KAKAV POTEZ SELEKTORA SRBIJE! Evo koga je Veljko Paunović još vratio u reprezentaciju
118. 03. 2026. u 06:19 >> 06:22
218. 03. 2026. u 06:19 >> 06:22
Vesti
Iste nedelje dok su uz svetla reflektora vakcinisali moje vršnjake, Plenkovića i Jandrokovića, koji su, uz to, ne tako davno preležali koronu, vakcinisani su moji roditelji u 80-im. Predsednik koji se okomio na predstavnika hrvatskih Srba vakcinisan je odavno. Isto dobrog zdravlja u 50-im
Kao obična zdrava osoba u pedesetim moj red u Hrvatskoj je nakon tri milionite pristigle doze (dupla doza za sve starije od 65 i hronične bolesnike kojih je ukupno u Hrvatskoj oko milion i po).
Dinamikom kojom vakcine pristižu i kojom se vakciniše u Hrvatskoj, u kasnu jesen bih mogla dobiti prvu, početkom sledeće godine drugu dozu. Nije mi se grebalo i žicalo naokolo. Jer vakcinisanje je jedan od temelja javnoga zdravstva koje počiva na solidarnosti mlađih sa starijima, zdravih s bolesnima. Nažalost, kod nas tako nije ispalo. Od prvoga dana vakcinisanja. A i inače. No, ajmo mi na priču kako se vakcinisati bez da okrenete i jedan jedini telefon ili vučete nekoga za rukav.
Foto: printscreen
Pre mesec i po moj partner je dobio od nekog srpskog kolege link na prijavu za vakcinisanje na e-Upravi u Srbiji. On ju je popunio. I nakon 45 dana stiže mu poziv za vakcinisanje na beogradskom sajmu AstraZenekom. Da, Srbija ima sistem prijavljivanja putem e-Uprave već neko vreme. Istog dana kad njemu stiže poziv, popunila sam i ja aplikaciju koja je krajnje jednostavna. Jedino morate znati ćirilicu (e, moj Filipoviću).
Biraš jesi li srpski ili strani državljanin, ako si strani, upisuješ broj pasoša. Biraš kvačicom koju vakcinu želiš. Obeležila sam samo one priznate u EU (AstraZeneku, Fizer, Modernu), Rusa i Kineza sam preskočila. Biraš i opštinu u kojoj se želiš da se vakcinišeš. Odabrala sam Sremsku Mitrovicu jer je najbliže od Bajakova (granice). I mislim se, ako i ja dođem tako za 45 dana na red - bit će opet znatno pre nego dočekati red kod nas.
Međutim, već sledećeg dana stiže mi e-mail u kojem me pozivaju za dva dana na vakcinisanje u Novi Sad, lokacija Novosadski sajam. Dan subota, vreme 13.50. Uz poziv, dobila sam formular (da, opet ćirilica) za popuniti (i pri dolasku imati ištampano, ide brže). Na njemu se nalazio i QR kod koji, saznaću kasnije, otvara sva vrata. Odmah sam rezervisala termin za testiranje.
Premda vredni studenti na pultu za testiranje govore da nalaz stiže u roku 24 sata, znala sam, po iskustvu, da će rezultati testa stići do naveče. Pozvala sam sve prijatelje mojih godina i starije, podelila s njima link za aplikaciju. Moram priznati da sam tom prilikom saznala i da se dosta mojih poznanika i prijatelja vakcinisali (ali da se ne zna), deo je bio i dosta podrugljiv. Prijatelj koji me odmah poslušao i popunio aplikaciju, pozvan je u roku nekoliko sati na vakcinisanje dan nakon mene, takođe na Novosadski sajam.
Spakovala sam osnovno (hrana, voda), ištampala PCR test potreban za prelazak granice i formular potreban za imunizaciju. Obeležila adresu Sajmišta na Google mapi, skinula je u oflajn formatu (da, postoji ta opcija, kao i opcija oflajn karata). Naime, pre ulaska u Srbiju, poželjno je ugasiti data roaming inače se treba pripremiti za bankrot.
Krenula sam oko 9 ujutru, da me ne bi slučajno uhvatila gužva na granici. Naime, znam od prijatelja iz BiH da oni po pravilu vikendom dolaze u Srbiju da se vakcinišu, a deo ih gravitira prema Bajakovu. U dnevniku Al Jazeere govorili su da je moguć dolazak na vakcinisanje AstraZenekom i bez najave, odnosno poziva.
Do Slavonskoga Broda još je i bilo nešto saobraćaja, a nakon odvajanja auto-puta za Osijek tu i tamo neki slovenski ili BiH automobil, ajde i nešto austrijskih registracija. Da se ne zezam po benzinskim pumpama u Srbiji, sipala sam na Spačvi, zadnjoj benzinskoj pre granice (premda je na povratku zaustavljanje preporučljivo pušačima zbog znatno jeftinijih doza za njihovu zavisnost).
Osim beskrajne kolone kamiona koja vas prati s desne strane u zaustavnoj traci, na izlasku iz Hrvatske i ulasku u Srbiju ispred mene je bio možda pet, šest automobila. Čekala sam ni tri minuta. Naši granični policajci i policajke bez maski. Nadam se da se netko setio da ih vakciniše. Na srpskoj granici isto. Ali oni su sigurno vakcinisani, barem ko je hteo. Pokazujem PCR i ličnu kartu, policajac zahvalio i vratio, carinik mi samo mahnuo. Dok sam ja mirno prolazila s leve strane su nekim momcima praznili ceo automobil. Neredak prizor koji se viđa uglavnom na našim granicama (u EU ih ionako uglavnom nema).
Nekadašnji auto-put Bratstva i jedinstva sa srpske strane je u mnogo boljem stanju nego što je donedavno bio. Putarinu plaćam karticom, premda sam imala nešto sitno zaostalih dinara s nekog od putovanja. Da se nađe, zlu ne trebalo. Ako ste komotniji pa bi do Novoga Sada celim putem po auto-putu, onda do pred Beograda pa na auto-put Beograd - Novi Sad. Ako preferirate najkraću kilometražu, onda skrećete u Sremsku Mitrovicu pa preko Fruške gore do glavnog grada Vojvodine. Taj put sam izabrala.
Prošla sam ga jednom ranije, davno, putujući na Exit festival. Ide ovako. Prvo mrkla ravnica. Bila sam sigurna da smo ili navigacija ili ja pogrešile. Pa naglo desno, pa voziš, pa njive levo i desno i onda odednom kao da sam stigla u "Salaš u Malom Ritu" ili upala u "Zimovanje u Jakobsfeldu", seriju i film mog djetinjstva iz 70 i neke s radnjom u Vojvodini.
Potom se ukazuje Fruška Gora. Put je i dalje uzak, poput Sljemenske, ali dvosmeran. I gledam ja tako Banat, Srem i Bačku s Fruške gore i vozim dalje spuštajući se prema rodnom gradu nedavno od posledica korone preminulog Panonskog mornara. Oflajn navigacija me dobro služila i dovela gotovo do Novosadskog sajma.
Omašila sam samo 50-ak metara. Parkiranje, uzimanje dokumenata. Sunce predivno, ja u kratkim rukavima. Samo ću podići rukav i to je to. Uopće mi nije jasno zašto to nisu svi oni koji su nam pokazivali svoja polu naga uglavnom loše uzdržavana muška tela. Na glavnom ulazu me policajac pita: koje cepivo?
Nakon što sam rekla AstraZeneka usmerava me levo da se javim sestrama. Ulazim u ogromnu halu, poput onih na Zagrebačkom velesajmu. U prednjem je delu puno stolica, potom idu stolovi sa sestrama, a u donjem delu paravani za vakcinisanje. Sve je vrlo skromno, ali besprekorno uredno. Sestra me upućuje u kabinu broj 10, poslednju s leva. Ispred mene dvojica. Već vakcinisani sede sa strane na stolicama i čekaju 15 zadatih minuta da prođe. Većinom su ljudi došli zajedno, uglavnom iz BiH, svih dobi. Najmanje najstarijih.
Međutim, čuju se i drugi jezici. Kad dolazim na red prva doktorka uzima moj formular, sva srećna da je popunjen. Stavlja mi oksimetar (uređaj za merenje zasićenosti krvi kiseonikom), meri temperaturu, pita za alergije i stalnu terapiju. Pita i u koju ruku želim vakcinu. Objašnjava mi moguće nuspojave. Krajnje detaljno i brižno, kao da to govori prvi put u životu. Predaje me kolegici koja ima pripremljen špric, moli da opustim ruku i to je bilo to.
Ubod komarca je tri puta nezgodniji. Nije mi dopustila da slikam vakcinisanje. Kaže, nemojte se ljutiti, ali nije dopušteno. Odlazim do treće kolegice koja proverava na računaru kontakte na koje će me pozvati na revakcinaciju za 12 nedelja. Štampa i dodaje mi papir s potvrdom o vakcinisanju i vrsti vakcine. Preostalo mi je da još malo odsedim, prošetam po novosadskom proleću i put kući. Kafići i restorani ionako ne rade. Radili su do pre desetak dana, ali zaraza usprkos masovnoj dostupnosti vakcina buja.
Po povratku, na srpskim vestima gledam gužve na granici, a posebno na punktovima za vakcinisanje stranih državljana. U Beogradu posebno. Mene su potpuno mimoišle.
I za kraj, odgovor na pitanje koje mi svi postavljaju: koliko sam platila vakcinisanje? Pa nisam platila, vakcvina se ne plaća. Nigde na svetu. Više sam ostavila para ostavila gde sam se testirala pre odlaska i opet ću za 12 nedelja nakon revakcinisanja, ali nije mi krivo.
Nadam se da će Hrvatska učiniti isto prema susedima kad (konačno) dobije svoje količine kojih će na kraju biti više od onih koji će se hteti da je prime.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Srpske radikalne stranke (SRS), prof. dr Vojislav Šešelj, izneo je zastrašujuće upozorenje šta u narednom periodu spremaju Albanci na Kosovu i Metohiji (KiM).
17.03.2026
23:09
Nikola Vasiljević iz Bajine Bašte slobodno bi mogao da bude nazvan licemerom godine.
17.03.2026
20:39
Šiptarski terorista Hisni Gucati, inače predsednik Organizacije veterana zločinačke Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), tvrdnjama o tome kako predsednik Srbije Aleksandar Vučić gleda na Kosovo i Metohiju (KiM) uznemirio je antisrbe - one koji godinama navode da se šef naše države odrekao južne srpske pokrajine.
17.03.2026
22:12
Izaslanik predsednika Republike i savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević ocenio je večeras da Pogrom nad Srbima u AP KiM koji se dogodio na današnji dan 2004. godine bio slom međunarodnog prava i dodao da je nemoguće graditi trajni mir među narodima na temeljima očigledne nepravde.
17.03.2026
21:49 >> 21:53
Poslanica Srpske napredne stranke (SNS) Danijela Nikolić vratila je na fabrička podešavanja Miroslava Aleksića, čelnika Narodnog pokreta Srbije (NPS) koji je na sraman način napao predsednika Aleksandra Vučića.
17.03.2026
21:41
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
03.03.2026
14:55
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
16.03.2026
15:49
Na Informer televiziji, od danas je počeo prvi rani jutarnji program u Srbiji - Budilnik.
16.03.2026
07:26
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
14.03.2026
14:19
U Železniku je večeras policija alarmirana nakon što je, navodno, grupa maskiranih osoba otela mladića sa autobuskog stajališta linije 55.
17.03.2026
23:21
Nenad K. (58) čije je telo pronađeno u luksuznoj zgradi u Čačku ubijen je zbog neraščišćenih poslovnih odnosa sa osumnjičenim Milanom M. kojem je zbog toga zapalio kuću.
17.03.2026
21:58
Petorica Srba ubijena su u Južnoafričkoj Republici u periodu od 2013. do 2019. godine. Poslednji koji je likvidiran bio je Jugoslav Smiljkić (51) iz Beograda.
17.03.2026
20:32
Crnogorski državljanin Darko Đurović optužen je u SAD za zaveru radi ubistva i otmice dvojice disidenata, a američko tužilaštvo tvrdi da je primao novac, tragao za metama po Evropi i lagao FBI.
