SRPSKA LITERATURA JEDNA JE OD NAJZNAČAJNIJIH NA SVETU, A NAROD BEZ PAMĆENJA I ISTORIJE ĆE NESTATI! Čuveni ruski pisac jasan!
Podeli vest
Radujem se ponovnom dolasku u Srbiju jer imam velike simpatije i poštovanje prema vašem narodu. Boraveći u Srbiji uverio sam se koliko su Srbi otvoren i gostoprimljiv narod.
Mi smo zaista jako bliski narodi isprepletene istorije. Visoko cenim vašu kulturu i posebno književnost. Zato sam se obradovao kad sam saznao da sam dobio nagradu Instituta Ivo Andrić u Višegradu za moj roman „Brizbejn". Upravo to iznenađenje dalo mi je dopunsku emociju - rekao je u ekskluzivnom intervjuu za „Večernje novosti" Jevgenij Germanovič Vodolazkin, jedan od najcenjenijih i najčitanijih živih ruskih pisaca, čije knjige su prevedene na 34 jezika.
Ukrajinska strana trpi velike gubitke na liniji Bahmut-Soledar u Donjeckoj oblasti, brzo iscrpljujući nekoliko brigada koje su tamo poslate kao pojačanje, tvrdi Volstrit žurnal
11.01.2023
19:17
Velika nagrada Ivo Andrić za najbolju knjigu Vodolazkinu će biti uručena 9. januara u Andrićgradu. Pre njega laureati su bili Zahar Prilepin, Peter Handke, Guzelj Jahina…
Imate mnogobrojna međunarodna priznanja, počasni ste doktor Univerziteta u Bukureštu. U Srbiji ste ranije dobili nagradu u Novom Sadu koja nosi naziv velikog srpskog pisca Milovana Vidakovića…
- U aprilu 2015. dobio sam nagradu „Milovan Vidaković" na Festivalu proze u Novom Sadu. Izdavačka kuća „Agora" iz Zrenjanina objavila je moj roman „Solovjov i Larionov" a pre toga mi je objavljen roman „Lavr". Nova nagrada me takođe obradovala tim više što su je pre mene dobili poznati pisci.
Oba ta romana su bila nagrađena u Rusiji kao knjige godine, pa su čitaoci u Srbiji mogli da se upoznaju sa sadašnjim najcenjenijim delima ruske literature.
- Naravno da mi je drago što se moje knjige čitaju u Srbiji koju cenim i volim. Sada sam nagrađen za roman „Brizbejn" koji je štampao „Službeni glasnik". Nadam se da će čitaocima biti zanimljiv.
Nagrada koja će vam biti uručena nosi naziv Ive Andrića, jedinog našeg nobelovca. Jeste li čitali neku od njegovih knjiga?
- Čitao sam njegovu najpoznatiju knjigu „Na Drini ćuprija".Sada je ponovo iščitavam i divim se njegovoj strukturi romana i magičnom realizmu. Rado ću pročitati i druge njegove knjige ako su prevedene na ruski.
Koga još znate od srpskih pisaca?
- Kod nas je najviše prevođen Milorad Pavić i naravno da zato o njemu najviše zna ruska čitalačka publika. Čitao sam i knjige Bore Ćosića i Gorana Petrovića koje sam i upoznao. Za Petrovića čije su knjige takođe prevedene na ruski mogu da kažem da je odličan i interesantan pisac. Na mene je ostavio jako lep utisak i kao čovek. On mi je bio domaćin u Beogradu i pokazivao mi je vašu prestonicu. Bilo bi mi drago da ponovo sretnem tog otvorenog, divnog i pametnog čoveka. Obziljno se može govoriti o bilo kojem vremenu ako postoji distanca
Čitali ste dela poznatih naših pisaca. Kako ocenjujete srpsku literaturu?
- Verujte mi da iskreno mislim kad kažem da je srpska literatura jedna od najznačajnijih na svetu. Srpski pisci razvijaju nove trendove. Što se tiče srpskih izdavača drago mi je što se kod vas objavi jako puno ne samo domaćih nego i stranih knjiga. Ljubitelji književnosti kod vas zaista imaju dobar pregled šta se događa u svetu izdavaštva i šta se čita u drugim zemljama. Sve je to vredno pažnje i poštovanja pogotovo kad se zna da je sadašnja ekonomska kriza znatno otežala posao izdavača.
Još jednu vrlo vrednu nagradu ste dobili 2019. godine koja nosi naziv nobelovca Aleksandra Solženjicina. Tu nagradu su vam dodelili za nastavak tradicije ruske literature.
- Ta mi je nagrada posebno draga. Uručila mi je Natalija Solženicina, supruga našeg velikog pisca. Ona je predivna i prepametna žena.
Imate dosta retko prezime. Zbog toga su neki mislili da vam je to pseudonim. Koji je koren vašeg prezimena?
- Moje prezime je ukrajinsko i ono je zapravo Vodolasko. Ono nema nikakve veze sa profesijom „vodolazi" - u prevodu na srpski: ronioci. Prezime je nastalo od toponima. U Harkovskoj guberniji je bilo vojno mesto Vodolaga. Nameravam da istražim svoje poreklo. Znam da mi je deda u Drugom svetskom ratu bio tenkista i poginuo je 1943. Jedan kolega mi je pronašao da su moji preci živeli u Stavropolju na jugu Rusije. Ja sam se rodio u Kijevu gde su mi živeli roditelji, tamo sam završio školu i fakultet.
Završili ste školu kao odlikaš sa „crvenom diplomom" a zatim ste bili dobar student. Kako ste odlučili da odete na postdiplomski u Lenjingrad na drevnu rusku literaturu.
- To je zasluga mog profesora na fakultetu koji me je zainteresovao za drevnu rusku literaturu. U Kijevu sam u 22 godini završio rusku filologiju a zatim sam otišao na postdiplomske studije u Lenjingrad. Na postdiplomskom sam upoznao devojku sa kojom sam se kasnije oženio. Sreća me je poslužila jer sam se oženio sa osobom koja me odlično razume i pomaže mi u poslu. Surpuga Tatjana je takođe filolog. Imamo ćerku Nataliju. Zahvaljujući suprugi sada brže pišem svoje knjige.Kao Dostojevski i ja sam počeo da diktiram tekst ženi koja piše i uzgred komentariše i daje mi korisne savete.
Kad ste počeli da diktirate i prestali sami da pišete?
- U vreme korone, kad smo svi radili kod kuće. Moja porodica je sve vreme bila na dači gde smo i radili. Tada sam i počeo da diktiram a supruga je pisala. Ona je po obrazovanju moja koleginica, njeni saveti su mi jako važni. Ona zna da mi kaže: „Ne ponavljaj se to si već pisao". Njene sugestije i komentari su mi jako korisni.
Britanski „Gardijan" je svrstao vaš roman „Lavr" u najboljih 10 knjiga svetske literature o Bogu. Vas novinari nazivaju piscem filozofom koga interesuje tema večnosti. Kad ste se zainteresovali za religiju?
- Kod mene se interes za religiju probudio u detinjstvu.Roditelji mi u to sovjetsko vreme nisu bili religiozni mada je u majčinoj porodici, koja je sa severa Rusije, bilo dosta sveštenika. Imao sam 14 godina kada sam sebi otkrio šta je smrt.Deca obično misle da se smrt odnosi samo na starije a ne i na njih. Nisam se bojao da umrem. O tome sam kasnije pisao u svom romanu. U 16 godini sam se krstio i od tada idem u crkvu, naravno pravoslavnu. Ja sam iz pravoslavne porodice i iz pravoslavne zemlje. Samo Bog nam određuje roditelje i kad će se ko roditi.
Volite muziku. Svirali ste u mladosti gitaru. U slobodno vreme volite da slušate Betovena i Mocarta. Zašto ste prestali da svirate gitaru?
- Znao sam da sviram ali nikada nisam bio neki veliki muzičar. Svirao sam na gitari dok sam bio mlad. Uz gitaru sam se udvarao svojoj sadašnjoj ženi. Kada sam se oženio gitara mi nije bila više potrebna ….
Vaša poslednja knjiga „Čagin" koja je nedavno objavljena bavi se zanimljivom temom čovekovog pamćenja i zaborava. U jednom intervju ste kazali da ste se pre pisanja romana konsultovali čak i sa neurofiziolozima…
- Tu knjigu sam pisao u vreme korone. Pomagala mi je i supruga. Do tada sam obično roman pisao tri do tri i po godine. „Čagina" sam napisao za dve godine jer sam ga već imao u glavi.To je za mene bio rekord. Tačno je da sam se konsultovao sa neurofiziolozima kad sam se pripremao da pišem knjigu „Čagin".Njihova objašnjenja su uticala na pisanje mog romana. Priče o pamćenju i vremenu se ponavljaju u svim mojim romanima. Istorija je sećanje o prošlim vremenima. Bez pamćenja i istorije ne postoji ni narod ni određena ličnost. Narod i ljudi koji izgube pamćenje u budućnosti ništa dobro ne mogu da očekuju.
Šta je pamćenje? To je ekstrat iz preživljenog. Ako čovek i narod ne izvlače pouke iz onog što su preživeli to je jako loše i opasno.
Vi ne pišete i javno ne komentarišete vreme u kojem živimo.Tvrdite da će o tome realnije ocene imati neki novi pisci kroz određeno vreme. Možete li to prokomentarisati?
- Kao autor sam udaljen od aktuelnosti. Ne zato što se bojim aktuelnosti. Mislim da se obziljno može govoriti o bilo kojem vremenu i događanju ako postoji distanca. To što ponekad govore o vremenu koje traje biva dosta površno. Za prave ocene je potrebna vremenska distanca. Možda postoje autori koji su sposobni da spoznaju i shvate sve što se događa u vreme u kojem živimo. To je dosta teško jer mi mnogo šta ne znamo što se otkrije tek kasnije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajinska strana trpi velike gubitke na liniji Bahmut-Soledar u Donjeckoj oblasti, brzo iscrpljujući nekoliko brigada koje su tamo poslate kao pojačanje, tvrdi Volstrit žurnal
Ruska vojska ubrzala je proboj u zoni Specijalne vojne operacije i bukvalno je samlela najbolje delove ukrajinskih jedinica u zoni grupe "Sever", rekao je ruski ministar odbrane Andrej Belousov.
Balistička raketa srednjeg dometa testirana je 21. novembra i dobila naziv "Orešnik" (orah), izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u obraćanju naciji.
Siledžije iz opozicije danas su širom zemlje demonstrirali nasilje na ulicama, u Beogradu je došlo i do nekoliko fizičkih obračuna, a u Kikindi je umalo izbo fizički obračun!
Srpska opozicija danas je održala nasilne proteste širom Srbije, čime su građani bili sprečeni da obavljaju svoje dnevne obaveze i da se slobodno kreću!
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić obratila se iz Skupštine Srbije povodom nasilja koje je antisrpska opozicija izazvala širom Srbije i javno osudila ovakvo ponašanje.
Dragan Bjelogrlić se, dok su njegovi istomišljenici pravili haos po Beogradu i Srbiji, stajao sa strane ispod kišobrana, "drndao" telefon i ćaskao sa još nekoliko osoba!
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Ibro Ibrahimović, član predsedništva SPS i Marko Lakić, novinar Politike, u Info jutru govorili su o tome, kada su u pitanju jučerašnja hapšenja, da li Tužilaštvo reaguje prema zakonu ili političkim pritiscima.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Alija Balijagić uhapšen je nakon 27 dana potrage u selu Pribojska Goleša kod Prijepolja, a pojedincima nisu dovoljne ni fotografije ni snimci koje je MUP objavio, su već počeli sa stvaranjem teorija zavera i širenjem laži i panike u javnosti, kako je sve zavera policije i da uhapšeno lice zapravo nije Balijagić.
Vladimir Petković (23) iz okoline Šapca, poginuo je juče zajedno sa ocem Miletom Petkovićem (63) kada su se kombijem sudarili sa automobilom marke BMW i kamionom.
Duško Šarić (46), mlađi brat Darka Šarića (54) otkrio je pred današnje suđenje u Specijalnom sudu da je imao tešku operaciju srca, koja je trajala pet sati.
Kako Informer nezvanično saznaje od izvora bliskog istrazi, Alija Balijagić je u policiji pričao gde je sve bio, ali sve je to nepovezano pričao, pa se sada sastavljaju kockice i prati trag. On se trenutno nalazi u istražnom pritvoru u zatvoru u Užicu i očekuje se da sa policijskim nalazima i dokazima bude saslušan pred Višim tužilaštvom u Užicu.
Košarkaši Partizana ostvarili su najvažniju pobedu ove sezone, srušili su Crvenu zvezdu pred njenim navijačima i mnogi veruju da će upravo taj trijumf biti prekretnica sezone za ekipu Željka Obradovića!
Posle skandala na utakmici Rumunija – tzv. Kosovo, gde su gostujući igrači napustili teren zbog skandiranja "Srbija, Srbija", UEFA je donela presudu koja je razbesnela domaćine.
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp imenovao je danas bivšeg državnog tužioca Floride Pam Bondi za funkciju državnog tužioca SAD, preneo je Rojters.
Novi film "Babygirl", erotski triler sa Nikol Kidman, izazvao je pravi skandal, posebno jer će biti prikazan baš tokom prazničnog perioda. Mnogi pitaju: "Zašto baš sada, na Božić?"
Scena seksa, za koju niko nije mogao pretpostaviti da postoji, prikazuje film "Hari Poter i vatreni pehar" u potpuno drugačijem svetlu. U sceni koja je izbačena iz finalne verzije filma pojavljuje se i poznati srpski glumac Peđa Bjelac.
Paf Dedi optužen je od strane glumca, koji tvrdi da je tokom audicije za reperov muzički video bio žrtva brutalnih silovanja, koja su uključivala i orgije sa telohraniteljem.
Pam Bondi je Trampov nov izbor za tužiteljku na Floridi. Ljudi koji prate njenu karijeru primetili su neke promene kod nje, uključujući značajan gubitak kilograma.
Milano je svetski poznat po luksuznim prodavnicama i vrhunskim restoranima, ali i po bogatom kulturnom nasleđu. To ga čini idealnom destinacijom za doček Nove godine.
Pevač Aca Lukas istakao je da Aleksandri Prijović po uspehu trenutno na domaćoj estradi nema ravne, a tom prilikom ukazao je na navodno licemerje kada su u pitanju Lepa Brena i Svetlana Ceca Ražnatović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović pojavila se sinoć, 22. novembra, na slavi Bobe Živojinovića i Lepe Brene, a tom prilikom prošetala je nakit vredan čak 48.700 evra.
Reči Nemanje Nikolića da ne želi da bude gost na koncertu Tanje Savić u Areni izazvale su buru u javnosti, a pevač je konačno objasnio zbog čega je doneo tu odluku.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.