Ministar državne i lokalne samouprave Aleksandar Martinović reagovao je povodom tvrdnji tajkunskih medija da odlazeća premijerka Srbije Ana Brnabić ne može da bude kandidat za predsednika Skupštine Srbije.
Njegovo saopštenje prenosimo u celosti:
U javnosti je izneta teza da član Vlade kojoj je prestao mandat (u konkretnom slučaju ‒ predsednik Vlade) ne može biti izabran za narodnog poslanika (pa time ni za predsednika Narodne skupštine).
Navedena teza opravdava se se navođenjem člana 126. stav 1. Ustava Republike Srbije, prema kojem član Vlade ne može biti narodni poslanik.
Foto: Printskrin
Međutim, navedena ustavna odredba odnosi se na Vladu (odnosno članove Vlade) čiji mandat traje. Ona se ne odnosi na Vladu (niti na članove Vlade) čiji je mandat prestao.
Prema članu 128. stav 1. Ustava Republike Srbije, mandat Vlade traje do isteka mandata Narodne skupštine koja ju je izabrala, a prema članu 128. stav 3. Ustava, mandat Vlade prestaje pre isteka vremena na koje je izabrana raspuštanjem Narodne skupštine (kao i u drugim slučajevima utvrđenim Ustavom).
Vlada kojoj je prestao mandat može da vrši samo poslove određene zakonom, do izbora nove Vlade.
Iz navedenih ustavnih odredaba vidi se da se nespojivost funcija iz člana 126. Ustava odnosi na člana Vlade čiji mandat traje, a ne na člana Vlade kojoj je mandat prestao.
Narodna skušpština izabrana 3. aprila 2022. godine raspuštena je 1. novembra 2023. godine (Ukazom predsednika Republike). Tog dana prestao je mandat Vlade, a takođe i članovima Vlade (prema članu 17. stav 4. Zakona o Vladi, članu Vlade prestaje mandat usled prestanka mandata Vlade).
Iz navedenog jasno proizlazi da član Vlade kojoj je prestao mandat može biti izabran za narodnog poslanika.
To povrđuju i primeri iz prakse. Predsednik jedne vlade kojoj je prestao mandat ‒ Mirko Cvetković postao je narodni poslanik 31. maja 2012. godine, a obavljao je poslove predsednika Vlade i istovremeno ministra finansija sve do 27. jula 2012. godine (naravno u u Vladi kojoj je prestao mandat).
U konkretnom slučaju, pošto je gospođa Ana Brnabić kandidat za predsednika Narodne skupštine, ona sigurno nakon izbora na tu funkciju neće biti i član Vlade koju bira novi saziv Narodne skupštine. Кada bi eventualno ipak postala kandidat za člana nove Vlade, onda bi morala podneti ostavku na mesto narodnog poslanika i ne bi bila kandidat za predsednika Narodne skupštine. Pri tome, nakon njenog izbora za predsednika Narodne skupštine a do izbora nove Vlade od strane novog saziva Narodne skupštine postojeću Vladu u „tehničkom mandatu“ vodiće prvi potpredsednik Vlade.
Dakle, nikakve „zloupotrebe“ u smislu člana 126. Ustava nema, a još manje ima govora o nekakvoj „ustavnoj krizi“, i jasno je da gospođa Brnabić nakon izbora za predsednicu Narodne skupštine više neće obavljati funkciju u Vladi.
Član Predsedništva Srpske napredne stranke Sandra Božić prokomentarisala je tvrdnje profesora Tanasija Marinkovića da Ana Brnabić ne može da bude kandidat za predsednicu Skupštine Srbije, jer bi to navodno dovelo do ustavne krize.
U redovima propale srpske opozicije pod kontrolom tajkuna Dragana Đilasa zavladala je opšta panika nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić obelodanio da će izbori u Beogradu biti održani 2. juna.
Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da predstavnici opozicije svakoga dana izmišljaju nove besmislene zahteve za održavanje lokalnih izbora, čime, kako kaže, unapred traže alibi za siguran poraz na tim izborima.
Potpredsednik Glavnog odbora Srpske napredne stranke Vladimir Orlić objasnije je "politiku" đilasovaca u jednoj rečenici - "vlasti bez glasova, 'leba bez motike".
Premijerka Srbije Ana Brnabić oglasila se na društvenoj mreži "Iks" i istakla da je opozicija dobila sve ono što je tražila, ali da bi sada oni hteli i prelaznu Vladu, što dolazi do toga da se nastavlja njihov začarani krug zahteva.
U novom Info jutru, o predstojećim beogradskim izborima, ali i o prozapadnoj opoziciji, govorio je gost Radoslav Marjanović, predsednik opštine Stari Grad.
O sednici Predsedništva, predstojećim izborima u Beogradu i opoziciji, govorili smo sa gostom Info jutra Rasimom Ljajićem liderom Socijaldemokratske partije Srbije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Član Predsedništva Srpske napredne stranke Sandra Božić prokomentarisala je tvrdnje profesora Tanasija Marinkovića da Ana Brnabić ne može da bude kandidat za predsednicu Skupštine Srbije, jer bi to navodno dovelo do ustavne krize.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da su u novom kombinovanom napadu na Kijev, Kijevsku i Odesku oblast pogođena preduzeća vojne industrije, logistički centri i skladišta goriva koja su, prema tvrdnjama Moskve, korišćena za proizvodnju raketa i dronova, kao i za snabdevanje Oružanih snaga Ukrajine (OSU).
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Srbija se nalazi usred jednog od najvećih infrastrukturnih investicionih ciklusa u svojoj istoriji. Prema podacima Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, do sada je izgrađen 651 kilometar autoputeva i motoputeva, dok se radovi trenutno izvode na još 434 kilometra.
Na magistralnom putu Šabac-Loznica, kojim se posle otvaranja brze saobraćajnice između ova dva grada kreće znatno manje vozila, snimljena je čudna vožnja jednog teretnjaka.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da država prati razgovore između MOL-a i većinskih ruskih vlasnika NIS-a, ali njihov ishod, kao ni eventualne odluke američke administracije, ne zavise od Srbije.
Sveštenik Aleksandar Praščević podsetio je vernike snažnom porukom starca Tadeja, kako da prebrode teške životne trenutke i ne dozvole da briga utiče na njihov svakodnevni život.
Radoje Zvicer (45), vođa "kavačkog klana" prošle godine dao je čitulju Filipu Kneževiću (36), koji je ubijen tog kobnog 15.jula u Barseloni i to je bio poslednji put da se odbegli vođa "kavčana" oglasio od kada je u bekstvu.
Američki državni sekretar Marko Rubio sastao se u Vašingtonu sa predsednikom Libana Džozefom Aunom i potvrdio podršku SAD miru i ekonomskom oporavku Libana.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski saopštio je danas da je nastavio konsultacije sa ukrajinskim vojnim zvaničnicima o situaciji na frontu i daljoj strategiji koja bi trebalo da primora Rusiju da okonča rat pod uslovima prihvatljivim za Ukrajinu.
(IRGC) saopštio je da su dva broda u bila umešana u „incident“ nakon što su pokušala da prođu kroz Ormuski moreuz na ruti koju Teheran smatra nebezbednom.
Pojavio se snimak teške saobraćajne nesreće u Haniji na Kritu, u kojoj su se sudarili vozilo hitne pomoći i putnički automobil nedaleko od gradske bolnice.
Britansko tužilaštvo saopštilo je da traži izručenje braće Tejt zbog optužbi da su između 2010. i 2017. godine silovali žene i učestvovali u trgovini ljudima radi seksualne eksploatacije.
Katarina Vićentijević koja je stekla slavu ulogom Zagorke Zaze Patrnožić u seriji "Srećni ljudi" prisetila se saradnje sa kolegom Danilom Lazovićem koji je u pomenutoj komediji igrao Šćepana Šćekića.
Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.
Odluka jedne putnice da tokom avionskog leta pojede domaću pečenu piletinu izazvala je veliku raspravu na internetu o pravilima ponašanja u avionu i granici između lične slobode i obzira prema drugim putnicima.
Često možemo čuti savet da je potrebno popiti osam čaša vode dnevno ili da količinu vode treba računati prema telesnoj težini. Nutricionisti su sada otkrili koja je prava formula.
Pravilno pranje borovnica važno je za očuvanje zdravlja i bezbednosti pri konzumiranju. Saznajte najefikasnije načine da ih očistite i uklonite ostatke pesticida, nečistoće i potencijalno štetne bakterije.
Blage opekotine od sunca najčešće se prepoznaju po crvenilu, osećaju toplote i osetljivosti kože. Iako postoji mnogo preparata namenjenih njihovom ublažavanju, pažnju je privukao kućni trik – korišćenje pene za brijanje.
Na društvenim mrežama pojavili su se monstruozni komentari pojedinaca koji likuju nad smrću ćerke Nevene Hot, zbog čega je bivša rijaliti učesnica bila primorana da se oglasi.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.