
Informer
Potrebna znanja i veštine da se prepoznaju lažne vesti!
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković kaže da su neophodna znanja i veštine medijske pismenosti kako bi se iz digitalnog okruženja izvuklo najbolje i prepoznale lažne vesti
Ona je, na otvaranju konferencije "Nova pismenost za novo doba", navela da je trka za informacijama dovela je do toga da je u digitalnom svetu sve više poruka, naslova, vesti koji su nam svima dostupni na jedan klik.
"Sve veća popularnost društvenih mreža, obilje informacija i njihova nepreglednost, posebno ako se one nekritički koriste, lako mogu dovesti do toga da postanemo žrtva lažnih vesti, a njihovim šerovanjem da se dalje šire takve nepouzdane infromacije", navela je Gojković, preneto je u saopštenju projekta "Nova pismenost" .
Ona je naglasila da svako demokratsko društvo teži da na kvalitetan način uredi oblast informisanja i medija, kao jedan od neophodnih stubova demokratije.
"I naše društvo prepoznaje značaj informisanja, njegovu ulogu i važnost i nastoji kontinuirano da radi na unapređenju ove oblasti, rekla je Gojković.
Konferencija Nova pismenost za novo doba održana je danas u Novom Sadu u okviru programa Inicijativa za novu medijsku i digitalnu pismenost koji sprovodi Propulsion, u partnerstvu s Američkom agencijom za međunarodni razvoj USAID.

Informer
Ministar prosvete Branko Ružić kaže da su evidentne potrebe da se učenici kreativno doprinose medijskom i digitalnom prostoru, a da bi to mogli uspešno da čine moraju imati uspostavljen čvrst temelj - visok nivo čitalačke pismenosti i razvijenu sposobnost kritičkog mišljenja.
On je dodao da nastava srpskog jezika i književnosti predstavlja sistemski i kontinuiran odgovor na ovu potrebu.
Raspolažemo sa bogatim i raznovrsnim nastavnim sadržajima koji se izučavaju na časovima ovog predmeta čija je zastupljenost u nastavnoj nedelji, u poređenju sa većinom drugih znatna, rekao je ministar.
Ružić navodi da, s obzirom na to da se udeo vremena koje učenici provode u kontaktu sa medijima povećava u korist onlajn sfere, u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja intenzivno rade na jačanju digitalnih kompetencija učenika i razvoju digitalnog obrazovanja uopšte.
Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić navela je na otvaranju konferencije da se bez digitalne pismenosti i digitalnih veština u pristupu medijskom sadržaju koji je u potpunosti prilagođen digitalnim konvergencijama i u kontekstu ekspanzije onlajn društvenih mreža, ograničava i bazična informisanost i edukacija a samim tim i kritička selekcija, zaključivanje i mogućnosti pravilne i efikasne primene dostupnih informacija.
Ona je navela da nedostatak digitalne pismenosti u novom digitalnom dobu može imati i dalekosežne posledice po ponašanje i donošenje pravilnih odluka u konkretnim situacijama kao što je zaštita ličnog zdravlja i zaštita bližnjih.
Ministarstvo već osam godina radi na podršci razvoju digitalnog društva, gde digitalnoj pismenosti pristupa kao jednom od nosećih stubova novog društva. Uključivanje našeg stanovništva u onlajn okruženje prate programi za razvoj digitalnih veština i digitalne pismenosti, ali i infrastrukturni projekti, kao što su izgradnja širokopojasne mreže u ruralu i kapitalni projekat izgradnje lokalne računarske mreže u svim školama u Srbiji , zaključuje Matić.
Prisutnima obratio Majk de la Rosa, direktor misije USAID-a u Srbiji koji je rekao da veruje da je nova pismenost važna za sve u našem globalnom društvu: za građane, medije, za način na koji organizujemo obrazovanje i predavanja nastavnika u školama, a ništa manje ni za privatni sektor, jer se efikasnije dolazi do dobara i usluga na tržištu, uz dramatičan rast ekonomije , istakao je De la Rosa.
On je naveo da unapređenje medijske i digitalne pismenosti presudno je za povečhanje ekonomskog razvoja i integracije u evropsko i globalno tržište i ekonomiju i istakao da program kao što je Nova pismenost može, uz pomoc? USAID-a, pružiti građanima, kompanijama i državnim službenicima nove veštine neophodne za ekonomski i društveni razvoj u 21. veku.
Nakon otvaranja konferencije, ministarka Maja Gojković i Darko Soković, direktor programa Nova pismenost, potpisali su Memorandum o saradnji kojim je predviđen rad na priručnicima, predavanjima, obukama i vebinarima s ciljem da roditeljima, javnoj upravi i kompanijima pomognu da se snađu u sve kompleksnijem medijskom i digitalnom okruženju u Srbiji.
Soković je u ime Nove pismenosti sličan memorandum potpisao i sa Dejanom S. Miletićem, vršiocem dužnosti direktora Nacionalne akademije