• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Sputnjik/Informer

30.12.2021

21:25

(VIDEO) SRBIJA BIRA, MIGOVI ILI RAFALI?! TREBA LI FRANCUSKI AVIONI  DA ZAMENE MIGOVE NA SRPSKOM NEBU?! Struka jasna - NIKAKO!

Vesti

(VIDEO) SRBIJA BIRA, MIGOVI ILI RAFALI?! TREBA LI FRANCUSKI AVIONI DA ZAMENE MIGOVE NA SRPSKOM NEBU?! Struka jasna - NIKAKO!

Podeli vest

U vaganju izbora između ruskih migova i francuskih rafala - na strani Rusije stoji gotovo sve - od tradicije, obučenog pilotskog i tehničkog kadra do logistike i cene

Kako su višenamenski borbeni avioni sa Zapada postali predmet razmatranja u srpskom javnom prostoru, te koja je pozadina ove priče analiziraju sagovornici Sputnjika.

Preskupi eksperiment i neizvestan sukob

Razmatrajući stavke na koje će biti opredeljen budžet za Vojsku Srbije, ministar odbrane Nebojša Stefanović, uz ogradu da će konačan sud na osnovu urađenih analiza doneti Vojska, ostavio je prostor da posle 60 godina duge tradicije letenja, srpski piloti ruske „migove" zamene borbenim avionima francuske marke „rafal".

Da li se iza dogovorene prodaje višenamenskih borbenih aviona rafal Hrvatskoj, Indiji, Grčkoj, Egiptu, UAE, a u najavi i Srbiji, kriju geopolitički motivi Pariza, koja je razlika između ruskih MIG-29 aviona i rafala F3R, te kolika je cena ovakve avanture razgovaramo sa Borišom Mandićem, predsednikom Udruženja pilota nadzvučnih aviona „Ma 2plus" i Jasminom Andrić, glavnom urednicom časopisa "Odbrana i bezbednost".

Prednost ruske u odnosu na zapadnu avijaciju su tradicija, očuvan kadar, izgrađena infrastruktura, i na kraju ekonomičnost, tvrdi Boriša Mandić, koji iza sebe ima iskustvo 22 godine letenja i obuke 33 pilota na avionima nadzvučne borbene avijacije.

- Priča o francuskim avionima čist je marketinški potez, u osnovi prevelika avantura, preskupi eksperiment i neizvestan ishod. Kao neko ko je ceo život leteo, tvrdim odgovorno da je nama - počevši od vojne neutralnosti do ekonomskog aspekta - najbolje da ostanemo na liniji ruske supersonične tehnike, ma kakve i ma koja ona bila. Mi imamo jaku, dugu tradiciju na toj i takvoj tehnici. To je prvo. Drugo, uspeli smo da očuvamo nit lovačke avijacije i nemamo prekid u kontinuitetu kao što je to u slučaju Hrvatske i drugih zemalja. I treće, sačuvali smo pilotski kadar, tehnički kadar i logistiku. Ruska tehnika je pouzdana, izdržljiva i žilava i može da parira svim trenutno najmodernijim lovačkim avionima".

Manevarske osobine ruske tehnike ispred zapadnih

Nasuprot žestokoj propagandi Zapada koja glorifikuje novu 4 plus generaciju aviona, stoje, tvrdi Mandić, drugačiji pokazatelji - od manevarskih osobina aviona do palete naoružanja. 

- Reklama i propaganda su čudo. Mi nigde u svetu nismo videli direktan sukob ova dva tipa aviona - ruskog „miga" i francuskog „rafala" da bi mogli da iznesemo sud. Ono što je izvesno je da su manevarske osobine ruske tehnike mnogo bolje nego zapadne. Zapad ima elektroniku, ali elektronika je osetljiva stvar i lako se kvari - najmanji otkaz i avion je van upotrebe. Kod ruske tehnike imate trostruki sistem osiguranja-otkaže jedan, imate drugi, otkaže drugi imate treći sistem. Zdrava logika a ne poznavanje strategije i taktike govori da bi ovakav eksperiment prelaska na francuske rafale mogao biti skup i bez konačnih garancija -kaže Mandić insistirajući na tome da Srbiji lovačka avijacija treba zbog zaštite neba, eventualnih intervencija te da uzimajući u obzir činjenicu da mi nemamo veliku teritoriju niti morsku površinu nama i nisu potrebni radari za 200, 300 i više kilometara.

Migovi su donacija, šta je sa rafalima?

Analizirajući razliku između ruskih MIG-29 aviona i "rafala" F3R koje će za nekoliko godina imati i Hrvatska u svom ratnom vazduhoplovstvu, Jasmina Andrić napominje da je reč o avionima različite generacije i da s tog aspekta i nije na mestu praviti komparacije, čak ni kada je u pitanju modernizovana verzija MIG-ova.

DODIK ZAKUCAO VAŠINGTON! TREĆERAZREDNI AMERIČKI SLUŽBENIK MOŽE DA PRIČA ŠTA HOĆE, ALI TO NIJE SVETO PISMO! Lider RS ne popušta!

