Kako je Informer saznao juče, Skupština lažne države Kosovo će na današnjoj sednici usvojiti Rezoluciju o "genocidu" u Srebrenici
Rezoluciju, čiji je tekst isti onom koji je nedavno usvojila i Skupština Crne Gore, danas će usvojiti poslanici Skupštine tzv. Kosova.
Prema našim saznanjima, poslanici Srpske liste će demonstrativno napustiti sednicu Parlamenta u Prištini u znak protesta.
Ovim sramnim činom usvajanja Rezolucije o "genocidu" u Srebrenici obistiniće se strepnje da će pritisak na Srbiju i predsednika Vučića biti sve jači.
Uskoro se očekuje da istu Rezoluciju usvoje i Parlamenti Severne Makedonije i Hrvatske.
Tekst sramne Rezolucije koja će danas biti usvojena u Skupštini lažne države Kosovo prenosimo u celosti:
Rezolucija Skupštine Republike Kosovo, povodom 26. godišnjice genocida u Srebrenici, Bosna i Hercegovina.
Imajući u vidu:
Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, Konvencija o građanskim i političkim pravima, Evropska konvencija o ljudskim pravima;
Rezoluciju Saveta Bezbednosti UN-a S/RES/827 od 25. maja 1993.;
Rezoluciju Europskog parlamenta 7.jula 2005., 15. januara 2009. i 15. jula 2015. o Srebrenici;
Rezoluciju Skupštine Republike Kosovo br.02/552, od 6. jula 2005. godine, povodom desete godišnjice masakra u Srebrenici;
Da je nakon nasilne okupacije Srebrenice, koja je bila zaštićena zona UN-a, od strane oružanih snaga bosanskih Srba, potpomognutih i finansiranih od strane tadašnjeg režima Republike Srbije, 11. jula 1995. godine, planiranim putem, ubile preko 8.000 Bošnjaka, silovale veliki broj žena, prisilno proterale preko 25.000 starijih ljudi, žena i dece;
Da zločine koje su počinile srpske snage u Srebrenici predstavljaju zločin genocida kako je definisano u Konvenciji UN-a o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, 9. decembra 1948. godine;
Da je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju masakr u Srebrenici prepoznao i priznao kao genocid u presudi predmeta br.IT-99-33, 19. aprila 1993.godine;
Odluku Medunarodnog suda pravde od 26. februara 2007. godine, koji smatra da su dela počinjena u Srebrenici i okolini oko 15. jula 1995. su dela genocida koje su počinili vojnici VRS, i da bi se ista trebalo zvati pravim imenom: Genocid
Da je Haški tribunal gnusni zločin koji su počinile snage VRS-a u Srebrenici smatrao genocidom i najtežim zločinom u Evropi nakon Drugog svetskog rata, uz nekoliko konačnih presuda o genocidu;
Presudu Medunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u slučaju br. IT-09-92-T, 22. novembra 2017. godine i odluke žalbenog Stalnog međunarodnog mehanizma o krivičnim sudovima u slučaju MMKS-13-56-A, od 8. juna 2021. godine;
Pridružujući se sličnim rezolucijama i izjavama demokratskih zemalja, međunarodnih organizacija i Parlamenta EU:
SKUPŠTINA REPUBLIKE KOSOVO
Usvaja sledeću:
REZOLUCIJU
o genocidu u Srebrenici
1. Oštro osuđuje genocid srpskog režima u Srebrenici nad pripadnicima bošnjačkog naroda i sva kršenja ljudskih prava.
2. Konstantuje i prihvata da su nakon okupacije Srebrenice od strane srpskih vojnih snaga VRS iste u nekoliko dana počinili masakre u Srebrenici i okolini, ubivši i masakrirajući preko 8.000 bošnjačkih muškaraca, dečaka i maloletnika.
3. Oseća i izražava duboku žalost zbog nevino stradalih judi u Genocidu u Srebrenici, tokom krvavog rata u Bosni i Hercegovini, i izražava saučešće preživelim članovima porodice.
4. Oštro osuđuje svaku tendenciju namernog i javnog negiranja Genocida u Srebrenici, s ciljem omalovažavanja žrtava i prikrivanja motiva počinjenih zločina.
5. Poziva državne institucije da odaju počast žrtvama genocida u Srebrenici i, s obzirom na to da je Evropski parlament proglasio ovaj Dan sećanja na Genocid u Srebrenici, da 11. jul proglasie Danom sećanja na genocid u Srebrenici.
Skupština privremenih prištinskih institucija saopštila je da će danas raspravljati o nizu pitanja, među kojima je i "nacrt rezolucije o osudi genocida u Srebrenici" i primena Vašingtonskog sporazuma
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Skupština privremenih prištinskih institucija saopštila je da će danas raspravljati o nizu pitanja, među kojima je i "nacrt rezolucije o osudi genocida u Srebrenici" i primena Vašingtonskog sporazuma
Potpredsednik Stranke slobode i pravde Borko Stefanović dao je intervju za "Autonomiju", portal Dinka Gruhonjića, u kom je najstrašnije lagao o poseti predsednika Srbije Aleksandra Vučića samitu "EU - Zapadni Balkan" u Tivtu.
Evropska unija će se suočiti sa masovnom nezaposlenošću ukoliko ne dereguliše svoju ekonomiju, izjavio je Morten Virod, generalni direktor švedsko-švajcarske multinacionalne korporacije ABB, jednog od globalnih lidera u oblasti elektrifikacije i industrijske automatizacije.
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Dok cene na moru divljaju, na Tenerifima je moguć brutalan popust! Pogledajte šta je ovaj turista dobio za manje od 5 evra tik uz obalu i sa pogledom na more.
Više od tri godine nakon masakra u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", jedno pitanje i dalje ne prestaje da zanima javnost - šta će biti sa Kostom K. kada napuni 18 godina, i da li će jednog dana napustiti ustanovu u kojoj se nalazi?
Evropska unija će se suočiti sa masovnom nezaposlenošću ukoliko ne dereguliše svoju ekonomiju, izjavio je Morten Virod, generalni direktor švedsko-švajcarske multinacionalne korporacije ABB, jednog od globalnih lidera u oblasti elektrifikacije i industrijske automatizacije.
NATO pokreće vežbu vazduhoplovnih snaga "Ramštajn zastava 2026" (Ramstein Flag 2026), koja će se, između ostalog, održati u zemljama koje se graniče sa Rusijom, prenosi agencija RIA Novosti.
Ptice koje žive blizu linija ukrajinskog fronta počele su da grade gnezda koristeći optičke kablove sa dronova, piše Oleg Malčenko, viši istraživač u Institutu za arheografiju koji je trenutno na frontu.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
U sred leta paradajz je u najintenzivnijoj fazi razvoja, pa zahteva posebnu pažnju. Zbog toga se mnogi baštovani okreću prirodnim đubrivima koja mogu da obezbede neophodne hranljive materije za zdrav rast paradajza.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar