BOGDAN BOGDANOVIĆ U DENVERU? Navijači čine sve da se to desi
105. 04. 2026. u 12:41
205. 04. 2026. u 12:41
Stefan je bio prvi od sedam đakona, koje su sveti apostoli rukopoložili i postavili na službu oko pomaganja siromašnih u Jerusalimu. Zato je nazvan arhiđakonom. Bio je Jevrejin koji je živeo u grčkim oblastima Rimskog carstva.
Pravoslavna crkva, trećeg dana Božića, molitveno se seća Svetog prvomučenika - arhiđakona Stefana. Stefan je bio Jevrejin, i to pripadnik onog dela jevrejskog naroda koji su živeli u grčkim oblastima i govorili grčkim jezikom. Bio je u srodstvu sa apostolom Pavlom, koji u vreme Stefanovog mučeništva još uvek nije spoznao istinu Hristovog učenja.
Stradanje svetog Stefana zbilo se godinu dana posle silaska Duha Svetoga na apostole, odnosno iste godine kada se Isus Hristos vazneo na nebo. Sveti Stefan je prvi hrišćanin koji je stradao za Gospoda i zato se naziva Prvomučenikom. Njegovo mučeništvo potresno je opisano je na stranicama Svetog pisma Novog zaveta.
Sveti Stefan se naziva Arhiđakonom, jer je bio prvi od sedam đakona koje su sveti apostoli postavili na službu oko pomaganja sirotinji u Jerusalimu.
Kako kaže biblijsko svedočanstvo, Sveti arhiđakon Stefan bio je, kao i dvanaest velikih apostola, nadahnut silom Duha Svetoga. Činio je mnoga čudesa, pomagao ljudima i sva ta njegova dobra dela pominju se u Svetom pismu Novog zaveta. U toj prvoj godini po stradanju i Vaznesenju Hristovom, Sveti Stefan je ogromnom snagom svoje vere, svojih reči i dela podsećajući na reči zakona i proroka Starog zaveta, dokazivao Jevrejima, svojim sunarodnicima, da su oni zaista ubili Mesiju, očekivanog toliko vekova.
Zbog toga je među svojim bližnjima imao mnogo neprijatelja, ali ih je uvek pobeđivao svoji jasnim i istinitim rečima. Kako nisu mogli drugačije sprečiti njegovo propovedanje, pribegli su, uz pomoć lažnih svedoka, kleveti da je hulio na Boga i Mojsija, baš kao što se zbilo i sa Isusom Hristom. Tako su narodne duhovne strešine protiv Svetog Stefana pobunile narod. Kao i Hrista, Stefana su lažno optužili i uhapsili. Posle hapšenja, usledilo je suđenje.
Na suđenju Sveti Stefan je odlučno i razložno pobijao jednu po jednu klevetu lažnih svedoka. Izložio je, jasno i sa velikim poštovanjem, celu istoriju Izrailja od Avrama, koji je prvi dobio obećanje o dolasku Mesije do Mojsija, o kojem je govorio sa velikim strahopoštovanjem i uvažavanjem.
No, istina o Mesiji još više je razgnevila svešteničke i narodne polavare. U tom uzavrelom trenutku, Arhiđakon Stefan pogleda u nebo i to što je ugledao objavi svima prisutnima: „Evo, vidim nebesa otvorena i sina čovečjeg gde stoji s desne strane Boga." To je razjarilo sve njegove sudije te Arhiđakona Stefana izvedoše iz grada i ubiše kamenjem.
Među prisutnim mučiteljima bio je i Stefanov rođak Savle, koji je kasnije, iskreno se pokajavši, spoznao istinu o Gospodu Isusu Hristu, primio njegovo učenje i sveto krštenje, i ostatak zemaljskog života proveo propovedajući, kao apostol Pavle, jevanđeljsku istinu, šireći Hristovu reč i osnivajući crkvene zajednice.
A toga dana, kada su Jevreji kamenovali arhiđakona Stefana, stajala je podaleko, na jednoj uzvišici Presveta Bogorodica, sa svetim Jovanom Bogoslovom, gledajući mučeništvo ovog prvog mučenika za istinu njenog Sina i moleći se usrdno Bogu za njegovu dušu.
Sveti prvomučenik Stefan, kada je postradao imao je nešto više od 30 godina. Njegove poslednje reči su bile: „Gospode, ne uračunaj im greh ovaj“.
Sam primer mučeništva i bezpogovornog stradanja, Arhiđakon Stefan je dao i, dan danas, daje primer svim hrišćanima. Njegov primer najbolje objašnjava reči da je „krv mučenika seme Crkve“.
Mošti svetog prvomučenika Stefana su pronađene blizu Jerusalima 415. godine. Ovo je jedna od rasprostranjenijih slava na našim prostorima, a značajna je i zbog toga jer je prva nakon Božića.
Za nju se vezuje nekoliko običaja - tog dana se iznosi božićna slama iz kuće koja se prethodno pažljivo pomete. Ona se nikako ne baca jer se veruje u njenu plodotvornu moć, već se stavlja u voćnjak, pčelinjak ili privredne zgrade. Metla se više ne koristi za druge svrhe već se čuva u kući jer se veruje da ona donosi zdravlje. U Banatu i Sremu su božićnu slamu uklanjali već odmah po ponoći na Stevanjdan.
Slamu su uklanjale žene, po pravilu ćuteći – da se ne čuje kako odlazi Božić. Negde su to žene radile i nage, jer je postojalo verovanje da tako u kući neće biti buva.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Blokaderka sa Filozofskog fakulteta bila je jedan gostiju večerašnjeg "Utiska nedelje", a razlog za njeno predstavljanje bez imena i prezimena se graniči sa ludošću.
05.04.2026
22:35
Advokat i poslanik SNS-a Vladimir Đukanović na Iks mreži je izjavio kako je sramno da zaposleni pljuju svog pretpostavljenog Brenta Sadlera na televiziji koja je njegova, a da se ne udostoje makar da ga pozovu da odgovori na te optužbe.
05.04.2026
23:33
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nastaviće sutra konsultacije sa predstavnicima političkih stranaka, a sledeći koji su pozvani su Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije - "Solidarnost i pravda" i "Mi - glas iz naroda".
05.04.2026
21:29
Ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto oglasio se nakon što je portparol ukrajinskog Ministarstva spoljnih poslova Heorhi Tihi optužio Rusiju za pokušaj diverzije na Turskom toku kod Kanjiže.
05.04.2026
20:59
Lider naprednjaka i savetnik predsednika republike za regionalna pitanja Miloš Vučević upozorio je na neodgovorno ponašanje pojedinaca posle sprečene diverzije na gasovodu kod Kanjiže i čestitao službama naše države i državnom rukovodstvu na obavljenom poslu.
05.04.2026
20:31
Srpski dnevnik počinje 6. aprila u 21 čas, a pored najnovijih informacija i aktuelnih tema, gledaoci će moći prvi da saznaju najtačniju vremensku prognozu, poručila je jedna od voditeljki Kristina Vasić.
05.04.2026
10:00
Nova velika informativna snaga Informer televizije, Srpski dnevnik, koji od ponedeljka startuje svakog dana u 21 čas, izazvao je pravi bum na mrežama i lavinu reakcija gledalaca koji već sada poručuju da jedva čekaju premijerno izdanje.
04.04.2026
13:06
Srpski Dnevnik počinje 6. aprila u 21 čas i gledaocima Informer televizije ponudiće novo iskustvo informisanja, ali i odgovor na pitanje kako će se događaj odraziti na nas, poručila je voditeljka Emilija Savić.
04.04.2026
11:10
Informer televizija od ponedeljka u 21 čas pokreće prvi "Srpski dnevnik", a jedna od voditeljki, Sanja Batar rekla je da gledaoce očekuje neverovatan format, jer će se pričati ono što drugi ne smeju.
03.04.2026
15:48
Više javno tužilaštvo u Zrenjaninu potvrdilo je optužnicu protiv S. T. za neovlašćenu proizvodnju opojnih droga, uključujući kanabis.
05.04.2026
23:54
Teška saobraćajna nezgoda dogodila se danas u blizini Sajma, gde je, prema prvim informacijama, učestvovalo najmanje pet vozila.
05.04.2026
21:53
Nekoliko muškaraca je prema nezvaničnim informacijama uhapšeno nakon sukoba u autobusu na liniji 95 kod Brankovog mosta.
05.04.2026
21:40
U Batajnici je večeras oko 19.10 časova došlo do manje eksplozije plinske boce.
05.04.2026
20:35
U jednom objektu u Zemunu večeras je došlo do eksplozije plinske boce.
05.04.2026
20:06
Misija Artemis II pokazuje koliko duboki svemir predstavlja izazov za ljudski organizam, čak i tokom relativno kratkog, desetodnevnog putovanja.
05.04.2026
23:30
Francuski general Mišel Jakovljev oštro je kritikovao plan administracije Donalda Trampa o izgradnji piste u Iranu, poručivši da bi američki zvaničnici trebalo da "prestanu da šmrču kokain između sastanaka", prenosi AOL.
05.04.2026
22:30
Dok se američke snage trkaju sa vremenom, a iranska vojska pokušava da pronađe oborenog pilota, bivši pilot Ratnog vazduhoplovstva i spasilac objasnio je šta je potrebno da se neko sakrije, preživi i izvuče iza neprijateljskih linija.
05.04.2026
22:00
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da postoji strah u Kijevu da bi zemlja mogla ostati bez oružja zbog sukoba SAD i Izraela sa Iranom.
05.04.2026
21:30
Ime i prezime Điđi Hadid pojavilo se u objavljenim dokumentima povezanim sa Džefrijem Epstinom. Manekenka je odlučila da se javno oglasi i osvrne na ceo slučaj.
05.04.2026
13:10
Večeras je na Informer TV emitovana 25. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
03.04.2026
22:00
Jemeljan Pugačov proglasio se za samozvanog cara Petra III Fjodoroviča i hteo je da svrgne Katarinu Veliku sa ruskog trona.
03.04.2026
21:05
Serija "Katarina Velika" od ponedeljka biće emitovana u novom terminu, od 21.30 čas, razlog za to jeste nova informativna emisija na TV Informer "Srpski dnevnik", koji ćete moći da gledate u 21 čas.
03.04.2026
15:38
Borivoje Bora Todorović nije imao nimalo lak život, a u mladosti je krao ugalj i gume koje je kasnije prodavao da bi zaradio koji dinar.
03.04.2026
15:01
Postoji jednostavan i efikasan način da oživite kuhinjske krpe bez upotrebe izbjeljivača – natrijev perkarbonat.
05.04.2026
16:30
Baba Vanga predvidela je nesreću svog usvojenog sina i nije mogla ništa da uradi kako bi je sprečila.
05.04.2026
14:15
Psi su naši verni pratioci, ali, kao i svi ljubimci, mogu biti podložni različitim bolestima. Ipak, postoje rase koje se odlikuju izuzetnim zdravljem, otpornošću na bolesti i visokim nivoom vitalnosti.
05.04.2026
17:15
Pametne naočare postale su novi alat za prepisivanje na ispitima, koristeći veštačku inteligenciju za skeniranje zadataka i šaptanje tačnih odgovora putem zvučnih vibracija.
05.04.2026
18:00
Ova poza smatra se savršenom jer ne zahteva mnogo akrobacija, a pruža duboko intenzivan intimni doživljaj.
05.04.2026
23:20
Starleta Stanija Dobrojević otkrila je da je imala najgori seks sa Vladimirom Tomovićem, a sada je i on nju žestoko isprozivao.
05.04.2026
22:56
Aktuelni učesnici rijalitija Maja Marinković i Asmin Durdžić imali su seks ispod jorgana u spavaćoj sobi kad su im cimeri zaspali.
05.04.2026
22:26
Pevačica Zorica Marković progovorila je o nedavnoj operaciji, te je spomenula i koleginicu Zoricu Brunclik.
05.04.2026
21:37
Pevačica Tara Stojanović čeka drugo dete sa svojim izabranikom fudbalerom Ričardom Odadom, koji je poreklom iz Afrike.
05.04.2026
20:56
Voditelj "Elite" Darko Tanasijević progovorio je o rijalitiju i otkrio šta se dešava iza kamera.
05.04.2026
20:26
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar