Na današnji dan 1991. godine fudbaleri Crvene zvezde postali su prvaci kontinenta.
Crveno-beli su predvođeni trenerom Ljupkom Petrovićem nakon 0:0 posle 120 minuta pobedili Olimpik iz Marseja na penale 5:3. To je do dana dana[njeg ostao najznačajniji trofej u istoriji Crvene zvezde, koji ju je vinuo u fudbalsku elitu.
Foto: Starsportphoto
Generacija iz Barija
Do istorijskog finala, crveno-beli su stigli savladavši Grashopers, Glazgov Rendžers, Dinamo Drezden i Bajern iz Minhena. Na osam utakmica kod kuće i u gostima dali su 18 golova. Još ofanzivnije na putu do finala igrao je Olimpijk iz Marseja, pa su u borbi za trofej svi očekivali ofanzivan fudbal.
Ekipa sa "Marakane" stigla je u Italiju desetak dana ranije. Za ove 32 godine ispričano je mnogo anegdota, a čuvena je ona da je rukovodstvo Zvezde imalo zadatak da sačuva igrače od predsednika francuskog kluba Bernara Tapija. Kontroverzni biznismen želeo je sve da kupi novcem, pa je tako procurela vest da će nekog od fudbalera Zvezde podmititi sa milion evra, kako bi pustio da Marsej osvoji titulu.
Foto: Starsportphoto
30 godina od Barija
Zbog toga su istaknuti rukovodioci kluba Dragan Džajić i Vladimir Cvetković tražili neko izolovano mesto, gde bi ekipa imala potpuni mir. Izbor je pao na mesto Monopoli. U više navrata Cvetković je pričao o tome. - Izabrali smo zamak u Monopoliju, kako igrače niko ne bi uznemiravao. Smešteni smo bili u zamku, a oko nas maslinjaci. Bilo je tu terena da mogu i da treniraju, tako da do dan pre utakmice nismo ni išli na stadion "Sveti Nikola", gde je finale odigrano. Bilo je nervoze, falilo je igračima vremena da i mogućnost da se vide sa prijateljima, devojkama, ženama, ali moprali smo da ostanemo čvrsti u stavu da nema nikakvih kontakata - pričao je Cvetković svojevremeno.
Crvena zvezda - Olimpik Marsej 5:3 p. pen. (0:0)
Grad: Bari Stadion: Sveti Nikola Gledalaca: 56.000 Sudija: Tulio Laneze (Italija) Strelci: Prosinečki, Binić, Belodedić, Mihajlović, Pančev - Kazoni, Papen i Mozer
Igrači nikako nisu bili saglasni sa takvom vrstom karantina, o čemu je kasnije mnogo puta pričao tadašnji fudbaler Dejan Savićević. - Bilo je neko mesto blizu Barija, zamak, oko nas je bio maslinjak na tri, četiri kilometara, ničega nije bilo, samo maslinjaci i taj jedan put koji vodi ka zamku. Kako da budemo zadovoljni, prvo niko od nas nije znao jezik. Nema novina, poneli smo malo onih nedeljnih novina, ali to posle dva dana prelistaš i pročitaš, gase televiziju u ponoć, nema mobilnih, sasvim ti promene način života. Onda izađeš iz sobe dole ispred recepcije u dvorište tog zamka, sediš, sediš, pa ti dosadi i ideš u sobu. Tako da je bila velika nervoza, što je i normalno. Procena kluba je bila takva. Sa ove tačke gledišta ne bih se složio da je bio ispravan potez - pričao je Savićević.
Na dan utakmice u Bari se slika reka ljudi iz bivše Jugoslavije, navijača Crvene zvezde. Pristizali su brodom, automobilima, autobusima, kako bi bili uz svoj voljeni klub u istorijskom trenutku. Za samu utakmicu malo ko ima da kaže reči hvale. Uglavnom su fudbalski analitičari saglasni da je to jedno od dosadnijih finala u istoriji Kupa Evropskih šampiona, odnosno Lige šampiona. Dva tima želala su po svaku cenu da dođu do trofeja i nikome nije bilo do umiranja u lepoti igre. Velika stvar za Zvezdu bila je što u timu Marseja nije bilo fudbalera Dragana Staojkovića Piksija.
Foto: printscreen
Fudbaleri Zvezde sa peharom
Po rečima Savićevića, Piksi je srpskom klubu za kratko vreme napravio mnogo problema.
- Čuo sam se sa Piksijem dva, tri puta pre utakmice. Bio je ljut što ga neće biti u startnoj postavi, ali za nas je bilo dobro što ne igra. Ne znam da li ga je njegov trener namerno izostavio, jer je u Marsej otišao iz Crvene zvezde. Kasnije kad je ušao, videlo se koliko je nadahnut da igra i velika je naša sreća što nije igrao od početka - ocenio je Dejan.
Nakon regularnih 90 minuta, a onda i produžetaka, pristupilo se izvođenju jedanaesteraca. Ako pitate bilo kog navijača Zvezde, znaće da vam nabroju da su redom šutirali Robert Prosinečki, Dragiša Binić, Miodrag Belodedić, Siniša Mihajlović i Darko Pančev. Svako od njih je bio precizan. Za Olimpik iz Marseja pogodili su Kazoni, Papen i Mozer.
Jedan od vođa puta navijača bio je čuveni Bora Čorba. U više navrata pričao je o slavlju nakon utakmice. - Pravi haos je nastao po izlasku sa stadiona "Sveti Nikola". Pevali smo po gradu i italijanska policija je bacila neki suzavac da nas rastera. Bila je noć. Pitao sam ih što to rade, jer taj suzavac je za nas iz Srbije, tada Jugoslavije, bio ništa. Bili smo naviknuti na mnogo žešce stvari - pričao je Bora Đorđević.
O čuvenom finalu svake godine na današnji dan priča se o sjajnoj taktici Ljupka Petrovića. Tadašnji kapiten i čćovek koji je podigao pehar Stevan Dika Stojanović kaže da se sve odigralo baš onako kako je Ljupko nacrtao. - Sećam se kada je Ljupko spremio taktiku za finale i rekao kako misli da bi trebalo da igramo da bismo osvojili trofej. Kad nam je objasnio, svi smo bili u čudu. Gledamo se Dejo, Robi, Miha, Pančev, Juga, Bina, Mile, Ilija... Nije nam jasno. Kako ćemo gol da damo? Kaže on: "Nema problema, ne treba ni da ga damo. Produžeci, pa jedanaesterci, Dika odbrani penal i trofej je naš! Mi, prvaci Evrope!" Pazi, tako se sve desilo! Baš onako kako je Ljupko predvideo! Neverovatno - prisetio se Stojanović.
Do današnjeg dana nijedan klub iz Srbije, a ni Jugoslavije nije uspeo da ponovi uspeh Crvene zvezde iz 1991. godine i to je ono što crveno-bele svrstava u odabrano društvo, odnosno odvaja od svih ostalih sa ovih prostora.
Vladimir Jugović, član zlatne generacije Crvene zvezde koja je 1991. godine postala evropski i svetski šampion, rekao je da se danas titula iz Barija "previše romansira".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vladimir Jugović, član zlatne generacije Crvene zvezde koja je 1991. godine postala evropski i svetski šampion, rekao je da se danas titula iz Barija "previše romansira".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, gostovao je u emisiji "Jutro" na TV Prva. Predsednik je tom prilikom govorio o svim važnim temama koje se tiču svih građana Srbije.
Kiril Dmitrijev oštro je napao britanskog premijera Kira Starmera nakon što je London saopštio da su britanske snage presrele naftni tanker iz takozvane ruske „flote iz senke“ u Lamanšu.
Nesnađeni rektor i političar u pokušaju Vladan Đokić demolirao je kredibilitet Beogradskog univerziteta u proteklih godinu i po dana, a sad je, po svemu sudeći - odlučio da savetuje monahe.
Ugledna novinarka i autorka Marija Savić Stamenić gostovala je na televiziji K1, gde se u razgovoru osvrnula na rad na političkoj sceni i podelila iskustva saradnje sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Šta jedan običan građanin Srbije, koji ne pripada ni jednoj političkoj opciji, ali je rodoljub i želi dobro svojoj zemlji, može da zaključi o takozvanom Proglasu i blokaderskoj opoziciji?
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić odgovorila je predsedniku Demokratske stranke Srđanu Milivojeviću, ukazujući na licemerstvo u tvrdnjama opozicije i blokaderskih krugova kada je reč o predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Republički hidrometeorološki zavod Srbije izdao je hitno upozorenje za grmljavinske oluje i nevreme na području cele zemlje. Prema radarskim snimcima, nepogode će se zadržati do ponoći.
Više od 64.000 osmaka će u ponedeljak, utorak i sredu polagati završni ispit iz maternjeg jezika, matematike i izbornog predmeta. Po prvi put, ove godine biće im predstavljena nova zanimanja.
Tokom popodnevnih časova su pripadnici Žandarmerije pronašli tela G.O. (47) i S.I. (49) iz Novog Orahova kod Bačke Topole, koji su u subotu kasno popodne ispali iz čamca na Tisi kod Sente.
U nedelju pre podne u selu Kobaj kod Prizrena došlo je do tragičnog sukoba u kojem je jedna osoba izgubila život, a druga je povređena, a reč je o obračunu između dve porodice.
U beogradskom naselju Surčin sinoć se dogodio ozbiljan incident kada je državljanin Kine iz vatrenog oružja pucao na kuću svog sunarodnika a prema prvim informacijama, motiv ovog napada su neraščišćeni kockarski dugovi.
Partija "Građanski dogovor", aktuelnog jermenskog premijera Nikola Pašinjana, odnela je pobedu na parlamentarnim izborima i imaće dovoljnu većinu da samostalno formira novu vladu, saopštila je Centralna izborna komisija (CIK) te zemlje.
Ruske snage su tokom noći izvele novu seriju napada dronovima na ukrajinske ciljeve blizu rumunske granice, zbog čega je Rumunija podigla vojne avione, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane u Bukureštu.
Evropska unija spremna je da podrži sukob u Ukrajini do poslednjeg ukrajinskog vojnika i poslednjeg evra, umesto da se bavi problemima koji brinu Evropljane, izjavio je slovački premijer Robert Fico.
Potpisivanjem ugovora vrednog 20 miliona dinara, Ministarstvo kulture je kroz ovogodišnji konkurs "Gradovi u fokusu 2026" omogućilo Apatinu izgradnju kompletnih instalacija i završne građevinsko-arhitektonske radove na Kući "Turski", odnosno budućem apatinskom muzeju.
Melanija Tramp danas je poznata širom sveta kao supruga Donalda Trampa i prva dama Sjedinjenih Američkih Država. Ipak, pre nego što je dospela u centar političke pažnje, gradila je karijeru u svetu mode i manekenstva.
Ključ savršene teksture ledenih kocki krije se u dva sastojka. Umesto klasičnog brašna za krem koristi se nišesta, koja filu daje glatkoću i svilenkastu strukturu, dok dodatak slatke pavlake obezbeđuje punoću ukusa i vazdušastu kremastost.
Avio-kompanije su poslednjih godina uvele nova, stroža pravila o fotografisanju i snimanju tokom leta kako bi zaštitile privatnost putnika i posade i sprečile neprimereno deljenje sadržaja u avionu.
Sa dolaskom toplijih dana i obuće koja otkriva stopala, mnogi počinju da obraćaju više pažnje na izgled peta. Suva, zadebljala i ispucala koža može biti neprijatna, ali uz nekoliko jednostavnih metoda nega stopala može postati mnogo lakša.
Bivša voditeljka i influenserka Jelena Nikolić danas je sletela na beogradski aerodrom, gde je progovorila o povratku poslovnim obavezama, majčinstvu, ali i odnosu sa Pavlom Mensurom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.