Srbija je u sedištu NASA u Vašingtonu zvanično pristupila svemirskom programu Artemis, a sporazum o pristupanju potpisao je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić - odnosi sa SAD ulaze u novu eru, srpski naučnici osvajaju kosmos!
Srbija je u Vašingtona, u samom sedištu NASA, potpisala sporazum o pristupanju svemirskom programu "Artemis"! Šef srpske diplomatije Marko Đurić potpisao je ovaj dokument kojim naša zemlja zvanično postaje 69. članica globalne kosmičke elite, a iz američkog Stejt departmenta stižu nikad jače poruke: odnosi Amerike i Srbije od danas ulaze u potpuno novu, istorijsku eru!
Svečanoj ceremoniji u Vašingtonu prisustvovali su najviši američki zvaničnici, uključujući zamenika administratora NASA Meta Andersona, pomoćnika državnog sekretara SAD Veslija Bruksa, kao i srpskog ambasadora u Vašingtonu Dragana Šutanovca i Mariju Gnjatović ispred Ministarstva nauke.
Đurić je rekao da mu je čast što ima priliku da potpiše sporazum u ime Srbije, navodeći da to predstavlja više od pridruživanja skupu principa, i dodao da to odražava trajnu i čvrstu posvećenost Srbije međunarodnom pravu, saradnji i verovanju da su najveća naučna dostignuća moguće kada nacije rade zajedno.
Pozdravio je to što se sporazum o programu Artemis čvrsto oslanja na Ugovor o svemiru iz 1967. godine i širi korpus međunarodnog prava koji, kako je rekao, decenijama usmerava miroljubivo istraživanje svemira.
- Posebnu inspiraciju crpimo iz nasleđa naučnika i inženjera srpskog porekla čija je stručnost doprinela programu 'Apolo', jednom od najvecih dostignuća čovečanstva - rekao je Đurić na ceremoniji.
Rekao je da je tokom njegovog mandata na mestu ambasadora Srbije u SAD imao priliku da upozna Dejvida Vujića, koji je bio član te grupe, i naveo da ga je razgovor sa njim podsetio na to da iza izuzetnih dostignuća uvek stoje izuzetni ljudi - pojedinci čiji talenat, posvecenost i vizija prevazilaze granice i inspirišu buduće generacije.
Foto: Tanjug video printscreen
- Njegovo nasleđe, kao i nasleđe njegovih kolega, podseća nas da se doprinos jedne nacije čovečanstvu ne meri samo njenom veličinom, već znanjem, kreativnošcu i odlučnošcu njenih ljudi. Upravo taj duh vodi Srbiju danas - rekao je Đurić.
Poručio je da Srbija nastavlja da ulaže u nauku, inovacije i tehnološki razvoj, istovremeno šireći međunarodna partnerstva u različitim oblastima, uključujući i mirno istraživanje svemira.
- Potpisivanjem 'sporazuma Artemis', Srbija se pridružuje zajednici nacija posvećenih transparentnosti, interoperabilnosti, održivosti, naučnoj saradnji i odgovornom upravljanju našim zajedničkim svemirskim okruženjem. Želim da izrazim iskrenu zahvalnost Sjedinjenim Američkim Državama i NASA-i na njihovom partnerstvu i liderstvu - poručio je Đurić.
Izrazio je uverenje da će današnji događaj stvoriti nove prilike za saradnju između naših naučnih institucija, univerziteta, inovativnih kompanija i mladih istraživača.
- Danas potvrđujemo da nas radoznalost, udružena sa poverenjem, saradnjom i zajedničkim osećajem odgovornosti, može odvesti dalje nego što bi ijedna nacija ikada mogla stići sama. Neka današnje potpisivanje označi još jedan korak ka budućnosti u kojoj će svemir ostati prostor mira, otkrića i zajedničkog napretka za celokupno čovečanstvo - istakao je Đurić.
Foto: Tanjug video printscreen
Bruks: Saradnja u svemiru usmerena ka budućnosti
Bruks je zahvalio na kontinuiranoj saradnji Vlade Srbije i na pridruživanju programu Artemis, ocenjujući da je današnje prisustvo ministra spoljnih poslova Srbije Vašingtonu izuzetno značajno.
- Vaše prisustvo ovde danas radi potpisivanja sporazuma je posebno značajno. Sutra ćemo održati prvi strateški dijalog između SAD i Srbije u Stejt departmentu, što će označiti ogroman korak napred u odnosima između SAD i Srbije. Vaše današnje potpisivanje sporazuma Artemis predstavljaće uvod u taj istorijski događaj - rekao je Bruks.
On je dodao da je saradnja u svemiru po svojoj prirodi usmerena ka budućnosti, zasnovana na saradnji i optimistična.
- Upravo to želimo kada je reč o odnosima između SAD i Srbije. Inspirisani misijama 'Artemis', koje predvodi NASA, ovi sporazumi definišu zajedničku viziju odgovornog istraživanja i korišćenja svemira. Širenje kruga potpisnica ovih sporazuma – sa prvobitnih osam iz 2020. godine na sadašnjih 69 – svedoči o velikoj privlačnosti te vizije - poručio je Bruks.
Kako je kazao, sporazum odražava najbolje težnje ljudskog duha.
- Oni pokazuju našu posvećenost saradnji, zajedničkom radu i unapređenju miroljubivog korišćenja svemira. Svemir nas sve ujedinjuje u zajedničkoj avanturi, dok nas ovi sporazumi ujedinjuju oko zajedničkog cilja. Kao što je zamenik administratora pomenuo, Srbi u Americi odigrali su ključnu ulogu u NASA-inom programu 'Apolo'. Današnjim potpisivanjem Sporazuma, Srbija nadograđuje to partnerstvo i pridružuje se široj grupi potpisnica koje rade na sprovođenju naših vrednosti i načela u praksi. Izuzetno mi je drago što će Srbija biti deo tog putovanja zajedno sa nama i ostalim potpisnicama sporazuma - istakao je on.
Anderson je poručio da će se Amerika vratiti na Mesec i pokrenuti zlatno doba istraživanja i otkrića.
- Taj poduhvat zahteva sposobne partnere i zajedničku posvećenost odgovornom istraživanju. Čast nam je što možemo da poželimo dobrodošlicu Srbiji u zajednicu potpisnica sporazuma Artemis. Radujemo se saradnji u godinama koje dolaze - rekao je Anderson.
Foto: Tanjug video printscreen
Šutanovac je rekao da pre 57 godina, kada je „Apolo” lansiran i spustio se na Mesec, niko nije bio svestan koliko je ta misija bila važna za istoriju čovečanstva. Kako je dodao, svi iz srpske delegacije danas, a i mnogi iz NASA-e, svesni su da je sedam inženjera srpskog porekla učestvovalo u toj misiji, i da je Srbija veoma ponosna na njih.
Nakon potpisivanja, Đurić je rekao da je ovo istorijski dan za srpsku nauku, ističući da su na ovaj način širom otvorena vrata srpskim institutima, naučnicima, industriji da uzmu učešće u svemirskom programu.
Đurić je istakao da je ovo zaista važan korak u simboličkom, ali i suštinskom smislu, koji pokazuje da sada Srbija sa Sjedinjenim Američkim Državama sarađuje i u oblasti najsofisticiranijih tehnologija kada je reč o povezivanju nauke.
Stejt department: Nova era odnosa SAD i Srbije
Američki Stejt department čestitao je Srbiji na pristupanju Sporazumu Artemis, navodeći da je time postala 69. država potpisnica tog međunarodnog okvira za odgovorno i mirnodopsko istraživanje i korišćenje svemira.
Kako se navodi u saopštenju, pristupanje Srbije Sporazumu Artemis predstavlja primer "nove ere u odnosima Sjedinjenih Američkih Država i Srbije usmerene ka budućnosti", kao i zajedničke posvećenosti izgradnji bezbednije i prosperitetnije budućnosti.
Sporazum Artemis je uspostavljen 2020. godine, tokom prvog mandata američkog predsednika Donalda Trampa, kao zajednička inicijativa NASA i Stejt departmenta, uz podršku još sedam država osnivača. Srbija je 69. zemlja koja je pristupila sporazumu Artemis.
Vašington je juče doneo odluku o započinjanju strateškog dijaloga sa Srbijom, a prva sesija dijaloga zakazana je za 17. jul, potvrdio je ministar spoljnih poslova Marko Đurić. On je dodao i da Srbija i SAD prvi put u istoriji podižu odnose na nivo strateškog partnerstva!
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je za RTS da je odluka o pokretanju strateškog dijaloga između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država jedna od najznačajnijih vesti u odnosima dve zemlje u poslednjih nekoliko godina.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić, prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali, ministar spoljnih poslova Marko Đurić i ministar za evropske integracije Nemanja Starović učestovaće u Briselu na događaju pod nazivom "Serbia's Reform Momentum: From Commitment to Delivery", posvećenom predstavljanju rezultata reformskog procesa i napretka koji je naša zemlja ostvarila na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.
Vrhovna javna tužiteljka Zogorka Dolovac i njeni poslušnici u odmetnutom pravosuđu stoje iza hajke i progona tužiteljke Snežane Stanojković, otkriva Informer.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vašington je juče doneo odluku o započinjanju strateškog dijaloga sa Srbijom, a prva sesija dijaloga zakazana je za 17. jul, potvrdio je ministar spoljnih poslova Marko Đurić. On je dodao i da Srbija i SAD prvi put u istoriji podižu odnose na nivo strateškog partnerstva!
Ispred Palate Srbija predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je pripadnike Sektora za vanredne situacije i Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije koji su došli iz Kraljevine Španije, gde su učestvovali u gašenju velikih požara.
Dok Srbija gori na rekordnim temperaturama usled tropskog talasa, stiglo je upozorenje. Super El Ninjo i dipol Indijskog okeana diktiraju kakva nas zima čeka.
Dok Srbija gori na rekordnim temperaturama usled tropskog talasa, stiglo je upozorenje. Super El Ninjo i dipol Indijskog okeana diktiraju kakva nas zima čeka.
Od danas, na praznik Preobraženja Gospodnjeg, pa sve do 15. avgusta, na grčkom ostrvu Kefalonija ponovo se dešava čudo - izlaze čuvene zmije Panagije (Presvete Bogorodice) koje donose blagoslov vernicima.
Priča o čudu na Ostrogu 1993. godine kada je devojčica Hristina Joković iz Nikšića, prema svedočenju monaha, isceljena od slepila i leukemije zadivila je javnost.
Policija je u Novom Pazaru uhapsila O. M. (1989) zbog sumnje da je prodavao falsifikovanu robu poznatih svetskih brendova, čija je ukupna vrednost procenjena na oko 13,6 miliona dinara, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Jezivi zločin koji se danas dogodio u stanu u Bulevaru Zorana Đinđića na Novom Beogradu potresao je stanare zgrade, ali i celokupnu javnost. Z. Ć. (57) svirepo je oduzeo život majci M. Ć. (82), nakon čega je pokušao da izvrši samoubistvo
Službenici Odeljenja bezbednosti Bijelo Polje podneli su krivične prijave protiv N.J. (35) i R.F. (31) zbog sumnje da su počinili krivično delo omogućavanje uživanja opojnih droga. Tokom policijskih kontrola pronađeni su kokain i marihuana, dok je kod drugih lica utvrđeno prisustvo psihoaktivnih supstanci.
Ubice često veruju da će vreme uništiti dokaze i zauvek sakriti istinu. Međutim, upravo ono što se sa telom dešava satima, danima, mesecima, pa čak i godinama nakon smrti, može istražiteljima da otkrije kada je osoba preminula, da li je telo premeštano i na koji način je pokušano prikrivanje zločina.
Skoro 16.000 stranih dobrovoljaca iz najmanje 72 zemlje trenutno služi u Odbrambenim snagama Ukrajine, rekla je ukrajinski vojni ombudsman Olga Rešetilova.
Nakon što je godinama gađao rafinerije, naftovode i turističke atrakcije u susednim zemljama, Teheran je vatrenu moć usmerio na infrastrukturu koja pokreće ključne tehnologije budućnosti.
Dan nakon što je dron koji je nosio eksploziv otkriven na pisti aerodroma Lajpcig/Hale, 200 policajaca u Nemačkoj sprovodi nove provere, tražeći drugi dron koji je navodno udario u avion kompanije DHL prilikom sletanja.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Koliko bi intimni odnos trebalo da traje da bi žena bila zadovoljna? Ovo pitanje godinama izaziva brojne rasprave, a istraživanja su ponudila odgovor koji je iznenadio mnoge.
Ako vam se pred spavanje u glavi vrte rokovi, obaveze i problemi, nekoliko jednostavnih tehnika uz pomoć ChatGPT-a može pomoći da rasteretite misli i lakše se opustite.
Pametni telefoni postali su neizostavan deo svakodnevice, pa ih mnogi koriste čak i dok su priključeni na punjač. Stručnjaci su otkrili da takva navika negativno utiče na trajanje baterije.
U novoj epizodi emisije "Demanti", Ana Radulović osvrnula se na razvod Goge i Marka Gačića, ali i na navode koji su se pojavili u javnosti da se Goga navodno mešala u njen brak sa Mirčetom.
Melvida Durdžić, majka Asmina Durdžića, uključila se u program emisije "Narod pita" i sramno je oplela po starleti Maji Marinković, koja je u vezi s njenim sinom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.