SUŠA UNIŠTILA ČAK 30 ODSTO HRANE U SRBIJI - SVA KIŠA KOJA SADA PADNE VEĆ JE ZAKASNILA! Hoćemo li imati dovoljno žitarica, voća i povrća za potrebe naše zemlje?!
Podeli vest
Tropske temperature i suša uništili su čak 30 odsto hrane u Srbiji, procenjuju stručnjaci. To se pre svega odnosi na umanjen rod voća i povrća, ali, upozoravaju oni, dani bez kiše najgore su uticali na kukuruz. Zato će ove jeseni prinosi kukuruza biti skoro prepolovljeni!
Ipak, dobra vest je, kažu poljoprivredni stručnjaci, da će uprkos smanjenim prinosima u Srbiji biti dovoljno žitarica, voća i povrća za potrebe naše zemlje. Biće i izvoza, ali i će ipak ove godine biti manji nego ranije.
U većim delovima Velike Britanije teško je i čak i nemoguće, kao novi pacijent dobiti termin kod zubara, zbog čega su mnogi Britanci postali sami svoji zubari, prenosi Bi Bi Si
08.08.2022
18:25
Desetkovan rod
Poljoprivredni stručnjak Miladin Ševarlić kaže da će prinos biti desetkovan, a poljoprivrednici čije parcele nisu obezbeđene sistemima za navodnjavanje ostaće bez većine roda.
- Sva kiša koja sada padne već je zakasnila! Sušni period trajao je veoma dugo i bitno se odrazio na rod, pre svega ratarskih kultura, čiji će prinos biti smanjen za otprilike 40 odsto! Povrće i voće u ovim uslovima nije moguće gajiti bez sistema za navodnjavanje. Onaj ko to nema u velikom je problemu, jer nakon suše i grada neće im ostati ni trećina planiranog roda povrća i prve klase voća - napominje Ševarlić.
Suša za 10 godina "obrala" čak šest milijardi dolara
Za jednu deceniju zbog suše u poljoprivredi Srbije izgubljeno je oko šest milijardi dolara.
Primera radi, štete od suše u 2003. i 2007. godini bile su po milijardu dolara, u 2012. godini suša je "obrala" useve u vrednosti od dve milijarde dolara, zatim 2014. i 2017. godine po 1,5 milijardi dolara, ili po trećinu očekivane proizvodnje. Istraživanja pokazuju da su od 100 godina 52 uvek sušne!
I agroanalitičar Milan Prostran smatra da će suša uzeti veliki danak, pogotovu kad su kukuruz i soja u pitanju.
- Recimo, 2020. godine prinos kukuruza bio je osam miliona tona, prošle godine, koja je bila relativno sušna, imali smo šest miliona tona, a ove godine ne smem ni da pomislim koliko će biti! Svakako, daleko manje nego prošle godine. Biće dovoljno za naše potrebe, ali kukuruz je vodeći izvozni proizvod. Izvozićemo ga i ove, ali ne kao ranijih godina. Što se tiče pšenice, ali i ječma i uljane repice, prva polovina godine bila je mnogo bolja, tako da je prinos solidan - rekao je on i dodao:
- Suša je nemilosrdno desetkovala rod ne samo ratarskih kultura već i voća i povrća. Zbog toga što će rod biti dosta manji i cene će biti veoma visoke. Voće i povrće svakako bolje podnose ovo vrelo vreme i gde ima navodnjavanja, rod će biti koliko-toliko zadovoljavajući. Uzgajivači znaju da ne mogu bez vode, pogotovo ne mogu paprika i paradajz. Malina kao jedan od naših izvoznih aduta manje je rodila nego lani, ali biće je dovoljno za naše potrebe. Biće i za izvoz, ali će po svemu sudeći ove godine biti smanjen.
Sitni plodovi
Radmila Koprivica iz Poljoprivredne stručne službe "Mladenovac" napominje da će rod voća biti smanjen za oko 30 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Đurić: Biće kiše, ali nedovoljno!
Meteorolog sajta "Weather2Umbrella" Đorđe Đurić kaže da se do četvrtka očekuje oblačno i svežije vreme, povremeno sa lokalnim pljuskovima i grmljavinom.
- Naredna dva dana očekuju se padavine, grad i oluja u pojedinim delovima zemlje, uz temperaturu ispod 30 stepeni. Iako se očekuju pljuskovi, oni će ponovo biti neravnomereno raspoređeni, a postojaće predeli u kojima neće biti ni kapi kiše - kaže on i dodaje:
- Situacija sa sušom u mnogim predelima Srbije je vrlo alarmantna, pa čak i u predelima gde je tokom juna i jula palo više kiše od proseka. Ali ta količina padavina pala je samo u jednom danu za nekoliko sati, dok je tokom ostalih dana bilo suvo i vrelo. Dakle, padavine koje se očekuju u narednom periodu uveliko su zakasnile za oporavak kukuruza, koji trpi katastrofalne posledice suše.
- Ovaj talas suše i vrelih dana veoma dugo traje i ne nazire mu se kraj. Da ne spominjem da su i noći tropske, što dodatno loše utiče na voće.. Usled visokih temperatura dolazi do prevremenog zrenja, a i sami plodovi su sitniji nego što treba da budu. Evidentno je da će prinos biti dosta manji nego prethodnih godina. Ipak, za potrebe naših građana će sigurno biti voća, a ostaće i za izvoz - rekla je Koprivica.
Zbog suše u Italiji i Španiji skočiće cene ulja
Foto: Pixabay
Evropska komisija upozorila je da je 46 posto Evrope u opasnosti od suše!
Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Španija potvrdile da su da će se suša negativno odraziti na poljoprivrednu proizvodnju i nestašice vode u urbanim sredinama, pa su vlade pozvale kompanije za snabdevanje vodom da uvedu ograničenja.
Zbog suše u Španiji očekuje se smanjena količina maslinovog ulja na tržištu, a u problemima je i drugi veliki proizvođač - Italija. Kako nema dovoljno vode za suncokret, očekuje se dodatni skok cena jestivih ulja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
savakiwi
pre 3 godine
Alo majstori,postoji navodnjavanje ali treba raditi.
U većim delovima Velike Britanije teško je i čak i nemoguće, kao novi pacijent dobiti termin kod zubara, zbog čega su mnogi Britanci postali sami svoji zubari, prenosi Bi Bi Si
Vrhovni javni tužilac Zagorka Dolovac, koja je otišla iz Srbije u utorak ujutru, dan nakon što je Odbor za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu odbio njene izveštaje o radu tužilaštva za period od 2020-2024. godine, vratila se posle četiri dana u Srbiju, i to sinoć nešto malo pre ponoći, saznaje Informer.
Gradonačelnici četiri opštine na severu KiM, nakon što su preuzeli dužnost od albanskih gradonačelnika, u zgradama opština zatekli su katastrofalno stanje.
Na naslovnoj strani "Hrvatskog tjednika" pojavila se skandalozna karikatura koja, čini se, prikazuje patrijarha SPC Porfirija sa krvavim nožem među zubima, uz poziv na veliki skup otpora "jugosrpskim fašistima".
Blokader Petar Đurić, nakon što smo otkrili da se bahati na odmoru u lukusuznom hotelu Dubaiju i uživa u bazenu dok poziva narod da ustane protiv vlasti, nastavio je da širi opasnu mržnju prema novinarima koji su već dugo na meti blokadera.
Postoji sumnja da je Vrhovni javni tužilac Zagorka Dolovac obmanula javnost u Srbiji kada je tokom prošle sedmice u dva navrata iz Haga u Holandiji kroz saopštenja plasirala veliki uspeh u saradnji sa državama Eurojust-a uz potpisivanje sporazuma o saradnji.
Analitičar Dragoslav Bokan, komentarisao je užasno vršnjačko nasilje koje je pretrpeo jedan trinaestogodišnji dečak, a nasilnici su ga prilikom maltretiranja nazivali i "ćacijem".
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Više јavno tužilaštvo u Pančevu јe danas donelo naredbu o sprovođenju istrage protiv osumnjičenih državljana Kine L.X.G. (41), C.J.L. (38), oboјe bez priјavljenog boravišta u Republici Srbiјi, i W.T. (43), sa boravištem u Dolovu, zbog postoјanja osnova sumnje da su kao saizvršioci izvršili krivično delo otmica, a osumnjičeni W.T. i dva krivična dela silovanje.
Josip Oršuš (40), koga je policija tražila nakon ubistva i ranjavanja u naselju Sitnice na severu Hrvatske, uhapšen je u Sloveniji, saopštila je lokalna policija.
Tokom sledeće nedelje, vojni objekti u Ukrajini biće napadnuti kao odmazda za napad dronom na soliter u Groznom, izjavio je danas lider Čečenije Ramzan Kadirov.
Kao odgovor na napade Ukrajine, ruska vojska je pokrenula masovni udar raketama "Kinžal" na ukrajinske vojno-industrijske komplekse i energetska postrojenja, saopštilo je rusko ministarstvo odbrane.
Kajli Džener ponovo je uspela da zaludi internet i to samo jednim kratkim snimkom u kom se pojavljuje u farmerkama niskog struka i uskoj crvenoj kožnoj jakni koja jedva obuzdava njen bujni dekolte.
Vlasnica mačke Nikola (24) želela je da proveri da li se njena ljubimica Mila smirila i naučila da se ne igra jelkom, ali je eksperiment propao za svega nekoliko minuta.
Privatni detektiv Rejmond Rano, koji više od 30 godina prati bračna neverstva, tvrdi da postoji jedan vrlo jasan znak koji često otkriva muškarce koji varaju, a to je stanje njihovog automobila.
Pevač Slobodan Cobe Batjarević ispričao je detalje incidenta koji se dogodio njegovoj koleginici Katarini Živković, kada je obezbeđenje jurilo po kazinu.
Pevačica Ivana Selakov prisetila se studentskih dana sa pevačem Sašom Kovačevićem, te otkrila kako je među njima vladala velika ljubav i da su zajedno započeli karijeru.
Porodica i prijatelji pevača Džeja Ramadanovskog danas su posetili njegov grob, a od kolega sa estrade došli su samo pevačica Mina Kostić, Zoran Jagodić Rule i Acko Nezirović,
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar