Ubi Srbina i kukasti krst! Skandal u komšiluku: U Livnu osvanuli sramni grafiti!
Na dečijem igralištu u centru Livna, u Federaciji BiH, ispisani su grafiti "Ubi Srbina" i nacistički simbol kukasti krst.
12.06.2024
09:51
printscreen
Vesti
Broj Srba u Livnu je inače na "nivou statističke greške", a najviše povratnika je u selima u Livanjskom polju. Povratnička populacija je mahom starija, a mladih srpskih porodica gotovo da nema. Danas tu živi manje od 200 srpskih duša, uglavnom starijih ljudi, a u livanjskoj opštini živi tek desetak srpskih mališana. Sagovornici "Novosti" kažu da su ovakvi natpisi jasna poruka Srbima da nisu dobrodošli u Federaciju BiH.
Poslanik SNSD u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Milorad Kojić kaže da se izlivi srbofobije dešavaju u kontinuitetu u Federaciji BiH, a poslednji slučaj je ispisivanje uvredljivih grafita u Livnu.
- Sigurno je da u Livnu, u kojem živi samo 200 srpskih povratnika, to izaziva osećaj straha - rekao je Kojić.
Radanović navodi da je srpsko stanovništvo tokom građanskog rata 1992-1995. godine ubijano u kućama, stanovima, proterivano, uništena su kompletna srpska naselja i sela.
- Kao primer genocida može se navesti opština Kladanj, u kojoj je bilo 13 većinski srpskih naselja: Jelačići, Konjevići, Kovačići, Lupoglavo, Matijevići, Mladovo, Obrćevac, Olovci, Pelemiši, Pepići, Vranovići, Vučinići, Brdijelji. Sva navedena srpska sela su opljačkana i zapaljena. Ni danas nisu obnovljena. Celokupno srpsko stanovništvo je proterano. Ko nije otišao bio je ubijen - naglašava Radanović.
On je naglasio da je neophodno da se preduzimaju mere na kažnjavanju osoba koje šire srbofobiju, jer je to sigurno jedini način prevencije budućeg ponašanja i širenja međunacionalne mržnje, a u ovom konkretnom slučaju mržnje prema srpskom narodu.
- Neophodno je procesuiranje takvih ljudi, jer se njihovim kažnjavanjem srbofobija sigurno može suzbiti - smatra Kojić.
On je poručio da je bitno da se identifikuju počinioci širenja nacionalne, rasne, etničke i verske mržnje i budu sankcionisani, te da srbofobija prestane da bude stil ponašanja.
- To je jedini način za građenje suživota. Unošenje i širenje nacionalne netrpeljivosti u BiH nije sigurno put ka pomirenju i suživotu - zaključio je Kojić.
Đorđe Radanović, predsednik Odbora za zaštitu Srba u Federaciji BiH, kaže da je cilj aktuelne politike u Federaciji BiH uklanjanje Srba i pravoslavlja sa područja FBiH.
- Prema popisu iz 1991. godine na teritoriji današnje FBiH živelo je 542.897 Srba. Prema popisu iz 2013. godine, u FBiH je živelo 56.550 Srba. Sad, 11 godina kasnije, u FBiH živi oko 35.000 Srba - ističe Radanović i dodaje da su Srbi na nivou statističke greške u FBiH.
Na dečijem igralištu u centru Livna, u Federaciji BiH, ispisani su grafiti "Ubi Srbina" i nacistički simbol kukasti krst.
12.06.2024
09:51
106. 08. 2026. u 18:42 >> 18:43
206. 08. 2026. u 18:42 >> 18:43
106. 08. 2026. u 17:42
206. 08. 2026. u 17:42
Brza pruga između Beograda i Budimpešte trebalo bi da bude puštena u putnički saobraćaj na jesen.
06.08.2026
19:47
Dok Srbija gori na rekordnim temperaturama usled tropskog talasa, stiglo je upozorenje. Super El Ninjo i dipol Indijskog okeana diktiraju kakva nas zima čeka.
06.08.2026
21:30
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić oglasio se povodom akcije gašenja požara u Deliblatskoj peščari.
06.08.2026
22:28
Od danas, na praznik Preobraženja Gospodnjeg, pa sve do 15. avgusta, na grčkom ostrvu Kefalonija ponovo se dešava čudo - izlaze čuvene zmije Panagije (Presvete Bogorodice) koje donose blagoslov vernicima.
06.08.2026
22:00
Priča o čudu na Ostrogu 1993. godine kada je devojčica Hristina Joković iz Nikšića, prema svedočenju monaha, isceljena od slepila i leukemije zadivila je javnost.
06.08.2026
21:00
Policija je u Novom Pazaru uhapsila O. M. (1989) zbog sumnje da je prodavao falsifikovanu robu poznatih svetskih brendova, čija je ukupna vrednost procenjena na oko 13,6 miliona dinara, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
06.08.2026
23:45
Jezivi zločin koji se danas dogodio u stanu u Bulevaru Zorana Đinđića na Novom Beogradu potresao je stanare zgrade, ali i celokupnu javnost. Z. Ć. (57) svirepo je oduzeo život majci M. Ć. (82), nakon čega je pokušao da izvrši samoubistvo
06.08.2026
22:00
Službenici Odeljenja bezbednosti Bijelo Polje podneli su krivične prijave protiv N.J. (35) i R.F. (31) zbog sumnje da su počinili krivično delo omogućavanje uživanja opojnih droga. Tokom policijskih kontrola pronađeni su kokain i marihuana, dok je kod drugih lica utvrđeno prisustvo psihoaktivnih supstanci.
06.08.2026
23:08
Tragedija se danas dogodila u naselju Višnjica na beogradskoj Paliluli.
06.08.2026
19:46
Ubice često veruju da će vreme uništiti dokaze i zauvek sakriti istinu. Međutim, upravo ono što se sa telom dešava satima, danima, mesecima, pa čak i godinama nakon smrti, može istražiteljima da otkrije kada je osoba preminula, da li je telo premeštano i na koji način je pokušano prikrivanje zločina.
06.08.2026
21:00
Skoro 16.000 stranih dobrovoljaca iz najmanje 72 zemlje trenutno služi u Odbrambenim snagama Ukrajine, rekla je ukrajinski vojni ombudsman Olga Rešetilova.
06.08.2026
23:15
Nakon što je godinama gađao rafinerije, naftovode i turističke atrakcije u susednim zemljama, Teheran je vatrenu moć usmerio na infrastrukturu koja pokreće ključne tehnologije budućnosti.
06.08.2026
22:45
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da je veoma zadovoljan radom Pita Hegseta u Pentagonu.
06.08.2026
21:50
Dan nakon što je dron koji je nosio eksploziv otkriven na pisti aerodroma Lajpcig/Hale, 200 policajaca u Nemačkoj sprovodi nove provere, tražeći drugi dron koji je navodno udario u avion kompanije DHL prilikom sletanja.
06.08.2026
21:30
Pevačica Arijana Grande objavila je novi album "Petal", a kontroverze oko nje već su počele da uzburkavaju svetsku javnost.
06.08.2026
13:59
Nakon skandala sa zastavom takozvane države Kosovo, pevačica Kejti Peri se uputila u Crnu Goru, tačnije Kotor.
04.08.2026
22:19
Supruga čuvenog srpskog pisca Borislava Pekića, Ljiljana Pekić preminula je danas u 94. godini.
04.08.2026
14:14
Pop zvezda Kejti Peri tokom nastupa na festivalu u Prištini razvila je zastavu lažne države Kosovo i izazvala burne reakcije.
04.08.2026
12:38
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
03.08.2026
17:14
Koliko bi intimni odnos trebalo da traje da bi žena bila zadovoljna? Ovo pitanje godinama izaziva brojne rasprave, a istraživanja su ponudila odgovor koji je iznenadio mnoge.
06.08.2026
14:30
Haski Eva je postala zvezda simpatičnog snimka sa plaže na kojem uporno odbija da ode kući.
06.08.2026
17:40
Ako vam se pred spavanje u glavi vrte rokovi, obaveze i problemi, nekoliko jednostavnih tehnika uz pomoć ChatGPT-a može pomoći da rasteretite misli i lakše se opustite.
06.08.2026
17:10
Kombinacijom sode bikarbone, soli, sirćeta i deterdženta možete ukloniti zagorele naslage sa tiganja bez metalne žice i napornog ribanja.
06.08.2026
16:40
Pametni telefoni postali su neizostavan deo svakodnevice, pa ih mnogi koriste čak i dok su priključeni na punjač. Stručnjaci su otkrili da takva navika negativno utiče na trajanje baterije.
06.08.2026
16:10
U emisiji "Demanti" Ana Radulović osvrnula se i na razvod Goge i Marka Gačića, sa kojima je je u jednom periodu bila izuzetno bliska.
06.08.2026
21:00
U novoj epizodi emisije "Demanti", Ana Radulović osvrnula se na razvod Goge i Marka Gačića, ali i na navode koji su se pojavili u javnosti da se Goga navodno mešala u njen brak sa Mirčetom.
06.08.2026
21:35
Voditeljka Ana Radulović je sada za "Demanti" po prvi put otvoreno pričala o razvodu od Mirčeta Radulovića, ali i otkrila ko je bio prvi ko je saznao.
06.08.2026
20:35
Melvida Durdžić, majka Asmina Durdžića, uključila se u program emisije "Narod pita" i sramno je oplela po starleti Maji Marinković, koja je u vezi s njenim sinom.
06.08.2026
23:31
Vlasnica hita "Bumbar" Lina Božović u intervjuu za Informer otkriva kako se nosila sa životnim nedaćama, ali i šta je presudilo da se vrati muzici.
06.08.2026
23:01
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.