IZRAELCI HTELI DA PREVARE ZVEZDU: Izdvojeni milioni za kapitalca, a ipak će koštati manje...
127. 05. 2026. u 16:31
227. 05. 2026. u 16:31
Vesti
Hrvati zbog straha i ljubomore hitno nabavljaju borbene avione! Odabrane su Sjedinjene Američke Države i Švedska, odnosno proizvođač „Lokid Martin", koji proizvodi F - 16, i švedski „Saab", proizvođač „Gripena". Kao i u prvom pokušaju nabavke, Hrvatska želi da pregovore realizuje na nivou države s državom, navode hrvatski mediji.
Sagovornici objašnjavaju da ne čudi što Hrvati žele da nabave čuvare neba jer sada imaju „jedan i po avion" ali, kažu, komšije naručuju avione i zbog činjenice da je Srbija, zbog naših nabavki, za njih postala ozbiljna vazduhoplovna sila…
Vojni analitičar Miroslav Lazanski navodi da su se Amerikanci nakon propalog posla sa Izraelom nametnuli kao prirodan novi prodavac, koji će Hrvatima pritom, veruje, uzeti više novca nego što bi im uzeli Izraelci.
- Kupiće verovatno F 16, ali sigurno ne nove. Amerikanci će im prodati polovne F - 16, a za Hrvate je to sasvim dobro. Oni inače imaju problem sa avijacijom, nemaju aviona koji bi im čuvali vazdušni prostor, njima sada leti jedan i po avion. Mi smo za njih ozbiljna vazduhoplovna sila, koja ima i lovce, i lovce bombardere… Mi stvarno imamo avione, a oni imaju dva i po „miga", pa su prisiljeni da nabave nove avione, bilo kakve - kaže Lazanski.
Vojni analitičar Vlade Radulović kaže da ne veruje da će Hrvati ove godine uspeti da nabave avione.
- Hrvatska i nakon propalog pokušaja kupovine izraelskih f - 16 još nije odustala od nabavke eskadrile borbenih aviona kako bi sačuvala svoju lovačku avijaciju. Ipak, nedavni odlazak u SAD visoke delegacije Oružanih snaga RH nije prošla baš najbolje, tako da je zvanični Zagreb odlučio da ponovo pokrene priču sa Šveđanima kako bi eventualnu zamenu za postojeće „migove 21" našao u švedskom „JAS-39 gripenu" - navodi on.
Miroslav Lazanski navodi da je takva nabavka za Hrvate i pitanje nacionalnog prestiža i odnosa prema Srbiji.
- Verovatno razmišljaju: "Srbi imaju mlazne avione, mi nemamo!", naravno da moraju da ih nabave, e sad, pod kojim uslovima i kako će to platiti, ne znam. mi ćemo krajem ove godine imati 14 „migova 29", imami 25 „orlova", od kojih će 17 biti modernizovano. Imamo 28 G4, i oni će biti modernizovani, imamo sve komponente ratnog vazduhoplovstva, imamo lovačku avijaciju, lovačko - bombardersku avijaciju i zaista smo u odnosu na njih prava supersila - navodi Lazanski.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pre 7 godina
Čini mi se da neće hrvati skoro kupiti mlazne avione-lovce. Mnogo su loši,a i kada ih budu kupili(u dalekoj budućnosti)platiće ih papreno. Do tada,mi bi mogli da kupimo te"barake" od Izraela,za našu lovačku eskadrilu i to,ako može,za neku tepsiju ribe. Čisto da vežbaju naši Srpski piloti,a nama "dragim" susedima,da malo teramo inat.
Kompanija Del Monte Foods ove godine zatvorila je fabrike za proizvodnju konzervisane hrane zbog čega će voćari u centralnoj Kaliforniji uništiti oko 420.000 stabala breskve.
27.05.2026
16:05
Tokom prethodna 24 sata ekipe Zavoda za uregentnu medicinu Kragujevac obavile su ukupno 34 terena i to 23 tokom dana i 11 tokom noći.
27.05.2026
13:30
U Srbiji se oko tri do četiri odsto dece rodi zahvaljujući postupcima vantelesne oplodnje, dok je samo u 2025. godini o trošku države sprovedeno oko 11.000 takvih postupaka.
27.05.2026
15:00
Na gradskoj plaži Župan u Sokobanji, primećen je poskok, najotrovnija zmija u Evropi, a stanovnici tog grada odmah su putem društvenih mreža upozorili sugrađane na opasnost.
27.05.2026
12:30
Trinaest plesnih parova maturanata subotičkih srednjih škola danas su pred svojim sugrađanima tradicionalno valcerom obeležili kraj školovanja. Ali, to je bio samo oficijelni deo!
27.05.2026
14:52
Petar Jevtić, kog tužilaštvo tereti da je pripadnik tzv. "vračarskog klana" na čijem su čelu bili Nikola Vušović, zvani Džoni sa Vračara i odbegli Radoje Zvicer, danas je pre Specijalnim sudom u Beogradu izjavio da nije razumeo optužnicu i da negira da je bio član klana, kao i da je pokušao da ubije advokata Arsenija Stefanovića.
27.05.2026
15:38
Senad Z. (38) uhapšen je nakon što je, kako se sumnja, bajonetom ubio Slađana M. iz sela Zvezdan u blizini Zaječara.
27.05.2026
14:41
Teška saobraćajna nezgoda dogodila se sinoć oko 20.50 časova u Bulevaru Peke Dapčevića, u kojoj su povređene D. N. (37) i D. N. (14).
27.05.2026
14:12
Tokom jučerašnjeg dana, u Uici Ratka Pavlovića jedna ženska osoba je, kako tvrde građani Porkuplja koji su u tom momentu bili na licu mesta, napala starijeg muškarca, gurula ga, vikala.
27.05.2026
16:26
Senadu Z., osumnjičenom za ubistvo Slađana M. u selu Zvezdan u okolini Zaječara, određen je pritvor.
27.05.2026
15:53
Vojni avion Ratne mornarice Sjedinjenih Američkih Država srušio se tokom trenažnog leta u saveznoj državi Misisipi.
27.05.2026
15:30
Međunarodni komitet za spasavanje (IRC) upozorio je da se nova epidemija ebole u Demokratskoj Republici Kongo širi daleko brže od svih napora da se situacija stavi pod kontrolu.
27.05.2026
14:57
Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan obeležio je danas muslimanski praznik Kurban-bajram oštrom kritikom izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, nazvavši ga "tiraninom".
27.05.2026
14:35
Rat u Ukrajini - 1.554. dan.
27.05.2026
08:01 >> 14:22
Čuveni holivudski glumac Džek Nikolson je sa 37 godina otkrio bizarnu istinu o svojoj porodici, a to je da njegova sestra zapravo nije bila njegova sestra, već majka.
27.05.2026
16:15
Glumac Feđa Stojanović je do kraja života mrzeo koleginicu Tanju Bošković što je ona otvoreno i priznala.
27.05.2026
14:25
Noks Džoli-Pit, sin Anđeline Džoli i Bred Pit, promenio je imidž i ofarbao kosu u narandžastu boju.
27.05.2026
13:31
Glumica Sonja Savić sahranjena je u svom rodnom selu Donja Gorevnica nedaleko od Čačka.
27.05.2026
12:30
Milan Lane Gutović i Nikola Simić su bez razmišljanja hteli da se vrate snimanju sedme sezone "Bele lađe", ali je zbog iznenadne smrti Nikole Simića sve zaustavljeno.
27.05.2026
11:35
Epl će 8. juna na WWDC 2026 predstaviti iOS 27, a prema najnovijim glasinama ova verzija donosi i jednu važnu promenu koja neće obradovati vlasnike starijih Ajfona.
27.05.2026
16:20
Mnogi veruju da psi bez problema prespavaju vreme dok su sami kod kuće, ali stručnjaci upozoravaju da odvajanje od vlasnika kod pasa može izazvati veoma snažne emocije.
27.05.2026
14:20
Starinski sataraš sa tikvicama pravo je domaće jelo koje mnoge podseća na detinjstvo i ručkove iz bakine kuhinje.
27.05.2026
13:00
Švedski striming gigant Spotifaj zvanično je lansirao novu opciju audio-članaka (narrated articles), čime nastavlja diverzifikaciju svog sadržaja.
27.05.2026
13:40
Šeri Vanderslut postala je viralna kada je priznala da je estetsku korekciju uradila jer nije želela da njena buduća deca naslede njen prirodan nos i prolaze kroz podsmevanje kakvo je ona doživljavala tokom detinjstva.
27.05.2026
12:20
Iako odavno šetaju unuke ovim pevačicama na izgledu mogu pozavideti i mnoge devojke.
27.05.2026
16:11
Folkera Radišu Trajkovića Đanija nedavno je na svadbi ujedo jedan gost za stomak, te je hitno prebačen u Urgentni centar, a sada je o tome progovorio muzičar Borko Radivojević.
27.05.2026
15:43
Voditeljka Sanja Stanković nakon izlaska iz rijalitija "Zadruga" pocela je da se bavi voditeljskim poslom, a sada je iznenadila sve snimkom na kojem je pokazala lice bez šminke.
27.05.2026
15:13
Rijaliti učesnici Maja Marinković i Asmin Durdžić šokirali su novom turom nepriličnih scena u dvorištu Bele kuće.
27.05.2026
14:43
Starleta Tamara Bojanić oglasila se nakon privođenja i šokantnom izjavom potvrdila da je bila pozitivna na narkotike.
27.05.2026
14:12
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar