"NEĆEŠ DOBITI TRI OD JEDNOM" Novak Đoković i Arina Sabalenka razgovorom nasmejali planetu (VIDEO)
126. 06. 2026. u 15:32
226. 06. 2026. u 15:32
Printskrin cins
Vesti
Taman kada su se zeleni kilovati kao neophodna zamena za ugalj i termoelektrane „primili” kod naroda u Srbiji, jer je većina shvatila da čista energija ne mora da bude samo unosan posao za strane i dobrostojeće domaće investitore, već da građani mogu i sami da postanu proizvođači i prodavci struje ukoliko postave solarne panele na krovove svojih kuća, neko se dosetio da vrati priču na začetke zelene tranzicije.
I da u nju uključi Marka Кrendala, vlasnika kompanije „CVP – Кontitental vind partners” koja se bavi obnovljivim izvorima energije, a koja se našla u centru pažnje davne 2015. godine.
Sve to u nameri da podseti javnost na događaj čiji je epilog bila jedna konferencija za novinare u Vladi Srbije na kojoj su govornici redom demantovali da je Nikola Petrović, tadašnji generalni direktor Elektromreže Srbije (EMS) i kum tadašnjeg premijera i današnjeg predsednika Srbije Aleksandra Vučića ucenjivao Кrendalovu firmu, tražeći mu mito kako bi ih priključi na mrežu EMS-a.
Кrendal tada nije bio prisutan da i on demantuje te navode, ali je to učinio nedavno gotovo deceniju kasnije.
Na konferenciji su tada govorili i Ana Brnabić, direktor u ovoj kompaniji, kasnije ministarka, premijerka i sada predsednica Skupštine Srbije, koja je javno potvrdila da nikakvog ucenjivanja nije bilo, a i kasnije je u više navrata govorila kako je problem rešen u ekspresnom roku i na najprofesionalniji način.
Malo ko može danas da se seti kako je sve počelo. Te 2015. godine, podsetimo, na portalu „Telepromtera” objavljen je dokument za koji je rečeno da predstavlja transkript razgovora između Bojana Pajtića, tadašnjeg lidera DS-a i Lidije Udovički (supruge Marka Кrendala i nekadašnje kantri menadžerke kompanije CVP, inače sestre tadašnje ministarke energetike Кori Udovički).
U njemu se navodilo da je direktor EMS-a Nikola Petrović u to vreme ucenjivao ne samo firmu CVP nego i tadašnjeg ambasadora SAD Majkla Кirbija.
Sve je ličilo na pokušaj da se napravi još jedna afera u vreme kada se ideja uvođenja zelene energije u srpsku energetiku tek pomaljala. Sve da je nečega i bilo, malo koga bi danas ova priča mogla i da zanima, pa se glasno čovek pita kome to nedostaje aktuelnih tema pa mora da kopa po prošlosti i da se vraća deceniju unazad?
Utoliko pre što se u međuvremenu toliko toga dešavalo da je prosečnom konzumentu medija u Srbiji postalo prilično naporno da „održi korak” i odvoji bitno od nebitnog, da napravi razliku između zaista problematičnih pojava u društvu (realnih afera) i onih koje su fabrikovane i kreirane za postizanje političkih ciljeva.
Fokus javnosti treba da bude usmeren na to da je Srbija sebi postavila plan da do 2030. godine proizvodi do 45 odsto zelene električne energije. Istovremeno je svetski cilj da na globalnom nivou iz obnovljivih izvora energije do 2028. bude proizvedeno 42 odsto struje, te je naša zemlja izgleda i malo ambicioznija, iako joj je početna pozicija pre 10 godina bila nezavidna jer je najveći deo struje proizvodila iz uglja.
Podgrevanje starih priče treba valjda da podseti javnost u kakvoj „burazerskoj” i „kriminalnoj” državi živimo. Moglo bi se reći – savršena afera. Ima zaista sve – međunarodne biznismene, političke „igrače” na najvišem nivou, porodične i kumovske veze, milione, mito, ambasadore...
Usledili su demanti, tužbe, konferencije za štampu... Ambasador Кirbi odmah je demantovao da je izgovorio reči navedene u transkriptu. Nikola Petrović je otišao na poligraf, koji je prošao, i pozvao i Lidiju Udovički i Bojana Pajtića da urade isto, na šta oni nisu pristali.
Lidija Udovički je samo izjavila da nikada u životu nije videla Nikolu Petrovića i nakon toga se više ovim povodom nije oglašavala.
Na konferenciji za štampu javnosti su se obratili predstavnici EMS-a, koji su prezentovali sve dokaze, dokumentaciju i korespondenciju u vezi sa ovim slučajem, kao i tadašnji ministar energetike Aleksandar Antić. Čak ako se i dokaže da nečija krivica ne postoji, ime je okaljano, a sudski procesi za narušavanje ugleda dugo traju, optuženi izbegavaju ročišta i tako se predstavljaju kao „borci za slobodu”, a i epilog tih procesa svakako nema odjek kao inicijalna optužba.
Iako Кrendal u intervjuu koji se poslednje dve nedelje može slobodno čitati na društvenim mrežama nije potvrdio bilo kakve kriminalne radnje, u delovima teksta dotakao se nekih negativnih stereotipa o poslovanju u Srbiji.
Mada je na istom mestu izneo i sasvim suprotne ocene i generalno pozitivnu sliku o poslovnom okruženju i napretku koji je postignut, izvučene su samo negativne strane, onoliko koliko su mogli, verovatno i sami razočarani nedostatkom materijala.
I sam Кrendal nije mogao da prepozna svoj rukopis pa ga je demantovao, što je takođe javno dostupno. U reakciji Кrendal navodi:
- Iz onog što se čita može se zaključiti da sam rekao da je Srbija nepovoljno mesto za poslovanje. To je daleko od istine. Danas zapošljavamo više od 50 ljudi u Beogradu, aktivno ulažemo u ovu zemlju i imamo više nego pozitivna iskustva. Pre 10 godina, industrija obnovljivih izvora energije nije bila razvijena, i svi mi – uključujući investitore, EMS i vladu – trudili smo se da pronađemo najbolji način da je stvorimo i unapredimo. Naravno, bilo je izazova i težih razgovora između predstavnika industrije i vlade, što je potpuno normalno i očekivano, kao i na svakom drugom tržištu u razvoju na kojem sam do sada radio.
Govoreći o rešenju problema koji je postojao između njegove kompanije i EMS-a, Кrendal još kaže:
- Rešenje je bilo slično praksi koja je zastupljena svuda u Evropi – troškove infrastrukture za priključenje na mrežusnose investitori, što je standardno rešenje u svakoj zemlji u kojoj poslujemo. Pre tog sastanka, lično sam se zalagao za drugačiji pristup, ali konačni dogovor je bio pravedan za sve i opstao je već 10 godina. Bio je to dobar kompromis i želim da pohvalim kompaniju EMS i njenog tadašnjeg direktora Nikolu Petrovića za kreativnost i snalažljivost u pronalaženju rešenja. Članak je sugerisao da su se desile neprijatne stvari, što nisam rekao – istakao sam da nisam prisustvovao sastanku. Žao mi je što sam propustio priliku da budem deo rešenja, jer bi to bilo nešto na šta bih bio ponosan. Da zaključim, zahvaljujući otvorenosti i spremnosti Ministarstva rudarstva i energetike, kao i drugih državnih institucija, Srbija je uspostavila jedan od najboljih regulatornih okvira u regionu i ponosni smo što smo deo njenog uspeha.
Ovime bi, čini se, trebalo da bude stavljena tačka barem na ovu, inicijalnu aferu. Jedno je sigurno – mnogi će reći da se i Кrendal „prodao”.
Кo zna, možda je upravo on budući ministar u Vučevićevoj vladi za koju se govori da će biti rekonstruisana. Eto nove priče.
Naftna industrija Srbije podnela je OFAK-u novi zahtev za dobijanje posebne licence za rad posle 1. jula.
26.06.2026
15:36
Danas od 15 časova, na pumpama širom Srbije, na snagu stupaju nove cene goriva.
26.06.2026
12:41
Danas je na Zlatiboru otvoren treći Sajam poljoprivrede i gastro turizma
26.06.2026
18:35
Karavan zdravlja, nacionalna kampanja Ministarstva zdravlja posvećena prevenciji kardiovaskularnih bolesti, danas je nastavljena u Lajkovcu.
26.06.2026
16:16
Tim brazilskih i kostarikanskih naučnika otkrio je novu vrstu zastrašujućih stvorenja sa dna okeana - takozvanih "duh ajkula", što potvrđuje da okeansko dno i dalje krije brojna nepoznata bića.
26.06.2026
15:00
Uhapšeni Baranin, Martin Janković, brat je Stefana Jankovića, koji se takođe dovodi u vezu sa škaljarskim klanom i koji se trenutno nalazi na optuženičkoj klupi zbog ubistva dvojice državljana Srbije, Filipa Marjanovića i Vukašina Gošovića, koji su, prema optužbama, likvidirani 2019. godine u Danilovgradu.
26.06.2026
17:17
Ministarstvo unutrašnjih poslova obјavilo јe snimak hapšenja i privođenja troјice mladića koјi se sumnjiče za bombaški napad na Novom Beogradu.
26.06.2026
16:46
Baranin Martin Janković uhapšen je u velikoj policijskoj akciji na primorju Crne Gore.
26.06.2026
15:22
Beogradska policija, po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsila je M. J. (37), zbog sumnje da je izvršio više krivičnih dela teška krađa i prevara.
26.06.2026
16:12
Maloletni M. M. (15) iz Niške Banje danas je saslušan pred Višim sudom u Nišu u postupku koji se vodi protiv njegovih roditelja M. M. i M. M. M., a koji se terete za zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica, kao i za teška dela protiv opšte sigurnosti u saizvršilaštvu.
26.06.2026
14:51
Predsednik SAD Donald Tramp optužio je Iran za kršenje sporazuma o prekidu vatre.
26.06.2026
18:26
Najmanje 55 smrtnih slučajeva evidentirala je juče služba hitne medicinske pomoći (SAMU) u Parizu, što je višestruko više od uobičajenog dnevnog proseka od manje od 10, javio je danas BFMTV.
26.06.2026
18:15
Predsednici Rusije i Belorusije, Vladimir Putin i Aleksandar Lukašenko, sastali su se u rezidenciji ruskog lidera na Valdaju. Predsednici razgovaraju u četiri oka, prenose mediji koji prate rad Lukašenka.
26.06.2026
17:56
Pokrajinski sud u Magdeburgu, glavnom gradu nemačke savezne države Saksonija-Anhalt, osudio je danas Taleba A., koji je u decembru 2024. godine automobilom uleteo na božićni vašar u tom gradu, na doživotnu kaznu zatvora zbog ubistva i drugih krivičnih dela.
26.06.2026
17:30
Fitnes influenserka Eda Elisa izbačena je iz aviona jer je na gejt došla u prekratkom šortsu, pa je na aerodromu nastao neviđeni skandal.
26.06.2026
14:06
Premijeru treće sezone hit serije "Kuća zmaja" u prva tri dana od emitovanja pogledalo je neverovatnih 21,5 miliona gledalaca širom sveta.
26.06.2026
13:50
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
26.06.2026
13:01
Sinoć je ispred novoizgrađenog Doma kulture u Ravnom Selu svečano otvoren 9. Ravno Selo Film Festival.
26.06.2026
12:59
Od Hurem do Šeherezade, od Sile do Asi, turske glumice koje su zapalile Balkan i dalje sjaje, a neke su lepše nego u godinama najveće slave.
26.06.2026
12:10
Slatko od kupina jedno je od onih tradicionalnih poslastica koje nikada ne gube svoju popularnost.
26.06.2026
18:20
Godinama je među ljubiteljima pasa vladalo mišljenje da je border koli najinteligentnija rasa na svetu. Međutim, najnovija naučna istraživanja pokazala su da se na vrhu liste sada nalazi druga rasa, Malinoa.
26.06.2026
17:40
Mnogi korisnici se pitaju da li je za bateriju telefona bolje punjenje tokom noći ili brzo dopunjavanje ujutru. Stručnjaci otkrivaju koje navike zaista utiču na vek trajanja baterije, a koje su samo mitovi.
26.06.2026
17:00
Kupovni paradajz često nema ukus i sočnost domaćeg, ali jednostavan trik sa malo šećera može da popravi njegovu aromu.
26.06.2026
16:20
Domaći likeri nekada su bili neizostavan deo svake kuće, a među najomiljenijima bio je liker od malina.
26.06.2026
15:40
Voditeljka Bojana Lazić iznenadila je pratioce na Instagramu fotografijama sa estetskog tretmana na kojima se nazire njen donji veš.
26.06.2026
18:33
Starleta Aleksandra Subotić izazvala je veliku pažnju javnosti iskrenom izjavom o nevenčanom suprugu Peci Raspopović, koji je od nje stariji 24 godine.
26.06.2026
18:01
Voditeljka Jovana Jeremić ne odustaje od zdravog načina života ni tokom boravka na Sardiniji, gde trenutno uživa sa partnerom.
26.06.2026
17:01
Pobednica muzičkog takmičenja "Nikad nije kasno" Ivana Šalipur Lola u intervjuu za Informer govorila je o pozivu seksologa, ali i odnosu sa suprugom.
26.06.2026
16:01
Pevačica Milica Pavlović danas je organizovala promociju novog albuma "Caka", a tom prilikom je otkrila da joj je ideja bila da kroz muziku vrati duh nostalgije.
26.06.2026
15:42
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.