• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer/Saša Kostić

26.01.2024

11:28

Emir Kusturica za Informer: "Da je festival poput "Kustendorfa" postojao kada sam ja počinjao, bilo bi mi mnogo lakše!"

Informer/youtube printscreen

Kultura

Emir Kusturica za Informer: "Da je festival poput "Kustendorfa" postojao kada sam ja počinjao, bilo bi mi mnogo lakše!"

Sedamnaesti Međunarodni filmski festival Kustendorf, počeo je u utorak, 23. januara i trajaće do 27. januara 2024. godine na Mećavniku, koji se nalazi na Mokroj Gori, pod motom "Ne nadzor, kinematografija!".

Festival je svečano otvorio osnivač Kustendorfa, reditelj Emir Kusturica i potpredsednica Vlade i ministarka kulture Maja Gojković. 

Emir je sada, specijalno za Informer, progovorio o samom festivalu, ali i o tome šta je sve potrebno kako bi se snimio jedan kvalitetan film. 

Foto: Aleksandar Jovanović Cile

 

- Po filmovima koje gledamo na festivalu može se osetiti da je propalo veliko resetovanje u svetu, ma koliko god se razvijale ideje o biolaboratorijama. To se oseća i vidi i u studentskim filmovima i u onima koje rade ozbiljni reditelji jer se u njima vidi sve više slobode. To je zato sto su se dobri autori otrgnuli od te ideje brkanja realnosti i realizma koje su stvorile televizije sa svojim rijaliti programima. Zato je ovogodišnji festival pod sloganom "Ne nadzor, kinematografija". Filmovi "Ja, kapetan" i "Komandant" koje smo odgledali na festivalu pokazuju to da bi mogao da se snimi jedan film neophodno je da čitava ekipa bude dobra i da od priče, preko slike pa sve do zvuka sve bude zanatski kako treba, a ne kao kod nas gde se sve radi usput i svi znaju da režiraju i da budu scenografi i kamermani - rekao je Kusturica. 

Emir je otkrio da bi njemu na početku karijere bilo mnogo lakše da je u to vreme postojao Kustendorf. 

- Da je ovakav festival postojao kada sam ja počinjao svoju karijeru bilo bi mi mnogo lakše jer se ovde na Kustendorfu može shvatiti da je za dobrog reditelja neophodna dobra priča i da je neophodan zanat i ideja i da reditelj samo tako može da napravi dobar proizvod koji će predstavljati i njega i njegovu državu - izjavio je Kusturica za "Informer". 



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda
Live TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda

Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.

05.06.2026

16:31

Emisija koja pomera granice! Gledajte “Na merama” sutra od 20h!
Live TV

Emisija koja pomera granice! Gledajte “Na merama” sutra od 20h!

U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…

05.06.2026

12:55

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Magazin

Džet set