Predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić poručio je danas na sastanku sa predstavnicom generalnog sekretara UN i šeficom Kancelarije UN u Beogradu Mari Jamašitom da stolica za takozvano Kosovo u Ujedinjenim nacijama ne dolazi u obzir
Jamašito je najavila novi izveštaj generalnog sekretara UN o radu UNMIK-a, koji će biti „činjenični prikaz situacije na KiM".
Predsednik parlamenta je izrazio zadovoljstvo što se sastanak održava upravo u vreme Generalne skupštine UN u Njujorku, na kojoj će se, kako je rekao, obratiti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
- Pored više desetina sastanaka koje će predsednik Srbije imati sa brojnim svetskim političkim liderima, šefovima vodećih međunarodnih političkih i finansijskih organizacija, biće to i izvanredna prilika da se stavovi naše države ponovo čuju na tako važnom mestu i da se podvuče naša principijelna posvećenost međunarodnom pravu i, nama najvažnijim pitanjima, očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta države - rekao je Orlić, prenela je Narodna skupština.
Kako je istakao, poštovanje međunarodnog prava predstavlja temelj organizacije UN, a ovaj princip Srbija primenjuje u praksi, kako u odnosu na našu državu, tako i u odnosu na sve države u svetu.
- Pitanje ko još može da kaže da to radi principijelno kao Srbija. S tim u vezi, jasna je poruka predsednika Srbije da bilo kakva stolica za tzv. „Kosovo“ u Ujedinjenim nacijama ne dolazi u obzir. Na taj način branimo svoj državni i nacionalni interes, ali i međunarodno javno pravo i osnovne principe na kojima počivaju Ujedinjene nacije. Ugrožavanje ovih temelja značilo bi i ugrožavanje same organizacije UN - naveo je predsednik Narodne skupštine.
Podvukao je da zvanični Beograd ulaže ogromne napore u dijalog sa Prištinom, te da Srbija uvek insistira na pronalasku rešenja koje čuva mir.
- Borba je teška jer se suočavamo sa iracionalnim pristupom Prištine koja, ne samo da flagrantno krši sve postojeće dogovore, ignoriše i gazi svoje obaveze, već na dnevnom nivou povlači poteze koji vode ka eskalaciji. Zato je saradnja sa Kancelarijom UN u Beogradu, kao glavnim kanalom komunikacije sa UNMIK-om, od izuzetnog značaja - poručio je Orlić i dodao da je, s tim u vezi, važna pravovremena reakcija predstavnika UN na KiM, kada se suočavamo sa pokušajima da se ugroze mir, stabilnost i fizička bezbednost Srba na KiM.
Istakao je da se Srbija, na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, zalaže za jasno i dosledno sprovođenje Rezolucije SB UN 1244, te da je od najvećeg značaja da se ona sprovodi u nesmanjenom obimu i sa neizmenjenim mandatom.
Šefica Kancelarije UN u Beogradu Mari Jamašita poručila je da je Srbija važna članica Ujedinjenih nacija i da su međusobna saradnja i odnosi na izvanrednom nivou.
Najavila je novi izveštaj generalnog sekretara UN o radu UNMIK-a, koji će biti „činjenični prikaz situacije na KiM“.
- Pristup Srbije rešavanju pitanja vezanih za Kosovo koji se fokusira na dijalog pod pokroviteljstvom EU je razumljiv i logičan, a Kancelarija UN u Beogradu teži da bude konstruktivan partner u naporima da se nađe rešenje za ovo teško pitanje - izjavila je Mari Jamašito.
Pozdravila je održavanje posebne sednice Narodne skupštine Srbije o KiM i to što su predstavnici opozicije imali dovoljno prostora da govore i iznesu svoje stavove i zahteve. „Bio je to parlament u akciji. Čestitam Vam“, poručila je Jamašito.
Orlić je ocenio da je usvajanje Izveštaja o pregovaračkom procesu sa privremenim institucijama samouprave u Prištini "nedvosmisleno pokazalo da Narodna skupština i ubedljiva većina građana podržavaju ono što Srbija, na čelu sa predsednikom Vučićem, radi u odbrani dijaloga, državnih interesa, teritorijalnog integriteta i suvereniteta".
- I svet vrlo dobro razume naše poruke, principe i stav koji branimo. Dokaz tome je činjenica da je više od 20 država članica UN do sada povuklo priznanje nezavisnosti tzv. „Kosova“, i pozicija Srbije po tom pitanju ostaje čvrsta i nedvosmislena - nikakvo priznanje nezavisnosti KiM ne dolazi u obzir, a mi ne odustajemo od borbe za mir i dijalog - poručio je predsednik Narodne skupštine.
Predsednik Narodne skupštine Vladimir Orlić sastao se danas sa predsednicom Senata Kraljevine Belgije Stefani D'Oz kojoj je preneo zainteresovanost za unapređenje parlamentarne saradnje između dve zemlje, posebno kroz Poslaničku grupu prijateljstva sa Belgijom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Narodne skupštine Vladimir Orlić sastao se danas sa predsednicom Senata Kraljevine Belgije Stefani D'Oz kojoj je preneo zainteresovanost za unapređenje parlamentarne saradnje između dve zemlje, posebno kroz Poslaničku grupu prijateljstva sa Belgijom.
Novi dokazi u istrazi povodom sada već očigledno montirane afere "zvučni top" bacaju potpuno novo svetlo na kolaps pravnog sistema i spregu pojedinaca iz tužilaštva sa političkim aktivistima.
Bivši načelnik PU za grad Beograd Veselin Milić dobija pretnje u pritvorskoj jedinici, a kako saznaje Informer.rs, pritvorenici mu prete i prozivaju ga, viču mu pandurska pi*ko, laju, čak su ga jednom gađali hranom.
Srpska porodica uspela je da pređe granicu sa Severnom Makedonijom za svega 10 minuta, isključivo zato što su na put krenuli u kasnim noćnim satima, kada su gužve znatno manje!
Nemačka policija ponovo traži pomoć javnosti u slučaju nestanka Kerstin Li Lengli kojoj se od leta 2007. godine gubi svaki trag.raspisana je nagrada od 10.000 evra.
Srpkinja Nina ogolila je realnost života u inostranstvu, otkrivši da su visoki krediti, rad na dva posla i velika odricanja svakodnevica mnogih naših ljudi u Australiji.
Jedan od svetskih lidera u automobilskoj industriji, kineska kompanija BYD, predstavila je u Beogradu najnovije tehnološke inovacije koje bi mogle da promene način na koji razmišljamo o vožnji električnih i hibridnih automobila.
Policija je u sredu javila kako je u 20.39 sati primila poziv da je u Selnici Podravskoj u reci Dravi nestalo dete, nakon čega je krenula velika potraga, koja je nažalost završena danas.
U Edinburgu u Škotskoj u Velikoj Britaniji je došlo do krvavog napada kada je za sada neimenovani muškarac nožem nasrnuo na prolaznike u neposrednoj blizini jedne lokalne džamije, ranivši ukupno pet osoba.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ponovo je uputio oštar ultimatum Belorusiji, "ostavljajući vreme" za demontiranje radarskih repetitora u Gomeljskoj i Brestskoj oblasti.
Španski Sudija Huan Karlos Peinado danas je odlučio da podigne optužnicu protiv supruge španskog premijera Pedra Sančeza, Begonje Gomez, meru koja podrazumeva oduzimanje pasoša, zabranu izlaska iz zemlje i obavezno javljanje nadležnom sudu dva puta mesečno.
Pregovori SAD i Irana o nuklearnom programu zapeli su pre nego što su počeli jer Teheran sada traži da se u dogovor uključi i Liban, nakon novog zaoštravanja između Izraela i Hezbolaha.
Akcioni triler "Citizen Vigilante", u kojem glavnu ulogu tumači Armi Hamer, zabranjen je u Nemačkoj nakon što su nadležni odbili da mu dodele starosnu oznaku, uz obrazloženje da podstiče nasilje prema migrantima, dok pojedini kritičari autora filma, kontroverznog nemačkog reditelja Uvea Bola, optužuju za krajnje desničarske stavove.
Opljačkan je stan modela poznate svetske modne agencije "Elit" u 6. arondismanu Parizu i tom prilikom ukradeni su luksuzni satovi, nakit i drugi predmeti procenjeni na oko 10 miliona evra, saopštio je policijski zvaničnik za Figaro.
Glumac Stanojlo Milinković pojavio se u u sporednim ulogama u našim kultnim filmovima i postao prepoznatljiv po replici "Ne diraj me, zvaću decu! Decooooo!"
Neda Arnerić, jedna od najpoznatijih i najvoljenijih glumica bivše Jugoslavije, ostala je zapamćena ne samo po svom talentu, već i po ulogama koje su uključivale eksplicitne scene u filmovima.
Tokom leta mnogi parfemi brzo izgube intenzitet zbog visokih temperatura, ali arapski mirisi poznati su po izuzetnoj postojanosti i bogatim notama koje ostaju prisutne tokom celog dana.
Starleta Aleksandra Subotić srela je u tržnom centru proslavljenog košarkaša Bobana Bobija Marjanovića, a susret je ovekovečila zajedničkom fotografijom.
Voditeljka Jovana Jeremić pojavila se danas u Inđiji, gde se održava boks meč njenog partnera Miloša Stojanovića Tigra, i odmah privukla veliku pažnju prisutnih.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.