PRETE LI SRBIJI RAZORNI ZEMLJOTRESI? Meteorolog Ristić otkrio šta nas čeka - OVAJ MESEC JE NAJKRITIČNIJI!
Podeli vest
Zemljotresi koji su ovih dana pogodili zemlje regiona zabrinuli su građane Srbije koji strahuju da bi takvi potresi mogli da se dogode i u našoj državi
Meteorolog Ivan Ristić već dve godine istražuje problem pomeranja tla i ističe da uzrok globalnog otopljenja nije u atmosferi već prema njegovim nalazima - u samoj Zemlji.
Prema najnovijoj prognozi meteorologa Marka Čubrila Srbiju očekuju velike količine snega, a stiže nam i pojačano zahlađenje
10.01.2022
12:45
Ristić koji se bavi modeliranjem atmosfere - meteorologijom ima svoj meteorološki model, a pre dve, tri godine pokušao je da vidi i šta se dešava sa temperaturama.
- Probao sam da vidim šta se dešava sa temperaturama, da li mogu da napravim novo globalno zagrevanje - na primer povećavajući samo ugljen dioksid i onda sam shvatio - povećavao sam samo ugljen-dioksid skoro do količina koje su na Veneri i ništa se skoro nije desilo. Podešavanjem tih temperatura na dva metra došao sam do zaključka da one mnogo više utiču na klimu tj. kako će se u narednih godinu dve menjati klima nego taj ugljen-dioksid.
Foto: Informer DN
Ivan Ristić istražuje problem pomeranja tla
Ristić je objasnio šta to tačno znači:
- Vi kad ste bolesni, vama temperatura raste, vi počinjete da se tresete - a to znači da vam je porasla temperatura. Kad stojite negde na hladnom, vama je hladno i počnete da se tresete - pokušavate da se zagrejete, tako očigledno i Zemlja ima taj neki sistem. Kada dolazi do zemljotresa to je ustvari prenošenje energije iz dubine Zemlje na površinu i dolazi do zagrevanja postepenog planete. - objašnjava Ristić.
Foto: prinstkrin/seismo.gov.rs
Srbiju je 24. marta 1922. godine pogodio najjači zemljotres
Najjači zemljotres u Srbiji
Jači zemljotresi su krenuli krajem 19. i počekom 20. veka.
Od 1870.-1890. godine krenula je era zemljotresa i ona je trajala skoro do 1930. godine - naglaša Ristić i dodaje:
- Prvo je krenuo zemljotres u Zagrebu 1880. godine koji je bio jačine oko 6 rihtera, a onda je 24. marta 1922. godine bio najjači zemljotres od 6 rihtera u blizini Beograda. To je najjači zabeležen do sada zemljotres u Srbiji. Tada je popucala sva zemlja. Kao da postoji neki ciklus od sto godina zemlje.
Meteorolog ističe da je u martu pre sto godina najjači zemljotres pogodio Srbiju, te smatra da je proleće kritično kada je reč o ovoj pojavi.
- Da li se tad zemlja polako malo zagreva, ne znam, ali nešto ima. Problem je što nauka teško otrkiva te neke stvari. Teško je ući u dubinu, u samu zemlju.
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović
Stiže topli vazduh
Meterorolog Ristić najavio je i otopljenje.
- Uglavnom će biti strujanja sa severa, ali stiže topli vazduh.
Umesto da bude još hladnije kao nekad, nama dolazi topliji vazduh - kazao je Ristić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruski predsednik Vladimir Putin planira da iranskom rukovodstvu prenese zabrinutost arapskih lidera zbog napada Teherana na naftnu i energetsku infrastrukturu u regionu, saopštio je Kremlj.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je rekonstruisani Nacionalni dispečerski centar Elektromreže Srbije (EMS) u Beogradu, nakon čega se obratio medijima.
Propali košarkaš i blokader sa dna kace, Vladimir Štimac, na najskandalozniji način se ostrvio na policajce naše zemlje, nazvavši ih bagrom i kriminalcima.
Tajkunska voditeljka sa antisrpske televizije N1, Danica Vućenić, očigledno je rešila da zarati sa novim vlasnicima "Junajted medije", u čijem se sastavu nalazi i njena medijska kuća, pokazavši da ne može da prežali tajkuna Dragana Šolaka, iako je ovu kompaniju prodao za 1,507 milijardi evra i novac strpao u džep.
Blokader iz Bogatića koji se predstavlja kao poljoprivrednik i koji već danima učestvuje u blokadama puteva širom Srbije maltretirajući narod koji želi normalno da funkcionoše, izveo je zastrašujući performans ispred policijske stanice u tom mestu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je novu fotografiju na svom zvaničnom profilu na Instagramu, koja je u trenu "zapalila" mreže i izazvala salve reakcija.
Lider naprednjaka i savetnik predsednika republike Miloš Vučević reagovao je na objavu blokaderke Ljiljane Bralović na Fejsbuku u kojoj je sramna karikatura na kojoj Zlatko Kokanović ubija predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Članovi nekadašnjeg Crvenog tima iz Exatlona, istetovirali su istu tetovažu srca koja će ih zauvek podsećati na takmičenje i neraskidivo prijateljstvo.
Pevačica Nadežda Biljić specijalno za Jovana Radulovića Jodžira, na Exatlon žurci, otpevala je pesmu "Živi svoj život sine" i "naterala" mu suze na oči.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević naručio je pesmu "Luda po tebe" za Elicu Erski, simpatičnu Bugarku i nekadašnju osvajačicu olimpijske bronzane medalje.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam u čemu uživa glumac Mima Karadžić, šta "merka" muzičar Dženan Lončarević, kako izgleda "modni pohod" glumice Vesne Trivalić, na koji način se biznismen Toplica Spasojević odmara od posla, za čime traga fotograf i režiser Dejan Milićević, kuda žuri perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, zašto je poličar u pokušaju Srđan Milivojević teški licemer...
Od 3. marta u 22 časa na Informer TV stiže nova emisija "Dobro veče, Srbadijo", autorski projekat koji podseća na to ko smo, odakle smo i šta ne smemo da zaboravimo.
Prošle sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam sa kim sedi okoreli blokader Jovo Bakić, šta kupuje voditeljka Marija Veljković, kakve su reakcije prolaznika na fudbalera Marka Arnautovića, kako glumica blokaderka Svetlana Bojković glumata u privatnom životu, na koji način se opušta advokat Toma Fila...
Muškarac A.K. koji je izazvao tešku nesreću u Sjenici kretao se velikom brzinom. Tom prilikom je naleteo na rizlu koja ga je "odbacila" na trotoar gde je ubio majku, ćerku.
Policija u Subotici uhapsila je turskog državljanina T.I. (36) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Nekadašnji načelnik UBPOK, Boro Banjac kaže za Informer da se likvidacije u kriminalnim krugovima izvode po sličnom modelu, a među njima je i ubistvo vođe "Crvenih đavola" iz Kragujevca - Novaka K. (35), koji je ubijen pred ženom i decom.
Francuska raspoređuje snage na Bliski istok kako bi se suprotstavila iranskim dronovima, saopštio je predsednik Emanuel Makron u televizijskom obraćanju naciji danas.
Iran je direktno zapretio evropskim državama ratom, stavljajući na nišan američke baze u Rumuniji i Bugarskoj, kao i teritorije Ukrajine i Moldavije, koje su sada u dometu iranskog raketnog arsenala.
Tanker za transport tečnog prirodnog gasa "Arktik Metagaz", koji plovi pod ruskom zastavom, zahvaćen je požarom u Sredozemnom moru, dok sudbina članova posade za sada nije poznata.
U emisiji "Specijal o Katarini Velikoj" istoričar Božidar Zečević otkrio je kako je ruski diplomata grof Bestužev pomogao srpskim oficirima da pređu u Rusiju i imao ključnu ulogu u tome da Crna Gora dobije značajnu finansijsku pomoć iz Sankt Peterburga.
Emisija "Specijal o Katarini Velikoj" istražuje ulogu Srba u širenju ruskog carstva, od vojne granice na Balkanu do naseljavanja Nove Rusije, a gost Olivere Miletović, istoričar Božidar Zečević, otkriva kako su Srbi oblikovali prve ruske kolonije u 18. veku.
Filmovi poput "Žena mačka" (2004), "Čudesna žena" (2017) i "Crni Panter: Vakanda zauvek" (2022) samo su neki od filmova u kojima su žene prikazane kao neustrašive superjunakinje.
Igrani film "Žetva", inspirisan istinitim događajima opisanim u romanu "Srpsko srce Johanovo" Veselina Dželetovića, u koprodukciji Bandur film-a i TS Media, imaće svoju svečanu premijeru 17. marta u MTS dvorani u Beogradu, nakon čega će krenuti u domaću i međunarodnu bioskopsku distribuciju.
Osmi studijski album sestara Gobović pod nazivom "Trag večnosti", objavljen u izdanju PGP RTS, predstavlja snažan umetnički projekat posvećen srpskim velikanima i heroinama koji su svojim delima, hrabrošću i duhovnom snagom ostavili neizbrisiv trag u srpskoj istoriji.
Koliko puta vam se desilo da iz rerne izvadite bled, suv i bezličan krompir koji nije hrskav? Ključ se krije u jednom jednostavnom dodatku koji već imate u kuhinji.
Neočekivana pojava krvi iz nosa, usta, stolice ili urina u mnogim slučajevima ima bezazlen uzrok, ali stručnjaci upozoravaju da ponekad može biti i znak ozbiljne bolesti, uključujući maligne tumore.
Pevačica "Zvezde Granda" Sara Nikolić doživela je transformaciju tokom takmičenja, a sada je njena mentorka Ana Bekuta otkrila koliko je smršala za to vreme.
Snimak na kom pevačica Aleksandra Radović perfidno podseća koleginicu Cecu Ražnatović na njen boravak iza rešetaka ovih dana viralan je na društvenim mrežama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar