Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je na ceremoniji svečanog otkrivanja spomenika potpukovniku Veljku Radenoviću, da nam je obaveza da negujemo sećanja na velike ljude koji su državu zadužili i da ovaj spomenik mnogo kasni
- Hvala vam što ste danas došli u Lazarev grad, na Bagdali, došli da otkrijemo spomenik đeneralu Radenoviću, junaku koji je štitio našu decu, naše ognjište i što pokazujemo da umemo da ne zaboravimo najbolje među nama.
- Ovaj predivni spomenik kasni, mnogo kasni i po malo sramotno kasni. Kao narod i kao država naša je obveza da negujemo sećanja na velike ljude koji su državu zadužili, neki su je gradili, neki odbranili, a đeneral Veljko ju je gradio i odbranio uvek tamo gde je bilo najteže.
Vučić je kazao da je ovo spomenik jednom od velikih junaka, ljudi koji su čuvali našu zemlju, naša ognjišta, štitili našu decu i onda kada je bilo najteže.
- S čim ćete pred Miloša? Radenović će pred Miloša čista obraza, velikog dela, uvek praćen pesmom (Gavrila) Kulundžića. Ta pesma ga je stavila u niz mitskih junaka. Njegova majka ga je poput Jevrosime naučila da ne sudi krivo, ni po babi ni po stričevima.
Foto: Tanjug/Jadranka Ilić
Vučić je kazao da je zbog časne i preteške policijske službe u Prizrenu, Radenović postao dijabetičar.
- On bi išao u prvom autu, a uvek iza njega bi nosili lekove ako zatreba. Koliko bi ih izbeglo službu, rizik. On je junak i nije znao za reč nazad, već samo značenje reči napred. Ljude je predvodio uz poklič "Za mnom braćo" umesto "juriš". Jurišao je stavljajući u jedan džep insulin, a u drugi čokoladu.
Vučić je preneo da je porodica Radenović bila iznenađena kada je javio da je njihov Velja dobio Sretenjski orden za sve što je uradio za našu državu.
- Po malo me je bio stid u moje i tuđe ime, u ime onih koji su brisali ovu ljudinu ili ćutali o njegovom junaštvu.
Foto: Tanjug/Jadranka Ilić
Sudbina je, dodaje, želela da spomenik bude na stotinu metara od porodice, koja će ga svaki dan ovako veličanstvenog gledati, znajući da nije zaboravljen.
- Posle decenija Srbija je počela da pamti, da se seća.
On je primetio da nije slučajno što je spomenik podignut baš na Bagdali, u sred Lazarovog carstva, jer kao što je Hrist vaskrsao Lazara, naš knez Lazar je uskrsnuo kroz junake iz Balkanskih raotva, Prvog i Drugog svetskog rata, ali i kroz Radenovića, heroja iz Orahovca.
Podsetio je da su posebne jedinice policije iz Prizrena uvek bile tamo gde su oni koji su napadili našu zemlju, činili najveće probleme, štetu i zulume.
- Ispred te jedinice, Ðeneral Radenović, ovaj velikan najzaslužniji je za spasavanje na stotine civila, koje su zajednički napadali pripadnici tzv. OVK i NATO-a.
Kako je rekao, policijski pukovnici i generali i danas kažu da je akcija u Orahovcu izveo bila vrhunska, maestralna, i nije bila samo pitanje srca, a i da jeste opravdane su sve zasluge, ali je bila i pitanje znanja, mudrosti i pameti, odgovornog pristupa.
- Retko se takva akcija sprovodi, a on ju je izveo na fantastičan, maestralan način.
Navodeći da niko nikada nije mogao da kaže da se Radenović ogrešio ili učinio nešto loše, Vučić je istakao da se danas ispravlja istorijska nepravda, ispravljamo svoje i tuđe grehe, prema đeneralu, prema Srbiji i nama samima.
Predsednik je ukazao i da se zemlja danas nalazi u jednoj od najtežih istorijskih situacija, u kojoj se ne zna šta donosi noć, a još manje šta donosi sutrašnji dan, ali da mi znamo da naša politika mora da bude politika mira, stabilnosti i politika čuvanja našeg.
- Nikada ništa nismo tražili, osim da budemo svoji na svome. Imaćemo i dovoljno pameti, mudrosti, hrabrosti i ismelosti da sačuvamo i odbranimo naše, da zivimo normalno, pristojno, da se borimo da živimo bolje.
Foto: instagram/buducnostsrbijeav
Kako je rekao, moramo se boriti za otvaranje autoputeva, fabrika, da se borimo za decu, koja imaju na koga da se ugledaju, od koga da crpe energiju, hrabrost, snagu i srpstvo:
- A, to je naš velikan Ðeneral, potpukovnik srpske policije Veljko Radenović.
Predsednik je ukazao da je Ðeneralov sin, Vukašin, danas pripadnik Žandarmerije, dodajući da se nada da neće biti potrbno, ali da zna da bi i ako zatreba, u najteže zadatke išao još jedan Radenović.
- Unuk je orden poneo sa sobom, ali i taj dečak je rekao da će i on jednog dana da brani zemlju. Uradićemo sve da to ne moraš da radiš. Ali, znamo da su Radenovići uvek uz Srbiju i da Srbija uvek može da računa na vas. I, hvala vam na tome. Hvala za Veljka, za sve što ste dali za Srbiju.
Poručio je da je na svima nama da verujemo u sebe, da budemo mudri, pametni i da ne treba da se stidimo da kažemo - "da, bićemo sve jači", ali ne da bismo nekoga napadali, već da nikome ne bi palo na pamet da napadne našu zemlju.
- Mi imamo šta da čuvamo. Neka živi Ðeneral Radenović, živela Srbija.
Spomenik potpukovniku Veljku Radenoviću - Ðeneralu, heroju iz sukoba na Kosovu i Metohiji 1999. godine, otkrili su danas u Kruševcu predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Radenovićev sin Vukašin
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Spomenik potpukovniku Veljku Radenoviću - Ðeneralu, heroju iz sukoba na Kosovu i Metohiji 1999. godine, otkrili su danas u Kruševcu predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Radenovićev sin Vukašin
Slučaj navodnog pretučenog i preminulog maloletnika iz Valjeva ponovo je dospeo u fokus javnosti nakon novih polemika na društvenim mrežama i optužbi koje prate smrt jednog policijskog službenika.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Na društvenoj mreži Redit pojavila se ispovest devojke koja radi u jednom kafiću, a njena objava izazvala je veliki broj reakcija nakon što je opisala kako se pojedine mušterije bahato i neprimereno ponašaju prema ugostiteljskim radnicima.
Srbiju je u samo nekoliko dana pogodio niz nezapamćenih tragedija u kojima su život izgubila deca. Od utapanja, preko nesreća na putu, do kobnih trenutaka koji su zauvek promenili živote čitavih porodica, svaki od ovih slučajeva potresao je javnost.
Policija u Sloveniji uhapsila je Amira Uzunovića (39) iz Kaknja, osumnjičenog da je u mestu Vuhred nožem usmrtio svoju suprugu Zijadu (36). Amir se nakon zločina skrivao na raznim lokacijama, da bi se u utorak uveče sam vratio pred zgradu u kojoj je počinio zločin, gde su ga policajci uočili i odmah mu stavili lisice na ruke.
Hapšenje bosanskog begunca Mirnesa Ribića, za kojim je policija danima tragala zbog bekstva iz Kazneno-popravnog zavoda Kozlovac u Tuzli, gde je izvršavao zatvorsku kaznu, ponovo su u centar pažnje javnosti stavili slučajeve u kojima su begunci uspevali da danima i mesecima, pa i godinama uteknu policiji.
Viši sud u Somboru potvrdio optužnicu protiv braće osumnjičene za smrt Gorana Lazora, a jednom od njih delo je prekvalifikovano u tešku telesnu povredu sa smrtnim ishodom.
U administraciji predsednika SAD Donalda Trampa postoji zabrinutost da bi preterano oslanjanje na sankcije i dolar kao instrument spoljnopolitičkog pritiska moglo da proizvede suprotan efekat i podstakne druge države da ubrzaju prelazak na alternativne sisteme plaćanja.
U mestu Podi kod Bara, na brdu Lisinj, u noći između utorka i srede izbio je požar koji je zahvatio nisko rastinje, pa su barski vatrogasci intervenisali.
Vilem Defo otkrio je da mu je uloga Isusa Hrista u filmu "Poslednje Hristovo iskušenje" bila fizički najzahtevnija u karijeri, a da je zbog nje privremeno i oslepeo.
Pred polazak na odmor većina nas misli šta da spakuje u kofer, da li će to biti dovoljno i da li su putna dokumenta na mestu. U žurbi vrlo često zaboravljamo i šta ostavljamo za sobom u kući, a ovaj mali podsetnik poslužiće vam da ne napravite neku grešku koja može skupo da vas košta.
Pevačica Ivona Negovanović Cuca (36) u narodu poznatija kao "Šabanova Cuca" pokazala je svog vremešnog muža, ali i kako provodi vreme sa njim u Turskoj.
Rijaliti učesnik Asmin Durdžić je na svom Instagram profilu objavio žestoku poruku bez zadrške, budući da je razočaran što se njegova porodica grlila i ljubila sa Stanijom na žurci povodom kraja Elite 9!
Momenat kad svekar Maje Marinković Mustafa Durdžić roni muške suze za bivšom snajkom Stanijom zapalio je mreže, a pritrčale su i Asminova majka i sestra da je zagrle!
Lea Milenković, ćerka pevačice Jasne Milenković Jami, raspalila je maštu najnovijim objavama u kupaćem, ali i pokazala da je trenutno na romantičnom putovanju sa dečkom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.