog reditelja Uvea Bola, optužuju za krajnje desničarske stavove.
Dok sve više ljudi poseže za estetskim tretmanima kako bi dobili punije usne, društvene mreže su ponudile znatno jednostavniju i pristupačniju alternativu.
Kjara Mazola je italijanska kreatorka digitalnog sadržaja, model i šminkerka koja je u poslednjih nekoliko godina stekla veliku popularnost na društvenim mrežama. Na Instagramu i drugim platformama prati je više od pola miliona ljudi
Dok neki posežu za skupim preparatima, iskusni baštovani često se oslanjaju na mešavinu mleka, vode, sode bikarbone i deterdženta kao prvu liniju odbrane od plamenjače.
Biznismen Duško Šarić organizovao je gala proslavu za ćerku Dariu, a među poznatim zvanicama mikrofona su se latili Uroš Živković, Marina Visković, Maja Berović i Šako Polumenta.
Pobednik ovogodišnje sezone muzičkog takmičenja "Nikad nije kasno", kada je reč o glasovima sa Fejsbuka je Jasmin Selmanović Jasko. On inače prolazi kroz teške trenutke u životu.
Rijaliti "Elita 9" sinoć je napustila Aleksandra Jakšić, a odmah pri izlasku otkrila je da će po njenom mišljenju ovogodišnja pobednica biti Aneli Ahmić.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.