Ove godine učestvuju ambasade: Alžira, Angole, Brazila, Egipta, DR Konga, Libije, Maroka, Nigerije, Somalije i Tunisa, i konzulati Gabona, Jamajke i Namibije.
Tradicionalni Afro festival biće održan u subotu i nedelju, 29. i 30. juna u Muzeju afričke umetnosti u Beogradu (Andre Nikolića 14, Senjak).
Afro festival već više od dve decenije okuplja muzejsku i najširu javnost sa ciljem da kroz edukativne i popularne programe, kao i promociju afričkih umetnosti i zanata podrži zaštitu kulturnog nasleđa.
Tokom ovih dana Muzej afričke umetnosti pretvara se u pravu košnicu – postaje mesto upoznavanja, razmene ideja i dobrog raspoloženja podstaknutih otkrivanjem i udubljivanjem u različite oblike kreativnosti koji dolaze sa afričkog kontinenta i koji su njime inspirisani.
Foto: Muzej afričke umetnosti
Uz dragocenu podršku afričke diplomatske zajednice u Beogradu, posebno aranžirani štandovi dočaraće raznovrsnu kulturnu, turističku i gastronomsku riznicu Afrike u posebnom programu Durbar (Festival festivala).
Ove godine učestvuju ambasade: Alžira, Angole, Brazila, Egipta, DR Konga, Libije, Maroka, Nigerije, Somalije i Tunisa, i konzulati Gabona, Jamajke i Namibije.
Foto: Muzej afričke umetnosti
Veoma bogat program festivala obuhvataće, između ostalog, afrički bazar, izložbu najuspešnijih radova sa Devetog likovnog konkursa za decu “Impresije o Africi”, modnu reviju nigerijskih dizajnera i radionicu na kojoj će dame učiti tehnike vezivanja afričkih turbana. Za decu su pripremljene radionice hip-hop plesa, kreiranje kolaž- scenografije sa zamišljenog ili stvarnog putovanja u Afriku, kao i oslikavanje murala sa motivima po uzoru na ukara tkanine iz Nigerije i Kameruna. Na Afro festivalu publika će moći da odigra i partiju mankale, jedne od najstarijih misaonih igara, kao i da isproba borilačku veštinu Kapuera Angola.
Foto: Muzej afričke umetnosti
U okviru muzičkog dela programa nastupiće di-džej Pen, multidisciplinarni umetnik iz Nigerije, kao i Nego Zamba, alias Žoze Delson do Nasimento, popularni brazilski gitarista i improvizator. Ritmove singidundun, đembe i sabar bubnjeva izvodiće perkusionisti škole „Singidundun“. Ovaj sastav pratiće i plesni nastup plesačice Donie Tembe Đurić iz Mozambika. Muzičku pozadinu događaja upotpuniće i bend “Avalski put” koji čine strani studenti, pretežno iz Afrike, koji borave i studiraju u Srbiji zahvaljujući projektu “Svet u Srbiji”.
Foto: Muzej afričke umetnosti
Zvanično obraćanje Nj.E. Mohameda Amina Belhaža, ambasadora Maroka, u pratnji članova Grupe afričkih ambasadora u Srbiji održava se u nedelju u 12 sati, nakon čega sledi nastup poznatog muzičara i kantautora Marka Luisa. Posetioci Afro festivala imaće priliku da uživaju u izvođenju Markovih numera koje predstavljaju miks RNB, fank, soul i hip-hop i afro-ritmova, ali obiluju i elementima sa Balkana, iz Bugarske, Indije i Irana.
Foto: Muzej afričke umetnosti
Tokom festivala biće održano i nekoliko predavanja: “Zapadnoafrička tradicionalna muzika – Đembe” Dragice S. Jovanović, “Bviti/Bvete: Religija, tradicija ili ritual?” Pola Armanda Mombeja Indaki i “Između kolonizacije čula i stvaralačkog otpora: Elektronska muzika u istočnoj Africi” Dr Pjotra Čihotskog, kao i kustosko vođenje kroz tematsku izložbu “Zdravko Pečar - (Auto)portreti.
Tokom događaja publika će moći da odloži ambalažni otpad na štandu kompanije Sekopak.
Cena ulaznice je 400 dinara, program se održava od 10 do 18 sati, a kompletan sadržaj može se videti na sajtu Muzeja afričke umetnosti.
Ovo je prvi put da je Beograd bio domaćin ovog prestižnog takmičenja, a Danijela je svojim muzičkim talentom donela poseban šarm ovom sportskom događaju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ovo je prvi put da je Beograd bio domaćin ovog prestižnog takmičenja, a Danijela je svojim muzičkim talentom donela poseban šarm ovom sportskom događaju.
Glumac Milan Marić ispljuvao je dolazak holivudske zvezde Žana Kloda Van Dama na Međunarodni filmski festival u Nišu koji se održava od 25. do 30. avgusta u tom gradu.
Zagrebački mediji i dežurni srbomrzci ponovo su poleteli da se direktno umešaju u unutrašnje stvari Srbije i pruže otvorenu podršku opozicionim blokaderima!
Tokom obilaska radova predsednik Aleksandar Vučić razgovorao je sa okupljenim narodom u Novom Pazaru, gde ga je dočekao ogromne broj građana, mladih i dece, a dogodio se momenat koji je obeležio ceo dan i raznežio sve prisutne!
Ustaški mediji udružili su se u jezivom napadu na predsednika Aleksandra Vučića, koji svojim primerom pokazuje kako se bori za narod i državu, dok njih ubija neverovatan napredak naše zemlje.
Potpredsednica Vlade i ministarka privrede Adrijana Mesarović izjavila je danas da Marinika Tepić sve druge krivi za požare, a zaboravlja da su 2023. godine njeni saborci tražili da se ukinu sredstva koja su bila predviđena za nabavku vozila Sektora za vanredne situacije.
Bivši saborci na Exatlon poligonu, a sada voditelji najvećeg sportskog rijalitija Tijana Jović i Aleksa Erski razgovarali su o njegovoj ulozi u novoj sezoni.
Pripreme za drugu sezonu Exatlona uveliko su u toku, a sudeći po takmičarima koji su već otputovali u Dominikansku Republiku, publiku očekuje pravi spektakl.
Voditelji druge sezone Exatlona Tijana Jović i Aleksa Erski mnoge su nasmejali simpatičnim i opuštenim razgovorom, koji je već na samom početku nagovestio sjajnu atmosferu i odličnu energiju među njima.
Ministar finansija Siniša Mali je putem svog Instagram profila odgovorio na pitanja građana u vezi sa jednokratnom novčanom podrškom države, koja je najavljena za septembar.
Trgovci će od septembra morati svakodnevno da objavljuju cenovnike svojih proizvoda i da budu dostupni građanima kako bi pratili cene, shodno odredbama usvojenih zakona koji uređuju tržište i zaštitu potrošača u Srbiji.
Najveća i najpoznatija leskovačka manifestacija - Roštiljijada počinje večeras uz vatromet, nastup trubača, mažoretkinja i koncert Milice Pavlović. Centar grada je velika pešačka zona, a oni koji dolaze automobilima treba da obrate pažnju i gde parkiraju.
Poseta Stiva Vitkofa i Džareda Kušnera, izaslanika američkog predsednika Donalda Trampa, Moskvi odložena je zbog nedostatka konkretnih predloga, izjavio je danas predsednik Ruskog saveta za međunarodne poslove (RSMD) Ivan Timofejev.
Američki predsednik Donald Tramp je u objavi na društvenoj mreži poručio da će od 1. januara 2027. godine carine na automobile, kamione, auto-delove i čelik iz Kanade biti povećane na čak 50 odsto.
Najnovija ruska nuklearna podmornica "Habarovsk", projektovana za nošenje strateškog podvodnog drona "Posejdon", prvi put je isplovila radi testiranja u Belom moru.
Američka vojska je saopštila danas da je izvela napad na plovilo u Tihom okeanu za koje se sumnja da je služilo za šverc droge, pri čemu su poginule dve osobe.
Pas se s pravom smatra čovekovim najboljim prijateljem, ali neke rase posebno se izdvajaju po neverovatnoj odanosti i snažnoj povezanosti sa svojim vlasnikom.
Microsoft u okviru Windowsa 11 testira novu funkciju pod nazivom IntelligentCarveout, koja korisnicima omogućava da ručno odrede koliko objedinjene memorije će biti namenjeno zahtevnim zadacima poput gejminga i rada sa AI modelima.
Letnja lenja pita je idealan izbor ukusne poslastice koja se napravi za svega desetak minuta, a zatim se pita stavi u frižider da se dobro ohladi i stegne.
Kajli Džener ponovo je zapalila Instagram serijom letnjih fotki, a najveću pažnju privukao je minijaturni crni kupaći kostim u kom je istakla svoju figuru.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.