• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: J. P.

07.12.2024

06:20

Na današnji dan: Rođena Čelsijeva legenda - Džon Teri! (FOTO)

profimedia

Fudbal

Na današnji dan: Rođena Čelsijeva legenda - Džon Teri! (FOTO)

Na današnji dan, 7. decembra 1980. godine rođen je čuveni engleski fudbaler Džon Teri. Legenda je Čelsija čiji je dres nosio 22 godine i osvojio 17 trofeja. Polusezonu je proveo u Notingem forestu, a penzionisao se 2018. u Aston Vili, gde je počeo trenersku karijeru kao asistent u stručnom štabu.

Bivši engleski fudbaler svoju bogatu karijeru proveo je uglavnom u dresu londonskog Čelsija, a trenutno je pomoćni trener u istom klubu.

Tokom svoje karijere, Teri je stekao reputaciju jednog od najboljih defanzivaca svog vremena, a kao igrač i kapiten Čelsija ostavio je dubok trag u istoriji kluba.

Kariijera igrača

Teri je svoju profesionalnu fudbalsku karijeru započeo u Čelsiju, gde je igrao od 1998. do 2017. godine. Tokom tih devetnaest godina, postao je ključna figura u timu, a 2001. godine je preuzeo kapitensku traku, koju je nosio sve do odlaska iz kluba. Njegove izuzetne igre na terenu, kao i vođstvo u defanzivi, omogućile su mu da bude jedan od najboljih engleskih fudbalera svoje generacije.

U julu 2017. godine, nakon što je ostvario brojne uspehe u Čelsiju, Teri je odlučio da pređe u Aston Vilu, gde je nastavio svoju karijeru do 2018. godine.

Foto: profimedia

Levo: Džon Teri

Jedan od najznačajnijih trenutaka u njegovoj karijeri bio je u sezoni 2004/05. kada je izabran za najboljeg fudbalera Premijer lige. Iste godine, Čelsi je postao prvak Engleske prvi put nakon 50 godina, što je bio veliki uspeh za klub i njegovu istoriju.

Uspon u reprezentaciji Engleske

Džon Teri je tokom svoje karijere bio važan član engleske reprezentacije, sa kojom je odigrao 78 utakmica i postigao 6 golova u periodu od 2003. do 2012. godine. Prvi put je nastupio za "Gordog Albiona" 3. juna 2003. godine u prijateljskom meču protiv Srbije i Crne Gore. 

Teri je bio deo engleske selekcije i na Evropskom prvenstvu 2004. godine, iako je propustio prvu utakmicu u kojoj je Engleska poražena od Francuske. Ipak, odigrao je sve preostale utakmice u grupi protiv Švajcarske i Hrvatske. U četvrtfinalu, Engleska je poražena od Portugala nakon izvođenja penala, a Teri je uspešno realizovao svoj udarac u četvrtoj seriji.

Foto: profimedia

Levo: Džon Teri

Prvi gol postigao je za reprezentaciju 30. maja 2006. godine u prijateljskom meču protiv Mađarske, a u junu 2007. godine postao je prvi igrač koji je postigao gol za Englesku na novom stadionu "Vembli", i to u prijateljskom meču protiv Brazila.

Trenerska karijera

Nakon što je okončao svoju igračku karijeru, Džon Teri je započeo trenerski put. Trenutno je pomoćni trener u Čelsiju, gde deli svoje bogato iskustvo i znanje sa mlađim igračima i kolegama. Pre Čelsija, radio je kao pomoćni trener u Aston Vili i Lester sitiju.


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Specijalno izdanje Dnevnika zapadne Srbije koje se ne propušta
Live TV

Specijalno izdanje Dnevnika zapadne Srbije koje se ne propušta

Danas tačno u 17 časova, u programu Dnevnika Zapadne Srbije, gledaoci će imati priliku da prate specijalno, dvosatno izdanje posvećeno otvaranju Moravskog koridora - saobraćajnice koja menja lice ovog dela Srbije i otvara novo poglavlje razvoja, povezivanja i investicija.

25.06.2026

09:55

JOŠ TV VESTI

Društvo

Ministarka Pavkov u Briselu: Važni sastanci sa evropskim zvaničnicima
Društvo

Ministarka Pavkov u Briselu: Važni sastanci sa evropskim zvaničnicima

Ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov sastala se u Briselu sa generalnim direktorom Direktorata Evropske komisije za proširenje i istočno susedstvo Gertom Janom Kopmanom i evropskom komesarkom za životnu sredinu, otpornost u sektoru vode i konkurentnu cirkularnu ekonomiju, Džesikom Rosval, sa kojima je razgovarala o daljim aktivnostima i napretku koji je Srbija ostvarila na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.

01.07.2026

20:15

Hronika

"Škaljarac" pod teškom pratnjom prebačen u Crnu Goru: Izručen Vuk Lakićević, polubrat čoveka koji je rešetao Zvicera
Hronika

"Škaljarac" pod teškom pratnjom prebačen u Crnu Goru: Izručen Vuk Lakićević, polubrat čoveka koji je rešetao Zvicera

Crnogorska policija, u saradnji sa Interpolom i FAST timom za ciljano traganje, uspešno je realizovala ekstradiciju Vuka Lakićevića (28), visokorangiranog pripadnika "škaljarskog klana". Primopredaja je izvršena na graničnom prelazu Debeli Brijeg, nakon što je Lakićević lociran i uhapšen u Hrvatskoj krajem aprila ove godine po poternici Višeg suda u Podgorici.

01.07.2026

21:33

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set