• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video
author image
Ekipa zabave

Novinar

05.02.2026

10:36

Umrle čekajući istog muškarca: Crnogorska legenda stigla do Oskara

profimedia

Showbiz

Umrle čekajući istog muškarca: Crnogorska legenda stigla do Oskara

Podeli vest

Animirani film "Tri sestre", inspirisan potresnom crnogorskom legendom o tri sestre iz Prčnja koje su umrle čekajući istog muškarca, našao se među kandidatima za Oskara u kategoriji kratkog animiranog filma.

Ostvarenje ruskog reditelja Konstantina Bronzita donosi priču o tri sestre koje žive na ostrvu i čiji se životi u potpunosti menjaju dolaskom tajanstvenog mornara, morskog vuka sa lulom u ustima, zbog kojeg započinje tiha borba za ljubav.

"Tri sestre" jedan je od kandidata za Oskara u selekciji kratkog animiranog filma ove godine.

- Da, uzbuđen sam, toliko da se tresem kao nikada do sada, jer su svaki put šanse da dobijem Oskara i stignem na vrh filmskog Olimpa bile ravne nuli. Svaki put je čudo. Kada počne ponovo da se dešava to je zaista čudesno čudo - kaže Bronzit.

Ruski reditelj je radeći na filmu bio je nadahnut drevnom crnogorskom legendom o tri sestre iz Prčnja.

Foto: printscreen/youtube

scena iz filma "Tri sestre"

 

Sestre su volele mornara i čekale na njegov povratak sa puta sve do smrti.

Zaintrigiran tom legendom Bronzit je odlučio da pogleda tu kuću u kojoj su prema legendi živele i bio iznenađen kada je shvatio da je nacrtao gotovo istu takvu za svoj film.

Film traje 15 minuta, nema dijaloga, a radnju nose slike, izrazi lica i simbolika. Sestre, obučene u sive odore, nakon dolaska mornara menjaju odeću u svetle boje i pokušavaju da mu se približe svaka na svoj način.

Jedna sestra mu donosi kafu, druga pere veš, dok treća sa njim odlazi na putovanje brodom. 

Nakon smrti svake od njih, njeni prozori su zazidavani, dok je prozor najmlađe sestre ostao otvoren zauvek, jer više nije imao ko da ga zatvori.

 

Iako nosi naziv "Tri sestre", film nema nikakve veze sa istoimenom dramom Antona Pavloviča Čehova.

Bronzit je priznao da je crnogorska legenda snažno uticala na njega.

U konkurenciji za Oskara ove godine nalazi se 15 kratkih animiranih filmova, a ishod je, prema rečima reditelja, potpuno neizvestan.

Ipak, priča o ljubavi, čekanju i smrti sa Jadrana već je stigla do svetske filmske scene, pretvarajući lokalnu legendu u univerzalnu tragediju.

Tri sestre crnogorska legenda



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

Šta to čine Branko Miljuš, Ćuta i Miki Aleksić? Gledajte večeras od 20h!
Live TV

Šta to čine Branko Miljuš, Ćuta i Miki Aleksić? Gledajte večeras od 20h!

Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.

31.01.2026

12:15

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Magazin

Džet set