Bivši direktor za Zapadni Balkan u Evropskoj komisiji Pjer Mirel ocenio je da oklevanje u napretku formiranja ZSO i nepodnošenje nacrta Ustavnom sudu nije mudar potez tzv. Kosova, zbog čega neki evropski partneri mogu da postave pitanje da li bi trebalo da nastave da veruju zvaničnoj Prištini, prenosi Glas Amerike.
- Mislim da to nije bio mudar potez, nije pozitivan pomak. To nekim državama članicama može stvoriti osećaj da posle godina i godina iznošenog zahteva za pristupanje Savetu Evrope, tzv. Kosovo odjednom nije u mogućnosti da podnese projekat, odnosno ne konačni tekst, već projekat Ustavnom sudu. Tako da se neki partneri mogu zapitati da li više mogu da veruju. Prema tome, mislim da to nije pozitivno - rekao je Mirel za Glas Amerike.
On je naveo da su neke zemlje članice imale drugačije stavove u početku.
- Mislile su: 'OK, Udruženje se može osnovati nakon članstva, ali barem nam pokažite svoju dobru volju slanjem predloga Ustavnom sudu.' Ovo je znak dobre volje jer je za Savet Evrope veoma važno pitanje tretmana manjina u svakoj zemlji - kaže Mirel.
On podseća da nacrt evropskog predloga koji je u jesen prošle godine dostavljen tzv. Kosovu i Srbiji "već nekoliko meseci stoji na stolu", ističući da je bilo mnogo prilika da se o njemu razgovara u slučaju da postoji bilo kakav deo sadržaja koji nije bio zadovoljavajući.
- Ali to se nije dogodilo, dok se odjednom nacrt predloga ne pošalje sudu i pošalje dopis, to je zapravo zbunjujuće- kaže on.
Foto: EPA
Profesor studija mira i konflikta na Univerzitetu u Dablinu u Irskoj Gezim Visoka rekao je za Glas Amerike da su novi uslovi očekivani i opterećuju međunarodni položaj tzv. Kosova.
- Da bi osigurali priznanje i članstvo u međunarodnim mehanizmima, prijatelji tzv. Kosova su uslovili vladu tzv. Kosova da napravi unutrašnje kompromise. Dakle, da bi ojačalo spoljni suverenitet, od tzv. Kosova se traži da oslabi ili oslabi unutrašnji suverenitet - kaže on.
Međutim, Mirel procenjuje da je tzv. Kosovo moralo da napravi ustupke međunarodnom pritisku radi većeg sopstvenog interesa, kao što su evropske integracije.
- Važna stvar je da kada jedna država traži, recimo, pun suverenitet, jer pet zemalja još uvek ne priznaje tzv. Kosovo, ta zemlja mora da se pobrine da se iskoristi svaki mogući element koji pomaže - kaže on.
Iako ocenjuje da nedavna dešavanja rizikuju da umanje tempo evropskih integracija tzv. Kosova, Visoka je protiv onoga što on naziva kulturom uslovljavanja u diplomatiji.
- Ne mislim da će trajni mir biti postignut kroz ovu kulturu uslovljavanja i jednostranog pritiska. To će samo podstaći populizam, nacionalizam i zaoštriti odnose između stranaka i posrednika - kaže on.
Mirel navodi da bi nedavno povećano interesovanje Evropske unije za integraciju Zapadnog Balkana trebalo da iskoriste države regiona. Izražava zabrinutost da izostanak bržeg napretka u ovom procesu rizikuje da bude izvor nestabilnosti u regionu, koju onda zlonamerne strane sile mogu iskoristiti.
Predsednik Opštine Štrpce Dalibor Jevtić izjavio da je predsedniku Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Teodorosu Rusopulosu danas izneo poražavajuće podatke o institucionalnom nasilju nad srpskom zajednicom na Kosovu, kao i da vlasti u Prištini ne žele da formiraju Zajednicu srpskih opština.
U autorskom tekstu za Jerusalim post, novinar iz Njujorka i nekadašnji savetnik Benjamina Netanijahua Majkl Frojnd izjavio je da izglasavanje rezolucije u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN „balkanska greška epskih razmera“ koja nosi rizik da otvori Pandorinu kutiju sličnih rezolucija u svetu.
Predsednik poslaničke grupe Demokratskog saveza tkz. Kosova Arben Gaši rekao za lokalne medije da je glavni krivac za neuspeh oko prijema tkz. Kosova u Savetu Evrope visoka aktivnost srpskog predsednika Aleksandra Vučića na međunarodnom planu, dok su se za razliku od njega sadašnji lideri kosovskih Albanaca nonšalantno ponašali, kao da je sve završeno.
Pipci Aljbina Kurtija u antisrpskoj hobotnici svoju ljigavu sluz puštaju u Beogradu kroz lik i delo Save Manojlovića, promotera nezavisnog tzv. Kosova. Alibi da je rođeni Prištinac je dovoljan Kurtiju da kroz "Kreni-Promeni" uz dobru apanažu Rokfelera, koji to plaća, ima svoje Srbe u Beogradu.
Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju i izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar poručio je danas, poslednjeg dana svog mandata, da treba više insistirati na implementaciji ZSO jer je to apsolutno ključno za Kosovo i Metohiju.
Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto izjavio je danas da je stav te zemlje po pitanju članstva Prištine u Savet Evrope jasan - na podržava ga, o čemu je obaveštena i Priština.
Novi udar na Srpsku pravoslavnu crkvu i srpski narod na Kosovu i Metohiji! Privremene institucije u Prištini najavile su da od 1. avgusta sve organizovane turističke i pokloničke grupe moraju tokom celog boravka na KiM biti pod nadzorom njihovih, licenciranih "turističkih vodiča".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Opštine Štrpce Dalibor Jevtić izjavio da je predsedniku Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Teodorosu Rusopulosu danas izneo poražavajuće podatke o institucionalnom nasilju nad srpskom zajednicom na Kosovu, kao i da vlasti u Prištini ne žele da formiraju Zajednicu srpskih opština.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravio je danas na jugozapadu Srbije. On je posetu započeo u Prijepolju, a zatim je obišao veliki broj lokacija u Priboju i Novoj Varoši.
Načelnik Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić izjavio je danas da je situacija sa požarima u Deliblatskoj peščari trenutno mirnija i da su naselja za sada bezbedna, naročito naselje Šumarak koje je veoma bilo izloženo riziku od požara.
Manastir Palja važi za najstariju svetinju u ovom kraju, gde je poslednju noć u Srbiji proveo Sveti Sava, a poznat je i po izvorima koji leče bolest i sterilitet.
Srpski vatrogasci-spasioci koji su prethodnih dana gasili požare u Francuskoj vratili su se danas u Srbiju, a njih je u nastavnom centru Makiš dočekao ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić koji je poručio da su oni ponos MUP-a i Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas, zajedno sa predsednikom opštine Čajetina Milanom Stamatovićem, obilaznicu oko Zlatibora i poručio da će 1. oktobra krenuti radovi na tunelu pod Kadinjačom, dok će u obilaznicu oko Zlatibora biti uloženo između 22 i 23 miliona evra.
Smrtna kazna u Srbiji ukinuta je 2002. godine kada je veliki broj najsurovih i najmonstruoznijih ubica promenom zakona umesto pred streljačkim strojem završio u zatvoru na 40 godina.
Nestanak Nikole Mitića 10. avgusta 2020. godine isprva je tretiran kao običan slučaj nestale osobe, kada je porodica objavila njegovu fotografiju u javnosti, verujući da je reč o misterioznom nestanku.
Barska policija uhapsila je državljanina Azerbejdžana O. I. (34), osumnjičenog za seksualno uznemiravanje maloletne strane državljanke na plaži u Šušnju.
Svrab, peckanje i neprijatan vaginalni sekret mogu da se povuku nakon terapije, ali kod mnogih žena kandida se ubrzo ponovo javlja. Razlog pritom nije uvek samo sama gljivica - određene navike i okolnosti pogoduju njenom ponovnom razvoju
Za glatku i negovanu kožu nije dovoljno samo obaviti brijanje - jednako su važni pravilna priprema kože, izbor kvalitetnog brijača i odgovarajuća nega nakon tretmana.
Redakcija Informera došla do informacije da je Ava Karabatić danas viđena u Urgentnom centru u Beogradu, gde je, prema saznanjima do kojih smo došli, potražila lekarsku pomoć zbog vidljivih povreda na glavi i licu, a ona nam je sve to i potvrdila.
Pevačica Maja Berović odlučila se za promenu koju niko nije očekivao, a u pitanju je nova frizura koja je oduševila njene pratioce na društvenim mrežama.
Rijaliti učesnica Milena Kačavenda najavila je ulazak u "Elitu 10" i otkrila vrtoglavu cifru koju će dobiti za učešće u sezonu, za koju su čelnici Pinka rekli da će okupiti najveće zvezde ovog formata.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.