• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Olga Gracun

23.10.2024

20:05

Cele porodice se oblače u crveno da bi se brže spasile boginja! Pedijatar razbija nedoumice o varičelama!

Shutterstock/Miloš Rafailović

Vesti

Cele porodice se oblače u crveno da bi se brže spasile boginja! Pedijatar razbija nedoumice o varičelama!

Podeli vest

Ovčije boginje, odnosno varičele, masovno napadaju mališane, te su vrtići desetkovani. Pulmolog i pedijatar doktor Saša Milićević za Informer otklanja sve nedoumice povodom dobijanja i lečenja ove opasne zaraze.

Varičele se inače mogu javiti tokom cele godine, ali se to najčešće dešava tokom zime i proleća, odnosno tokom meseci kada se više boravi u zatvorenom prostoru, što i dovodi do njihovog masovnog širenja. 

Doktor Saša Milićević, istaknuti pulmolog i pedijatar, istakao je da su roditelji nezaražene dece večito u dilemi da li ih treba spajati sa mališanima koji u tom trenutku imaju varičele, kao i kako takav jedan korak može uticati na zdravlje deteta.

- Večita dilema roditelja jeste da li spajati zdravo dete sa zaraženim, a moderno istraživanje pokazuje da ipak to ne bi trebalo raditi iz jednog vrlo bitnog razloga, a to je što ne znamo kako će zdravo dete odreagovati. Ovčije boginje mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija poput zapaljenja pluća, zapaljenja uha, pa čak i zapaljenja mozga. Jedna od najozbiljnih komplikacija koja može biti rezultat spajanja zaražene i nezaražane dece jeste opasan virus pod nazivom "herpes zoster" koji kao posledicu ima plikove po celom telu - navodi naš sagovornik.

Foto: Tanja Andric

 

Zaraženo dete ili odrasla osoba, prilikom pika ove zaraze, mora striktno da se pridržava određenih pravila u cilju što efikasnijeg ozdravljenja. 

- Ako neko ima boginje, najbolje je da se izoluje od drugih, pogotovo od onih koji nisu preležali varičele. Vrlo je važno da miruje, da ne bude previše aktivan, i vrlo važno, da unosi dosta tečnosti. Takođe, da ne bi došlo do dodatnog pogoršanja stanja važno je uzimati lek protiv povišene temperature. Iako naš narod voli da "tera" osobu da jede kada je bolesna, to ne sme da se radi. Zaražena osoba mora jeste samo onoliko koliko može, jer varičela se javlja kako spolja, tako i unutra - rekao je doktor Milićević.

Šta su varičele?

Ovčije boginje ili varičele su zarazna bolest koju karakteriše osip na koži i svrab, povišena temperatura, gubitak apetita i zamor. Ovu bolest prouzrokuje virus koji inficira kožu i nervni sistem, zadržavajući se u organizmu trajno u ćelijama dorzalne ganglije (nervni centri smešteni uz kičmeni stub).

Prvi simptomi, pre nego što se javi karakterističan osip, javljaju se u vidu malaksalosti, zamora, bola u mišićima i zglobovima, povišene temperature, povraćanjem i glavoboljom. Tada je organizam već zaražen.

Narodna verovanja: Da li treba nositi crveno i utopljavati se?

Doktor Milićević navodi da nošenje crvene garderobe nema nikakvo dejstvo razvoj zaraze u organizmu, ali da ne šteti. Ipak, utopljavanje tela može izazvati dodatne komplikacije. 

- Nošenje crvene odeće nema nikakvo dejstvo, ali nije štetno. Često decu oblače u crveno da bi brže "izašle" boginje, nekada znaju i cele porodice da budu obučene u crveno, to ne donosi štetu, ali ni nagli boljitak. Međutim, utopljavanje nekada može biti vrlo opasno. Ukoliko dete ima povišenu temperaturu, a utopli se, može dobiti fras, pa čak i toplotni udar - ističe doktor i dodaje:

- Takve drastične mere treba izbegavati. Takođe, mit o tome da deca ne treba da se kupaju je potpuno netačan. Baš suprotno, deca trebaju da se kupaju i tuširaju, ali da se koža ne trplja. U slučaju izbegavanja kupanja koža može da se inficira onog trenutka kada pukne boginja. 

Foto: Informer/shutterstock

 

Roditelji često prave grešku i dovode bebu kod zaražene osobe, što može biti vrlo opasno, ističe doktor Milićević.

- Kada neka osoba zaražena boginjama treba izbeći dolazak bebe, jer to može biti vrlo opasno. Postoji vakcina za bebe protiv varičela, ali se ona daje po želji roditelja. Beba, iako ima imunitet koji stiče od majke, može da se zarazi, jer taj imunitet nije dovoljno jak da spreči prelazak boginja na nju. Ipak treba sačekati, jer je čovek zarazan i prenosi boginje sve do stadijuma kada se formiraju kraste - objašnjava pedijatar.

Lečenje ovčijih boginja

Varičela zahteva izolaciju bolesnika, ležanje i simptomatsku terapiju. Potrebno je obezbediti maksimalnu higijenu da bi se izbegla superinfekcija samih boginja. Savetuje se svakodnevno kupanje sa blagim rastvorom hipermangana radi dezinfekcije kože, a brisanje upijanjem tečnosti da se ne bi izazvalo pucanje vezikula.

Kožu je potrebno svakodnevno posipati sterilnim talkom koji smanjije svrab i isušuje vezikule. Sluzokože, pre svega usne duplje, treba negovati antimikoticima i neutralnim dezificjensima. Terapija kod uobičajnih oblika bolesti nije potrebna, međutim kod težih oblika primenjuju se antipiretici, analgetici i rehidratacija.

Bakterijske komplikacije se leče odgovarajućim antibioticima, a ostale komplikacije specifičnom terapijom.

Kada je najbolje preležati boginje?

Doktor ističe da je najbolje preležati boginje u predškolskom uzrastu, jer što je osoba starija to su moguće veće komplikacije.

- Najbolje je preležati boginje u predškolskom uzrastu, jer kod starijih osoba su češće i veće komplikacije, pogotovo ako imaju neko maligno oboljenje, dijabetes ili neko hronično oboljenje. Onda može doći do vrlo ozbiljnih komplikacija - ističe naš sagovornik.

Foto: Informer/shutterstock

 

Kako navodi, nakon preležanih boginja mora da se nastavi sa ojačavanjem imuniteta, jer je organizam posle ove zaraze vrlo iscrpljen.

- Važno je da nakon preležanih boginja se osoba i dalje pridržava određenih pravila. Bitno je da nastavi sa unošenjem veće količine tečnosti, voća, pogotovo voća sa vitaminom C, da se pridržava raznovrsne ishrane koja uključuje različite vrste povrća, kao i da se fizički ne forsira. Ukoliko dete trenira, mora odmoriti od treninga i nakon preležanih boginja. Takođe, san je vrlo bitan, te osoba mora dovoljno odmarati. Sve ovo utiče na oporavak organizma i ojačavanje imuniteta koje je neophodno nakon ove zaraze - zaključio je doktor Milićević. 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Đilasovi divljaci NAPALI SRBIJU! Ovako bi izgledala naša zemlja da su oni na vlasti - nasilje, nepristojnost, nevaspitanje i bahatost!
Politika

Đilasovi divljaci NAPALI SRBIJU! Ovako bi izgledala naša zemlja da su oni na vlasti - nasilje, nepristojnost, nevaspitanje i bahatost!

Opozicioni divljaci predvođeni liderom Stranke slobode i pravde Draganom Đilasom i njegovom desnom rukom Marinikom Tepić izazvali su novi haos u Skupštini Srbije! Poslanici tajkunske opozicije izazvali su tuču u parlamentu, fizički nasrtali na članove vlade i divljanjem pokušali da spreče usvajanje budžeta, kojim su predviđena povećanja plata i penzija.

26.11.2024

10:49

TV

Stručnjak ispričao celu istoriju Savskog mosta! Evo kakav je plan za deo Beograda od Ekonomskog fakulteta do Pančevačkog mosta! (VIDEO)
Live TV

Stručnjak ispričao celu istoriju Savskog mosta! Evo kakav je plan za deo Beograda od Ekonomskog fakulteta do Pančevačkog mosta! (VIDEO)

Gosti "Info jutra" bili su Ana Šuman, arhitekta i urbanista, Zoran Vukadinović, saobraćajni inženjer i Braca Ferenček, arhitekta i urbanista. Oni su govorili o gradnji novog Savskog mosta. Da li građani znaju ili ne znaju istoriju Savskog mosta? Da li ljudi zaista znaju koliko je on bezbedan ili nije i šta se zaista planira sa njim?

26.11.2024

09:24

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

Nagrada "Veruj u sebe" dodeljena baletskom igraču Nikiti Zdravkoviću
Kultura

Nagrada "Veruj u sebe" dodeljena baletskom igraču Nikiti Zdravkoviću

Baletski igrač Nikita Zdravković dobitnik je ovogodišnje nagrade #verujusebe, koju u okviru Beogradskog festivala igre po peti put dodeljuju Festival i Erste Banka. Na svečanoj dodeli u prostorijama Nacionalne fondacije za umetničku igru, statuetu i novčani deo nagrade dobitniku su uručile Aleksandra Kosanović Strižak, direktorka Sektora marketinga i komunikacija Erste Banke, i Aja Jung, direktorka Nacionalne fondacije za umetničku igru i osnivačica, direktorka i selektorka Beogradskog festivala igre.

26.11.2024

11:52

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set