General Delić preminuo je na današnji datum, nakon duge i teške bolesti, u 67. godini života, ali njegova dela, žrtva koju je podneo za svoj narod i svoju otadžbinu - ostaju. Ime Božidara Delića i njegova čuvena krilatica "Nema nazad, iza je Srbija", upisali su se u stranice srpske istorije.
Delić se dugo pred smrt lečio od raka, a isticao je da se na operacionom stolu VMA našao više od 11 puta zbog kancera koji mu je utvrđen 2012. godine.
Učestvovao je u ratu u Hrvatskoj (1991-1992), obavljao dužnost načelnika štaba 715. motorizovane brigade Vojske Republike Srpske u vreme rata u Bosni i Hercegovini, bio komandant 549. mehanizovane brigade Vojske Jugoslavije (1995-1999) tokom rata na Kosovu i Metohiji, a potom i komandant Beogradskog korpusa.
Legendarni Prištinski korpus
Upravo su njegovo ratno umeće, znanje i veštine omogućile generalu Deliću da sa svojom brigadom na prizrenskom pravcu odnosno drimsko-kosovskom pravcu kao taktičko-operativnom pravcu zaustavi napredovanje NATO i spreči ga u prodoru ka centralnoj Srbiji.
Foto: printscreen facebook
Junak Božidar Delić
Borac pre svega
Najmlađi potporučnik, najmlađi pukovnik i general u VJ, načelnik štaba 549. mtbr stupio je na dužnost 1997. godine. Ova je brigada u periodu 1998-1999. učestvovala, između ostalih, u bitki na Paštriku boreći se protiv Oslobodilačke vojske Kosova i NATO.
Delić, legenda koja živi
Sa KiM se povlači nakon potpisivanja Kumanovskog sporazuma, što je, kako je sam Delić više puta isticao, teško palo mnogim vojnicima i dobrovoljcima ove brigade.
U delu javnosti zbog bitke na Paštriku brigada je dobila orden narodnog heroja, a kao herojsku je posmatra i deo javnosti. Fond za humanitarno pravo izlazio je sa podatkom da je u zoni odgovornosti VJ ubijeno preko 2.100 albanskih civila.
Narod i Srbija ga neće zaboraviti
- Ono što je on učinio u odbrani od agresije NATO zaslužuje da ga narod pamti i Srbija ne zaboravi. One je svojim veštinama i sposobnostima, svojim karakterom i umećem, znao da bude blizak sa vojnicima, sa svojim oficirima i podoficirima i da svojim angažovanjem, svojim primerom da ih motiviše da budu spremni a mnogi su i dali živote da bi odbranili otadžbinu, izjavio je pukovnik Ljubinko Đurković o svom prijatelju.
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović
General Božidar Delić i njegova odlikovanja
Život za otadžbinu
Generala Delića krasila je izvesna blagost kao i pitomost koju je ispoljavao prema svojim potčinjenima, dok je oštroumnu surovost čuvao za neprijatelje. Ovako su ga opisivali oni koji su ga dobro znali, ističući da je on čovek koji bi za otadžbinu dao i život.
U Leskovcu je organizovano odavanje počasti i moleban svim poginulim pripadnicima 549. motorizovane brigade Vojske Jugoslavije, pod nazivom “Dan Paštrika”.
Uz podršku Sveruskog udruženja veterana "Ratno bratstvo" i na inicijativu njegovih predstavnika u Srbiji, u Moskvi i u nekoliko gradova Dagestana su organizovane manifestacije u okviru akcije "Aleja sećanja" Sveruskog društvenog pokreta "Volonteri Pobede", posvećene generalu Božidaru Deliću i 549. motorizovanoj brigadi Vojske Jugoslavije.
General –major u penziji i potpredsednik Skupštine Srbije Božidar Delić biće sahranje u utorak, u porodičnoj grobnici, na beogradskom groblju Orlovača.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Leskovcu je organizovano odavanje počasti i moleban svim poginulim pripadnicima 549. motorizovane brigade Vojske Jugoslavije, pod nazivom “Dan Paštrika”.
Kako nezvanično saznaje Informer, u Palati pravde u petak popodne odvijala se prava drama nakon saslušanja Veselina Veska Milića, jer je njegov advokat Nemanja Vasiljević odbijao da tužilaštvu preda ključne dokaze.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Nova serija automobila "Ford kuga" potpuno je osvežena, moderna i dovoljno velika za prosečnu porodicu. Proizvođač je ovoga puta bacio akcenat i na ekonomičnost. Njegova cena u Srbiji kreće od od 26.990 evra.
Od sutra, 18. maja, Ulica gospodara Vučića biće zatvorena za saobraćaj zbog radova na redovnom održavanju, a tokom izvođenja tih radova GSP linije 46 i 55 saobraćaće izmenjenom trasom.
Na današnji dan, 17. maja 1395. godine, u bici na Rovinama poginuo je Marko Mrnjavčević, u narodu poznatiji kao Kraljević Marko, ličnost koja već više od šest vekova živi istovremeno u istoriji i legendi.
Puštanjem u rad brze pruge Beograd-Subotica Srbija je dobila jednu od najsavremenijih železničkih linija u regionu, zahvaljujući kojoj putnici za samo 79 minuta i po ceni od 1.220 dinara stižu do svog odredišta vozom "Soko", koji saobraća brzinom do 200 kilometara na čas.
Vozač automobila marke Audi, koji se kretao velikom brzinom iz pravca Bukovice ka Ivanjici, izgubio je kontrolu nad vozilom kod fabrike Javor, nakon čega je usledio pravi filmski scenario.
Ubrzo nakon dojave građana da je kod Bečmena pronađeno automobil "seat" kako pluta u jezeru, ekipe policije i vatrogasaca su pristigle na lice mesta, ali su potvrđene crne slutnje.
Šest osoba povređeno je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u subotu oko podne, na auto-putu kod Begaljice, u smeru ka Beogradu, kada su se sudarila tri putnička vozila.
Nemački stručnjaci za međunarodnu bezbednost navode da bi Rusija mogla da razmotri napad na evropske zemlje kao radikalan potez sa ciljem da primora Evropu da obustavi vojnu i finansijsku podršku Ukrajini.
Tokom masovnog napada bespilotnih letelica na Moskovsku oblast u Rusiji, koji su izvele Oružane snage Ukrajine, stradao je jedan državljanin Indije, dok su još trojica povređena.
Glavni iranski pregovarač i predsednik parlamenta Mohamed Bager Kalibaf sastao se danas sa pakistanskim ministrom unutrašnjih poslova Mohsinom Nakvijem, koji je izrazio nadu u zaključenje pregovora između Sjedinjenih Američkih Država i Irana.
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
Tamara Kalinić pojavila se na crvenom tepihu Kanskog festivala zajedno sa verenikom Filipo Testa, a njihov modni nastup privukao je pažnju zbog nenametljive elegancije i pažljivo uklopljenih detalja.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar