Hašim Tači i juče saslušavan u Specijalnom sudu za OVK, ali je odgovarao samo na 'tehnička pitanja', umesto o više od sto ubistava za koje se tereti * Stručnjaci: Od optužnice nema ništa!
Saslušanje predsednika lažne države Kosovo Hašima Tačija u Specijalnom sudu za OVK pretvorilo se juče u još jednu hašku farsu!
Posle šestočasovnog ispitivanja u ponedeljak Tači se i juče pojavio ispred zgrade kako bi ono bilo nastavljeno. Haške sudije, međutim, Tačija uopšte nisu ispitivale o optužbama za više od sto ubistava Srba, Albanaca i Roma, već je šiptarski krvnik, kako je sam priznao, odgovarao samo na 'tehnička pitanja'!?! Iako su tužioci podneli optužnicu protiv Tačija i njegovog saradnika iz OVK Kadrija Veseljija, stručnjaci su uvereni da ovakvo saslušanje ukazuje na to da optužnica verovatno neće biti potvrđena, te da će Tači proći bez bilo kakve kazne!
Advokat Toma Fila, komentarišući ove navode, kaže da nije jasno u kom statusu Tači uopšte razgovara u Hagu sa predstavnicima specijalizovanog tužilaštva i suda, jer je optužnica već podignuta, a nije potvrđena.
Dejan Miletić
istoričar
Žuta kuća je činjenica o kojoj je pisala i Karla del Ponte i koja se pominje u izveštaju Saveta Evrope Dika Martija. Iako postoje dokazi, niko prstom nije mrdnuo. Šta da očekujemo? Ovo je poražavajuće za pravdu.
- Sve ide u pravcu da sudija tu optužnicu ne potvrdi. Za saslušanje kod tužioca je kasno, jer je optužnica podignuta, a za saslušanje u sudu je rano. Dok optužnica ne stane na pravnu snagu, faktički nije potvrđen Tačijev status optuženog, već je on građanin koji čeka na odluku o statusu. Ako se razgovara o tehničkim pitanjima, to je potez u pravcu da sudija ne potvrdi optužnicu. Sve je to farsično, smešno... - ističe Fila, dodajući da je Specijalni sud za OVK sa sedištem u Hagu osnovan po kosovskim zakonima.
- Taj sud će izgubiti svaki smisao ukoliko bude sudio samo 'običnim koljačima', a ne i Tačiju, Kadriju Veseljiju, Ramušu Haradinaju... - naglašava Fila.
Foto: AP/Photo
Branislav Tapušković
advokat
Tači sa tužilaštvom nema šta da razgovara, jer je optužnica podignuta i čeka se potvrda. Sa sudom će imati šta da razgovara ako se optužnica potvrdi. Očigledno je Tači iz drugih razloga u Hagu, verovatno da izgladi svoj status.
Istoričar Saša Adamović kaže da ne veruje mnogo u međunarodnu pravdu, jer se u Haškom tribunalu uglavnom sudilo samo Srbima.
- Međunarodna pravda se zloupotrebljava u funkciji konkretnih političkih ciljeva. Preuranjeno obelodanjivanje optužnice protiv Tačija imalo je samo za cilj da se on izbaci iz nastavka dijaloga Beograda i Prištine. Tači se ne brani ćutanjem, već odgovara na pitanja, što govori u prilog tome da se pripremao. Ne verujem previše u međunarodnu pravdu, jer je ona previše u funkciji ostvarivanja interesa velikih sila, pogotovo onih koje su 90-ih godina žarile i palile Balkanom, uništile nam državu, izazvale građanski rat i prouzrokovale stradanje stotina hiljada Srba... - objašnjava Adamović.
Čeka se potvrda
Haški tužioci su, podsetimo, 24. aprila podigli optužni predlog protiv Tačija i Veseljija za niz ratnih zločina na Kosovu i Metohiji, koji se sada nalazi kod sudije zaduženog za njeno preispitivanje. Prema saopštenju tužioca, Tači i Veselji terete se za najmanje sto ubistava. Žrtve krivičnih dela iz optužnice su ljudi čiji je identitet poznat i među kojima se nalaze Srbi, Albanci, Romi i osobe drugih nacionalnosti, kao i politički protivnici Tačija i Veseljija. Osim toga, još u decembru 2011. godine švajcarski senator Dik Marti, tada izvestilac Saveta Evrope, objavio je izveštaj u kome je navedeno nekoliko bivših vođa OVK, među kojima je i Tači, koji su umešani u ratne zločine i trgovinu organima koji su vađeni otetim Srbima sa Kosova.
Predsednik privremenih kosovskih institucija Hašim Tači promenio je naslovnu fotografiju na svom zvaničnom Fejsbuk nalogu i postavio amblem takozvane Oslobodilačke vojske Kosova
Specijalizovana veća u Hagu oglasila su se povodom suđenja bivšim vođama zločinačke Oslobodilakče vojske Kosova (OVK) Hašimu Tačiju, Kadriju Veseljiju, Redžepu Seljimiju i Jakupu Krasnićiju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik privremenih kosovskih institucija Hašim Tači promenio je naslovnu fotografiju na svom zvaničnom Fejsbuk nalogu i postavio amblem takozvane Oslobodilačke vojske Kosova
Stravičan zločin protiv istine i ljudskosti odigrao se na društvenoj mreži Iks, gde je zbog najprljavije kampanje laži i linča tragično okončan život mladog policijskog službenika Vasilija Lalovića (33).
Sirene za vazdušnu opasnost oglasile su se širom Poljske u okviru velike nacionalne vežbe kojom vlasti proveravaju koliko brzo država može da upozori stanovništvo i pokrene sistem reagovanja u slučaju napada iz vazduha.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Stanari jedne stambene zgrade u Borči mesecima su živeli u gotovo nepodnošljivim uslovima zbog nesnosnog smrada koji se širio hodnicima i zajedničkim prostorijama, a čiji je uzrok bila uginula svinja.
Srpska pravoslavna crkva i vernici slave Svetog velikomučenika Prokopija, svetitelja čiji su život i mošti vekovima vezani za neobjašnjiva isceljenja, čuda i zaštitu dece.
Tok Dunava kroz zapadnu Bačku iznenađuje sve koji vide peščana ostrva na plovnom putu. Kod Bezdana je ovih dana na mernoj stanici izmeren istorijski minimum od - 68 centimeatara.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP, Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, u saradnji sa Službom za kriminalističko-obaveštajni rad i PU u Požarevcu, uhapsili dve osobe kod kojih je pronađena veća količina droge.
U prigradskom novopazarskom naselju Pazarište, na starom putu Novi Pazar - Tutin, dogodila se teška saobraćajna nezgoda u kojoj su učestvovali teretno vozilo i automobil marke "audi".
Na auto-putu Subotica – Novi Sad, u blizini Molove pumpe, danas oko 15:46 časova dogodila se teška saobraćajna nezgoda kada je došlo do prevrtanja cisterne.
U Leskovcu se 19. jula oko 21 sat dogodila saobraćajna nesreća u kojoj je povređena D.K. (32), inspektorka za krvne delikte u Policijskoj upravi Leskovac. U nesreći je povređen i njen suprug koji je prošao sa lakim telesnim povredama.
Pojavio se snimak koji, prema tvrdnjama ruskih izvora, prikazuje napad ukrajinskih snaga na civile koji su se kretali autoputem "Novorosija", rutom koja je ranije predstavljana kao bezbedan kopneni koridor ka Krimu.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da su američke snage uništile gotovo kompletne vojne kapacitete Irana, uključujući mornaricu, ratno vazduhoplovstvo, radarske sisteme, protivvazdušnu odbranu, kao i između 98 i 99 odsto raketa i dronova kojima je Teheran raspolagao.
Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev potvrdio je da su se bivši visoki nemački i ruski zvaničnici sredinom jula tajno sastali u Bakuu i razgovarali o ratu u Ukrajini, dok je nemački kancelar Fridrih Merc poručio da njegova vlada nije bila obaveštena o tim kontaktima.
Beograđani koji su se zatekli u Rovinju tokom snažnog nevremena požalili su se Informeru da im je krupan grad polupao automobile, dok su kao dokaz dostavili fotografije ledenih gromada koje su padale po gradu.
Vilem Defo otkrio je da mu je uloga Isusa Hrista u filmu "Poslednje Hristovo iskušenje" bila fizički najzahtevnija u karijeri, a da je zbog nje privremeno i oslepeo.
Mračno kupatilo i visoka vlaga nisu prepreka, već idealno okruženje za prave sobne biljke. Zaboravite na plastično cveće, uz samo pet pažljivo odabranih vrsta.
Mala deca unose mnogo živosti, buke i nepredvidivih situacija u svakodnevni život, pa nisu sve rase pasa podjednako spremne da se prilagode takvom okruženju. Zbog toga pet rasa nisu najbolji izbor za porodice sa malom decom.
Nakon tragične pogibije mlade Anastasije, ćerke Nevene Hot, na društvenim mrežama oglasila se i njena tetka Vesna, koja je emotivnom i potresnom porukom raznežila i rasplakala mnoge.
Bivša rijaliti učesnica Nevena Hot nakon što je podelila datum i vreme za ćerkinu sahranu, objavila je i potresnu objavu u kojoj je navela da je kupila mezimici haljinu u kojoj će je sahraniti.
Anastasija Ražnatović pre nekoliko dana dobila je sina sa fudbalerom Nemanjom Gudeljom, a sada je na Instagramu podelila prvi snimak naslednika kojem su dali ime Ilijan.
Folker Darko Lazić oglasio se nakon što je isplivala njegova skandalozna fotografija na kojoj je pozirao sa jednom Albankom uz pozdrav tzv. "Velikoj Albaniji".
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.