U Specijalizovanim većima Kosova u Hagu (Sud za OVK) izrečena je prvostepena presuda bivšem pripadniku takozvane OVK Pjetru Šalji, optuženom za zločine nad pritvorenicima u albanskom gradu Kukešu 1999. godine.
Šalja je proglašem krivim po tačkama 1, 3 i 4 optužnice (proizvoljno lišenje slobode, mučenje i ubistvo kao ratni zločin). On je osuđen na ukupno 18 godina zatvora.
Kada je u pitanju tačka jedan optužnice, Panel je zaključio da je najmanje 18 lica bilo lišeno slobode od strane pripadnika OVK.
Zatvorenici su bili teško zlostavljeni od strane pripadnika OVK među kojima je bio i Šalja. Kada su u pitanju tačke 2 i 3 optužnice surovo postupanje i mučenje, Panel je zaključio da je sa zatvorenicima surovo postupano, fizički su zlostavljeni i maltretirani.
- Zatvorenike su tukli, neke su sekli noževima, a u neke je i pucano - pročitao je sudija.
Kada je u pitanju tačka 4, Panel je na osnovu dokaza zaključio da je grupa pripadnika OVK među kojima su bili i Šalja i Krasnići surovo zlostavljali jednog zatvorenika, koji je dan nakon toga preminuo.
Panel je na osnovu dokaza zaključio da je Šalja učestvovao u prebacivanju jednog zatvorenika u Kukeš.
- U dva navrata učestvovao u saslušavanju i zlostavljanju zatvorenika. Šalja je bio prvi koji je počeo da tuče neke zatvorenike. Zatvorenici se sećaju njegove brutalnosti. Dok ga je tukao, Šalja ga je optuživao da je špijun. Potom je terao zatvorenike da tuku jedne druge - naveo je sudija.
Šalja (61) je, u četiri tačke, bio optužen za proizvoljno lišavanje slobode, okrutno postupanje, mučenje i ubistvo pritvorenika, kosovskih Albanaca, u improvizovanom pritvoru OVK u fabrici metala u Kukešu, između 17. maja i 5. juna 1999. godine.
Tužioci su, u završnoj reči u aprilu ove godine, zatražili da Šalja bude proglašen krivim po svim tačkama optužnice i osuđen na 28 godina zatvora.
Oštru kaznu, kao i novčano obeštećenje za žrtve, zatražio je i zastupnik žrtava koje su učestvovale u procesu. Branioci su, s druge strane, zatražili da sud oslobodi Šalju, tvrdeći da tužioci, tokom suđenja, nisu dokazali njegovu krivicu.
Krivična dela za koja je Šalja optužen kvalifikovana su kao ratni zločin povezan sa unutrašnjim ratnim sukobom na Kosovu.
Na Glavnom gradskom mostu na Ibru, koji razdvaja severni srpski i albanski južni deo Kosovske Mitrovice juče je Albanac u vidno alkoholisanom stanju fizički nasrnuo i pivskom flašom gađao Biljanu Radomirović, novinarku "Politike" i Zorana Vlaškovića, novinara "Jedinstva". O tom nemilom događaju govorili su Milovan Drecun, narodni poslanik i napadnuti novinar Zoran.
U opštinama na severu Kosova i Metohije osvanuli su plakati sa likom predsednika Srbije Aleksandra Vučića, uz poruku "Vrhovni komandante, čekamo te". O tome, ali i o stanju u južnoj srpskoj pokrajini u Info jutru govorili su Sandra Božić, član Predsedništva SNS, i Lazar Stević, urednik na TV Most.
Disciplinska komisija Evropske fudbalske unije (UEFA) kaznila je Fudbalski savez Švajcarske sa ukupno 91.000 franaka zbog ponašanja navijača, kao i zbog isticanja zastave terorističke organizacije "UČK" na tribinama tokom mečeva grupne faze Evropskog prvenstva u Nemačkoj.
Festival "Mirdita - dobar dan" koji promoviše lažnu državu Kosovo održava se od 27. do 29. juna u Beogradu, a učesnici istog promovišu zločince i terorističke paravojne formacije koje su činile zločine nad Srbima.
Antisrpski festival "Mirdita, dobar dan" trebalo bi da se organizuje na Vidovdan, a pored organizatora koji pokazuju neviđenu bahatost i od ovog festivala prave čistu provokaciju, njihovi učesnici još više dolivaju ulje na vatru.
Američki veteran Lens Kaver,, govorio je u poznatoj emisiji o veteranima "On killing" (na Jutjub kanalu) o strahotama koje su Albanci radili na Kosovu, a kojima su svedočile njegove kolege.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na Glavnom gradskom mostu na Ibru, koji razdvaja severni srpski i albanski južni deo Kosovske Mitrovice juče je Albanac u vidno alkoholisanom stanju fizički nasrnuo i pivskom flašom gađao Biljanu Radomirović, novinarku "Politike" i Zorana Vlaškovića, novinara "Jedinstva". O tom nemilom događaju govorili su Milovan Drecun, narodni poslanik i napadnuti novinar Zoran.
Aktuelna vlast u Crnoj Gori na čelu sa premijerom Milojkom Spajićem pokazala je da je gora od ustaškog režima u Zagrebu, proteravši čak 87 Srba sa aerodroma u Tivtu!
Svemirske snage SAD zatražile su blizu 5 milijardi dolara za razvoj i širenje satelitske arhitekture za praćenje raketa u fiskalnoj 2027. godini, pokazuju zvanični budžetski dokumenti.
Zbog kiše su jutros formirane duge kolone i usporen je saobraćaj na ključnim beogradskim mostovima i saobraćajnicama, pa se vozačima savetuje oprez i strpljenje.
Koža i utroba Ledenog čoveka Ecija, ubijenog pre 5.300 godina, prepuni su drevnih kvasaca, a neki od njih su toliko otporni da su ih naučnici nedavno iskoristili za pravljenje hleba od kiselog testa.
Prema važećim saobraćajnim propisima, vozač nema pravo da prođe kroz crveno svetlo na semaforu čak ni kada želi da omogući prolaz vozilu hitne pomoći pod rotacijom.
Kragujevačka policija uhapsila je Luku B., iz ovog grada, zbog sumnje da je juče u naselju Beloševac nožem naneo teške telesne povrede opasne po život svojoj bivšoj partnerki M. i njenom dedi, dok je povredio i njenu baku, a sada su se oglasile komšije.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se sinoć malo posle ponoći kod Brankovog mosta u Beogradu, nakon što je vozaču gradskog autobusa pozlilo dok se kretao iz pravca grada ka Novom Beogradu. Nesrećni čovek izgubio je svest i udario u zaštitnu ogradu.
Izrael i Liban objavili su zajedničku izjavu o sporazumu o prekidu vatre postignutom uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država. Dokument postavlja temelje za smirivanje situacije na terenu i nastavak pregovora.
Predstavnički dom Kongresa Sjedinjenih Američkih Država usvojio je rezoluciju kojom se traži obustava ratnih dejstava protiv Irana bez prethodnog odobrenja Kongresa.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Mnogi ljudi veruju da im Inkognito režim u Hromu garantuje potpunu anonimnost, ali ovaj režim samo briše istoriju i kolačiće sa uređaja, a aktivnosti i dalje mogu da vide internetski provajderi, sajtovi, pa čak i Gugl.
Dženifer Lopez (56) još jednom je potvrdila status jedne od najvećih zvezda crvenog tepiha, privukavši svu pažnju na njujorškoj premijeri svog novog filma "Office Romance".
Jelena Topić, bivša partnerka Marka Janjuševića Janjuša, iznela je niz ozbiljnih tvrdnji o njihovoj nekadašnjoj vezi, te otkrila kako je Janjuš zbog dugova bio u velikim problemima.
Pevačica Tanja Savić govorila je o aktuelnim temama iz svog života, ali i o slučaju koleginice Mine Kostić, koji je poslednjih dana izazvao veliku pažnju javnosti.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar