• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/K1

23.12.2023

10:39

Gubite dah i padate u nesvest! Srbi sve češće boluju od ove opake bolesti: Jedna navika je glavni okidač!

Freepik.com

Vesti

Gubite dah i padate u nesvest! Srbi sve češće boluju od ove opake bolesti: Jedna navika je glavni okidač!

Podeli vest

Preskakanje srca, bol u grudima ili osećaj gušenja često izazivaju zabrinutost, postavljajući pitanje o zdravlju srca. Ali, kako razlikovati obično lupanje srca od potencijalno ozbiljnih problema? Kada je vreme da se potraži pomoć stručnjaka?

Goran Popović, kardiolog, odgovorio je na ključna pitanja kako prepoznati znakove koji zahtevaju kardiološki pregled i kako razumeti kada srce "šalje signale".

- Tahikardija je čest poremećaj srčanog ritma koji često dovodi ljude do lekarskih pregleda. Kada je rad srca u normali, retko ko obraća pažnju na njegov ritam. Međutim, kada se srce pobuni iz različitih razloga, počnemo osećati lupanje ili preskakanje srca - kaže kardiolog Popović.

On dodaje da se način na koji ljudi doživljavaju tahikardiju razlikuje s obzirom na vrstu aritmije koju imaju.

- Neki opisuju osećaj kao da srce stane ili treperi, dok drugi mogu osetiti vrtoglavicu, slabost ili čak gubitak svesti. U takvim trenucima, gubitak svesti nastaje zbog prestanka dotoka kiseonika ka mozgu, a svaki prekid duži od pola minuta može imati ozbiljne posledice po zdravlje mozga - napominje on.

Foto: pexels.com

 

Naglašava da je panika najgori odgovor u takvim situacijama.

- Ako primetite nepravilnosti u radu srca, važno je prvo pronaći sigurno mesto za sedenje kako biste izbegli padanje. Trezvenost je ključna - pozovite Hitnu pomoć i pratite njihove instrukcije. Ako se simptomi ponavljaju, važno je zatražiti lekarsku pomoć i otići na kardiološki pregled radi dalje dijagnostike i eventualnog lečenja - dodaje dr Popović.

- Ističe da je ako dođe do gubitka svesti, važno sedeti kako bi se izbegle ozbiljne povrede.
Duboko udahnite i pokušajte se smiriti. Nakon nekog vremena, rad srca će obično postepeno usporiti. Ukoliko se problemi svesti ponavljaju, važno je potražiti savet i terapiju za smirivanje
- kaže dr Popović.

Osvrnuo se i na to da brzo jedenje ili gutanje velikih zalogaja hrane može izazvati određene nervne reakcije koje trenutno usporavaju rad srca i dovode do osećaja nesvestice. Ishrana i položaj tela pre spavanja takođe mogu uticati na pojavu aritmija, naročito kod osoba koje imaju kile na dijafragmi.

Foto: Shuterstock

 

Tahikardija i prateći simptomi

Kako kardiolog navodi, tahikardija se dešava kada komore i predkomore srca ne rade sinhrono, dovodeći do nepravilnog cirkulisanja krvi unutar srca i kroz krvne sudove organizma.

- Ovi simptomi često uključuju slabost, malaksalost, otežano disanje i nedostatak energije. Važno je napomenuti da nije svaka tahikardija razlog za lečenje. Postoje situacije gde su izazvane stresom ili drugim stanjima, te lečenje posledica nije potrebno - objašnjava on.

Ističe da se tahikardija često javlja u stanjima kao što su ubrzan rad štitne žlezde, malokrvnost ili povišena temperatura. Ova stanja mogu uzrokovati tahikardiju kao posledicu, ali se ne tretira kao samostalna bolest.

Bradikardija - Spor rad srca

Kao što postoji tahikardija, stanje kada su otkucaju srca povišeni, postoji i bradikardija stanje kada je puls u mirovanju ispod pedeset i pet otkucaja.

- Nije svaka bradikardija loša, ali postoje situacije gde je potrebno korigovati terapiju. Kod starijih ili bolesnih osoba sa sporim radom srca, ugrađivanje pejsmejkera može biti rešenje koje će nadoknaditi nedostatke srca - kazao je lekar.

Foto: Shutterstock

 

Kako kaže, najbolja prevencija za tahikardiju i bradikardiju su preventivni pregledi srca jednom godišnje, umerena ishrana tokom praznika, smanjenje stresa, redovna fizička aktivnost i kontrola unosa soli mogu pomoći u očuvanju srčanog zdravlja.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set