SRBIJO, OTERAJ RUSE I KINEZE! Zapad traži da se odreknemo VELIKIH PARA! Novi pritisak na našu zemlju!

Tanjug/AP, Pngwing

06:50 Politika 0

M. DOBROMIROVIĆ | 24. 03. 2023.

SRBIJO, OTERAJ RUSE I KINEZE! Zapad traži da se odreknemo VELIKIH PARA! Novi pritisak na našu zemlju!

Evropski parlament traži da naša država što pre uvede sankcije Rusiji, ali i da se odrekne velikih i strateških investicija ruskih i kineskih kompanija.

Evropska unija još jednom je od Srbije zatražila da se zarad 'evropske perspektive' odrekne velikih i strateških investicija iz Rusije i Kine!
Evropski parlament
je u izveštaju o Srbiji za 2022. godinu, o kojem evroposlanici treba da glasaju u maju, naveo da je 'razočaran' odlukom naše zemlje da ne uvede sankcije Rusiji i da je 'veoma zabrinut' zbog povećanih kineskih investicija. Drugim rečima, zvaničnici EU od Srbije traže da politički zarati sa zvaničnom Moskvom i ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, ali i da se odrekne velikog novca koji su kineske kompanije uložile u RTB 'Bor' i Železaru u Smederevu ili koji su spremile za izgradnju brze pruge Beograd - Budimpešta!?!

Štitimo svoje interese

Srbija ne uvodi sankcije Rusiji zbog svojih interesa, koji su, između ostalog, i zaštita suvereniteta i teritorijalnog integriteta
Ivica Dačić, šef diplomatije


 

Zabrinuti za Srbe

Evroposlanici u ovom dokumentu 'izražavaju žaljenje što se Srbija nije pridružila evropskim sankcijama protiv Rusije i što je sklopila veliki broj međuvladinih ugovora sa Kinom'.
'Pozdravljamo činjenicu da Srbija poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine. Sa druge strane, izražavamo žaljenje što se nije pridružila evropskim sankcijama protiv Rusije, kao i žaljenje zbog opadanja podrške građana evrointegracijama. Pozivamo Srbiju da se udalji od antidemokratskih režima. Izražavamo duboku zabrinutost zbog prisustva strateških investicija Rusije preko malignih trećih strana', piše u izveštaju, u kojem Evropljani traže da se, osim od Rusije, distanciramo i od Kine.
'Zabrinuti smo i zbog Kine i njenih rastućih političkih, ekonomskih i ekoloških procesa u regionu i zbog broja projekata zaključenih usled međuvladinih dogovora. Povećava se udeo investicija Kine u Srbiji, kao i uvoz, a planiran je i dogovor o slobodnoj trgovini sa tom zemljom. Strani faktori, pre svih kineske kompanije, u mogućnosti su da zloupotrebe niske socijalne i ekološke standarde. Zabrinuti smo i u vezi sa povećanom zavisnošću od vojne i odbrambene tehnologije iz Kine', navode evroposlanici u ovom dokumentu.

Tanjug/Strahinja Aćimović

Miroslav Lajčak

Podrška Miroslavu Lajčaku

Evropski parlament potvrdio je svoju punu podršku specijalnom izaslaniku EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavu Lajčaku, pozivaju Srbiju i 'Kosovo' da dijalogu pristupe 'u duhu kompromisa, kako bi se postigao dogovor o normalizaciji odnosa'. Obe strane se pozivaju na skoru i punu implementaciju svih relevantnih dogovora, uključujući i formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO).

Komentarišući sve ove navode, šef diplomatije Ivica Dačić kaže da je Srbija strateški opredeljenja za evropske integracije.
- Srbija bez presedana poštuje principe međunarodnog prava, odnosno teritorijalni integritet i suverenitet svake države, pa i Ukrajine. Ali Srbija ne uvodi sankcije Rusiji zbog svojih interesa, koji su, između ostalog, i zaštita suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Tačno je da Srbija nije uvela sankcije Rusiji, ali je tačno i da je obim spoljnotrgovinske razmene Srbije i Rusije smanjen, a u nekim zapadnim zemljama koje su i uvele sankcije Rusiji obim razmene je povećan - ističe Dačić.

'Zabrinuti' zbog napada na Srbe,
ali ipak ukidaju vize Šiptarima!?

U nacrtu izveštaja Evropskog parlamenta o lažnoj državi 'Kosovo' za 2022. godinu izražava se žaljenje zbog mnogih prepreka za povratak prisilno raseljenih lica tokom sukoba i naglašava da su politička volja i održivo finansiranje ključni za stvaranje adekvatnih uslova za održiv povratak. Evroposlanici 'žale' i zbog čestih napada na Srbe, ali sa druge strane pozdravljaju 'dugo očekivani sporazum o liberalizaciji viznog režima za građane Kosova, koji bi trebalo da stupi na snagu najkasnije do 1. januara 2024. godine'!?!

Veća korist od EU

Darko Obradović iz Centra za stratešku analizu, na drugoj strani, ocenjuje da Srbija mnogo više koristi ima od EU nego od Kine i Rusije.
- Ovaj zahtev Evropskog parlamenta trebalo bi shvatiti pre kao preporuku, a ne nekakvu oštru zamerku. Recimo, srpska poljoprivreda izveze više u Evropsku uniju nego cela Srbija u Kinu i Rusiju. A kineske 'investicije' su u celoj Evropi sporne i bez sekundarnih efekata koje izazivaju... - naglašava Obradović.
 

Moj ugao

VLADISLAV JOVANOVIĆ
BIVŠI ŠEF DIPLOMATIJE

Naši nesrećni prijatelji na Zapadu su se zapleli u sopstvene kučine. Imaju problem sa Rusijom, koju žele da zakucaju za zid kao kršitelja međunarodnog prava, pa im se žuri i hoće da im što pre pomognemo i odreknemo se Kosova.



Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.