OPREZNO SA KREDITIMA! Stručnjaci upozoravaju: Bankarske pozajmice SVE SKUPLJE, razmislite da li vam zaista treba!
Podeli vest
Euribor prosečnu ratu već digao za 134 evra, a kamate će još da rastu
Rate kredita u evrima će rasti još dve godine, zato budite oprezni sa bankarskim pozajmicama, upozoravaju stručnjaci! Ove loše prognoze rezultat su rasta euribora, koji je u avgustu povećan na 1,75 odsto, što je prosečnu ratu već diglo za 134 evra, a do kraja godine se očekuje novo poskupljenje.
Pojedine banke u Srbiji godinama ne obaveštavaju klijente da imaju neizmirene obaveze, pa se tako čini da zloupotrebljavaju račune neaktivnih klijenata, što je mnogim građanima stvorilo velika dugovanja i probleme u Kreditnom birou
25.03.2022
13:28
Kraj većim troškovima se ne nazire, smatraju ekonomisti, pa savetuju veliki oprez u vezi sa podizanjem kredita.
Kriv je rat
Stručnjaci ukazuju na to da je do pre tri meseca euribor bio u minusu, a u poslednjih mesec dana njegov rast se drastično ubrzao, što se odrazilo na povećanje rate kredita.
Primera radi, onaj ko je podigao kredit početkom godine, kada je euribor bio - 0,5 odsto u vrednosti od 100.000 evra, sa rokom otplate 360 meseci, sa promenljivom kamatom 2,95 odsto, imao je ratu 418 evra i banci bi ukupno vratio 150.480 evra. Kada je euribor skočio na 1,75 odsto, kamata se povećala na 5,25 odsto, pa je mesečna rata skočila na 552 evra, odnosno veća je za 134 evra. Sa ovim poskupljenjem dužnik ukupno vraća 198.720 evra, to jest 48.240 više nego što je računao kada je podizao kredit?!
Foto: Shutterstock
Ali tu nije kraj mukama. Procene su da će euribor do kraja godine da skoči na dva odsto, ista ova rata kredita će se povećati na 567 evra, pa banci treba da se vrati neverovatnih 204.120 evra!
Poznavaoci prilika saglasni su da će banke podizati kamate i u naredne dve godine.
- Rast kamata kredita staće kad se smiri inflacija, odnosno kada prestanu nemiri između Rusije i Ukrajine. Dok god raste inflacija, rašće i krediti jer će rasti referentna kamatna stopa kao jedna od mera za obuzdavanje inflacije - kaže Ismail Musabegović, profesor Beogradske bankarske akademije.
Iz Udruženja banaka kažu da su poskupljenja kredita posledica raznih dešavanja u proteklom periodu, uključujući sukob u Ukrajini i druga geopolitička dešavanja. Prognoziraju da je izvesno dodatno podizanje kamata i da bi rate kredita mogle da rastu još više.
- Ova inflacija je dobrim delom rezultat nedostatka ponude, pokidanih lanaca snabdevanja, energetskog problema koji svi osećamo, sukoba Rusije i Ukrajine, geopolitičkih dešavanja. Narednih godinu i po dana očekujemo restriktivnu monetarnu politiku i povećanja kredita i zaduživanja - kaže Vladimir Vasić iz Udruženja banaka Srbije.
Tražite dužu otplatu
I u Udruženju bankarskih klijenata "Efektiva" za Informer kažu da se rast euribora ubrzava i da je samo pitanje koliki će on biti do kraja godine.
- Pitanje je koliki će biti i sledećeg meseca, ali sigurno će poskupeti. Za korisnike kredita, međutim, postoje neke moguće olakšice u slučaju da bankarske usluge nastave da poskupljuju. Korisnik može da napravi restrukturiranje kredita, odnosno da produži rok otplate - kaže Dejan Gavrilović iz "Efektive"i dodaje:
- Druga mogućnost je da se banka odrekne svoje marže, ili da smanji svoju maržu kako bi se kamatna stopa smanjila ili ostala ista i onda ne bi bilo negativnog efekta na dužnika.
PRIMER RASTA RATE KREDITA
kredit: 100.000 evra
rok otplate: 360 meseci
kamata na početku godine: 2,29%
rata na početku godine: 418 evra
ukupno dugovanje banci: 150.480E
****************
porast euribora na 1,75 %
porast kamate: 5,25%
porast rate za 134 E: 552 evra
ukupno dugovanje banci:198.720E
*********************
kamata kada euribor dođe do 2%: 5,5 %
rata kada euribor dođe do 2%: 567 evra
ukupno dugovanje banci 204.120 evra
Saveti građanima
* budite oprezni kod uzimanja kredita u evrima
* probajte da sa bankom dogovorite produženje roka otplate
* probajte da sa bankom dogovorite smanjenje marže
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pojedine banke u Srbiji godinama ne obaveštavaju klijente da imaju neizmirene obaveze, pa se tako čini da zloupotrebljavaju račune neaktivnih klijenata, što je mnogim građanima stvorilo velika dugovanja i probleme u Kreditnom birou
Izrael je sinoć u vazdušnom napadu ubio šefa iranskog Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Alija Laridžanija, potvrdio je izraelski ministar odbrane Izrael Kac.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pre tri dana obećao je meštanima aranđelovačkog naselja Kopljari da će u roku od 10 dana biti izgrađen lokalni put u tom naselju. To se danas i desilo.
U Gračanici je danas parastosom u manastiru, polaganjem belih ruža kod instalacije "Missing" i venaca ispred spomenika žrtvama i komemorativnom akademijom obeležena godišnjica pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji.
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka privrede Adrijana Mesarović potpisala je danas u Kladovu ugovor sa predsednikom opštine Sašom Nikolićem kojim se obezbeđuje finansiranje druge faze projekta kompletnog spoljašnjeg uređenja oko bazena Jezero.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
U nastavku suđenja osumnjičenima za ubistvo Zorana Uskokovića Mlađeg, koji je likvidiran 29. januara 2021. godine na Kanarevom brdu pro;itane su jezive poruke.
Srpski narko-bos Srđan Jezdimir, koji je u Ekvadoru osuđen na 10 godina zatvora zbog pranja novca od šverca tona kokaina u Evropu, zatražio je od suda da ga hitno izruči Austriji.
Eksplozivna naprava bačena je tokom protekle noći na jednu poznatu pivnicu u Beogradskoj ulici u Zemunu, a zaposleni u lokalu za Informer.rs kažu da ne znaju ko je to uradio niti zbog čega.
Kina je odlučila da pruži hitnu humanitarnu pomoć Iranu, Jordanu, Libanu i Iraku kako bi ublažila patnju lokalnog stanovništva, izjavio je danas portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Lin Đian.
Kristin Kabot prvi put je stala pred kamere nakon "kiss cam" skandala koji joj je uništio karijeru i otkrila da je i njen suprug te večeri bio na koncert grupe Coldplay.
Ako vam je haljina koju je Kajli Džener nosila na dodeli Oskara delovala poznato, niste pogrešili. Reč je o toaleti koju je nosila pre 3 godine, ali u osveženom ruhu.
Boranija pripremljena na manastirski način jedno je od jednostavnih posnih jela koje osvaja bogatim ukusom. Kombinacija povrća, paradajza i maslinovog ulja daje gustu i hranljivu čorbu koja je idealna za dane posta.
Influenserka Aleksandra Vasković, supruga pevača Bojan Vasković, frontmena Leksington benda, pohvalila se svojim luksuznim garderoberom koji je raj za ženske oči.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar