Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da dijalog na ravnopravnoj osnovi, uz međusobno uvažavanje, predstavlja put za rešavanje otvorenih pitanja između Srbije i Hrvatske
Dačić je u Zagrebu, na svečanom božićnom prijemu Srpskog narodnog veća, rekao da je njegova poruka da dve države treba da probaju da pronađu zajednički interes i onda kada ne misle isto.
- Ne verujem da smo najmiliji jedni drugima, ali tu smo gde smo, moramo da živimo zajedno i onda da živimo u miru - poručio je Dačić.
On je istakao da je Srbija svesna da su neka otvorena pitanja ozbiljna i teška, odnosno da ne mogu da budu rešena u kratkom roku, ali, kako je istakao, prepoznaje prostor i potrebu za unapređenje odnosa.
- Ali to je moguće samo kroz normalizaciju generalnog političkog narativa i dijaloga - istakao je šef srpske diplomatije na prijemu na kome je prisustvovao i hrvatski premijer Andrej Plenković.
Dačić je rekao da njegovo prisustvo u Zagrebu, osim što šalje poruku brige o Srbima u Hrvatskoj, govori i o potrebi razgovora i redefinisanja odnosa Beograda i Zagreba.
- Ne mislimo isto, ali moramo da razgovaramo i dogovaramo se. Zato smo i danas ovde na predlog predsednika Aleksandra Vučića koji je zadužio Tomislava Žigmanova da zajedno sa Miloradom Pupovcem, uz potpisivanje deklaracije o saradnji, nađemo adekvatne povode za oživljavanje konstruktivnog dijaloga - rekao je Dačić.
Dačić je rekao da ga je srpski patrijarh Porfirije podsetio da je bio u Zagrebu 2014. godine na njegovom ustoličenju za mitropolita, navodeći da su još tada govorili o potrebi da se pronađu zajednički interesi dva naroda.
- Iako slavimo Božić po različitim kalendarima, uveren sam da se možemo saglasiti oko simbolike i neprolaznih vrednosti, a to su mir, tolerancija i solidarnost - rekao je Dačić.
Navodeći da se od današnjeg prijema mnogo očekuje, jer je napravljena takva atmosfera, Dačić je kazao da su bolji odnosi dve zemlje u interesu oba naroda, ali i celog regiona.
Dačić je čestitao Hrvatskoj na ulasku u Šengen od 1. januara, ocenjujući da pojedinačni napredak suseda treba da se posmatra kao zajednički uspeh.
On je poručio i da je posebno važno da obe države osuđuju govor mržnje i etnički motivisane napade što bi, kako kaže, doprinelo izgradnji poverenja.
Dačić je podsetio da je Vlada Srbije obezbedila 600.000 evra za HNV radi otkupa kuće Bana Jelačića, dodajući da su to možda mali, ali su pozitivni koraci na koje se treba ugledati.
- Mislim da bi za sva sporna pitanja trebalo pronaći konstruktivna rešenja, uključujući i pitanje jezika, pisma, bilo da je reč o Srbima u Hrvatskoj, bilo da je reč o Hrvatima u Srbiji - naveo je Dačić.
Želim da se umesto takmičenja u mržnji takmičimo u izgradnji mira i dobrih odnosa, rekao je Dacičh i ponovio da je Srbija spremna da otvorena pitanja rešava dijalogom.
- Ljubav je prolazna kategorija kao i mržnja, a narod ostaje kao i zajednički interes. Bez obzira u kom vremenu živimo i šta je bilo pre nekoliko vekova ili pre 10 ili 30 godina, moramo da sagledamo deo pitanja koja se odnose na prošlost, deo na sadašnjost i deo na buduhnost - podvukao je Dačić.
Prijemu su, pored domaćina predsednika SNV Milorada Pupovca, prisustvovali hrvatski premijer Andrej Plenković, ministri u Vladi Srbije Tanja Miščević i Tomislav Žigmanov, kao i javne ličnosti iz obe države.
U Zagrebu je danas počeo svečani božićni prijem Srpskog narodnog veća kojem prisustvuju prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, ministar za ljudska prava Tomislav Žigmanov, kao i hravatski premijer Andrej Plenković
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Zagrebu je danas počeo svečani božićni prijem Srpskog narodnog veća kojem prisustvuju prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, ministar za ljudska prava Tomislav Žigmanov, kao i hravatski premijer Andrej Plenković
Dok se "želu da bude nosilac" blokaderske liste Vladan Đokić baškario na Jadranskom moru, Milo Lompar, njegov glavni konkurent sa blokaderske liste "opipava" tokom leta alternative za sklapanje novih političkih saveza.
Agencija za bezbednost saobraćaja upozorila je roditelje da nikada ne ostavljaju decu samu u automobilu tokom tropskog talasa i visokih merenja, jer za samo par minuta temperatura u vozili skače neverovatno brzo i može doći do fatalnih posedica.
Ministarstvo unutrašnjih poslova angažovalo je sve raspoložive ljudske i tehničke kapacitete u gašenju požara u Deliblatskoj peščari, uključujući helikoptere H145 i H215 Super Puma, dok na požarište stiže i helikopter Kamov Ka-32 radi dodatnog pojačanja vazdušnih snaga.
Prava drama odigrala se danas u letovalištu Letojani na Siciliji kada jednom turisti iznenada pozlilo dok je ležao na plaži. Dok se čekala Hitna pomoć, u pomoć je pritrčala doktorka iz Srbije.
U saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila danas oko 16.50 časova na Smederevskom putu, u Ulici Aleksandra Kostića, sudarila su se dva putnička automobila.
Crnogorska policija vrši pretese na teritoriji Podgorice i Kolašina tragajući za odbeglim bivšim policajcem Nebojšom Bugarinom, navodnim saradnikom vođe kavačkog klana Radoja Zvicera.
Crnogorska policija vrši pretres na teritoriji Podgorice i Kolašina u potrazi za odbeglim Nebojšom Bugarinom, navodnim saradnikom vođe "kavačkog" klana Radoja Zvicera, koji je na suđenju za šverc kokaina.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušano je troje osumnjičenih zbog postojanja osnova sumnje da su 2. avgusta 2026. godine po prethodnom dogovoru, zajednički učestvujući u radnji izvršenja, iz koristoljublja lišili života oštećenog R.G.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Tokom velikih vrućina organizmu je potrebno više tečnosti, a mnogi posežu za osvežavajućom limunadom. Ipak, stručnjaci ističu da čaj može biti još bolji izbor. Osim što rashlađuje kada se pije hladan, ledeni čaj pruža i brojne zdravstvene koristi.
Uz veliki broj rasa različitih veličina i karaktera, izbor pravog ljubimca nije uvek jednostavan. Jedna od rasa koja se često ističe kao dugovečna i nezahtevna za držanje jeste engleski toj španijel.
Tin Mlivić, nekadašnji rijaliti učesnik, zaprosio je dečka Ivicu Racića koji je inače tog dana slavio i gala rođendan, a detalji su odmah dospeli do društvenih mreža.
Tokom rasprave u kojoj se pominjala pesma "Beograd", Svetlana Ceca Ražnatović šokirala je javnost izjavom da je zapravo ona napisala taj stih, a ne Dino Merlin.
Zbog teške ekonomske situacije i manjka nastupa, pevačica Maja Odžaklijevska je prihvatila posao u vulkanizerskoj radnji kako bi obezbedila egzistenciju sebi i svojoj porodici.
Rijaliti zvezda Milica Veličković je na svom Instagram profilu podelila je fotografiju na kojoj pozira u zagrljaju rijaliti učesnika Marka Janjuševića Janjuša, čime je iznenadila mnoge pratioce.
Rijaliti zvezde Uroš Stanić i Sanja Grujić poslednjih dana privlače pažnju zajedničkim trenucima koje dele sa pratiocima, a sad su uhvaćeni golišavi na plaži.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.