Roditelji, oprez pred praznike! Deca postaju invalidi zbog petardi
Podeli vest
Na desetine dece se teško povrede zbog nepravilnog korišćenja petardi, upozoravaju lekari * Najčešće stradaju šake, kao i ostali delovi ruku, ali često dolaze i sa povredama oka, uha, glave i grudi.
Svake godine oko novogodišnjih praznika na desetine dece se teško povrede, a neka ostanu invalidi zbog nepravilnog korišćenja petardi, upozoravaju lekari!
Kazne za nelegalnu prodaju pirotehničkih sredstava kreću se od 50.000 do 100.000 dinara, izjavio je danas pomoćnik načelnika Uprave za preventivnu zaštitu Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, Rade Milošević, i dodao da je broj ilegalnih prodajnih mesta pirotehnike zadnjih godina smanjen.
Beograd je okićen i svi se već pomalo pripremamo za doček Nove godine. Za mnoge nema dobrog provoda bez vatrometa i petardi, ali treba na vreme podsetiti da pirotehnička sredstva mogu biti opasna i izazvati trajne povrede i invaliditet.
05.12.2023
08:28
Najčešće stradaju šake, navode oni, kao i ostali delovi ruke, ali često dolaze i sa povredama oka, uha, glave ili grudi.
Dr Đorđe Kravljanac sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta "Dr Vukan Čupić" kaže da su pirotehnička sredstva opasna i nikako nisu za decu.
- Najčešće su povrede kada petarda eksplodira u ruci. Deca je zapale, bace, ali ona ne eksplodira odmah, pa je opet uzmu u šaku i tad im pukne. Tako nastanu ozbiljne rane i opekotine, a bilo je slučajeva kada smo morali da amputiramo deo ruke! U poslednjih 10 godina samo je na Institutu za majku i dete bilo više od stotinu dece, uglavnom školskog uzrasta, koja su imala povrede zbog upotrebe pirotehničkih sredstava. Njih devetoro je u tom periodu ostalo bez dela šake! Deca su nesmotrena i misle da je to igra. Dešavalo se da jedni drugima ubace petarde u kapuljaču ili se "takmiče" ko će da drži duže petardu u ustima... Oni nemaju saznanja koliko je to opasno i da na taj način ugrožavaju i sebe i druge - kaže Kravljanac.
Otkad je u Srbiji obavezan skrining na spinalnu mišićnu atrofiju (SMA), od 14. septembra ove godine, testirano je više od 13.000 beba, a kod dve je otkriveno ovo oboljenje. Zahvaljujući zalaganju Udruženja SMA Srbija, sva deca kod kojih se ustanovi ova ozbiljna bolest dobijaju terapiju o trošku zdravstvenog osiguranja, jer je naša zemlja jedna od retkih koja ima dostupne sve tri terapije. Danas se u Srbiji leči ukupno 100 pacijenata sa ovim oboljenjem.
Uređaj koji se smatra "energetskim vampirom" je onaj koji kontinuirano koristi energiju, čak i kada je isključen. Ako ste pomislili na šporet, moraćemo da vas razočaramo - to nije tačan odgovor. Bojler je uređaj koji "jede" struju u vašem domu, ako ga ne upotrebljavate pravilno.
07.12.2023
14:39
Sekunda do tragedije
Kako ističe dr Kravljanac, dovoljna je sekunda nepažnje ili pogrešno korišćenje pirotehnike da se desi tragedija.
- Veliki broj dece se povredi u prisustvu roditelja, staratelja ili neke druge starije osobe. Apelujem na roditelje da deci ne dozvoljavaju da rukuju pirotehnikom, da ih upozore koliko može da bude pogubno za njih. Zato kažem da za decu nema bezbednog rukovanja petardama - navodi Kravljanac.
Pedijatar dr Saša Milićević za Informer navodi da su posebno opasne dečje igre petardama.
- Imali smo slučajeve da dolaze sa teškim povredama nakon igre u kojoj petarde drže u ustima i imitiraju da su cigarete! Takva "zabava" može da im raznese lice, ošteti vid i sluh! Treba znati da petarde, odnosno barut u njima, koji ima specifičan miris, i te kako mogu loše da deluju na one koji imaju alergiju ili alergijsku astmu. Upravo kontakt sa barutom može da dovede do pogoršanja stanja ovih pacijenata. Takođe, barut iz petarde može da izazove konjunktivitis, odnosno upalu oka. Česte su povrede ruku, deca ostaju bez prstiju ili delova kože usled jakih opekotina - kaže dr Milićević.
Dragan Šulejić iz prodavnice pirotehnike kaže da deci koja dođu da kupe petarde objašnjava na koji se način pravilno koriste pirotehnička sredstva.
- Kada dođu da kupe, pitamo ih kako koriste taj pirotehnički proizvod, jer je važno znati kako pravilno da koristite nešto. Pitam ih čak i kad su sa roditeljima, jer mi je bitno da znaju da se petarde ne drže u ruci, već se stave na zemlju i upali se fitilj. Deci uvek kažemo da se drže uputstva - kaže Šulejić.
Prema Zakonu o eksplozivnim materijama, zapaljivim tečnostima i gasovima, zabranjeno je pirotehnička sredstva prodavati maloletnicima i MUP kontroliše radnje koje ih prodaju. Objekat u kojima se prodaju mora da zadovolji određene uslove, firma mora da ima dozvolu, a osoblje da bude licencirano. Sve što se uveze mora da ima deklaraciju i uputstvo na kutiji. Međutim, svi smo svedoci da deca nabavljaju pirotehniku kod nelegalnih prodavaca.
Nelegalna prodaja
Kazne za nelegalnu prodaju pirotehničkih sredstava kreću se od 50.000 do 100.000 dinara, kaže pomoćnik načelnika Uprave za preventivnu zaštitu Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, Rade Milošević. On ističe da je broj ilegalnih prodajnih mesta pirotehnike poslednjih godina smanjen.
- Kao i svake godine, mi početkom decembra, kada se očekuje intenzivna kupovina i upotreba pirotehničkih sredstava pred predstojeće praznike, kontrolišemo sva mesta gde smo u ranijem periodu ili na osnovu dojava građana dobili informacije da može doći do nelegalne trgovine pirotehničkih sredstava - rekao je on.
Desetak godina se leči od opekotina dobijenih od petardi
Doktor Đorđe Kravljanac kaže da dečak koji je došao na lečenje kod njih pre desetak godina, nakon što je ubacio petardu u rezervoar za gorivo, i dalje dolazi na lečenje.
- Dobio je opekotine po telu, koje su obuhvatile nekih 50 procenata. Bilo je zahvaćeno kompletno lice, glava, šake, tri puta smo ga operisali, spasli smo mu život... Ali on je i dalje naš pacijent, imao je još nekoliko operacija. On je najbolji primer šta sve može da se dogodi! Ostaće mu trajni invaliditet. Ljudi nisu svesni koliko to sve može biti opasno. Sada je novina da iseku petardu, pa izvade barut i to pokušavaju da zapale - kaže dr Kravljanac.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kazne za nelegalnu prodaju pirotehničkih sredstava kreću se od 50.000 do 100.000 dinara, izjavio je danas pomoćnik načelnika Uprave za preventivnu zaštitu Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, Rade Milošević, i dodao da je broj ilegalnih prodajnih mesta pirotehnike zadnjih godina smanjen.
Uglješa Mrdić, poslanik SNS i predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Narodne skupštine Republike Srbije, oglasio se povodom jutrošnjeg požara u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti iz Švajcarske, gde učestvuje na Svetskom ekonomskom forumu, poručivši da sa optimizmom i verom u snagu Srbije ulazi u važne razgovore koji predstoje.
