• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Promo

24.12.2024

12:34

Decenija od premijere predstave "Bajka o pozorištu"

Jakov Simović

Kultura

Decenija od premijere predstave "Bajka o pozorištu"

Predstava "Bajka o pozorištu", po tekstu Vladimira Đurđevića u režiji Marka Misirače 26. decembra će obeležiti deset godina od premijernog izvođenja.

U prvoj deceniji, glumačka ekipa koju čine Tihomir Stanić, Branislav Zeremski, Miodrag Krstović, Vesna Stanković, Stefan Radonjić, Iskra Brajović i Snežana Savić, poklonili su se publici više od 100 puta na sceni Zvezdara teatra.

- Davno sam naučila dve stvari o pozorištu. Prva je da samo dobre stvari traju. A mi trajemo već celu deceniju. Druga je da u životu, kao i u pozorištu, uopšte nije važno šta, ni gde, nego je samo važno s kim. A u Bajci o pozorištu imamo sva tri čimbenika - i šta i s kim i gde. Mi smo napravili svoju bajku, kojoj se svi neizmerno radujemo svaki put kad igramo - kaže glumica Vesna Stanković, koja u Bajci tumači lik Stane Protić.

Osnovna ideja ovog komada, po rečima reditelja Marka Misirače, potekla je od priče francuskog komada Kavez za budale iz 70-ih godina XX veka, ali je s vremenom, i uz veoma korisne sugestije Dušana Kovačevića, komad odmakao od te inspiracije i postao originalna domaća priča u kojoj su se vrlo jasno mogli prepoznati neki fenomeni i stereotipi našeg podneblja i doba.

Foto: Jakov Simović

Scena iz predstave "Bajka o pozorištu"

- Znamo u kojoj meri je pozorište efemerna umetnost, da ono traje i postoji samo u trenutku dok se predstava proba ili izvodi, i ostaje samo u sećanju ponekog gledaoca... Kada neka predstava doživi veliki broj repriza i ostane na repertoaru duže od prosečnog veka trajanja jedne predstave, to osećam kao još jednu veliku pobedu pozorišta kao medija i umetnosti, pokušaj da nešto tako neuhvatljivo što duže ostane u kolektivnom pamćenju - istakao je reditelj Misirača.

O tome da li su se fenomeni i stereotipi našeg podneblja promenili ili su ostali isti nakon deset godina trajanja Bajke, jedan od glavnih glumaca, Tihomir Stanić kaže da je predstava na neki način predvidela budućnost.

- Naša predstava je predvidela društvena kretanja i ono što je žanrovski bilo na ivici apsurda pretvorilo se u prepoznatljivu realnost života u Srbiji - kaže Stanić.

Foto: Jakov Simović

Scena iz predstave "Bajka o pozorištu"

Pisac Vladimir Đurđević smatra da su se fenomeni promenili u toj meri da su ugrozili naslov komada. 

- Bajka o pozorištu je sve manje bajka, a sve više svakodnevica. Zato je verovatno aktuelnija nego ikada. Ipak, brinem se za budućnost Bajke jer je naša stvarnost zapravo velika opasnost za ovu predstavu. Stvarnost preti da će prevazići sve paradokse o kojima ova predstava govori - kaže Đurđević.

Glumica Iskra Brajović, koja tumači lik Anđele Protić dodaje da su stereotipi ostali isti.

- To dokazuje i reakcija publike na teme o kojima Bajka govori, a koje su u svih ovih deset godina kao namenski pisane za baš taj trenutak - kaže Iskra.

U četvrtak 26. decembra od 19.30 časova na sceni Danilo Bata Stojković, protagonisti Bajke o pozorištu će se pokloniti publici poslednji put u ovoj godini, a u 2025. godini se sastaju ponovo 22. januara.


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Skandal! Od Srba sad prave i špijune: Priština protiv trojice naših sunarodnika, optuženih za napad na kanal Ibar-Lepenac
Politika

Skandal! Od Srba sad prave i špijune: Priština protiv trojice naših sunarodnika, optuženih za napad na kanal Ibar-Lepenac

Ispitivanjem svedoka tužilaštva, jednog od direktora JKP "Ibar-Lepenac" Ernesta Krćelija, pred tzv. Osnovnim sudom u Prištini danas je nastavljeno ročište u procesu protiv trojice Srba iz okoline Zubinog Potoka, braći Jovanu i Dragiši Vićentijeviću, optuženim da su navodno izazvali eksploziju na kanalu Ibar - Lepenac 29. novembra 2024. godine, kao i Igoru Dimoviću optuženom za " neovlašćeno posedovanje oružja".

27.07.2026

21:55

Društvo

Pljušti, lije! Nevreme u ovom delu Srbije (VIDEO)
Srbija

Pljušti, lije! Nevreme u ovom delu Srbije (VIDEO)

Snažan pljusak zahvatio je grad Čačak i okolinu. U mestu Pakovraće, kod uključenja na auto-put Miloš Veliki, zbog obilne kiše vidljivost je veoma slaba, pa se vozačima savetuje dodatni oprez i prilagođena brzina kretanja.

27.07.2026

19:14

Hronika

Misteriozna poruka otvorila hiljade novih pitanja: Ubica nikada pronađen, istražitelji i dalje na mukama (FOTO)
Hronika

Misteriozna poruka otvorila hiljade novih pitanja: Ubica nikada pronađen, istražitelji i dalje na mukama (FOTO)

Postoje ubistva kod kojih počinilac iza sebe ostavi samo tragove koje nije uspeo da sakrije, ali i ona u kojima se čini da ubica želi da bude „čut“. Poruka ispisana na mestu zločina, šifra poslata novinama ili predmet koji potvrđuje da se iza pisma zaista krije ubica mogu postati deo svojevrsne komunikacije počinioca sa policijom, javnošću ili čak samom žrtvom.

27.07.2026

21:00

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Magazin

Džet set