SUNČAJTE SE PAMETNO! KOŽA JE ORGAN KOJI DUGO ''PAMTI''! Svako ''PREGOREVANJE'' može da dovede do OVOGA!
Sunce je prijatelj zdravlja, ali preterano izlaganje sunčevim zracima pokreće niz zdravstvenih problema
22.07.2022
19:37
Vesti
Svako dobijanje tena smatra se oštećenjem kože od sunca.Zato je neophodno da se koriste kreme sa zaštnim faktorom (SPF 50), zatim da nosi odeća dugih rukava i da se izbegava boravak na suncu u periodu od 10 do 16 sati.
- Imajte u vidu da je ultraljubičasto zračenje veći faktor za starenje kože nego svi drugi kojima smo izloženi zajedno. Takođe je i najveći faktor rizika za rak kože, a samo jedan slučaj izgorele kože u detinjstvu duplira rizik od melanoma tokom života. Negativan uticaj sunčevog zračenja se akumulira tokom života - upozorava dr Svetlana Đurišić, dermatolog za portal Informer. rs
Foto: privatna arhiva
Naša sagovornica dodaje da će više od 20 minuta izlaganja kože suncu, bez adekvatne zaštite, dovesti do toga da koža počne da gori. To može biti neprimetno i da dovede do toga da se kasnije tokom večeri formiraju plikovi.
- Ohladite kožu tuširanjem ili vlažnim peškirom. Kožu posušite tapkanjem peškirom i nanesite
hidrirajuća sredstva za zarastanje, pantenol, aloe vera, vitamin C, vitamin E i druge anoksidanse. Ako su se plikovi formirali nemojte im uklanjati površinu, koristite sredstva sa antiseptičnim svojstvima poput Cicaplasta - savetuje dr Đurišić.
Vodite računa da unosite i dovoljno tečnosti, kako biste sprečili dehidrataciju i omogućili koži brži oporavak. Ukoliko je neophodno uzmite paracetamol ili ibuprofen protiv bola.
Foto: Shutterstock
Žaoku ose ili pčele treba polako izvaditi iz kože ako je zaostala. Poželjno je koristiti gazu ili ivicu nekog predmeta. Čupanje pincetom ili ceđenje bi moglo dovesti do oslobađanja veće količine otrova.
- Oprati vodom i sapunom i naneti malo sirćeta ili sode bikarbone. Ako je mesto uboda oteklo naneti bilo koji od kortikosteroida. Ako postoji alergijska reakcija na ubod pojaviće se otoci i van mesta uboda. Tada je neophodno potražiti pomoć lekara - kaže dr Đurišić.
Ubod krpelja zahteva uklanjanje istog iz kože. Ako ste u mogućnosti krpelja stavite u bočicu i Foto: Pixabay
odnesite na mikrobiologiju da se ispita da li je zaražen.
Meduze se obično nalaze u toplim morima, a zbog klimatskih promena sve su češće i u našim
krajevima, na Jadranu i Mediteranu.
- Ako vas ožari meduza osetite peckanje, žarenje, svrab pa i bol uz crvenilo i ponekad plikove.
Većina opekotina od meduza, će proći posle najviše nekoliko dana, bez komplikacija i uz blagu
pigmentaciju koja će se takođe kasnije povući - navodi naša sagovornica.
Ukoliko primetite da vas je ožarila meduza potrebno je isprati morskom vodom mesto i nežno
ukloniti pincetom ukoliko su ostali na koži, a onda umirite opekotine hladnom oblogom.
Može se naneti i krema sa antihistaminikom ili područje isprati razblaženim alkoholnim sirćetom (50:50) Ukoliko se jave alergijske reakcije ili glavobolja, mučnina i nesvestica odmah se javite doktoru.
Foto: Pixabay
Čest problem na moru su i iglice od ježa. Ukoliko vam se desi da stanete na njega i završite sa
iglicama u nozi bilo bi dobro da posetite dermatologa. U ordinaciji će vam stručno i brzo izvaditi iglice i očistiti rane kako se ne bi zagnojile.
- Iako će iglice i same ispasti posle nekog vremena, bilo bi bolje da se one što pre uklone kako biste izbegli bolove i rizik od infekcije - kaže dr Đurišić za portal Informer. rs
Pri vađenju je važno koristiti sterilne igle i pincete kao i sredstva za dezinfekciju. Dermatolog može prepisati i antibiotsku mast.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srpske stranke u Crnoj Gori po prvi put jače su od DPS, pokazuju najnovija istraživanja javnog mnjenja u toj zemlji.
07.02.2026
23:17
Na primeru britanskog Admiraliteta, državno-vojnog objekta od najvišeg značaja, Srbija je mogla da nauči mnogo toga u vezi sa Generalštabom.
07.02.2026
22:10
GOSI je “uhvatio” jednog od glavnih pretendenata na mesto na studentskoj listi - advokata Boža Prelevića, kako traga za umetninama. On se motao po galerijama u centru grada, sa sve mobilnim u rukama, kao turista izgubljen u vremenu i prostoru.
07.02.2026
22:02
Tajkunski mediji nastavljaju da sprovode lažna istaživanja, pozivajući se na fantomsku agenciju "Sprint insajt", odnosno nepoznatu agenciju sa jednim zaposlenim, dok je naručilac istraživanja fondacija koja ne postoji.
07.02.2026
20:00
Pompezno najavljen blokaderski skup u Kragujevcu, gradu od 171.000 stanovnika, neslavno je propao pošto se skupilo svega 15 zgubidana.
07.02.2026
19:36
Voditeljka Exatlona Kristina Vasić rekla je da njoj Jovan Radulović Jodžir najviše nedostaje.
07.02.2026
22:52
U emisiji Exatlon Specijal Jovan Radulović Jodžir otkrio je da Radojicu Lazića zove Maslačak zato je imao frizuru koja je ličila na tu biljku.
07.02.2026
22:11
Voditeljka Exatlona Kristina Vasić rekla je da je ceo kamp bio tužan zato što je Jovan Radulović Jodžir eliminisan iz daljeg takmičenja.
07.02.2026
21:29
Kada su mu iz režije televizije Informer pustili oproštaj od Exaxtlona, Jovan Radulović Jodžir se rastužio, a zatim i rasplakao.
07.02.2026
21:11
Ponovo smo bili svedoci rasprave u Plavom timu pošto je Sanja Kalinović od Anabele Zonai zatražila da se ne druži sa Nevenom Petrović i Crvenima zato što misli da spremaju nameštaljku.
07.02.2026
20:01
Na Informer TV stiže najgledanija ruska serija svih vremena - "Katarina Velika".
07.02.2026
10:34
Večeras od 20 časova ne propustite novu epizodu Informerove emisije "Na merama".
07.02.2026
09:46
Prošle sedmice u Informerovoj spektakularnoj emisiji “Na merama” otkrili smo vam kako izgleda kad se okoreli opozicionar Miki Aleksić prepusti gastronomskim užicima, na koji način popularno TV lice Žika Šarenica “krcka” penziju, gde provodi vreme perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, šta kupuje pevač Dragan Kojić Keba…
06.02.2026
09:53
Gledajte Informer TV, sve najvažnije vesti saznaćete prvi!
05.02.2026
13:57
Paraglajder sa sedištem bio je spreman za zatvorenika da mu pomogne da "odleti" iz Idrizova - trebalo je samo da dune slab vetar.
07.02.2026
20:49
Policija u Herceg Novom sprečila je rano jutros pokušaj otmice državljanina Bosne i Hercegovine i uhapsila dvojicu državljana Srbije, potvrđeno je iz Uprave policije Crne Gore.
07.02.2026
20:12
Efikasnom i pravovremenom akcijom pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, sprečeno je izvršenje planiranog teškog ubistva muškarca starog 38 godina.
07.02.2026
19:16
Istražitelji u Srbiji i Severnoj Makedoniji razotkrili su snažnu međunarodnu vezu u jednoj od najvećih zaplena marihuane u regionu, u kojoj se linija šverca jasno proteže od Skoplja i Strumice do sela kod Kruševca.
07.02.2026
18:51
Muškarac na zvezdari je napadnu od strane maskiranih osoba i nanete su mu teške telesne povrede udarcima čekićem.
07.02.2026
17:30
Guverner Belgorodske oblasti Vjačeslav Gladkov saopštio je da se našao pod raketnom vatrom dok je obilazio infrastrukturne objekte u gradu Belgorodu.
07.02.2026
23:00
Serija najnovijeg višecevnog raketnog sistema Sarma isporučena je Oružanim snagama Rusije i trenutno prolazi kroz sveobuhvatna ispitivanja u zoni Specijalne vojne operacije, izjavio je industrijski direktor klastera naoružanja u državnoj korporaciji Rosteh, Bekan Ozdojev.
07.02.2026
22:45
Potraga za Nensi Gatri, majkom poznate TV voditeljke Savane Gatri, i dalje traje, dok raste zabrinutost zbog njenog zdravstvenog stanja i brojna pitanja o tome šta joj se dogodilo ostaju bez odgovora.
07.02.2026
22:30
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao je međunarodnu zajednicu da hitno reaguje nakon, kako je naveo, masovnih ruskih napada na objekte od kojih zavisi rad nuklearnih elektrana u Ukrajini.
07.02.2026
22:00
Striming platforma Netfliks potvrdila je emitovanje druge setone serije "Finding Her Edge" i najavio nove drame i ljubavne zaplete.
07.02.2026
16:04
Na snimku, koji se munjevito proširio internetom, u kadru su 23 godine mlađa Bojana Radić i njen partner, popularni glumac Vahidin Prelić, dok opis videa glasi: "Tata kad mu kažem da mi je dečko njegovo godište". J
07.02.2026
15:17
Filmovi nosioci 12 nominacija za Oskara i nagrađeni na svetskim festivalima biće premijerno prikazani publici u Beogradu u okviru dvodnevnog događaja FEST Intro, 25. i 26. februara 2026. u Sava centru.
07.02.2026
14:30
Kultni film Radivoja Andrića dobio je neočekivano, ali brutalno tačno čitanje, kroz horoskopske znakove.
07.02.2026
13:45
Italijanska manekenka Vitorija Sereti, devojka holivudske zvezde Leonarda Dikaprija, pojavila se na svečanom otvaranju Zimskih olimpijskih igara kao nosilac nacionalne zastave i svojom pojavom zasenila čitavu ceremoniju
07.02.2026
12:47
Želja za snažnijim i ispunjenijim seksom vodi ka jednom jednostavnom triku koji može potpuno promeniti doživljaj u krevetu, i svaku ženu i muškarca dovesti do orgazma.
07.02.2026
23:20
Volite sarmu, ali nemate vremena za dugotrajno motanje i krčkanje? Musaka od kiselog kupusa je savršeno rešenje.
07.02.2026
22:20
Instagram "Reels" može brzo da postane monoton kada stalno vidite iste video klipove. Srećom, postoji jednostavan način da osvežite svoj fid i dobijete preporuke koje bolje prate vaša trenutna interesovanja.
07.02.2026
21:40
Stanovnik ruskog grada Jekaterinburga osvojio je 10 miliona rubalja na lutriji tako što je na tiket upisao datum svog venčanja, saopštila je pres služba Nacionalne lutrije, brenda svih državnih lutrija koje organizuje rusko Ministarstvo finansija.
07.02.2026
21:00
Iako su dezinfekcione maramice postale nezaobilazan deo brzog čišćenja u domaćinstvu, stručnjaci upozoravaju da njihova upotreba nije uvek bezazlena.
07.02.2026
20:20
Nekadašnja manekenka Jovana Đorđević podelila je sa pratiocima na društvenim mrežama zabrinutost zbog zdravstvenog problema sa kojim se suočava, nakon što je primetila promene na svojoj kosi.
07.02.2026
22:48
Pevačica Jelena Kostov proslavila je 9. rođendan svog sina Milije, a deliće slavlja podelila je sa pratiocima na društvenim mrežama.
07.02.2026
22:04
Pevačica Nadica Ademov oglasila se na društvenim mrežama i saopštila da je odlučila da prekine saradnju sa dosadašnjim menadžerom.
07.02.2026
21:19
Anastasija Ićurup konačno je izbacila novu pesmu i oduševila fanove, a kadrovi iz spota za numeru "Van Gogh" "preplavili" su društvene mreže.
07.02.2026
21:18
Pevačica Zorica Marković oglasila se za Informer nakon što su se pojavile informacije da je završila u bolnici.
07.02.2026
20:51
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar