• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer/Kurir

28.12.2022

12:20

KO PLAŠI RODITELJE, ZAŠTO IZBEGAVAJU DA VAKCINIŠU DECU!? Stručnjak navodi dva razloga i upozorava na epidemiju malih boginja

Vesti

KO PLAŠI RODITELJE, ZAŠTO IZBEGAVAJU DA VAKCINIŠU DECU!? Stručnjak navodi dva razloga i upozorava na epidemiju malih boginja

Podeli vest

Već nekoliko puta ove godine, stručnjaci su apelovali na potencijalnu epidemiju morbila – malih boginja zbog pada imunizacije dece u Srbiji

Razlog tome su, kako objašnjavaju razni pokreti koji iznose informacije koje plaše roditelje, ali i drugi faktori koji su svakako uticajni na odluke o imunizaciji dece.

O kakvoj je problematici reč i da l' je Srbija u zdravstvenoj krizi, govorili su dr Saša Milićević, pedijatar i prof. dr Borislav Kamenov, imunolog.

Milićević je prvo spomenuo problem koji je sve prisutniji, a to je izbegavanje MMR vakcije, u Novom Sadu je samo četvrtina dece primila ovu vakcinu.

- Nije to samo kod nas, već i u Evropi, moramo priznati da je i korona uticala na to, doduše, statistika nije bila ništa povoljnija ni pre nje. Roditelji se plaše zbog ideja da vakcine imaju veze sa autizmom. Međutim, stalno se vrše istraživanja, tako da ako bi postojala povezanost sa autizmom to bi bilo obelodanjeno. Ta vakcina je potrebna i bezbedna - rekao je Milićević.

Nakon toga, Kamenov je obrazložio zog čega smo skeptični prema medicinskim dostignućima koje bi trebalo da nas, zapravo, spašavaju od bolesti.

- Nešto se događa, stalno se nešto dešava, a pogotovo ima veze sa pojavom kovida, a naročito sa vakcinom koja se za njega davala. Nisam protiv vakcine, ali pitam se šta možemo da uradimo da spasimo naše zdravlje. Čak i za koronu, šta smo mogli sve mimo vakcine. Dete ne sme da bude u padu imuniteta kada prima vakcinu, nije to samo da nije prehlađeno. Vakcina mimo toga što stvara specifični imunitet za neku zarazu, ona takođe i gura sistem u odgovor na neka oštećenja tkiva koja moraju da se pokrenu - poručio je Kamenov, pa dodao:

- Kad je neko u lošem stanju, onda može doći do neželjenih i neočekivanih dejstva vakcine i onda se diskredituju vakcine. Moramo da vodimo računa i da preduzimamo nešto ukoliko dete nije idealno, ja to uvek preduzimam kada vakcinišem decu. Čak sam imao i prijavu, koja je naravno netačna, da sabotiram vakcinaciju, a zapravo sam uvek terao roditelje da pregledaju sve kod deteta pre vakcinacije.

Bonus video:



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Ni ne krije podli plan: Kurti se hvali - ovo mu je glavni cilj!
Politika

Ni ne krije podli plan: Kurti se hvali - ovo mu je glavni cilj!

Premijer lažne države - Aljbin Kurti poručio je danas da je saradnja sa NATO paktom neophodna za jačanje odbrambenih kapaciteta tzv. Kosova i unapređenje strateškog partnerstva, kao i da članstvo u Alijansi ostaje strateški cilj "Kosova", prenela je Ekonomija onlajn.

08.04.2026

23:25

Nebojša Bakarec: Vučič razobličio Minhauzenovske laži NovaS i blokadera FTN!
Kolumne

Nebojša Bakarec: Vučič razobličio Minhauzenovske laži NovaS i blokadera FTN!

U pokušaju da prikriju svoj poraz u svih 10 opština gde su 29.3.2026. bili lokalni izbori, blokaderi FTN i NovaS, su u tekstu NovaS, od 6.4.2026. godine, u 6 opština morali da prikažu drastične laži, upoređujući rezultate SNS 2022. i 2026. godine, gde su rezultatima SNS iz 2022., dodavali rezultate opozicionih stranaka Dveri, SDS (Tadić), Zavetnika, Zdrave Srbije i Vlaškog Mosta. U tri opštine su posegli za manjim obmanama, kada su rezultatima SNS iz 2022., dodavali rezultate SPS, JS, SRS itd. Konačno, potpuno su prevarantski prikrili rezultate izbora u opštini Kladovo, gde su doživeli najveći brodolom.

08.04.2026

20:31

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set