OVAJ DETALJ NIKO NIJE ZNAO! Edin Avdić je bio zet poznatog glumca iz "Igre sudbine"
104. 06. 2026. u 06:39
204. 06. 2026. u 06:39
Vesti
Srbiji su preko potrebni ruski protivvazdušni sistemi "pancir" ili "buk-M2", a najbolje bi bilo da nabavimo S-2500, što je unapređena verzija S-300! I to nam treba ne da bismo nekome pretili ili da bismo nekoga napadali, već da bismo odvratili svaki potencijalni napad od sebe i obezbedili svojoj deci dugoročnu bezbednost i stabilnost!
Samo najbolje |
Ovo za Informer kaže najugledniji srpski vojno-politički komentator Miroslav Lazanski, najavljujući predstojeći susret predsednika Aleksandra Vučića sa ruskim liderom Vladimirom Vladimirovičem Putinom u Moskvi.
Lazanski napominje da bi našoj zemlji najviše odgovarala nabavka raketnog sistema "buk-M2" jer je on kompatibilan sa domaćim PVO sistemom "kub". Ipak, ako bismo uspeli da ugovorimo aranžman za S-2500, onda bi Srbija imala najmoderniji PVO sistem u regionu i sasvim sigurno niko ne bi smeo ni da pomisli da nas napadne. Osim toga, podseća Lazanski, već je dogovoreno da Rusija u najkraćem mogućem roku Srbiji isporuči šest modernizovanih helikoptera "Mi-17", koji mogu da se koriste i u vojne i u civilne svrhe.

Milan Petrić
analitičar
Sistem "buk" u kombinaciji sa "pancirom" napokon bi nam pomogao da povratimo dominaciju u vazdušnom prostoru. Pričamo o ozbiljnom oružju. Moderni ratovi vode se iz vazduha.
Naš sagovornik ističe da je susret predsednika Aleksandra Vučića i Vladimira Putina ogromna šansa koju ne treba propustiti.
- Bio bih prezadovoljan ako bismo dobili "pancir" ili "buk-M2". To bi za nas u ovom trenutku bilo sasvim dovoljno, pre svega zato što je "buk-M2" kompatibilan sa našim sistemom "kub", pa bismo imali sasvim solidan sistem PVO na srednje daljine. Ipak, ako bismo birali neki novi sistem, preporuka je S-2500. To je modernizovani S-300, a može da koristi sa više različitih raketa, pa čak da se u nekim karakteristikama meri sa neprikosnovenim S-400. Međutim, to nije nimalo jeftino i država mora tri puta da izmeri pre nego što preseče... - objašnjava Lazanski i nastavlja:
- Ako kupite bilo koju verziju S-300, treba da imate najmanje jedan divizion, a to su tri baterije. Tri baterije znače tri puta po šest vozila, dakle osamnaest vozila. Na svakom vozilu imate četiri lansirne rampe sa raketama. Uz to ide i dopunski komplet raketa, vozila za logistiku, akvizicijski i nišanski radar. Sve to zajedno je jako skupo, mada bi za Srbiju uslovi sasvim sigurno bili najpovoljniji mogući...
Miroslav Lazanski podseća da iz Rusije stiže i šest modernizovanih helikoptera "Mi-17".

Orhan Dragaš
analitičar
Svaka nova narudžbina oružja od Rusije uslovljena je budžetom Srbije. Želja da nabavimo ozbiljne PVO sisteme je prirodna. Koliko god da smo dobri s Moskvom, ne treba ništa očekivati besplatno.
- Mi već imamo tri "Mi-17", kao i potrebnu logistiku u Zavodu "Moma Stanojlović", koji ima alate i sve što je potrebno za osnovni remont. Nije veliki problem preći sa "Mi-8" na "Mi-17", to je vrlo kratak proces i naši piloti to sve znaju. A helikopter "Mi-17" je verovatno trenutno najbolji transportni helikopter u svetu, i znatno je jeftiniji od zapadne konkurencije - objašnjava Lazanski.
Komentarišući ove navode, analitičar ruskog Fonda strateške kulture Aleksandar Pavić kaže da Lazanski jako dobro zna o čemu govori, ali da ipak treba sačekati kraj pregovora.
- Nama je najbitnije da što pre steknemo, na prvom mestu, mogućnost odvraćanja agresije na našu zemlju, a PVO nam je tu još uvek glavna "rupa". Da smo imali najsavremenije PVO sisteme 1999. godine, čak ni NATO se ne bi usudio da napadne, odustao bi zbog neprihvatljivih gubitaka. To dovoljno govori o važnosti ove nabavke - poručuje Pavić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta gostujući u Info jutru komentarisala je bezbednosnu pretnju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u Crnog Gori.
04.06.2026
11:05
Informer TV slavi 3. rođendan! Uz balone i emocije na slavljeničkom Kolegijumu, TV lica su se prisetila početaka i zahvalila moćnom timu iza kamera.
31.05.2026
15:39
Pre tačno tri godine počela je sa radom Informer TV - televizija koja je za kratko vreme postala najuticajnija i najgledanija u Srbiji.
31.05.2026
08:43
Ne propustite!
30.05.2026
08:54
Ispred Hrama Svetog Save i dalje se formiraju kilometarske kolone vernika koji žele da celivaju Pojas Presvete Bogorodice, a prema njihovim rečima čeka se i više od 10 sati.
04.06.2026
10:55
Pripadnik Vojske Srbije stariji vodnik Milovan Jovanović, koji je bio angažovan u sastavu mirovnih snaga Ujedinjenih nacija (UN) u Libanu, preminuo je jutros od posledica ranjavanja.
04.06.2026
11:03
Popularni video o čišćenju sigurnosnog pojasa peračem pod pritiskom krije veliku opasnost, jer ovaj metod može trajno da uništi pojas i ugrozi život vozača.
04.06.2026
10:15
Koža i utroba Ledenog čoveka Ecija, ubijenog pre 5.300 godina, prepuni su drevnih kvasaca, a neki od njih su toliko otporni da su ih naučnici nedavno iskoristili za pravljenje hleba od kiselog testa.
04.06.2026
10:00
Zbog kiše su jutros formirane duge kolone i usporen je saobraćaj na ključnim beogradskim mostovima i saobraćajnicama, pa se vozačima savetuje oprez i strpljenje.
04.06.2026
09:23
Veliki požar koji je danas u prepodnevnim satima izbio je u ambasadi Pakistana na Dedinju, ugašen je, saznaje Informer.
04.06.2026
10:14
Veliki požar izbio je u ambasadi Pakistana na Dedinju.
04.06.2026
09:52
Veliki požar izbio je u ambasadi Pakistana na Dedinju.
04.06.2026
08:52
Jedna trudnica povređena je sinoć u saobraćajnoj nesreći u kojoj je učestvovala kao vozač, otkrio je dr Nebojša Marić, dežurni hirurg VMA.
04.06.2026
08:25
Teška saobraćajna nesreća dogodila se sinoć malo posle ponoći kod Brankovog mosta u Beogradu, nakon što je vozaču gradskog autobusa pozlilo dok se kretao iz pravca grada ka Novom Beogradu. Nesrećni čovek izgubio je svest i udario u zaštitnu ogradu.
04.06.2026
08:15
Itamar Ben Gvir, izraelski ministar nacionalne bezbednosti poznat po ultradesničarskim stavovima, oštro je kritikovao sporazum između Izraela i Libana postignut uz posredovanje SAD, ocenivši ga "ozbiljnom greškom i pustim snom savetnika koji premijera (Benjamina Netanjahua) vuku u pogrešne odluke".
04.06.2026
10:52
Seizmološka aktivnost i vulkanska erupcija pogodile su tokom noći oblast Kamčatke na krajnjem istoku Rusije.
04.06.2026
10:12
Severnokorejski lider Kim Džong Un pozvao je na eksponencijalno širenje atomskog arsenala te zemlje, prenela je državna agencija KCNA.
04.06.2026
09:33
Rat u Ukrajini - 1.562. dan.
04.06.2026
08:16 >> 09:28
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
03.06.2026
10:41
Zvezda serije „Tvin Piks" Ovejn Ris Dejvis preminuo je iznenada.
02.06.2026
19:45
Poznata meksička influenserka Paola Markes preminula je u 30. godini, a njeno telo pronađeno je u njenom stanu u meksičkom gradu San Luis Potosi.
02.06.2026
12:25
Glumac Oven Ris Dejvis, domaćoj publici najpoznatiji po ulozi agenta Vilsona u seriji "Tvin Piks: Povratak", iznenada je preminuo u 44. godini.
02.06.2026
09:33
Kolektivna izložba "Dani Nikole Tesle", biće otvorena u Galeriji Nikola Radošević, u ponedeljak 1. juna u 19 časova.
01.06.2026
12:33
Ako tražite desert koji izgleda efektno, a ne zahteva previše komplikovanu pripremu, ovaj čokoladni tart je pravi izbor.
04.06.2026
10:20
Mesec jun 2026. godine prema astrološkim tumačenjima biće ispunjen nizom preklapajućih planetarnih uticaja koji mogu stvoriti pojačanu tenziju, nepredvidive situacije i emotivne oscilacije.
04.06.2026
06:34
Stručnjaci upozoravaju da buđ na jagodama često nije ograničena samo na plod na kome je vidljiva.
04.06.2026
09:40
Mnogi ljudi veruju da im Inkognito režim u Hromu garantuje potpunu anonimnost, ali ovaj režim samo briše istoriju i kolačiće sa uređaja, a aktivnosti i dalje mogu da vide internetski provajderi, sajtovi, pa čak i Gugl.
04.06.2026
09:03
Ukoliko imate osećaj vrtoglavice prilikom naglog ustajanja iz kreveta ili stolice, ne morate da brinete jer se radi o kratkotrajnoj reakciji organizma na promenu položaja tela.
04.06.2026
08:00
Pevač Haris Džinović javno je govorio o ćerki Đini Džinović i istakao kako decu, kada je reč o javnim aferama i skandalima, treba ostaviti po strani.
04.06.2026
09:29
Jelena Topić, bivša partnerka Marka Janjuševića Janjuša, iznela je niz ozbiljnih tvrdnji o njihovoj nekadašnjoj vezi, te otkrila kako je Janjuš zbog dugova bio u velikim problemima.
04.06.2026
08:54
Harmonikaš i muzičar Aca Sofronijević sa ćerkom Tarom i suprugom Kosanom, otišao je da se pokloni Pojasu Presvete Bogorodice u Hramu Svetog Save.
04.06.2026
08:34
Pevačica Marina Cvetković Mahrina, prvi put se pojavila u javnosti nakon zdravstvenih problema i hitne operacije kamena u bubregu.
04.06.2026
08:10
Pevačica Tanja Savić govorila je o aktuelnim temama iz svog života, ali i o slučaju koleginice Mine Kostić, koji je poslednjih dana izazvao veliku pažnju javnosti.
04.06.2026
07:43
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar