Detaljno objašnjeno! Evo šta muči Sinera i zbog čega ne igra na US Openu
130. 08. 2026. u 09:16
230. 08. 2026. u 09:16
Vesti
Foto: zastitnikpotrosaca.rs
Ako kupujete suhomesnate proizvode mesne industrije "Topola" dobro pazite i širom otvorite oči, jer se može desiti da u njima pronađete ni manje ni više nego medicinsku iglu, otkriva Zaštitnik potrošača!
Deo debele igle duboko zarivene u meso neočekivano se našao na trpezi u jednom beogradskom domu, a tragedija je izbegnuta pukom srećom. Ovaj suhomesnati proizvod bio je namenjen za sendviče dvoje školaraca, ali je sasvim slučajno sporni deo završio u ustima majke koja je reagovala brzo i nije ga progutala.
ŠOKANTNO OTKRIĆE INSPEKTORA: "Građani u mesu pojedu i gnoj iz apscesa i lezije od tuberkuloze"
Da stvar bude gora, stručnjaci su uplašeni i sa pravom postavljaju pitanje otkud uopšte igla u objektu gde se proizvode prerađevine koje jedu i deca, a sumnjaju i da ona nije slučajno tu zalutala.
Inspekcija mora da izađe na teren i ako postoji i najmanji rizik po zdravlje potrošača, oni će zabraniti dalju prodaju i povući celu seriju proizvoda
Nenad Bumbić, Zaštita potrošača
Zdravka Stojanović iz Beograda nije ni sanjala da će zbog jednog pruta čajne kobasice zahvaljivati Bogu što su joj deca živa i zdrava.
- U "Super Veru" sam 12. septembra kupila prut čajne kobasice "topola" kako bih deci pravila sendviče za užinu za školu. Svakog dana sam ga "skraćivala" i pakovala mališanima, a kada je prut već bio pri samom kraju, uzela sam da iseckam ostatak i da im napravim sendviče za večeru. Kako je ostalo malo deblje parče, da ga ne bih vraćala u frižider uzela sam ga i stavila u usta. Odmah sam osetila da nešto nije u redu, da pored mesa ima i neki metal. Pomislila sam da je neko parčence upalo, jer sam čitala šta su sve ljudi nalazili u namirnicama. Kada sam videla da je u pitanju deo debele igle za špric, nije mi bilo dobro - priča vidno uznemirena Zdravka za Zaštitnik potrošača i dodaje:
- Krenulo je svašta da mi pada na pamet, a stomak mi se zgrčio kada sam shvatila koliko sam sreće imala što to nisu progutala deca! Oni su mali, ne bi ni shvatili šta se dešava, a muka mi je od same pomisli šta im se moglo desiti da im je igla završila u stomaku - zgrožena je naša sagovornica.
Nutricionista Jovana Srejić upozorava da igla u čajnoj kobasici može značiti da je ovaj suhomesnati proizvod možda "obogaćen" nekom "hemijom".
- Kada kažete igla, prva asocijacija mi je opšte poznata činjenica da proizvođači često ubrizgavaju hemiju u meso! Ono što mi je poznato jeste da ubacuju u proizvode razna sredstva koja poboljšavaju boju i ukus mesa. Dimljeni proizvodi recimo uglavnom uopšte nisu dimljeni već im dodaju aromu dima, a meso "pune" vodom kako bi dobilo na težini. Hemija koju ubacuju i svi drugi dodaci kojima "obogaćuju" krajnji proizvod nikako nisu zdravi! Potrošači misle da znaju šta kupuju kada pročitaju deklaraciju, ali veoma često ima tu nekoliko problematičnih sastojaka koji se ne nalaze na etiketi, tako da mi zapravo čak i ako iščitamo sastav, nemamo pojma šta jedemo - kaže Srejićeva.
Kako kaže, tek kada je došla sebi shvatila je da ne postoji objašnjenje otkud igla u mesnoj industriji, sem, kako sumnja, ako nisu ubrizgavali nešto u meso.
- Tek kada sam se malo povratila od šoka, videla sam da je to deo debele igle za gustu tečnost. Zapitala sam se šta traži igla u objektu gde se pravi suhomesnato. Izgledalo je kao da se zalomila dok su ušpricavali nešto u meso. Zgrozila sam se, kakve li mi to otrove dajemo našoj deci?! Odmah sam "Topoli" poslala fotografije na njihovu zvaničnu Fejsbuk stranicu, a oni su mi odgovorili da će po hitnom postupku poslati tim da proveri celu seriju. To me nimalo nije umirilo! Onda su mi tražili da im pošaljem to parče mesa, verovatno su želeli da se reše dokaza, ali sam im jasno stavila do znanja da čak i ako to uradim želim da mi napismeno potvrde šta su dobili od mene. Neko je mogao umreti zbog ove greške! Da ne pričamo o tome da i ne znamo šta zapravo jedemo. Ogorčena sam, sad sam kupila neki njihov proizvod i nikada više. Na kraju me je zvao i prvi čovek ove kompanije i rekao da će lično doći do mene da mu dam sve dokaze - ogorčena je naša sagovornica.
Domaći stručnjaci saglasni su da ovakve stvari nikako ne bi smele da se dešavaju i da Veterinarska inspekcija pod hitno mora da ispita ceo slučaj i iz predostrožnosti povuče sve njihove proizvode sa rafova u prodavnicama širom Srbije.
Predsednik udruženja "Zaštita potrošača" Nenad Bumbić na pitanje otkud igla u mesnoj industriji odgovara:
- Nije tajna da pojedini proizvođači mesa i mesnih prerađevina meso napumpavaju vodom i ubrizgavaju hemikalije u njega da bi na oko izgledalo sočnije, punije i svežije. Moguće je da se upravo to desilo, da su ubrizgavali nešto u čajnu kobasicu, da se igla zalomila, ostala u mesu i tako završila na trpezi. Ne treba isključiti mogućnost ni da je neki zlonamerni radnik namerno ubacio to u meso kako bi kompanija došla na loš glas. I kod nas i u svetu se takve stvari dešavaju, i to ne tako retko. Ipak, šta se zaista desilo treba da utvrdi Veterinarska inspekcija! Potrošači ovakve stvari moraju prijavljivati nadležnim institucijama, o tome ne sme da se ćuti! - apeluje naš sagovornik i dodaje:
Koliko sam sreće imala što to nisu progutala deca! Oni su mali, ne bi ni shvatili šta se dešava, a muka mi je od same pomisli šta im se moglo desiti da su je progutali
Zdravka Stojanović
- Inspekcija mora da izađe na teren i ako postoji i najmanji rizik po zdravlje potrošača, oni će zabraniti dalju prodaju i povući celu seriju proizvoda sa rafova u prodavnicama širom Srbije. Zatim će dalje ispitati slučaj i, ako je to potrebno, pokrenuti postupak protiv proizvođača i kazniti ga po zakonu - objašnjava Bumbić.
Ipak, kaže on, potrošači koji dođu u ovu situaciju ne mogu baš puno da urade.
- Prema našem zakonu, potrošači u ovakvim slučajevima, čak i ako dokažu da je strano telo bilo u proizvodu, dobiće samo nadoknadu realne štete, a to je zapravo cena tog proizvoda. Ne isplati im se i zato obično odustaju od cele stvari - kaže Bumbić.
Iz kompanije "Topola" kažu da, s obzirom na proces proizvodnje ovog artikla, usitnjavanje sirovine za dalju obradu, četiri kontrole metal-detektorom u svim fazama proizvodnje, mozaičnost proizvoda koja ne dopušta mogućnost da ovako nešto ne bude primećeno, isključuju mogućnost da je iz njihovog proizvodnog pogona izašao ovakav proizvod.
- Stupili smo u kontakt sa potrošačem Zdravkom Stojanović i zamolili je da nam preda parče sa metalnom iglom kako bismo uradili analize u našim laboratorijama, da bismo, između ostalog, i vama mogli dati tačan odgovor. Uz njenu saglasnost dogovoreno je da rukovodilac našeg ogranka u Beogradu preuzme sporni proizvod. Međutim, neposredno pre dolaska našeg zaposlenog obavestila nas je da ipak neće da nam preda to parče čajne sa iglom koju tvrdi da je pronašla. Kao razlog je navela to da se konsultovala i da joj je savetovano da nam uzorak ne preda. Svakom ukazivanju od strane potrošača na kvalitet našeg proizvoda pristupamo izuzetno ozbiljno i odgovorno. To imamo nameru da uradimo i sada, ali smo sprečeni promenjenim stavom potrošača, koji neće da nam da proizvod na analizu. Iz navedenih razloga tvrdimo: isključeno je da je iz našeg proizvodnog pogona mogao izaći ovakav proizvod. Konkretno objašnjenje ne možemo dati dok sporni uzorak ne dobijemo na analizu - kažu u ovoj kompaniji.
U Veterinarskoj inspekciji kažu da svaku prijavu potrošača detaljno razmatraju, a neophodno je da se građani kojima se desila ovakva situacija jave kako bi utvrdili mesto kupovine i identifikovali proizvod, njegovu oznaku serije odnosno LOT, i nakon toga izvršili povlačenje proizvoda iz prometa do otklanjanja sumnje u njegovu bezbednost.
- Naravno, istraga se sprovodi i na mestu proizvodnje i na mestu prometa. Kazne za stavljanje u promet nebezbedne hrane propisane su Zakonom o bezbednosti hrane i kreću se za pravna lica u iznosu od 300.000 do tri miliona dinara za privredni prestup. Povlačenje iz prometa se odnosi isključivo na seriju ili LOT proizvoda koji je sumnjiv ili nebezbedan. Apelujemo na potrošače da svaku uočenu nepravilnost bez odlaganja prijavljuju nadležnoj veterinarskoj inspekciji, jer je u ovakvim slučajevima vreme reagovanja inspekcije od ključne važnosti - kažu u nadležnoj inspekciji.
130. 08. 2026. u 09:16
230. 08. 2026. u 09:16
129. 08. 2026. u 14:27
229. 08. 2026. u 14:27
Tačno 65 godina nakon Prve konferencije šefova država ili vlada nesvrstanih zemalja, Beograd će 31. avgusta i 1. septembra 2026. godine ponovo postati mesto susreta nesvrstanog sveta i i jedna od ključnih pozornica svetske politike.
30.08.2026
14:47
Na društvenoj mreži Iks osvanuo je nov snimak siledžije i blokadera Nikole Đorđioskog (33) iz Užica, koji je u sramnom napadu ogromnom kamenicom pogodio i teško povredio snimatelja Radio-televizije Srbije!
30.08.2026
12:34
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je na sramno ćutanje Evrope na veličanje ustaštva, istakavši da se u jednom njenom delu nacizam ponovo normalizuje, dok se prema različitim državama primenjuju dvostruki aršini.
30.08.2026
10:38
Predsednica Skupštine Ana Brnabić oštro je reagovala na saopštenja ANEM-a, poručivši da se ova organizacija odavno udaljila od suštinske zaštite novinara i medijskih radnika i može da se upiše u registar političkih stranaka.
30.08.2026
15:32
Pavel Bušujev, rukovodilac Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta zemalja ZND, u svojoj kolumni poručuje da je Rpublika Srpska ruski Dombas, a Ratko Mladić ruski heroj!
30.08.2026
13:42
Učesnik prve sezone Exatlona Radojica Lazić uslikan je u Dominikani i to ni manje ni više nego između dve veoma zgodne cice!
30.08.2026
12:24
Učesnici prve sezone Exatlona Srbija Radojica Lazić i Anabela Zonai trenutno se nalaze u Dominikani, a javnost najviše zanima da li je njihov odlazak povezan sa drugom sezonom takmičenja.
30.08.2026
09:32
Reper Gazda Paja pokazaće svoje veštine u najvećem sportskom rijalitiju Exatlonu, a njegova žena Vesna je takođe u sjajnoj formi, pa je suprugu komotno mogla da se pridruži u takmičenju.
29.08.2026
21:15
Mensurova bivša devojka Mina Vrbaški oglasila se za Informer i Ajdarpašiću poželela sreću u Exatlonu.
29.08.2026
19:40
Bivši učesnik Exatlona Andrej Bedić održao je voditeljki Informera Jeleni Dimitrijević kratak kurs iz mađarskog jezika.
29.08.2026
17:15
Nepoznati muškarac opljačkao je Hram Svete Trojice Hram Svete Trojice u Beogradu, na Vračaru.
30.08.2026
14:33
Meteorolog Nedeljko Todorović ističe da će se leto u Srbiji zadržati najmanje još dve nedelje, uz temperature iznad proseka i manje padavina.
30.08.2026
13:00
Neobičan gost jutros je iznenadio gledaoce emisije "Vikend Info Jutro"!
30.08.2026
10:15
Ko dugo nije prolazio kroz ovaj kraj Pomoravlja, iznenadiće se koliko je moćna sila prirode. Tamo gde je nekada tekla reka, na izlazu iz Jagodine, danas sablasna slika - ni kapi vode!
30.08.2026
15:28
U Gornjoj Gorevnici kod Čačka gde je olujni vetar sinoć napravio haos, ljudi se čude i u strahu govore da se plaše šta će ih snaći jer sad nemaju ni seoski zapis.
30.08.2026
14:42
Novica Elek, koji je sinoć likvidiran u Surčinu, kada je nepoznati napadač pucao u njega nasred ulice, ostao je upamćen u srpskoj javnosti po teškom zločinu koji je počinio pre 10 godina, kada je svojoj supruzi Tijani pucao u noge.
30.08.2026
14:49
Dva policajca povređena su tokom nesvakidašnje potere za traktoristom u okolini Lebana, koji je, prema nezvaničnim saznanjima, prethodno zaustavljen dok je prevozio ogrevno drvo bez prateće dokumentacije.
30.08.2026
14:49
Ubistvo vatrogasca S. Č. (48) kojeg je hicima iz pištolja usmrtio šurak B. K. (39), potresla je sve koji su ga poznavali. Za njega, kao i za čitavu njegovu porodicu svi imaju samo reči hvale.
30.08.2026
13:51
Policija je uhapsila A. I. iz Berana zbog sumnje da je vozilom usmrtio svoje jednogodišnje dete, kao i da je policijskim službenicima dao netačne informacije o okolnostima i načinu na koji je dete stradalo, saopšteno je iz Uprave policije.
30.08.2026
13:12
U Velikom Gradištu B. K. juče je usred bela dana sa namerom krenuo u porodičnu kuću svoje rođene sestre da poubija sve članove svoje porodice, zbog nerešenih imovinskih odnosa nakon očeve smrti. Komšije i prolaznici u tom trenutku zatečenim prizorom bili su šokirani i preplašeni.
30.08.2026
11:43
Predsednik SAD Donald Tramp trebalo bi odmah da bude smenjen ukoliko aktivno razmatra da Amerika prva upotrebi nuklearno oružje, poručio je konzervativni novinar i podkaster Taker Karlson.
30.08.2026
16:01
Rusija bi, ukoliko odluči da direktno testira odlučnost NATO, mogla da izbegne klasičnu invaziju i umesto nje udari na najslabije tačke Alijanse sabotažama, prikrivenim operacijama, ograničenim vojnim prodorima i sajbernapadima, ocenjuju zapadni bezbednosni stručnjaci.
30.08.2026
14:08
Iran je za svaki novi sukob pripremio novo oružje, tehnologije i taktike koje namerno drži u tajnosti kako bi protivnika iznenadio tek na bojnom polju, tvrdi portparol iranskog Ministarstva odbrane brigadni general Reza Talai-Nik.
30.08.2026
13:43
Odbijanje Islanđana da obnove pregovore o članstvu u Evropskoj uniji predstavlja novu pobedu predsednika Rusije Vladimira Putina nad Zapadom, ocenio je Ginter Felinger, veliki mrzitelj Srbije i Rusije.
30.08.2026
13:11
Organizatori Međunarodnog filmskog festivala u Nišu oglasili su se povodom navoda o honoraru i dolasku glumca Žan-Kloda Van Dama.
29.08.2026
10:59
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
28.08.2026
14:27
Proslavljeni reditelj Predrag Gaga Antonijević kaže da se dolaskom Aleksandra Vučića na vlast snima sve više filmova sa nacionalnom tematikom.
28.08.2026
13:23
Poznati i voljeni glumac Milan Vasić još jednom je pokazao svoju doslednost, hrabrost i duboko poštovanje prema srpskoj istoriji i njenim velikanima.
28.08.2026
13:01
Glumica Rahela Ferari je mnogim generacijama ostala upamćena po ulozi Mitine majke u serijalu filmova "Tesna koža".
28.08.2026
12:40
Kasno leto donosi potrebu za malo drugačijim mirisima. U nastavku izdvajamo tr parfema koji se savršeno uklapaju u prelaz između leta i jeseni.
30.08.2026
14:00
Dodajte samo jedan sastojak u džigericu i dobićete neverovatno sočnu i ukusnu džigericu, bez trunke gorčine.
30.08.2026
13:33
Kada pas stavi šapu na svog vlasnika, to najčešće znači da želi da pokaže ljubav i privrženost. Ipak, ovaj gest nije samo znak nežnosti, već i važan način na koji pas komunicira sa čovekom.
30.08.2026
13:00
Dr Duong Thi Phuong sa Odeljenja za ishranu Univerzitetske bolnice za medicinu i farmaciju u Vijetnamu je otkrila koje svakodnevne navike mogu da imaju veliki uticaj na zdravlje digestivnog sistema.
30.08.2026
12:30
Ako vam se jede nešto slatko, a nemate ni vremena ni volje za komplikovane recepte, ovaj kolač je pravi izbor.
30.08.2026
10:30
Fotografije bivše učesnice rijalitija Teodore Delić koje su iz vremena kada ona još uvek nije imala većinu svojih plastičnih korekcija šokirale su javnost.
30.08.2026
15:40
Nakon brojnih objava o ćerki Zoi, Edita Aradinović je odlučila da će prestati sa "mama" kontentom i da će se više posvetiti pevanju.
30.08.2026
13:46
Bivši rijaliti učesnik Predrag Lazić Peca oglasio se iz Urgentnog centra gde je završio nakon što je sinoć pretučen u porodičnoj kući.
30.08.2026
12:49
Fazlijina pesma "Helikopter" oduševila je svetsku publiku nakon što ju je na svom nastupu izveo mladi tajlandski pevač Pond Naravit.
30.08.2026
11:57
Bivša rijaliti zvezda Dalila Dragojević progovorila je o sukobu sa Vesnom Rivas i poručila da pevačica ne govori istinu kada kaže da je dobila na sudu.
30.08.2026
11:27
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.