"Rafali" spadaju po ruskim merilima u generaciju 4++, dok MIG-29 spada u generaciju 4. Dakle bilo bi primerenije da se porede „rafali" i MIG-35. Takođe od početka proizvodnje „rafal" je konstruisan kao borbeni avion dok je MIG-29 lovac. Takođe migovi su imali ograničene mogućnosti razvoja i modernizacije dok su „rafali" danas jedan od najboljih borbenih aviona".

Iako opremanje „migovima" nije dugoročno već privremeno rešenje s obzirom na to da bi „migovi" koje Srbija ima mogli da se koriste do 2030. godine, Andrićeva opominje da ne smemo zaboraviti da smo mi ove letelice dobili kao donaciju iz Rusije i Belorusije i da će se i u slučaju nabavke drugih aviona, „migovi" i dalje koristiti sve dok nove letelice ne dostignu optimalan nivo operativne sposobnosti.

„Jedan avion se ne može posmatrati odvojeno od celokupnog sistema. Takođe preobuka naših pilota koja se vršila u zemlji i inostranstvu je dosta jednostavnija za „migove" s obzirom na njihovo pređašnje iskustvo".

Obuka pilota od pet do 12 godina

Prelazak sa jedne tehnike na drugu žestok je, komplikovan, dug i neizvestan proces, upozorava Mandić.

- Imamo tradiciju, obučeni kadar, logistiku i očuvan sistem obuke ne samo pilota nego celokupnog osoblja. Po satu letenja i obuci pilota, ceni aviona, rezervnih delova i bojnih sredstava mnogo jednostavnije i isplativije je da ostanemo na liniji ruske lovačke avijacije.

AMERI IMAJU DVA IZBORA, ILI ĆE OZBILJNO SHVATITI ŠTA IM MOSKVA PRIČA, ILI IH ČEKAJU TRI RATA ZAJ... Fajnenšel tajms zaledio Vašington!

Na pitanje koliko bi trebalo da prođe vremena od kupovine francuskog "rafala" do ulaska prvog srpskog pilota u njega, Mandić kaže minimum pet, maksimum 12 godina, koliko traje obuka.

- Kada bi danas krenuli sa procesom, u najboljem slučaju bi za osam do deset godina imali sposobnog pilota da izvrši zadatak noću-danju, po svakom vremenu. A mi to sada imamo na ovoj tehnici. Samo laici mogu da pričaju da se lako vrši preobuka, što nije tačno. To je druga filozofija, tehnički pristup i drugi principi koji mnogo koštaju".

Ko na kraju profitira?

Iza ofanzive "rafalima", stoji i geopolitika. Diplomatsko-oružana" ofanziva francuskog predsednika ukazuje, mišljenja je Andrićeva, na staro pravilo - da je trgovina oružjem ozbiljan geopolitički element.

- Veliki proizvode, a manji ratuju i kupuju. Jasno je ko na kraju profitira. U prilog tome govori i primer Indonezije koja je naprasno odlučila da odustane od nabavke Suhojevog Su-35E i počela da razmatra francuske „rafale" i Boingov F-15EH za nabavku. Iza ove odluke stoji strah od američkog embarga na kupovinu oružja. Ovakvu vrstu embarga legitimisao je američki Zakon o suzbijanju američkih protivnika kroz sankcije iz 2017. godine. Prodaju Emiratima kao i Hrvatskoj dogovorio je lično francuski predsednik Emanuel Makron koji se pri tom nije obazirao ni na međunarodne kritike s obzirom na to da Emirati učestvju u sukobima u Jemenu i Libiji.

IRAN JE UPRAVO URADIO ONO ČEGA SE AMERI PLAŠE KAO "ĐAVO KRSTA! TERHERAN LANSIRAO KOSMIČKU RAKETU DOMAĆE PROIZVODNJE!

Ukoliko bi se Srbija odlučila za nabavku "rafala", morala bi, zaključuje Andrićeva, da vodi računa o mnogim faktorima, od geopolitičkih implikacija i odnosa sa Ruskom Federacijom, preko finansijskih sredstava izdvojenih za takvu nabavku, opremanje i naoružavanje, prateću oprem u do preobuke pilota.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Ivan

pre 2 godine

Sve je to lepo samo lik nije rekao koji ruski avion. Ubrzo bi video da trenutno nemaju šta da ponude. Vajni mig35 nije završen a svaki Su je ogroman avion.

NEBOJŠA

pre 2 godine

паметан човек кад нешто незна шути и слуша,а не лапрда.

nenad

pre 2 godine

DA SVE JE NA STRANI MIG-a,OSIM KVALITETA MISLIM DA BI RAFAL ZBRISAO BILO KOG MIGA I TO LADNO JEDAN OD NAJBOLJIH AVIONA DANASNJICE,NE RACUNAJUCI STELT AVIONE NJEGOVA BRZINA,OKRETNOST,MANERVIBILNOST... TO JE ZA NEVEROVATI,POGLEDAJTE MALO SNIMKE CAK I MIRAZ 2000 LAKO MOZE DA SE NOSI SA BIKO KOJIM AVIONOM 4TE GENERACIJE IAKO JE GENERACIJA ISPRED RAFALA

milankukic

pre 2 godine

kad bi promenili za rafal Srbija bi sebi pucala u glavu ne u noge

mile

pre 2 godine

uzeti francuske avione znacilo bi okrenuti ledja rusiji sto nam nikko ne odgovara a uzeti mig 35 bi isto bila katastrofalna greska jer je to vec sada prevazidjen avion, srbija treba da razmatra uzimanje su 75 koji ce do isteka resursa naseg mig 29 biti vec u fazi proizvodnje i time bi se resilo pitanje borbnog aviona za naredni period makar za 25 do 30 godina, su 75 je kao mig 21 modernog doba obavezno razmotriti njegovu kupovinu s njim bi imali prevlast u vazduhu s bilo kojim protivnikom, apelujem na jude iz vojske koji ce na kraju odlucivati da o tome ozbiljno razmisle

Alex

pre 2 godine

Volim ja Ruse ali MiG ne može da se nosi sa Rafalom hrvati nisu budale…. Rafal je po svim borbenim karakteristikama i parametrima bolji avion

MM

pre 2 godine

Sve o Rafalima rekao je Hrvatski analitičar,kada su ih oni naručili.Toliko su skupi za upotrebu da će ih,kaže on, Hrvatska dizati u vazduh samo za vojne parade, što bi bio i slučaj sa Srbijom.Danas u doba elektronike nije tajna da su svi avioni čipovani i da proizvodjač može da izazove veštačke kvarove, ako je to potrebno.Koliko je Srbija danas stvarno u ljubavi sa Zapadom?Kolika je šansa da se to promeni za sledećih 20 godina?Možda 5%.Sa druge strane na papiru Rafal je bolji avion,ali u praksi je to nešto sasvim nešto drugo.Uostalom avioni ne bi trebali da budu glavni činilac odvaćanja,već raketni sistemi,što se pokazalo i 1999.Ne bacati pare za preskupe avione.Nabavka ozbiljnih dronova bi trebalo da bude mnogo bolja opcija.

Miki

pre 2 godine

Ako Vučić stremi kao i njegov vojni ministar koji je pod optužbama za špijuniranje, ka Americi i NATO-u, onda će definitivno uzeti Rafale. Što će značiti zabada je noža u leđa Rusima , koji na ovo neće gledati blagonaklono. U drugom slučaju avion SU 75 čekmat koji počinje sa proizvodnjom 2027 godine, savršeno se uklapa u naš program. Da dodamo da je dosta jeftiniji od Rafala. A spada u petu generaciju aviona. Ovde postoji i treća opcija kineski J10B koji je 4+ generacija aviona , i ni malo ne zaostaje za prva dva. Odluka će pasti od trenutne situacije u zemlji kako se bude odvijala, i ko će u to vreme voditi zemlju.

pera

pre 2 godine

Samo eskadrila od 20 do 24 novih Suhoj 75 Šah-Mat,na dugo vremena rešava potrebe zaštite vazdušnog prostora Srbije.On je manji od drugih Suhoja,tako da infrastruktura može da se reši relativno lako za njega.A jeftinija i bolja je solucija od Rafala.Uz njega Krasuha i bar S 350 bi trebalo da bude ok na duže staze.

Pera

pre 2 godine

Ma u redu je, ruska tehnika jeste bolja ali da nam daju SU-27 ili neku noviju verziju jer ipak je mig-29 iza Rafala i tu nema rasprave, a mig-35 i nije za nase prilike to je avion razvijen iz miga-25, dakle lovac za velike visine i nama to ne treba, su-27 je mnogo bolja opcija nego mig-29

Slobodan

pre 2 godine

Koja glupost ! zasto menjati koncepciju ? Rusko je bratsko, kad ti poklone avione i daju avione i opremu u pola cene od trzista. Francuzi su nam uvalili u prvom svetskom ratu pogresnu municiju za topove pa smo skoro izgubili rat od austrougara, zato im ne verujem. Njima je vazno da geopoliticki udju u Srbiju i potisnu nasu bracu Ruse. Samo Rusko naoruzanje i bog te veseli.

Pedja

pre 2 godine

Avionima treba radar velikog dometa kao i rakete samonavodjene velikog dometa.Avion sa slabim radarom i raketom kratkog dometa je glineni golub.Tacno je da treba ostati na istoj tehnici zbog unifikacije rezervnih delova ,opreme i naoruzanja.Sa Mig 29 treba napraviti skok ka 5 generaciji aviona Mig ili Suhoj jer su se pokazali kao jako otporni,brzi i sa povecanom nosivoscu.Srbiji je dovoljno 2 eskadrile ozbiljne tehnike i dobro obuceni piloti kao i jak VOJIN.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Oglasio se Dačić nakon hapšenja zbog 15 kilograma kokaina! Pali dileri iz Jakova i Novog Beograda! (FOTO)
Hronika

Oglasio se Dačić nakon hapšenja zbog 15 kilograma kokaina! Pali dileri iz Jakova i Novog Beograda! (FOTO)

Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili oko 15 kilograma kokaina i uhapsili tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.

22.12.2024

20:04

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set