Nekada se kod krojača redovno išlo. Šilo se sve kaputi, odela, haljine, bluze... Na dobrog šnajdera čekalo se nedeljama.
Foto:
Foto:
Dunja Čongradac (26) iz Beograda oduvek je sanjala da bude krojačica, a talenat je nasledila od bake. Nakon završene srednje škole za dizajn tekstila, smer tehničar modelar, nije imala dilemu čime želi da se bavi.
-Baka mi je bila vrlo poznata šnajderka, odatle i ljubav prema ovom zanatu od detinjstva. Ono što me posebno čini srećnom jeste osećaj kada odevni predmet koji napravim kasnije i nosim - objašnjava Dunja.
Foto: Informer.rs
Dunja Čongradac
Kako kaže ova devojka, danas svako želi da se zove dizajnerom, ali ona teži da bude majstor svog zanata. Osnove je savladala temeljnim radom i vežbom, a sada od materijala pravi umetnička dela, komade koje će neko obožavati da ima na sebi.
Foto: Informer.rs
Dunja Čongradac
- Nijedan počatak nije lak. Prvo sam savladala najteže tehnike, a to je izrada košulja. Najlakše je raditi sa prirodnim materjalima, iako to nije čest slučaj u našoj radionici - objašnjva Dunja koja radi u krojačkom salonu kod Aleksandre Bećir.
Foto: Informer.rs
Dunja Čongradac
Dunja je odmah našla posao
Zahvaljujći svojoj upornosti, ali i vlasnici salona koja je odmah prepoznala njenu iskrenu želju da bavi ovim zanatom. Naime, ona je sadašnjoj gazdarici Aleksandri poslala poruku preko društvene mreže u kojoj je pohvalila njen rad i izrazila želju da radi baš kod nje. Iako je Aleksandra planirala da zaposli radnicu sa iskustvom, uvažila je njenu želju, pružila joj sansu i nije se pokajala.
- Najlakši za rad su svakako prirodni materijali. Gde ima puno elastina, tu treba da se obrati pažnja koliko se rasteže. Jer ako se pređe granica, onda će se na odeći pojavljivati talasi i nabori- ističe Dunja.
Najvažnije je, kako kaže, da posla ima. Najveći naleti su u vreme maturskih večeri i za Novu godinu. Međutim, nevezano za prazničnu garderobu, žene i dalje šiju stvari za svaki dan.
Odavno je prevazišla prepravke kupljene garderobe, pa skraćivanja, sužavanja i slično za nju ne predstavlja nikakav izazov.
- Ovaj posao je lep i kreativan. Volim kada neko donese sliku modela i sumnjičavo upita da li bi to mogli tako nešto da napravimo. Njihova reakcija kada dobiju identičan odevni predmet, e to mi je najveća satisfakcija - kaže ova mlada krojačica.
Starije koleginice imaju samo reči hvale za nju, a iskustvo stečeno u salonu joj je kao fakultet.
Ekskluzivno u emisiji "Takav ti je horoskop" astrolog Srđan Stojić otkriva da li je ovim poznatim ličnostima u horoskopu zapisano da će imati problema sa psihom!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ekskluzivno u emisiji "Takav ti je horoskop" astrolog Srđan Stojić otkriva da li je ovim poznatim ličnostima u horoskopu zapisano da će imati problema sa psihom!
Stravičan zločin protiv istine i ljudskosti odigrao se na društvenoj mreži Iks, gde je zbog najprljavije kampanje laži i linča tragično okončan život mladog policijskog službenika Vasilija Lalovića (33).
Sirene za vazdušnu opasnost oglasile su se širom Poljske u okviru velike nacionalne vežbe kojom vlasti proveravaju koliko brzo država može da upozori stanovništvo i pokrene sistem reagovanja u slučaju napada iz vazduha.
Jedan od glavnih organizatora uličnih haosa i blokada u Užicu, Dušan Savić, dolijao je užičkoj policiji dok je pokušavao da kupi narkotike, koje je bezobzirno i sramotno skrivao - ni manje ni više nego u donjem vešu.
Blokaderi su svojom prljavom kampanjom oduzeli život Vasiliju Laloviću, časnom i poštenom policajcu iz Priboja. Međutim, to ih nije zaustavilo da prestanu sa nizom monstruoznih komentara na društvenim mrežama.
Do nedavno, znali smo da su ciljevi lažne Studentske liste: Priznavanje lažne države Kosovo; Ukidanje Republike Srpske; Vojvodina u Hrvatskoj; Sandžak u Bosni; Hrvatska – lider na Balkanu; Ekonomsko uništavanje Srbije kao do 2012. godine.
Milenko Jovanov, šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) oglasio se na društvenoj mreži Iks povodom navoda o održavanju sednice Narodne skupštine.
Dežurni cirkusanti i blokaderski duo novosadske opozicije, Miran Pogačar i Mladen Cvijetić, ponovo su izveli besramnu predstavu i od skupštinske sale napravili najgoru birtiju.
Stanari jedne stambene zgrade u Borči mesecima su živeli u gotovo nepodnošljivim uslovima zbog nesnosnog smrada koji se širio hodnicima i zajedničkim prostorijama, a čiji je uzrok bila uginula svinja.
Srpska pravoslavna crkva i vernici slave Svetog velikomučenika Prokopija, svetitelja čiji su život i mošti vekovima vezani za neobjašnjiva isceljenja, čuda i zaštitu dece.
Tok Dunava kroz zapadnu Bačku iznenađuje sve koji vide peščana ostrva na plovnom putu. Kod Bezdana je ovih dana na mernoj stanici izmeren istorijski minimum od - 68 centimeatara.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP, Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, u saradnji sa Službom za kriminalističko-obaveštajni rad i PU u Požarevcu, uhapsili dve osobe kod kojih je pronađena veća količina droge.
U prigradskom novopazarskom naselju Pazarište, na starom putu Novi Pazar - Tutin, dogodila se teška saobraćajna nezgoda u kojoj su učestvovali teretno vozilo i automobil marke "audi".
Na auto-putu Subotica – Novi Sad, u blizini Molove pumpe, danas oko 15:46 časova dogodila se teška saobraćajna nezgoda kada je došlo do prevrtanja cisterne.
U Leskovcu se 19. jula oko 21 sat dogodila saobraćajna nesreća u kojoj je povređena D.K. (32), inspektorka za krvne delikte u Policijskoj upravi Leskovac. U nesreći je povređen i njen suprug koji je prošao sa lakim telesnim povredama.
Pojavio se snimak koji, prema tvrdnjama ruskih izvora, prikazuje napad ukrajinskih snaga na civile koji su se kretali autoputem "Novorosija", rutom koja je ranije predstavljana kao bezbedan kopneni koridor ka Krimu.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da su američke snage uništile gotovo kompletne vojne kapacitete Irana, uključujući mornaricu, ratno vazduhoplovstvo, radarske sisteme, protivvazdušnu odbranu, kao i između 98 i 99 odsto raketa i dronova kojima je Teheran raspolagao.
Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev potvrdio je da su se bivši visoki nemački i ruski zvaničnici sredinom jula tajno sastali u Bakuu i razgovarali o ratu u Ukrajini, dok je nemački kancelar Fridrih Merc poručio da njegova vlada nije bila obaveštena o tim kontaktima.
Beograđani koji su se zatekli u Rovinju tokom snažnog nevremena požalili su se Informeru da im je krupan grad polupao automobile, dok su kao dokaz dostavili fotografije ledenih gromada koje su padale po gradu.
Vilem Defo otkrio je da mu je uloga Isusa Hrista u filmu "Poslednje Hristovo iskušenje" bila fizički najzahtevnija u karijeri, a da je zbog nje privremeno i oslepeo.
Mračno kupatilo i visoka vlaga nisu prepreka, već idealno okruženje za prave sobne biljke. Zaboravite na plastično cveće, uz samo pet pažljivo odabranih vrsta.
Mala deca unose mnogo živosti, buke i nepredvidivih situacija u svakodnevni život, pa nisu sve rase pasa podjednako spremne da se prilagode takvom okruženju. Zbog toga pet rasa nisu najbolji izbor za porodice sa malom decom.
Nakon tragične pogibije mlade Anastasije, ćerke Nevene Hot, na društvenim mrežama oglasila se i njena tetka Vesna, koja je emotivnom i potresnom porukom raznežila i rasplakala mnoge.
Bivša rijaliti učesnica Nevena Hot nakon što je podelila datum i vreme za ćerkinu sahranu, objavila je i potresnu objavu u kojoj je navela da je kupila mezimici haljinu u kojoj će je sahraniti.
Anastasija Ražnatović pre nekoliko dana dobila je sina sa fudbalerom Nemanjom Gudeljom, a sada je na Instagramu podelila prvi snimak naslednika kojem su dali ime Ilijan.
Folker Darko Lazić oglasio se nakon što je isplivala njegova skandalozna fotografija na kojoj je pozirao sa jednom Albankom uz pozdrav tzv. "Velikoj Albaniji".
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.