Blokaderi su juče pokušali da organizuju masovne skupove pozivajući građane, govorili „hajde da im pokažemo koliko nas je“. Međutim, kao što se i pretpostavilo, u Čačku i Šapcu okupila se tek manja grupa, čime je još jednom pokazano da nemaju podršku naroda.
Blokader Goran Kajfeš iz Novog Sada, optužen za napad na snimatelja Informera Petra Mladenovića nalazi se u kući blokaderskog prevoznika i lažova Milomira Jaćimovića, a redovno ga posećuje ideolog opozicije Miran Pogačar.
Milo Lompar, blokaderski profesor svestan je da gube i naredne izbore, a to je potrvdio prilikom jednog gostovanja na tajkunskim medijima u kom je udario na antisrpsku opoziciju.
Saopšteno je da će pobednici 11. epizode Exatlona pored vile dobiti i nagradu u vidu telefonskog poziva u trajanju od 50. minuta, što je rasplakalo Milicu Ohman kojoj nedostaju deca.
Vjerica Radeta, potpredsednik Srpske radikalne stranke gostujući u Info jutru komentarisala je ustaške pokliče "Za dom srpemni" i podršku evroparlamentarca Tonina Picule ovakvim ustaškim iskazima.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Vasilije Gačević (23), jedan od osumnjičenih za ubistvo srpskog MMA borca Stefana Savića, danas je lišen slobode u Španiji nakon skoro dve godine bežanja od pravde.
Rutinska policijska kontrola u Nišu prerasla je u veliku zaplenu droge i novca, nakon što su policajci u "audiju" pronašli marihuanu, a pretresom stana i kokain, kao i skoro dva miliona dinara.
Advokati vlasnika bara Le Constelation, u kojem je na Novu godinu u požaru poginulo 40 osoba, a povređeno 116, demantovali su tvrdnje koje se pojavljuju u medijima.
Predsednik hrvatskog Sabora Gordan Jandroković danas je komentarisao odluku Evropske rukometne federacije (EHF) da zabrani Tompsonovu pesmu "Ako ne znaš što je bilo“ na Evropskom rukometnom prvenstvu, ističući da to neće promeniti stav hrvatskih navijača.
Grenlandske vlasti neće dozvoliti Džefu Landriju, specijalnom izaslaniku američkog predsednika Donalda Trampa za Grenland, da prisustvuje tradicionalnoj trci psećih zaprega na ostrvu, prenosi Politico.
Češki premijer Andrej Babiš izjavio je da razume bezbednosne argumente američkog predsednika Donalda Trampa u vezi sa Grenlandom i naglasio potrebu za postizanjem međunarodnog dogovora oko budućnosti ostrva.
Iako je prvobitni plan bio da legendarni glumac Žarko Laušević bude sahranjen u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, njegova urna ipak nije položena u Srbiji, prenose domaći mediji.
Sahrana reditelja i učitelja glume Miroslava Mike Aleksića, koji je preminuo juče, biće održana u sredu 21. januara na Centralnom groblju u Beogradu u 13.30 sati.
Biljana Mašić, supruga preminulog Miroslava Mike Aleksića kaže da reditelj i profesor glume teško bolovao, da se borio do kraja iako se znalo da će ga bolest nadvladati.
Čuveni Mister Bin (Rouan Atkinson) i bivša porno zvezda Mia Kalifa su u vezi, makar po komentarima i statusima koji su preplavili internet i društvene mreže.
Reditelj i vlasnik škole glume Miroslav Mika Aleksić preminuo je sinoć u Beogradu, a njegova supruga Biljana Mašić, profesorka glume na Fakultetu dramskih umetnosti, bila je uz njega do samog kraja.
Iako na prvi pogled deluju gotovo isto, crveni i beli krompir razlikuju se po sastavu, ukusu i načinu pripreme, što može značajno da utiče na krajnji rezultat jela.
Aleksandar Kos, muškarac koji živi sa Čedomirom Jovanovićem, danas je priveden u Beogradu. Javnosti je odranije poznat, a svojevremeno je bio učesnik rijaliti programa.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar