"ČESTITALI SU MI NA POROĐAJU I ODMAH PRIMETILI KRVAVA, OGULJENA STOPALA" Petomesečni Viktor je DETE LEPTIR - Potresna ispovest njegove majke KIDA SRCE
Podeli vest
Petomesečni Viktor Putica je beba obolela od retkog genetskog obolenja zvanog bulozna epidermoliza, u javnosti poznatog kao bolest "dece leptira". U potresnoj ispovesti za Informer.rs njegova majka Milena opisuje kako izgleda borba sa ovom opakom bolešću
Tridesetšestogodišnja Milena Putica nije ni slutila da će na porođaju svog prvenca saznati najcrnje vesti.
Vlada Srbije usvojila je danas zaključak da domaćinstva koja budu uštedela struju u odnosu na isti mesec prošle godine više od pet do 20 odsto dobiju popust 15 odsto
16.09.2022
11:22
Trudnoća koja je prema rečima doktora bila školska pretvorila se u pravi pakao u onom trenutku kada je to trebao da bude najsrećiji dan u maminom životu.
Čestitali su mi i odmah nakon toga primetili su krvava, oguljena stopala
- Trudnoća je bila školska, kako bi rekao doktor koji ju je vodio. Rađeni svi testovi i sve je bilo u najboljem redu. Obzirom da sam trudnoću vodila u privatnoj bolnici, ultrazvučni pregledi su bili jednom do dva puta mesečno na početku, kasnije sve češće. Kilaža deteta je odgovarala svakoj nedelji trudnoće. Dakle na nama je bilo samo da budemo bezbrižni i da čekamo najsrećniji dan - kaže na početku razgovora Milena.
Čekajući porođaj u bolnici je provela pet dana, a onda je 17. aprila 2022. godine na svet donela Viktora i ubrzo nakon toga saznala najtužniju vest.
Želela sam samo da me nema
- Porođaj je bio u 41. nedelji nakon par sati "spuštanja" bebe, čuo se i plač najpre bebin, a ubrzo nakon toga i moj. Čestitali su mi i odmah nakon toga primetili su krvava, oguljena stopala. Nisu mi ni spustili bebu na grudi odveli su je na Institut, a meni su samo rekli da će doći dermatolog da mi saopšti... ubrzo sam i saznala šta - priča ova hrabra mama.
U trenutku saznanja da njena tek rođena beba koju nije ni osetila na svojim grudima boluje od retke genetske bolesti Milena je poželela da je nema.
- Osećala sam se bezizlazno, bespomoćno, neutešno, uplašeno, izgubljeno, tužno, besno. Jednom rečju želela sam samo da me nema. Nisam mogla da sastavim delove svoje duše. Bila sam ljuta i na one što me teše jer ne znaju ništa o toj bolesti ali i na one koji nemo ćute i ponavljaju da me razumeju. Taj krah niko ne može da razume osim osobe koja je prošla kroz isto ili slično iskustvo.
Od trenutka uspostavljanja dijagnoze život ove porodice okrenuo se naglavačke, a Viktorovo lečenje svelo se na dvadesetčetvoročasovnu negu.
Izuzetno je teško bebi od 4 meseca objasniti da se ne pomera kako bismo iglom probušili plik koji je nekad ispunjen vodenom tečnošću nekad krvlju
- Sve se svelo na odgovore bitna je nega, videćete vremenom tok bolesti i takva je bolest. Za mene kao majku tog bića izuzetno tužni komentari bez mogućnosti kontrole, ikakvih garancija da i ukoliko 24 sata bdim nad njim može biti sve gore. Pored naših lekara rekla bih da su upravo roditelji ti koji su doktorirali ovu bolest i da su svojski se potrudili da daju odgovore, predloge rešenja i priskočili u pomoć. Psihološka podrška je ovde prednjačila i sam čin suočavanja sa bolešću Buloznom Epidermolizom poznatijom kao bolest dece leptira. Ogradila bih se i napomenula bih da sam ja izuzetno mlada mama koja živi bitku sa EB-om i da postoji veliki broj roditelja koji se daleko veći niz godina bore sa ovom psiho-fizičkom bolešću. Kada kažem psiho-fizičke tegobe, pojasnila bih da se psihičke tegobe odnose na roditelje, ljudi sa EB šta više, imaju nadprosečan IQ. Takođe i da postoje različiti tipovi ove bolesti, ali da sve i jedan unosi bol u svaki dan, neizvesnost povrede kojoj su nekada potrebne i godine da se zatvore,izleče -priča Milena.
Saniranje rana, previjanje i strah svakodnevnica
Umesto uživanja sa prvencom i slatkim mukama koji svi roditelji dožiljavaju u prvim mesecima deteta, Milena je morala da nauči kako da sanira rane svom sinu. Dodir, zagrljaj i poljubac za ovu mamu predstvaljaju strah.
- Moji dani nakon Viktorovog rođenja sveli su se na proveravanje stanja rana, saniranje, iznova proveravanje, dnevno redovno previjanje koje traje u proseku između 2 i 5 sati za šta nam je bila potrebna i pomoć porodice. Izuzetno je teško bebi od 4 meseca objasniti da se ne pomera kako bismo iglom probušili plik koji je nekad ispunjen vodenom tečnošću nekad krvlju. Treba tako malom detetu držati pažnju i svesti traumu na minimum obzirom da je to nešto što ga očekuje svakodnevno do pojavljivanja leka. Za osobu poput mene koja ima fobiju od krvi, igle, rane ovo je bio zaista veliki korak na koji niko nije pitao da li možeš, umeš jednostavno ne postoji opcija, moraš. Napomenula bih da su i najprostije radnje sa ovakvim detetom ekstremno zahtevne i traumatične počev od presvlačenja, ljuljanja, podizanja iz krevetca, biranja kolica koja ne smeju da imaju apsolutno nigde tvrdu podlogu koju bi on mogao da dodirne i povredi se. Hranjenje koje zahteva specijalizovane flašice kako bi se rane u ustima svele na minimum. Dodir, zagrljaj, poljubac koji je uvek sa dozom straha i zadrške kako bi se sprečila još jedna povreda. Pored toga što rana može da nastane iz traume, povrede, može nastati i sama od sebe, tako da često imate utisak da je " igra nefer, bez pravila".
Čeka se lek
Milena i njena porodica željno čekaju pojavu leka čije odobrenje se po saznanjima roditelja očekuje u februaru 2023. godine, a čija će cena premašiti sve finansijske mogućnosti porodice.
- Lek - to je ono što sve nas drži da istrajemo i da imamo svetlo na kraju tunela tj. na početku neke lepše svakodnevnice. Genska krema kojom bi se tretirale spoljne rane na kojoj radi Stanford univerzitet očekuje se početkom sledeće godine u Americi, nakon toga i u Evropi, Srbiji - kaže naša sagovorinca.
Kako u svakodnevnu nego spadaju specijalni zavoji, adekvatna gardaroba, medicinska kozmetika, porodici Putica potrebna je finanskijska pomoć.
- Za adekvatnu negu potrebna su i velika novčana sredstva kako bi sve što je do vas učinili da sprečite nastanak rana i pospešite zarastanje istih specijalnim zavojima, sprečavanjem infekcije koje mogu imati i terminalni ishod, adekvatnom garderobom za decu i odrasle sa buloznom epidermolizom možete donekle štiti kožu od trenja i dodira njima grubih materijala - objašnjava Milena i moli sve koji su u mogućnosti da pomognu.
Bolest izuzetno teška, nosi brojne probleme
- Bolest je moram priznati izuzetno teška, samim tim što je genetska greška kože koja čini 80% ljudskog organizma jasno je o kakvoj bolesti pričamo. Na prvi pogled mislite da je to samo površinska rana koja će se sanirati, nažalost ne. Problem dece i odraslih sa EB-om uglavnom je praćen problemima kože i sluzokože. Zastanete i počnete o svemu da razmišljate, problemi postoje i sa očima( rožnjačom), sa negom desni- zuba, sa temenom glave, s jednjakom usled unošenja hrane gde se takođe otvaraju rane, kasnije i sa gubitkom telesne kilaže. Opšte stanje organizma usled konstantnih prostranih rana je sve slabije. Takođe neretko je gubljenje ekstremiteta u vidu pripajanja prstiju i gubitka samim tim funkcije šake ili poteškoće pri hodanju koje vode i do invalidskih kolica i u nekoj ranoj životnoj dobi.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dino Begić je ostao bez svega u trenu, ali najteže od svega je što je izgubio ljubav svog života i majku svoje devojčice. Njegova trudna supruga nastradala je u strašnoj nesreći dok je držala svoju ćerkicu za ruku. U tom trenutku nisu mogli ni da zamisle kakva tragedija će ih zadesiti.
Vlada Srbije usvojila je danas zaključak da domaćinstva koja budu uštedela struju u odnosu na isti mesec prošle godine više od pet do 20 odsto dobiju popust 15 odsto
Sirijski režim mora ozbiljno da se angažuje u političkom procesu kako bi se sprečilo dalje pogoršanje situacije u zemlji razoreno građanskim ratom, izjavio je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan.
Ukrajinski vojni analitičar Boris Mirošnikov objavio je novu analizu stanja na frontu, priznajući značajne gubitke ukrajinskih snaga i uspehe ruske vojske na nekoliko ključnih tačaka. Situaciju u Velikoj Novoselki i Kurahovu opisao je kao „kritičnu“, ukazujući na ozbiljne probleme u logistici i nedostatak resursa kod ukrajinskih jedinica.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić javio se iz Ciriha gde će razgovarati sa istaknutim inostranim privrednicima i obratiti se na tribini "Ciriški govor" u organizaciji magazina "Die Weltwoche".
Dok opozicija zloupotrebljava tragediju u Novom Sadu i rganizuje rušilačke proteste, potrebno je izvršiti analizu ko su glavni govornici na istim, te će nakon toga sve biti dosta jasnije.
Novinarka Milica Škorić brutalno je napadnuta juče od strane opozicionog ekstremiste Dejana Bagarića iz organizacije Stav, koji joj je oteo, pa bacio telefon, pretio šišanjem, a sada antisrpski mediji koji posluju u Beogradu zajedno sa članovima pomenute organizacije tvrde da je Bagarić uhapšen "po nalogu Informera i Dragana J. Vučićevića"!
Ideolog opozicije, izuzetno antisrpski nastrojen, Čedomir Stojković poručio je da opozicija želi da sruši predsednika Srbije Aleksandra Vučića jer vodi samostalnu politiku i neće da uvede sankcije Rusiji, a mediji koji rade pod kontrolom teroriste Aljbina Kurtija odmah su sa zadovoljstvom preneli njegove reči.
Novinarka Informera Milica Škorić gostovala je u emisiji "Info jutro" gde je otvoreno i iskreno govorila o napadima opozije i torturi koju je doživela dok je pokušavala da radi svoj posao.
Gosti emisije "Info jutro" na TV Informer bili su novinarka Informera Milica Škorić, Sandra Božić, potpredsednica Vlade AP Vojvodine i Marko Šćepanović, savetnik potpredsednika Vlade koji su govorili o strašnom nasilju opozicije u Novom Sadu.
Gosti "Info jutra" bili su predsednica Skupštine Grada Novog Sada Dina Vučinić i Zoran Đorđević, član predstavništva SNS-a. Oni su govorili o neredima koje organizuje opozicija zloupotrebljavajući tragediju u Novom Sadu.
Emisija "Otvoreni studio" na Informer televiziji bavila se krucijalnim globalnim tematikama koje okupiraju svet, a tiču se naoružavanja Ukrajine, prioritetima SAD i perfidnim potezima Alijanse.
Mladić L.G. (25) brutalno je pretučen sinoć na beogradskoj Paliluli, a zbog povreda koje su mu naneli napadači, zbrinut je u Urgentnom centru gde se lekari bore da ga spasu jer je zadobio povrede opasne po život.
Rodoljub Z. (58) poginuo je u saobraćajnoj nesreći kod Prijepolja, da tragedija bude veća njegovo telo pronađeno je u prevrnutom vozilu pred kućnim pragom!
Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu (VJT) Nenad Stefanović pozvao je sve izborne članove Visokog saveta tužilaštva (VST) da podnesu ostavke.
Legendarni amrički košarkaš, a sada analitičar Čarls Barkli, brutalno je opleo po Denver Nagetsima, poručivši da Nikola Jokić ne može sve sam i da pod hitno mora da se dovede još kvalitetnih igrača!
Novak Đoković tokom 2024. nije mnogo igrao, ali slede velike promene, najavio je da će naredne sezone učestvovati na više turnira, a prioritet su mu naravno grend slemovi.
Navijače Partizana, pored tri vezana trijumfa, raduje i odlična partija Dvejna Vošingtona u sinoćnjem slavlju protiv Žalgirisa 84:78 u 12. kolu Evrolige.
Zemlje širom Evrope pripremaju se za mogućnost šireg sukoba zbog rata u Ukrajini i to tako što šalju uputstva građanima šta da nabave za slučaj eskalacije i širenja rata.
Ministarka spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok nije isključila mogućnost slanja nemačkih vojnika u Ukrajinu kako bi nadgledali mogući prekid vatre, piše „Velt“.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp bira između tri opcije plana za rešavanje situacije u Ukrajini koje je pripremio njegov tim, javlja agencija Rojters.
Glasanje o predlogu zakona o opozivu predsednika Južne Koreje Jun Suk Jola u parlamentu trebalo bi da se održi u petak ili subotu, izvestila je novinska agencija Jonhap.
Džoni Dep je na listu svojih najomiljenijih filmova uvrstio i dva ostvarenja proslavljenog srpskog reditelja Emira Kusturice - "Dom za vešanje" i "Podzemlje".
Replike čuvenih mačeva iz filmskog serijala "Hari Poter" povučene su iz prodaje u Japanu, jer su zbog svoje oštrine prekršile stroge zakone o oružju u ovoj zemlji, prenosi Bi-Bi-Si.
Seksualna kompatibilnost među partnerima često je tema o kojoj se diskutuje, jer ono što je jednoj osobi loše, drugoj može biti fantastično, i obrnuto. Otkrivamo neke od razloga zbog kojih muškarci seks mogu da smatraju nedovoljno kvalitetnim.
Kaubojska poza ili položaj kada je tokom seksa žena iznad muškarca, jedna je od najpopularnijih među muškarcima, ali i ženama. Međutim, ova poza je najopasnijia jer može da izazove prelom penisa.
Legenda narodne muzike Lepa Lukić uspešno prkosi godinama, a ni u devetoj deceniji nije se zasitila pevanja, koje je, kako pevačica priznaje, održava u životu.
Nataša Bekvalac godinama unazad živi u raskošnom domu na beogradskom Dedinju, a delić tople atmosfere i novogodišnje dekoracije putem društvene mreže Instagram podelila je pevačicina starija ćerka Hana Ikodinović.
Vanja Mijatović sinoć, četvrtog decembra, pojavila se na žurki u "Eliti 8" kako bi zabavila učesnike, a pevačici se posebno obradovao Nenad Marinković Gastoz.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.