USKORO POČINJE TERAPIJA KRVNOM PLAZMOM SA ANTITELIMA IZLEČENIH! Imunolog Srđa Janković: Zaštita traje svega nekoliko nedelja
Podeli vest
Primena terapije krvnom plazmom sa anititelima izlečenih od koronavirusa trebalo bi da počne za desetak dana, kaže imunolog Srđa Janković iz Univerzitetske dečje klinike "Tiršova" i dodaje da se trenutno pripremaju kapaciteti i protokol o primeni.
Napomenuo je i da će prioritet za tu terapiju imati pacijenti sa rizikom od teže kliničke slike.
Imunolog Srđa Janković smatra da je uvođenje 24-časovnog policijskog časa u borbi protiv širenja epidemije koronavirusa smisleno, ako predstavlja jedini način da se osigura prekid svih socijalnih kontakata, osim onih najnužnijih.
06.04.2020
11:06
Janković kaže da je pasivna imunizacija, odnosno, primena gotovih antitela iz krvne plazme osoba koje su prebolele određenu bolest stara metoda u lečenju zaraznih bolesti i da se primenjuje i kod Kovida 19 kao dopunska terapija.
''Antitela u krvoj plazmi treba da blokiraju virusne čestice i otežaju virusu da uđe u nove ćelije i umnožava se u organizmu, a da se na taj način ujedno skrati tok bolesti i spreče komplikacije'', kaže Janković za Tanjug.
Napominje da će protokol o tome ko će primati antitela biti preciziran pre početka primene terapije i dodaje da je izvesno da će to biti pacijenti sa rizikom od teže kliničke slike i oni kod kojih je bolest u fazi kada dodatna antitela imaju najviše efekta.
Kako kaže, u poznom toku bolesti krvna plazma sa antitelima ne postiže efekte kao kada se primeni na vreme.
''Biće utvrđeni objektivni kriterijumi ko i kada treba da dobije terapiju, a gledaćemo da maksimalno uvećamo potencijalni učinak pravilnim izborom pacijenata'', navodi Janković.
Foto: Tanjug
Naglašava da pasivna imunizacija pruža zaštitu svega nekoliko nedelja i da se daje da bi pacijenti privremeno stvorili određenu vrstu otpornosti, dok trajna otpornost, kaže Janković, može da stvori samo aktivnom imunizacijom, odnosno, vakcinacijom.
''U ovom slučaju zaštita je delimična i svega nekoliko nedelja. Za razliku od vakcina koje mogu čak da stvore potpunu zaštitu ili visok stepen otpornosti, terapija antitelima pruža delimičnu zaštitu i delimično utiče na tok bolesti'', pojašnjava Janković.
Dodaje da se terapija antitelima može davati i zdravoj populaciji, ali da za sada prioritet imaju oboleli.
''U početku ćemo imati male količine antitela na raspolaganju, ali sa povećanjem broja izlečenih moći ćemo da dobijemo i veće količine, tako da u kasnijim fazama može doći u obzir i preventivno, odnosno, profilaktično davanje terapije'', navodi Janković.
Foto: Tanjug
Napominje da se antitela mogu uzeti samo od osobe koja je potpuno ozdravila i koja je dva puta bila negativna na testu na Kovid 19, kao i da treba da prođe određeno vreme koje odgovara maksimalnoj inkubaciji.
''Tada se uzorak još jednom testira na Kovid 19 i ako je sve u redu, onda se mogu uzimati antitela'', kaže Janković.
U ovom trenutku je više od sto potencijalnih davalaca antitela, a od jednog se, kako kaže, mogu dobiti dve jedinice antitela.
''Taj broj će da raste jer kako teče epidemija broj izlečenih će u jednom trenutku prevazići broj obolelih, a plazma koju prikupimo biće u arsenalu našeg ''oruđa'' za lečenje budućih pacijenata."
Napomenuo je da će pacijenti terapiju moći da prime na svim klinikama na kojima se leče oboleli od korona virusa, a prikupljanje plazme obavljaće se u Zavodima za transfuziju.
Foto: Tanjug
Janković ističe da je ova terapija dala rezultate u lečenju Kovida 19 u Kini, kao i da je sve više podataka o njenoj primeni u zapadnim zemljama.
''Reč je o dopunskoj terapiji koja će, ako se pažljivo odabere kome i kada treba dati, biti jezičak na vagi u daljem toku bolesti'', napominje Janković.
Dodao je da je terapija plazmom sa antitelima izlečenih dala rezultate i kod drugih zaraznih bolesti podsetivši da je prvu Nobelova nagrada u fiziologiji i medicini dobio Emil fon Bering upravo za otkriće zaštitnih tela.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Imunolog Srđa Janković smatra da je uvođenje 24-časovnog policijskog časa u borbi protiv širenja epidemije koronavirusa smisleno, ako predstavlja jedini način da se osigura prekid svih socijalnih kontakata, osim onih najnužnijih.
Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da bi Sjedinjene Države mogle da napuste NATO ukoliko saveznici ne podrže američko preuzimanje Grenlanda, tvrdeći da je to pitanje od ključnog značaja za nacionalnu bezbednost SAD.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Deo blokadera koji je najavio da će razgovarati sa ustaškim evroposlanikom Toninom Piculom bukvalno ima serviranu temu o kojoj bi mogao da diskutuje sa predstavnicima EU sledeće nedelje kada delegacija bude u Srbiji.
Voditelj Informera Nenad Matejić i zamenik glavnog urednika Dejan Vukelić ušli su u verbalni rat oko toga da li bi Srbija trebalo da ima dva pisma ili samo jedno.
Nataša Kandić, osvedočena mrziteljka svega srpskog u delirijumu je zbog odluke dela blokadera da razgovaraju sa delegacijom Evropske unije koju predvodi ustaša Tonino Picula.
Oliver Ivanović, lider Srba sa Kosova koje je ubijen pre osam godina, nije imamo nikalo lepo mišljenje o Aleksandru Ivanoviću, svom bratancu i tom delu familije.
Najviše glasova u Informerovoj anketi za favorita Exatlona osvojili su Jovan Radulović Jodžir među muškim takmičarima i Elica Erski među ženskim takmičarima.
Jedini takmičar Exatlona Srbija koji nije ostvario nijednu pobedu u dosadašnjem toku takmičenja je Dušica Topić. Važno je spomenuti da je ona imala velikih zdravstvenih problema zbog kojih je nastupila samo četiri puta.
Večeras od 21 čas samo na Informer televiziji očekuje vas 10. epizoda Exatlona i borba za život nakon koje će biti poznato koja takmičarka pakuje kofere.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Ubijeni bivši igrač Crvene zvezde, Živko Bakić (40), hapšen je zbog 324 kilograma kokaina kao glavni pripadnik šestočlane grupe, za koju se sumnjalo da je deo Balkanskog kartela.
Milica Asanović(25) nađena je posle sedam i po dana potrage u blizini autoputa Niš - Leksovac danas, u petak oko 16 sati. Policija je potvrdila da je nađeno žensko telo, ali pre završetka uviđaja nije moglo da se tvrdi da se radi zaista o njoj.
Bivši fudbaler Crvene zvezde Živko Bakić Žića (42) ubijen je danas na Avali, u blizini kuće u vikend naselju Trešnja gde je živeo, a Informer je sada na mestu zločina.
Sumnja se da je Živka Bakića, čije je telo pronađeno danas oko 15 časova u okolini Sopota, ubio profesionalni ubica, koji je pratio njegovo kretanje i pažljivo isplanirao ovo ubistvo.
Velika Britanija podiže starosnu granicu za poziv bivšeg vojnog osoblja u rezervu na 65 godina, u okviru pojačavanja vojne spremnosti zbog rastućih bezbednosnih izazova u Evropi.
Hrvatski vojni avion „rafal“ morao je u četvrtak popodne prinudno da sleti u vojnu bazu na zagrebačkom Plesu zbog tehničkog kvara koji se pojavio odmah nakon poletanja.
Rene Nikol Gud (37) pogođena je najmanje tri, a moguće i četiri metka kada ju je agent Američke službe za imigraciju i carine (ICE) upucao dok je sedela u automobilu u Mineapolisu 7. januara.
Američki fond Nobl Kapital podneo je tužbu pred sudom protiv Rusije, zahtevajući 225,8 milijardi dolara, zbog navodnih neizmirenih carskih dugova, kako je navedeno u tužbi kompanije.
Prošlo je skoro 10 godina od smrti glumca Milorada Mandića Mande, a njegov brat Nenad otkrio je da je glumčevo zdravlje bilo ozbiljno narušeno zbog kredita za stan i pozorišta.
Kultni film "Maratonci trče počasni krug" ne pamti se samo po nezaboravnim replikama i glumačkim bravurama, već i po brojnim anegdotama koje su se dešavale iza kamere.
Glumica Nevena Neradžić, koja u filmu "Saučesnici" igra partnerku glavnog junaka kojeg tumači Radovan Vujović, kaže da je inspiraciju za ulogu pronašla u svojim prošlim vezama.
Četbot Grok, koji pripada kompaniji Ilona Maska, sada je ograničio mogućnost kreiranja i uređivanja slika samo na korisnike koji imaju plaćenu pretplatu na društvenu mrežu X.
Postoji nasledni poremećaj koji dugo može ostati neprimećen, a istovremeno predstavlja tihi uzrok iznenadnih smrti kod naizgled zdravih mladih ljudi, hipertrofična kardiomiopatija (HCM).
Dermatolozi Kori L. Hartman i Ksenija Kobets objašnjavaju da šal funkcioniše slično jastučnici: skuplja sebume, šminku, znoj, prašinu i zagađenje iz okoline, a svaki put kada ga stavite oko lica, vraća sve to nazad na kožu.
Bivša rijaliti učesnica Ana Ćurčić podelila je neprijatne prizore iz svog doma, nakon što joj je u kupatilu otpao bojler, ostavljajući prostoriju u potpunom haosu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar