"RECITE DANSKOJ..." Udarna poruka Trampa NATO-u samo nekoliko sati pred sastanak o Grenlandu!
114. 01. 2026. u 16:35
214. 01. 2026. u 16:35
Vesti
Savetnik bivšeg potpredsednika SAD Džozefa Bajdena, Majkl Karpenter izjavio je da je sasvim u redu da američki predstavnici „virnu“ u centar u Nišu, i da ne veruje da će tamo pronaći nešto problematično, ali da isto tako Rusi mogu da dođu u „Bondstil“ i da, takođe, neće naći ništa zanimljivo.
Zašto američki zvaničnik ponovo pokušava da uporedi neuporedivo, šta je funkcija ove pogrešne paralele u ovom trenutku i šta suštinski SAD ovim poručuju Rusiji, ali i Srbiji? Može li, ipak, doći do „razmene gostiju“?
Vojni komentator „Politike“ i saradnik „Sputnjika“ Miroslav Lazanski podseća da su Amerikanci nedavno posetili Niš. On smatra da je izjava američkog zvaničnika zapravo još jedan pokušaj Amerikanaca da od humanitarnog centra „naprave“ vojnu bazu.
To je nemoguće porediti, jer „Bondstil“ je čista vojna baza, a humanitarni centar u Nišu čak nema ni ogradu. Oni ovim žele da dovedu u zabludu i našu javnost, kaže Lazanski za „Sputnjik“.
Tanjug
„Ova priča je pokušaj spinovanja kako je to jednako - eto, mi otvaramo ’Bondstil‘, a vi nama otvorite Niš. Pa bili ste, gospodo Amerikanci, u Nišu, videli ste sve što je trebalo da vidite, sve vam je pokazano. Ovo je jedan vrlo suptilan spin koji je pušten da bi se narod navukao na tu priču, eto, ruska je vojna baza u Nišu, a evo i ’Bondstila‘. Nije to isto“, kaže Lazanski.
Direktorka Centra za proučavanje savremene balkanske krize Jelena Guskova podseća da Rusija nema vojnu bazu na Balkanu i da dosad nije imala takve aspiracije. Treba razmišljati o cilju ovakve izjave američkog zvaničnika, ali ne treba zaboraviti da je možda u suštini ove retorike strah, kaže Guskova za Sputnjik.
- Mislim da se ovde radi o pritiscima iz SAD, jer se oni plaše da humanitarni centar može da preraste u vojnu bazu. Ali Amerikanci očigledno polaze od sebe i sopstvene prakse. Rusija se ne bavi takvim lukavstvima.
Ako Moskva kaže da je to baza Ministarstva za vanredne situacije, to je tako, i tako će ostati. Ukoliko bi Rusija želela da izgradi vojne baze, ona će to otvoreno reći i neće tražiti dozvolu od SAD- kaže Guskova.
Ona takođe smatra da se u ovom slučaju poredi neuporedivo, jer „Bondstil“ jeste prava vojna baza. „To mesto ima i svoju vojnu bolnicu, pistu, postoje tenkodromi, sve što je potrebno vojsci, a ne humanitarnim radnicima“, kaže Guskova.
Tanjug
„Sve navedeno ide u prilog tome da je ’Bondstil‘ izgrađen kako bi američke snage tamo dugo ostale, i očigledno sa jasnim vojnim ciljevima. U centru u Nišu se nalazi mali odred ruskih humanitaraca, a u ’Bondstilu‘ američka vojska.
Zato, ako Amerikanci žele da ponovo posete Centar, mislim da Rusi ne bi imali ništa protiv, jer oni tamo ništa ne skrivaju i ne bave se ’zakulisnim radnjama‘“, kaže Guskova.
Ona dodaje da je druga stvar što srpska vlada odugovlači sa potpisivanjem pravnih dokumenata koji bi regulisali prisustvo ove baze u Nišu, odnosno diplomatski status zaposlenih.
Američka politika dvostrukih aršina i prava jačeg demonstrirana je i u delu izjave Karpertnera o ruskom prisustvu na Balkanu, koje je, prema njegovim rečima, „sasvim normalno i savršeno prihvatljivo“.
Međutim, „ruske vlasti, a naročito obaveštajna služba, pokušavaju da šire uticaj na region“, kaže ovaj zvaničnik i podseća na dešavanja u Crnoj Gori tokom izbornog dana, aludirajući na učešće Rusije u takozvanom državnom udaru.
Miroslav Lazanski smatra da reakcije na ovakve tvrdnje izostaju jer Srbija ne želi da bude poligon, mesto gde će se Amerikanci i Rusi svađati.
Ne u Srbiji i ne preko Srbije, a izjave o navodnom mešanju Rusije u pokušaj državnog udara u Crnoj Gori su „seljačke priče“, koje nije vredno komentarisati. „Da li je rusko prisustvo na Balkanu legalno? Pa naravno da jeste“, kaže sagovornik.
Tanjug
„Hajde da postavimo pitanje da li je uticaj Amerike i njegovo širenje nešto što je prihvatljivo, a širenje uticaja Rusije nije. Znači, Amerika ima pravo da ima uticaj na Balkanu, a Rusija nema.
Pa, izvinite, po kojem to pravu. Ono što mi nastojimo kao Srbija jeste da se maknemo ispod njihovog sukoba i da ne budemo mesto gde će oni udarati jedni na druge, a mi da stradamo. Moramo da vodimo vrlo pažljivo politiku“, objašnjava sagovornik.
On dodaje da bismo, ako bismo hteli apotekarski da vagamo, videli da Amerika ima deset puta veće mogućnosti, pre svega kroz uticaj medija.
- Imaju nekoliko novina koje su u rukama zapadnog kapitala, nekoliko televizija koje su u rukama zapadnog kapitala, a niko Amerikancima ne kaže — vi imate ovo, a mi samo ovo- podseća Lazanski.
- Čak i ako gledate kroz broj vojnih aktivnosti sa NATO-om i sa Rusijom, videćete da je disproporcija prisutna. Sa Amerikancima i NATO-om ima mnogo više vojnih vežbi nego sa ruskom stranom.
Tanjug
Dakle, Amerikancima jednostavno smeta bilo kakva vrsta ruske prisutnosti ovde. Sledeća je stepenica da nam broje susrete popova, predstavnika Ruske i Srpske pravoslavne crkve. I to će verovatno jednog dana da im smeta- zaključuje Lazanski.
Predstavnici američke ambasade posetili su letos, na poziv domaćina, Rusko-srpski humanitarni centar i posle tri dana se oglasili rečenicom da „nisu videli ništa što ukazuje na to da Rusima u Nišu treba diplomatski status“.
Stavljajući sebe u nadređeni položaj, zaboravili su da kažu da bazu Humanitarnog centra nije posetio humanitarni radnik, već pomoćnik američkog vojnog izaslanika, koji je u njemu mogao da vidi i snimi - baš sve.
KOLBANOVSKI TVRDI: Strategija Atlantskog saveta je NOVI UVREDLJIVI ULTIMATUM SRBIJI!
MONTGOMERI SHVATIO: Srbiju smo KONSTANTNO PRITISKALI - Amerika mora da preispita svoju politiku!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pre 8 godina
Što se tiče Bonstila to više nije baza, pre bi se moglo reći ostava ili magacin za "robu" iz Avganistana ili Turske. A što se tiče humanitarnog centra u Nišu, ja bih dao rusima da naprave bazu čisto zbog amerikanaca da se nebi svaki dan nervirali jeli to baza ili nije.
pre 8 godina
Treba se cuvati Amerike jer nista ne rade (pomirenje ? )sto nas vole! iza svega stoji da Srbiju bace na kolena i stvore koloniju.Ruskom humanitarnom centru treba dati status Vojne baze. Rusi su narod koji nas nije bombardovao a Ameri bi opet to uradili kako bi stitili Siptare i Muslimane pa nas zato i pritiskaju da priznamo Kosovo a ne pritiskaju Siptare da se formira Zajednica Srpskih opstina.Lukavost i pidlost ,sirenje lazne propagande je jaca strana Amerima.Zao mi je i to mnogo,sto mi kao drzava nemamo ATOMSKU BOMBU.To bi zaista stitilo nas narod,nasu teritoriju..strucnjake imamo ali pare ne...
Tokom večerašnje, sedme epizode Exatlona, došlo je do žestoke svađe između Plavog i Crvenog tima, a takmičari su jedni drugima udelili niz uvreda!
13.01.2026
22:25
Učesnici Exatlona pronašli su kafanu na Dominikani, iako su udaljeni čak 8.600 kilometara od Srbije i u njoj zaigrali kolo!
14.01.2026
07:30
Voditeljka Kristina Vasić je u najvećem sportskom rijalitiju na svetu posetila Crveni tim i videla kulinarske sposobnosti Boška Marinkovića i Marka Milovanovića.
14.01.2026
07:00
U večerašnjoj epizodi Exatlona došlo je do žestoke svađe između Jovana Radulovića Jodžira i Nemanje Radovanović!
13.01.2026
22:32
Svi koji su propustili uzbudljivu sedmu epizodu Exatlona mogu da je pogledaju u repriznom terminu danas od 13 časova, na Informer TV.
14.01.2026
11:31
Danas je za Informer TV u emisiji Rat uživo – Odjeci govorio ekskluzivno ambasador Kube Pavel Orensi Dijaz Ernandes.
11.01.2026
19:15
Večeras, u 18.40, uživo na Informer TV, emisija Rat uživo – Odjeci donosi ekskluzivni razgovor sa ambasadorom Kube Pavelom Orensiom Dijazom Enandesom.
11.01.2026
14:52 >> 15:00
Ne propustite novi epizodu emisije "Na merama"!
10.01.2026
10:48
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
09.01.2026
18:36
Do maja se otvara nova avio linija i to, verovali ili ne, od Beograda do Abu Dabija.
14.01.2026
16:00
Opština Zemun, Hram Svetog oca Nikolaja i SVEBOR savez Beograda organizuju u ponedeljak, 19. januara, na Bogojavljenje, 29. plivanje za Časni krst, saopšteno je iz ove opštine.
14.01.2026
13:00
Posetom Dečijoj bolnici u Novom Sadu, pripadnici Odreda Žandarmerije u Novom Sadu obradovali su najmlađe pacijente paketićima, toplim rečima, pažnjom i podrškom.
14.01.2026
14:00
Policija, rodbina, lovci i meštani već šest dana tragaju za Milicom Asanoviċ iz Merošinskog sela Balajnac koja je nestala 9. januara.
14.01.2026
12:50
Izgradnja deonice Kuzmin - Sremska Rača, ključne trase koja će povezati Srbiju sa Bosnom i Hercegovinom, ušla je u završnu fazu.
14.01.2026
11:00
Muškarac koji je pucao i teško ranio vlasnika jedne pekare u Ratkovu je uhapšen, saznaje Informer.
14.01.2026
15:34
Telo muškarca (40) pronađeno je jutros u lokvi krvi u bašti jednog poznatog kafića u centru Beograda u ulici Nikole Spasića, a sumnja se da je pao sa zgrade.
14.01.2026
15:25
Mladić A.A. (22) uhapšen je u Preševu zbog postojanja sumnje da je izvršio više krivičnih dela.
14.01.2026
16:05
Danas oko 14.30 sati u selu Ratkovo kod Odžaka došlo je do pucnjave u lokalnoj pekari u kojoj je teško ranjen vlasnik lokala.
14.01.2026
15:02
Stravičan lančani sudar u kojem je učestvovalo čak pet vozila dogodio se u ponedeljak oko 20 časova kod Laste.
14.01.2026
15:00
Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije, poručila je da Grenland pripada lokalnom stanovništvu i da nije na prodaju.
14.01.2026
16:32
Iranski državni mediji objavili su snimke koji prikazuju desetine Starlink antena, za koje se navodi da su ih zaplenile iranske obaveštajne službe.
14.01.2026
15:26
Iran već treću nedelju potresaju protesti u više od 100 gradova. U obračunima demonstranata i snaga reda stradalo je najmanje 2.500 ljudi, prema podacima američke grupe za ljudska prava, dok pojedini izvori upozoravaju da bi taj broj mogao biti drugačiji. Sve događaje vezane za situaciju u Iranu pratite uživo na Informer.rs.
14.01.2026
13:20 >> 16:34
Visina snega u Moskovskoj oblasti dostigla je rekordnih 59 centimetara dok je u Moskvi napadalo 48 centimetara, upozorio je meteorolog Jevgenij Tiškovec.
14.01.2026
15:36
Glumica Lidija Vukićević kaže da slavni scenarista Siniša Pavić nije voleo seriju "Bolji život" jer su mu govorili da su mu sve ostale serije ličile na to kultno ostvarenje.
14.01.2026
09:09
Američki glumac Leonardo Dikaprio izazvao je salve smeha među obožavaocima zahvaljujući svojim spontanim i živopisnim reakcijama tokom dodele Zlatnih globusa.
14.01.2026
15:30
Predstava "Kuća" Nebojše Ilića, u režiji Voje Brajovića, otkazana je zbog zdravstvenog stanja glumca Branimira Brstine i neće biti izvedena u sredu, 21. januara, saopštio je danas Zvezdara teatar.
14.01.2026
15:01
Glumica Radmila Živković osam godina pred smrt nije glumila i dobijala uloge, a kako je jednom prilikom otkrila, razlog tome je što mnogima nije odgovarala.
14.01.2026
12:01
Malo ko zna da se naš legendarni glumac Bata Paskaljević zapravo zvao Mihajlo Zojić, a ime pod kojim je ušao u istoriju jugoslovenskog glumišta uzeo je po dedi Paskalju Zojiću.
14.01.2026
11:11
Uz pomoć kokosovog ulja i nekoliko jednostavnih trikova, koža može postati glatkija, zategnutija i lepša, bez skupih tretmana.
14.01.2026
15:40
Ovaj kolač po receptu naših baka, kombinacija svetlih kora, čokoladnog fila i orašastih ukusa, uvek je dobrodošao na slavskim stolovima.
14.01.2026
15:00
Sveti Jovan Krstitelj je pred nama, a slavski kolač, kako tradicija nalaže, priprema se dan ranije, u tišini i uz molitvu.
14.01.2026
13:00
Potočarka (Nasturtium officinale) je izuzetno vredna lekovita i jestiva biljka koju su još stari narodi koristili u ishrani.
14.01.2026
13:40
Ukoliko se nađete u situaciji da vas napadne agresivan pas, važno je da ostanete smireni i primenite nekoliko ključnih saveta.
14.01.2026
11:40
Pevačica Snežana Đurišić reagovala je na krivičnu prijavu protiv nje podnetu u Hrvatskoj i poručila da je ona ta koja bi trebalo da tuži.
14.01.2026
14:01
Pevač Đorđe David zaprepašćen je onim što se dogodilo Ani Bekuti u Čačku, ali ne i iznenađen jer je i sam nekoliko puta bio žrtva linča zbog svojih stavova.
14.01.2026
12:48
Prijatelj Čede Jovanovića, Aleksandar Kos pružio je podršku Ani Bekuti nakon sramnog napada blokadera u Čačku.
14.01.2026
11:53
Pevačica Seka Aleksić izrazila je žaljenje zbog onoga što se sinoć dogodilo Ani Bekuti u Čačku, iako već mesecima podržava blokadersko nasilje širom Srbije.
14.01.2026
11:06
Komšije Mine Kostić ogorčene su zbog buke koja iz pevačicinog stana dopire svakodnevno od kako se kod nje uselio njen dečko Mane Ćuruvija, Kasper.
14.01.2026
10:02
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar