AMERI SU KASNO UKAPIRALI, POGREŠNO SU ODIGRALI SA SRBIMA! Nema više šutiranja i lupanja čvrga, tu su sad Rusija i Kina - BEOGRAD SE PITA!
Podeli vest
U igri koja se dešava na Balkanu Amerika je pogrešno odigrala sa Srbima, projekti koje je počela imaju problematični uspeh. A sad zbog prisustva Rusije i Kine više ne može da se prema Srbima odnosi tako što će samo da ih šutira i lupa im čvrge, opisuje stanje u regionu sociolog Slobodan Reljić povodom najave Prištine da će Srbiju tužiti za genocid
Akcije Prištine rapidno padaju što objašnjava i provokacije tzv. Kosova poput najave da će tužiti Beograd za genocid, ističe Reljić uz ocenu da nema potrebe da Srbija žuri u reakcijama jer joj čak ide u korist da se ovakvim inicijativama koči nastavak dijaloga.
Nedavni zapaženi nastupi kineskih diplomata na Aljasci i Bliskom istoku, ali i zapadnih na Balkanu, govore da se stvara nova realnost koja polako dobija obrise i u našem regionu. To je već evidentno
12.04.2021
21:47
Vreme radi za Beograd
Vreme radi za Beograd, više od 20 godina traje pokušaj zemalja Zapada da od Kosova naprave državu, u čemu je bila angažovana čitava mašinerija i - rezultata nema. A sad je u Prištini na vlast došla ekipa koja nema nikakve izvršne kapacitete, konstatuje Reljić.
- Zato se sve što radi vlast Aljbina Kurtija svodi na stvaranje indicentnih situacija ne bi li skrenuli pažnju na sebe. I sad su se u hodu dohvatili najveće reči koje su mogli - genocida, koja je uz to „moderna", masovno je koriste u Bosni, ponekad se i Hrvati zaigraju, a sad su se i kosovski Albanci setili da ne bi bilo loše da je iskoriste - ironično primećuje sociolog u emisiji „Od četvrtka do četvrtka".
Na pitanje, da li bi se Albanija usudila da u ime Prištine bude inicijator tužbe za genocid protiv Srbije, budući da tzv. Kosovo ne može da je podnese jer nije država, Reljić kaže da je i Tirana sastavni deo te igre oko Kosova, te da nije isključeno da bi i od Albanije mogle da poteknu svakojake ideje, ali da je potpuno jasno da je konkretno ova izvan svake realnosti.
On se slaže da je apsurdno da za genocid optužuju Srbe koji su devedesetih godina proterani i iz Hrvatske, i sa Kosova.
- Preko puta imate silu koje se ne tiču činjenice i koja se ponaša po onom Napoleonovom pravilu - nema okolnosti, ja ih pravim. Međutim, problematično je pitanje njihovog uspeha na Balkanu: BiH je na kraju podeljena na entitete, akcija na Kosovu se završila rezolucijom 1244. To su sasvim skromni rezultati za tako veliki trud SAD - konstatuje Reljić.
Amerikanci shvatili da Srbima ne mogu samo da lupaju čvrge
Povodom incidenata u Hrvatskoj, ali i u Crnoj Gori, gde su izvikivali i ispisivali preteće parole protiv Srba, Reljić kaže da ga ovi u Hrvatskoj ne iznenađuju, dok takvi slučajevi u Crnoj Gori govore o unutrašnjim podelama.
Ovo je unutrašnji crnogorski problem koji se sad aktivira politički zbog lokalnih izbora u Herceg Novom. U DPS-u neki još misle da ima neko na Zapadu ko ih je primio u NATO i ko će da ih podrži. A što se Zapada tiče, Milo je bivši čovek. On može i da se vrati na vlast ali više nikad neće biti neko na kog će igrati. To je već trulo iznutra a posebno u igri koja se sad dešava na Balkanu u kojoj, zbog sve većeg prisustva Rusa i Kineza, Amerikanci ne mogu prema Srbima da se odnose tako što će ih samo šutirati i lupati im čvrge, otimati, proterivati ih, nego je nova ideja da mora da se nađe način da Srbi postanu njihovi saveznici", objašnjava sociolog.
Sa stanoviša istorijskog razvoja, zaključak je Reljića, Amerika je pogrešno odigrala sa Srbima, pri čemu su i Srbi bili na gubitku, ali i narodi koji misle da su dobitnici, a zapravo nisu dobili ništa.
Šta treba da sadrži Dodikov „non pejper"
Što se tiče BiH i ocena visokog predsednika Valentina Incka izrečenih u UN da je „miran razlaz" pretnja i da nema crtanja novih mapa, Slobodan Reljić napominje da je Incko „potrošen" i da njegove reči nemaju nikakvu težinu.
Neosporna je činjenica da u Bosni postoji paradoks da Bošnjaci žele da budu suverena i samostalna država, ali da ni pod kakvim uslovima iz nje ne ode taj „prokurator", čija su stalna meta Srbi. Stoga je razumljivo da se u takvoj situaciji čeka rešenje koje je, smatra Reljić, pitanje vremena.
U osvrtu na izjavu srpskog člana Predsednišva BiH Milorada Dodika da posle dva neobavezna predloga za region koja su se pojavila u medijima, i Srpska ima svoj „non pejper" za BiH, sagovornik Sputnjika iznosi svoje mišljenje šta bi on mogao da obuhvata.
- Dodikov „non pejper" po meni ne bi trebalo da sadrži njegove bekhende u odnosu prema skalameriji koja je napravljena u BiH jer je neodgovornost sastavni deo te igre, pošto oni igraju bez pravila. Međutim, kad pravite neke papire to je mnogo složeniji odnos i mora da podrazumeva i međunarodne odnose. BiH jeste država legitimisana u UN, mada u njoj imate dve strane od kojih jedna tvrdi da su drugi napravili genocid i od njih hoće da naprave roblje a da država bude demokratska. A ako su Srbi napravili genocid kako mogu da žive s njima. I u tom smislu BiH postaje nemoguća država zato što strana koja je u inicijativi stalno proizvodi pritisak prema drugoj. Ta zemlja nije napravljena slobodnim dogovorom tih naroda i pošto je spolja napravljena ona se klati. Međutim, kad se pišu takvi papiri morate biti sabraniji - savetuje Reljić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Slavko Radovanovic
pre 4 godine
I 1945.godine pogresno ste igrali na Tita mjesto da vratite srpskog kralja.Da ste to tada uradili Jugoslovja bi bila odmah i u Nato -u i u Eu.A 1991.godine mjesto da date sve Slobodanu Milosevicu vi igrate na Balkanu sa malim i mrznjom oprhvanim naordim.Mjesto da pravite veliku Srbiju vi pravite veliku Albaniju.
he he he
srbija bi u srcu Evrope i NATO sfere uguravala rusiju i kinu :)
Da nisu malo daleko rusija i kina od srbije?
Nek se srbija čuva čvrge...jer u slučaju da je bude,a sve su prilike,otpašće sve osim BG.....a možda i BG ;)
hehehe
Nije ovo 7. vek da razdaljina igra znacajnu ulogu. Amerika je jos dalje pa vidimo da se pitaju svuda. Srbija nije deo Nato pakta niti ce ikada biti, tako da ne znam kakve te nato sfere spopale, haluciniras izgleda.
I samo se tesi nekakvim cvrgama i otpadanjem. Davno nas otpisuju, vekovima, a mi i dalje tu. A vama ostaje samo da se tesite da ce nam neko jaci lupati cvrge jer ste vi uvek bili i ostacete mali misevi, ali zaboravljas jednu sitnicu danas svet nije isti svet iz '90-ih kada je Amerika suvereno vladala svetom. Danas zivimo u multipolarnom svetu gde se i drugi itekako pitaju. A vama ostaje samo da zalite za tim vremenima i da placete kme kme
Administracija Donalda Trampa razmatra formiranje ekskluzivnog kluba "Ključna petorka", koji bi ujedinio SAD, Rusiju, Kinu, Indiju i Japan, dok je Evropa potpuno izostavljena – potez koji mnogi vide kao direktan izazov Briselu i mogući preokret u globalnoj politici.
Nedavni zapaženi nastupi kineskih diplomata na Aljasci i Bliskom istoku, ali i zapadnih na Balkanu, govore da se stvara nova realnost koja polako dobija obrise i u našem regionu. To je već evidentno
Spoljnopolitička prognoza za 2026. godinu, koju je izneo politički analitičar Aleksej Muhin, ukazuje na produžetak globalne nestabilnosti, nastavak sukoba u Ukrajini i ozbiljno pogoršanje odnosa među ključnim svetskim akterima.
Predrag Bećirić, osuđen na četiri i po godine zatvora zbog SMS prevare zahvaljujući kojoj je osvojio pet stanova i više od 120 automobila, nije bio samo prevarant ili haker.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu glavnog јavnog tužioca Osnovnog јavnog tužilaštva u Zrenjaninu, uhapsili su D. B. (1972) iz Sremske Kamenice, zbog postoјanja osnova sumnje da јe izvršio krivično delo teška dela protiv opšte sigurnosti.
U ataru sela Aradac, u opštini Zrenjanin, danas oko 15.18 časova dogodila se tragedija u kojoj je prilikom vraćanja iz lova poginuo D. K. (59) iz Futoga.
Goran Lazor (46) koji je ubijen u Savinom selu kod Vrbasa, navodno se sa osumnjičenima L.N. (20) i L.M.(18), koje je dobro poznavao, posvađao jer su oni u prethodnom periodu maltretirali njegovog sina.
Londonski Vinter Vonderlend tokom Badnje večeri pretvorio se u haotičnu scenu nasilja, kada su dve grupe posetilaca u Bavarskom selu upale u masovnu tuču.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da Kijev ne pokazuje spremnost za mirno rešenje i poručio da će Rusija ciljeve „specijalne vojne operacije“ ostvariti silom ako pregovori propadnu.
Britanska laburistička vlada premijera Kira Starmera potrošila je više od pola miliona funti poreskog novca na plaćene influensere na TikToku i drugim društvenim mrežama, s ciljem da poveća sopstvenu popularnost i promoviše vladinu politiku među mladima, objavio je „Gardijan“.
Portparol Evropske unije za spoljne poslove Anuar el Anuni izjavio je danas da EU insistira na poštovanju suvereniteta Somalije, nakon što je Izrael zvanično priznao njen otcepljeni region Somalilend kao nezavisnu državu.
Glumica Iskra Brajović podelila je od istorije sačuvanu novogodišnju fotograviju na kojoj je za ruke drže bivši supružnici, otac i veliki glumac Vojislav Voja Brajović i majka Ljiljana.
Glumica Mina Lazarević već neko vreme je u emotivnoj vezi sa glumcem Vladimirom Pošavcem Tušekom ali se malo zna da je on bio u braku sa njihovom koleginicom Jelenom Bosančić sa kojom ima sina.
Dok su se prolaznici u Njujorku nadali fotografiji i kratkom susretu, glumac Harison Ford imao je sasvim drugačiji plan, da mirno pređe ulicu i nastavi svojim putem.
Pejdž Vulen (33) je poznata po svojim oblinama i provokativnim fotkama na društvenim mrežama, a sada je otkrila da ne voli da nosi brushalter i šokirala javnost.
Nova godina se ne dočekuje u tišini, i isto važi za ono što nosite. Ovo je noć u kojoj garderoba govori pre vas, a mi vam donosimo ideje za tri stajlinga sa kojima nema greške.
Mnogi imaju običaj da pre jela popiju čašicu ili dve rakije, bilo kod kuće ili u restoranu. Stručnjaci upozoravaju da ne poboljšava apetit, već ga kvari i uzrokuje neprijatan osećaj u stomaku.
Vage, Strelčevi i Ribe ulaze u period kada će im sve u životu ići od ruke. Blagostanje im sledi kako na privatnom, tako i na poslovnom i finansijskom planu.
Večeras je u emisiji "Pinkove zvezde" došlo do rasprave između repera Desingerice i Bosanca, zbog čega je kompozitor u jednom momentu napustio svoje mesto.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar