• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

06.05.2023

11:44

KAKO POMOĆI DETETU KOJE JE PREŽIVELO TRAUMU! Obratite pažnju da li jede, spava, ćuti, plače...

Tanjug/Vladimir Sporčić

Vesti

KAKO POMOĆI DETETU KOJE JE PREŽIVELO TRAUMU! Obratite pažnju da li jede, spava, ćuti, plače...

Podeli vest

U ovim trenucima prioritet u zdravstvenoj zaštit je pružanje psihološke pomoći svima koji su doživeli tragediju ili bili svedoci, kažu u Batutu

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" izrazio je najdublje saučešće porodicama stradalih u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar" u Beogradu i porodicama stradalih kod Mladenovca.

Institut Batut u saopštenju objavljenom na svom sajtu ističe da je u ovim trenucima prioritet u zdravstvenoj zaštiti zbrinjavanje povređenih i pružanje psihološke pomoći.

Traumatični događaji donose sa sobom izazove koji su stresogeni, izazivaju jake emocije i izmene u ponašanju kako dece, tako i odraslih. Reakcije mogu da budu dugotrajne i nekontrolisane, istaknuto je na sajtu Batuta.

Ukazuje se da dobijanje adekvatne zaštite i podrške može pomoći u smanjenju neprijatnih osećanja i simptoma, bržem upostavljanju kontrole nad ponašanjem i vraćanju uobičajenim, svakodnevnim aktivnostima i obavezama.

Traumatični događaji izazivaju fizičke simptome i emocionalne reakcije osobe, od kojih su najčešće neverica, osećaj straha, šoka, besa, tuge, brige, ukočenosti, bespomoćnosti i frustracije, kao i pojava paničnih napada - ne uspostavlja se socijalna interakcija, osoba se povlači u sebe, navodi Batut.

Foto: printscreen

Kosta K. u školi ubio osmoro drugara i domara 

Ukazuje se da traumatični događaji mogu izazvati smanjeno interesovanje za uobičajene aktivnosti, ponovno proživljavanje traumatičnog događaja kroz prisećanje, izbegavanje nepoželjnih misli i osećanja, promene u apetitu (pojačan ili oslabljen), poteškoće sa spavanjem (noćno buđenje i košmari), koncentracijom i donošenjem odluka, kao i fizičke reakcije poput glavobolje, bolova u telu, stomačnih problema i osipa na koži, pogoršanje hroničnih zdravstvenih problema, povećanu upotreba duvana, alkohola i drugih supstanci.

Institut Batut navodi da su preporučeni načini za suočavanje sa traumatičnim događajem - pokretanje razgovora sa osobom, a ako ona nije spremna ne insistirati, već pokazati zainteresovanost za razgovor kada osoba za to bude spremna.

Kako se ukazuje, potrebno je pitati osobu kako se oseća povodom traumatičnog događaja i dopustiti joj da izrazi svoja osećanja i postavlja pitanja. Ne treba minimizirati problem kao da se ništa nije dogodilo, preporuka je Instituta Batut.

Foto: tanjug

Mladi se teško bore sa tugom


Takođe, treba reći da se svi ljudi uplaše kada se nađu u nekoj opasnoj situaciji i da su osećanja kao što su ljutnja, bes, bespomoćnost, tuga, strah, zabrinutost - prirodni.

Osobu koja je doživela traumatično iskustvo ne izlagati medijskom sadržaju o toj temi i ne očekivati da će se osoba koja je doživela traumatično iskustvo brzo prilagoditi novonastaloj situaciji, već pokazati strpljenje.

Kada je reč o tome kako pomoći deci da se izbore sa traumatičnim događajima, Batut navodi da se, bez obzira na uzrast deteta, ono može osećati uznemireno ili imati druge jake emocije posle traumatičnog događaja kome je prisustvovalo ili o njemu saznalo.

Neka deca reaguju odmah, dok druga mogu pokazati izmenjen način razmišljanja i ponašanja mnogo kasnije. Način na koji dete reaguje i uobičajeni znaci uznemirenosti mogu da variraju u zavisnosti od uzrasta, prethodnih iskustava i načina na koji se dete nosi sa stresom, ukazuje se u saopštenju.

Deca moraju da podele osećanja

Deca u tragičnim situacijama reaguju na ponašanje odraslih u svom okruženju. Kada se roditelji i staratelji mirno i samouvereno suočavaju sa traumatičnim događajem, mogu deci pružiti najbolju podršku.
Batut navodi da je potrebno da roditelji razgovaraju sa decom o tome šta se dešava i ohrabre ih da pričaju o svojim strahovima i postavljaju pitanja. Posle traumatičnog događaja važno je da deca osete da mogu da podele svoja osećanja i da roditelji razumeju njihove strahove i brige. Svaka promena u ponašanju može biti znak da dete ima problem i da mu je potrebna podrška, ističe Batut.



 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Jedini krivac za sve je Željko Obradović! "Grobari" besni: Smena trenera je najlogičnije rešenje! (FOTO)
Košarka

Jedini krivac za sve je Željko Obradović! "Grobari" besni: Smena trenera je najlogičnije rešenje! (FOTO)

Košarkaši Partizana doživeli su i šesti uzastopni poraz u Evroligi, nakon sinoćnjeg neuspeha na domaćem terenu protiv Armanija (81:88), što se simpatizerima ovog kluba nikako nije dopalo. Prema komentarima na društvenim mrežama, "grobari" su veoma nezadovoljni krizom u kojoj se Partizan trenutno nalazi, a kao najvećeg krivca za to nominovali su upravo trenera Željka Obradovića (64)!

16.11.2024

10:45

Kapiten lažne države nastavio sa žestokim provokacijama: Kosovo je Kosovo, iliti Kosovo je Albanija!
Fudbal

Kapiten lažne države nastavio sa žestokim provokacijama: Kosovo je Kosovo, iliti Kosovo je Albanija!

Čitavih 90 minuta sa tribina su se čuli pozivi „Srbija, Kosovo“. Govorio sam sudiji da ih upozori, inače ćemo izaći sa terena. To se i dogodilo. UEFA mora da odluči jer mi smo fudbaleri, mi smo ovde da predstavljamo svoj narod, našu zemlju koja ima tešku prošlost. Svi treba da znaju da je Kosovo Kosovo ili je Kosovo Albanija, poručuje kapiten reprezentacije tzv. Kosova, Amir Rahmani (30)!

16.11.2024

11:31

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set