U igranom delu filma ulogu Mileve Marić Ajnštajn tumači glumicaStaša Nikolić, dok se u ulozi Alberta Ajnštajna pojavljuje Teodor Vinčić.
Foto: Dušan Svilokos Đurić
Scena iz filma "Mileva Marić Ajnštajn"
Film kombinuje arhivski materijal, intervjue i igrane scene u režiji Andrijane Stojković dok je scenario napisala Selena Stanković.
Stanković je životom Mileve bila inspirisana još dok je studirala na fakultetu "Kalifornija stejt" u Los Anđelesu kada je 2011. godine napisala scenario o njenom životu jer smatra da je njena priča savremena i relevantna i za današnje žene.
Zašto je baš Mileva bila tema kojom ste se bavili na univerzitetu?
- Evo sada je došao trenutak da Milevina priča bude ispričana. Razlog zašto mi je ona bila zanimljiva kao tema je to zato što je priča naša, sa našeg područja a zapravo vrlo svetska i vrlo univerzalna. Vrlo je bitno da ljudi znaju više o njoj i da je ona bila mnogo više od supruge Alberta Anštajna
Kako ste to uspeli da predstavite kroz svoj scenario?
- Svako od nas je višeslojna osoba, njen odnos sa njenim mužem je samo deo njene ličnosti. Ona je imala njenu najbolju drugaricu, imala je svoja zanimanja, imala je svoje sinove i svoju porodicu i, kao i kod nas, sve to čini jednu osobu. Albert je bio samo jedan deo njene priče. Nažalost sada je on postao dominantan samo zato što je postao poznat.
Foto: Dušan Svilokos Đurić
Scena iz filma "Mileva Marić Ajnštajn"
Šta je kod njene ličnosti Vas najviše privuklo i iznenadilo kada ste počeli istraživanje o Milevi?
- Pa meni je bilo izuzetno zanimljiva, pošto sam i ja bila u tom periodu života, činjenica da je ona otišla iz svoje porodične kuće u beli svet da studira i to na Univerzitetu gde je bila jedina žena na doktorskim studijama. Idanas doktorske studije iz fizike nije lako završiti, pogotovo na stranom jeziku i pogotovo kada postoje predrasude prema ženama u visokom obrazovanju i prema strankinjama. Na svom primeru znam koliko je teško kada odeš na drugi kraj sveta i studiraš na stranom jeziku i mislim da to za početak uopšte nije bilo lako, a pritom svako od nas je bio više zaljubljen nego pametan i zbog toga donosio neke odluke koje nisu bile najpametnije.
Kako vi gledate na to šta je ona uradila iz ljubavi?
- To je bio njen izbor. Ona je odlučila možda više da je ljubav i da joj je porodica bitnija nego njena karijera i pitanje je koliko je ona Albertu zaista pomogla. Možda jeste možda nije. Možda je ona sama mogla da učini nešto mnogo više nego da je ostala uz Alberta ali to nikada nećemo znati. Meni je bitno samo da se promeni taj narativ da ona nije napaćena, jadna, nesretna muza velikog naučnika nego da je ona žena koja je zapravo mogla da uči najbolje što može sa onim što joj je u tom trenutku bilo data a mislim da apsolutno nije živela u lakim vremenima.
Foto: Dušan Svilokos Đurić
Scena iz filma "Mileva Marić Ajnštajn"
Koliko je bilo izazovno pisati scenario?
- Videćete na filmu. Zanatski je vrlo izazovno ali je ekipa bila sjajna i ja sam uživala pišući i kombinujući igrani deo i dokumentarni deo. Postoji mnogo rekla-kazala, sekundarnih izvora i tumačenja različitih autora. Razdvojiti činjenice od fikcije bio je pravi izazov
Glumica Staša Nikolić kaže da su u igrano-dokumentarnom filmu "Mileva Marić Ajnštajn" između ostalog pokazali kako je Albert Ajnštajn maltretirao suprugu Milevu.
Premijera igrano-dokumentarnog filma "Mileva Ajnštajn", koji kombinuje arhivski materijal, intervjue i igrane scene, održana je sinoć u Novom Sadu, a premijeri je prisustvovala predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković.
Film "Bitka na Neretvi" koji je premijerno prikazan 1969. godine koštao je između sedam i 12 miliona tadašnjih dolara. To je najskuplji film ikada snimljen na prostorima bivše Jugoslavije.
Još jedan video napravljen veštačkom inteligencijom na kome su prikazani setovi i glumci iz najpoznatijih domaćih filmova i serija postao je viralan na društvenim mrežama.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Glumica Staša Nikolić kaže da su u igrano-dokumentarnom filmu "Mileva Marić Ajnštajn" između ostalog pokazali kako je Albert Ajnštajn maltretirao suprugu Milevu.
Opoziciono-blokaderski korisnik Iksa Vukša Dragović objavio je na toj društvenoj mreži "objedinjeni spisak" Nevladinih organizacija (NVO) i mnogih drugih blokaderskih grupacija i pojedinaca, kao i način njihovog finansiranja u Srbiji, a posebnu pažnju privukla je priča o Proglasu Dragana Bjelogrlića.
Ruski zagovornici najtvrđe linije traže od predsednika Rusije Vladimira Putina da odustane od diplomatije i drastično pojača rat protiv Ukrajine, piše Rojters, posle serije ukrajinskih napada dronovima na Moskvu, Sankt Peterburg i Krim, kao i smrtonosnih napada na putničke autobuse.
Srpska dijaspora iz Beča krenula put Beograda kako bi prisustvovala veličanstvenom skupu SNS-a pod nazivom "Srbija, moja porodica" i pružila podršku politici predsednika Aleksandra Vučića.
Pohvale koje je evropska komesarka za proširenje Marta Kos izrekla Srbiji zbog usvajanja pravosudnih zakona u parlamentu, naišle su na opšte neodobravanje tajkuna i jednog od lidera opozicije u pokušaju Dragana Đilasa.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovaće sutra prikazu novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije (VS) na vojnom aerodromu "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović" u Batajnici
Vanja Vukša, mlade devojka koja je stigla u centar Beograda kako bi prisustovala velikom skupu ispred Skupštine Srbije, poslala je udarnu poruku mladima u Srbiji.
Nikola Parun, opozicioni analitičar, otvoreno je priznao da rejting predsednika Srbije Aleksandra Vučić i Srpske napredne stranke nije okrnjen uprkos pokušajima opozicije da Vučiću i naprednjacima uzmu deo biračkog tela.
U Grčkoj su saobraćajni prekršaji strogo kažnjivi, a među najskupljima su prekoračenje brzine čija kazna može dostići i do 8.000 evra, kao i prolazak kroz crveno svetlo zbog čega možete biti kažnjeni sa čak 4.000 evra!
Na društvenim mrežama osvanulo je šokantno iskustvo Srbina koji je, kako kaže, pretpreo pravu torturu sa jednim Grkom, koji svakodnevno ponižava i vređa svoje mušterije!
Nova deonica Moravskog koridora od petlje Adrani kod Kraljeva do Preljine kod Čačka juče je svečano otvorena, a saobraćaj je pušten danas u 09:00 sati.
Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv četvorice muškaraca zbog postojanja osnova sumnje da su 5. juna 2026. godine izvršenjem različitih krivičnih dela učestvovali u bacanju bombe na porodičnu kuću S.Č. na teritoriji opštine Novi Beograd.
Iznoseći svoju odbranu pred Višim tužilaštvom u Beogradu, Danka Vuković, supruga Saše Vukovića Bosketakoji se sumnjiči da je 12. maja u restoranu "27" na Senjaku ubio Nešovića, ispričala je da je izričito bila protiv druženja njenog muža sa Aleksandrom Nešovićem.
Specijalno policijsko odeljenje po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore izvršava hitne dokazne radnje lišenja slobode više osoba u Rožajama, što je treći talas hapšenja zbog šverca cigareta.
Sve više se priča o motivu likvidacije Darka Veskovića Prike, a prema nezvaničnim saznanjima, mogao bi biti povezan sa njegovim navodnim kontaktima sa istražnim organima i spremnošću da govori o pojedinim događajima iz kriminalnog miljea.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski zapleo se u sopstvenim pretnjama Belorusiji i njenom predsedniku Aleksandru Lukašenku, ocenio je kiparski novinar Aleks Hristoforu, tvrdeći da takva retorika ne pokazuje snagu Kijeva, već očaj.
Tanker koji je prolazio kroz strateški važan Ormuski moreuz pogođen je neidentifikovanom raketom, saopštila je u subotu Pomorska trgovinska služba Ujedinjenog Kraljevstva (UKMTO), a to je najnoviji bezbednosni incident na tom plovnom putu.
Trinaestogodišnja britanska turistkinja završila je krvava, sa sumnjom na slomljen nos, nakon brutalne tuče koja je izbila zbog ležaljke pored bazena u hotelu Santa Susana u Kataloniji, oko 65 kilometara od Barselone.
Penzionisani potpukovnik američke vojske Danijel Dejvis ocenio je da Volodimir Zelenski neće uspeti da obezbedi za Ukrajinu povoljne uslove mirovnog sporazuma sa Rusijom.
Promene u učestalosti mokrenja kod pasa mogu ukazivati na probleme sa bubrezima, dijabetes ili bolesti mokraćnih puteva, zbog čega ih ne treba ignorisati.
Neverovatni podvizi kojima se pomeraju granice ljudske izdržljivosti ne prestaju da iznenađuju, a jedan Nemac sada je postavio rekord koji je mnoge ostavio bez reči.
Starinski kolač sa orasima, mekanom korom i laganim kremom od slatke pavlake godinama se priprema za slave i porodična okupljanja, a krasi ga jednostavna izrada i elegantan izgled.
Iako je Miloš Teodosić rođen u Valjevu, njegovu suprugu, od koje se razvodi, Jelisavetu Orašanin, Valjevci su retko kad mogli da vide u gradu, o čemu su sad i govorili.
Orkestar Perice Jaćimovića nastupio je na velikom narodnom veselju u Kraljevu, organizovanom povodom otvaranja auto-puta, a svečanosti je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.