17.03.2026
19:05
Marokanac Hamza O. (33), koji je krajem juna prošle godine pretukao policajku na Autobuskoj stanici u Zagrebu, u ponedeljak je osuđen na godinu dana zatvora, uslovno na pet godina, pred Opštinskim krivičnim sudom u Zagrebu.
17.03.2026
21:25
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu objavio je večeras video u kojem se, okružen vojnim komandantima, obraća iranskom narodu.
18.03.2026
00:15
Ruski sistemi protivvazdušne odbrane oborili su 219 ukrajinskih dronova dok su se približavali Moskvi, u napadima koji su trajali skoro četiri dana.
18.03.2026
00:00
Sukobi na Bliskom istoku ušli su u 18. dan. Najnovija dešavanja pratite uživo na Informer.rs.
17.03.2026
08:06 >> 23:43
Peruanska premijerka Denis Mirales podnela je danas ostavku, manje od mesec dana od opštih izbora koji su u toj zemlji zakazani za 12. april, saopštio je danas kabinet predsednika te zemlje Hozea Balkazara.
17.03.2026
23:30
Večeras je na Informer TV od 21.00 sat emitovana 12. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
17.03.2026
22:00
Grigorij Potemkin bio je velika ljubav Katarine Velike, ali i jedan od najvećih ratnika koje je Rusija ikada imala.
17.03.2026
21:30
Svetski dan pozorišta za decu i mlade biće obeležen velikim programom na Trgu Republike.
17.03.2026
14:57
Producent filma "Žetva" kaže da je tokom snimanja ovog ostvarenja o zločinima u "Žutoj kući" trpeo velike pritiske i da se mnogima nije svidela ova tema.
17.03.2026
12:29
Dženifer Lopez (56) raspametila je svoje pratioce na Instagramu najnovijim vrelim fotografijama na kojima se vide njene noge i guza.
17.03.2026
11:42
Pun Mesec koji će se pojaviti u znaku Vage 25. marta 2026. godine donosi snažnu emotivnu energiju i razotkriva pitanja vezana za odnose među ljudima, a najviše će uticati na Blizance, Vage i Vodolije.
17.03.2026
19:00
Ovogodišnja dodela Oskara u Los Anđelesu pretvorila se u pravi spektakl, ali ne samo zbog nagrada, već i zbog modnih ispada koji su mnoge ostavili bez teksta.
17.03.2026
18:20
Kris Mejdžor, britanski stjuard sa 25 godina iskustva, otkriva zašto nošenje crnih čarapa u avionu može predstavljati problem i kako naizgled bezazlena navika ponekad dovodi do nepredviđenih situacija.
17.03.2026
17:00
Meta je najavila da će od 8. maja 2026. godine ukinuti opciju "end-to-end" enkripcije u Instagram porukama, navodeći kao razlog to što ju je koristio mali procenat korisnika.
17.03.2026
17:40
Ako vam se kosa brzo masti, suvi šampon je često prvo rešenje. Ipak, Zion Ko Lam tvrdi da postoji jednostavan trik koji može još bolje osvežiti koren kose, micelarna voda.
17.03.2026
16:20
Pevačica Zlata Petrović odlučila je da ustupi svoj veći stan sinu Jovan Pejić i njegovoj izabranici Ena Čolić, kako bi mogli da započnu zajednički život, dok će ona preći u manji stan od oko 30 kvadrata.
17.03.2026
23:53
Pevačica Mia Borisavljević progovorila je o braku sa suprugom Bojanom Grujićem i otkrila kako je sve u životu neizvesno, pa da tako i oni imaju trzavice.
17.03.2026
23:11
Starleta Tamara Đurić ostavila je sve bez teksta vrelim snimkom svog izvajanog mišićavog tela.
17.03.2026
22:30
Pevač Marko Gačić otvoreno je progovorio o braku sa koleginicom Gogom Gačić i priznao da ju je prevario, ali i objasnio razloge koji su doveli do kraha njihove zajednice.
17.03.2026
22:07
Pevačica iz grupe "Trik FX" Natalija Ibraimov progovorila je o karijeri koju ima sa suprugom Sanijem, kolegama sa estrade i bakšišu koji zarađuju.
17.03.2026
21:59
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar