PREMINUO MARK BRNOVIĆ: Uzrok smrti još nije objavljen
113. 01. 2026. u 22:53
213. 01. 2026. u 22:53
Vesti
Tržišna inspekcija utvrdila je da je kompanija SBB prekršila zakon! Podsetimo, ovaj operater od 1. maja počeo je da naplaćuje izdavanje i slanje računa onim korisnicima koji nisu želeli ili prosto nisu u mogućnosti da pređu na elektronski sistem dobijanja računa - e-račun. Takvom odlukom prekršen je Član 12 Zakona o zaštiti potrošača, na šta je ukazao naš list, kao i udruženje potrošača "Efektiva", koje je podnelo prijavu Tržišnoj inspekciji.
- Postupajući po predmetu kontrole, tržišni inspektor je utvrdio da je kontrolisani privredni subjekat izvršio povredu Člana 12 Zakona o zaštiti potrošača, pa je doneo rešenje o zabrani naplaćivanja izdavanja i slanja računa potrošačima koji nisu prešli na e-račun, odnosno koji dobijaju račune u papirnom obliku. Protiv pravnog i odgovornog lica tržišni inspektor je podneo zahtev za pokretanje prekršajnog postupka pred nadležnim sudom - piše u odluci Tržišne inspekcije.
Foto: Informer/Zaštitnik potrošača
Pozivamo korisnike SBB-a da nam se jave radi pokretanja besplatnog potrošačkog spora za povraćaj novca i ukidanje buduće naplate
Dejan Gavrilović, Efektiva
Podsetimo, odmah nakon što je doneta odluka o naplati štampanih računa, "Efektiva" je kontaktirala sa SBB-om kako bi im objasnili na osnovu čega su doneli ovakvu odluku, ali je ova kompanija pokušala da svoj potez "zamaskira" time da su oni zapravo podigli cenu usluga.
- SBB korisnici koji do 31. maja pređu ili već koriste e-račun, poput velikog broja naših korisnika, mesečne račune plaćaće po nepromenjenoj ceni sve dok imaju aktivnu uslugu. Cena paketa od 1. maja biće uvećana za 100 dinara samo onim korisnicima koji ne aktiviraju e-račun - odgovorili su u SBB-u udruženju "Efektiva".
Član 12 Zakona o zaštiti potrošača - izdavanje računa glasi:
- Trgovac je dužan da za kupljenu robu ili uslugu potrošaču izda račun. Zabranjeno je naplaćivanje izdavanja i slanja računa potrošaču. Zabranjeno je naplaćivanje izdavanja i slanja opomena potrošaču radi naplate dospelih novčanih potraživanja.
Nakon ovakvog odgovora predsednik ovog udruženja Dejan Gavrilović obavestio je Tržišnu inspekciju da SBB krši zakon. Tržišna inspekcija je postupila po njegovoj prijavi podnetoj sredinom maja i donela rešenje kojim je naloženo SBB-u da obustavi ovu praksu! Foto: Informer/Zaštitnik potrošača
- Još tokom aprila, SBB je svoje korisnike obavestio da će povećati mesečne račune onim potrošačima koji ne pređu na elektronsku dostavu računa. To je faktički značilo da SBB počinje da naplaćuje štampanje i izdavanje računa u papirnom obliku, što je izričito zabranjeno Članom 12 Stavom 4 Zakona o zaštiti potrošača. Odmah smo reagovali, obavestili SBB, ali smo dobili odgovor kojim se naša primedba odbija, uz potvrdu da jesmo u pravu - kaže Gavrilović i dodaje:
- Zatim smo se prijavom obratili Tržišnoj inspekciji, koja je dva meseca nakon toga donela rešenje kojim se kompaniji SBB nalaže da obustavi naplatu izdavanja računa. Suštinski, to znači da bi SBB sada trebalo da vrati visinu računa na onu od pre povećanja, a da svoje potrošače obešteti za period od tri meseca nezakonitog uvećanja za po 100 dinara mesečno.
Gavrilović kaže da su kontaktirali sa predstavnicima SBB-a, ponudili ovoj kompaniji da dobrovoljno obešteti potrošače, tj. svima vrati ono što je do sada naplaćeno putem uvećanja od 100 dinara.
- Naš predlog za sada nije prihvaćen, iako je jasno utvrđeno da je došlo do kršenja zakona, te da će protiv odgovornih lica biti podneta prekršajna prijava! Pozivamo korisnike SBB-a da nam se jave radi pokretanja besplatnog potrošačkog spora. Postupkom se traži povraćaj novca i ukidanje buduće naplate.
Na društvenim mrežama može se pročitati ogroman broj pritužbi nezadovoljnih potrošača. Prenosimo samo neke od mnogobrojnih komentara nezadovoljnih klijenata.
- Još kada bi svi bili elektronski pismeni. Sramota. Napisali su mi da žele da animiraju korisnike da pređu na e-račun. Klasična ucena!
- Naplaćuju izdavanje i slanje računa uvećano za 100 dinara po računu, a u isti koverat zapakuju tri računa za tri naredna meseca i umesto nezakonitih 100 uzmu 300 dinara!
- I mi smo dobili 100 dinara veći račun, i kada sam zvala da pitam za razlog uvećanja, rekli su da će mi javiti kada provere?
- Baš zbog ovakvih stvari sam otišao od njih, usluga preskupa, a kvalitet nula.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mark Brnović, koji je preminuo 13. januara, bio je imenovan za kandidata za ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji, ali je njegova kandidatura kasnije povučena.
13.01.2026
23:27
Predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću voditeljka u Amidži šou postavila je nekoliko pitanja.
13.01.2026
22:20
Bivši potpredsednik Narodne stranke, dramski pisac i poznati blokader Siniša Kovačević nezadovoljan je što nije dobio nacionalnu penziju, pa je uputio kritike na račun aktuelne vlasti.
13.01.2026
22:46
Mark Brnović, amerikanac srpskog porekla i bivši Državni tužilac Arizone koji je iznenada preminuo 13. januara, nedavno se oglasio nakon iznenadne odluke šefa Bele kuće Donalda Trampa da on ipak ne bude ambasador SAD u Srbiji.
13.01.2026
23:08
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostujućii na televiziji Pink u emisiji "Amidži šou", dotakao se i sportskih tema. Prvenstveno onih vezanih za naše najuspešnije sportiste.
13.01.2026
22:19
Učesnica Plavog tima Anabela Zonai, iznenadila je sve takmičare kada je zbog povrede Amele Melegi, sačekala Elicu Erski da uđe u igru bez prednosti koju je imala.
13.01.2026
22:04
Opasne nesuglasice probudile su se u najvećem sportskom rijalitiju na svetu, kada je Amela Melegi ušla u ozbiljnu raspravu sa svim članovima svog Crvenog tima.
13.01.2026
21:47
Takmičarka Crvenog tima u Exatlonu Tijana Jović otkrila je da prethodne noći nije mogla da spava zbog straha od tarantula.
13.01.2026
21:13
U najvećem sportskom rijalitiju na svetu, takmičarka Plavih Sanja Kalinović, izdvojila se u luksuznom kampu i odabrala je da sama bude u sobi.
13.01.2026
21:12
Takmičar Crvenog tima u Exatlonu Boško Marinković poludeo je zbog poteza igrača iz suprotnog tima Nemanje Radovanovića, koji je vređao žene.
13.01.2026
21:09
Danas je za Informer TV u emisiji Rat uživo – Odjeci govorio ekskluzivno ambasador Kube Pavel Orensi Dijaz Ernandes.
11.01.2026
19:15
Večeras, u 18.40, uživo na Informer TV, emisija Rat uživo – Odjeci donosi ekskluzivni razgovor sa ambasadorom Kube Pavelom Orensiom Dijazom Enandesom.
11.01.2026
14:52 >> 15:00
Ne propustite novi epizodu emisije "Na merama"!
10.01.2026
10:48
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
09.01.2026
18:36
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra, 14. januara, obeležavaju Srpsku novu godinu, ali i praznik svetog Vasilija Velikog, pa se veruje da u ponoć treba pogledati kroz prozor i posmatrati vreme.
13.01.2026
20:00
Ministar finansija Siniša Mali u novogodišnjem izdanju emisije "amidži šou" otkrio je da Srbija ima 310 milijardi dinara na računu i čak 29 milijardi evra deviznih rezervi.
13.01.2026
22:07
U zlatiborskom selu Jablanica tradiocinalno se obeležio doček Pravoslavne nove godine.
13.01.2026
23:00
Na arheološkom lokalitetu Hirkanija u Judejskoj pustinji pronađena su dva zlatnika i prsten iz vizantijskog perioda.
13.01.2026
22:00
Ana Živković (28) iz Vučja, majka dvogodišnjeg Dimitrija, ali i supruga, ima 28 godina i vodi hrabru bitku sa teškom i progresivnom bolešću - multiplom sklerozom.
13.01.2026
21:00
Večeras je u ulici Zdravka Čelara na Paliluli, prema nezvaničnim informacijama, došlo do eksplozije u stambenoj zgradi.
13.01.2026
23:42
Zahvaljujući brzoj intervenciji policije iz Obrenovca, izbegnut je ozbiljan incident koji je mogao da preraste u krvoproliće u selu Mislođin jutros oko dva sata posle ponoći.
13.01.2026
21:08
Takozvana kosovska policija traga za trojicom muškaraca osumnjičenih za pokušaj ubistva u pucnjavi koja se dogodila u kafiću u Dečanima, a u kojoj je ranjeno dvojica Srbi i jedan Albanac.
13.01.2026
19:15
Dvojica Srba, Dejan S. i Radovan M, ranjeni su u pucnjavi koja se dogodila posle ponoći u Dečanima, potvrđeno je za naš portal.
13.01.2026
17:17
Žena (68) koja je teško povređena 27. decembra na Novom Beogradu kada ju je, kako se sumnja, Tihomir Krstić (46) brutalno izbo nožem u ulazu stambene zgrade u kojoj živi, puštena je iz bolnice na kućno lečenje.
13.01.2026
19:47
Iran već treću nedelju potresaju protesti u više od 100 gradova. U obračunu demonstranata i snaga reda stradalo je najmanje 648 ljudi. Sve događaje vezane za situaciju u Iranu pratite uživo na Informer.rs.
13.01.2026
18:13 >> 23:00
Zemlje EU razilaze se u stavovima po pitanju nabavke oružja za Ukrajinu u sklopu paketa pomoći od 90 milijardi evra – Nemačka i Holandija smatraju da deo sredstava treba da bude potrošen za kupovinu američkog oružja, dok Francuska insistira da prioritet treba imaju evropski proizvođači.
13.01.2026
23:00
Rat u UKrajini, 1420. dan
13.01.2026
18:12 >> 22:59
Reza Pahlavi, sin poslednjeg iranskog šaha, izjavio je da iranski narod želi slobodnu i prosperitetnu zemlju u miru sa Sjedinjenim Američkim Državama i Izraelom, ali da bi odluku o obliku vlasti, odnosno o povratku monarhije trebalo da donese narod.
13.01.2026
22:30
Glumac Slobodan Boda Ninković danas je na sahrani svog brata Ljubomira Ljube Ninkovića rekao da se potkrala jedna greška.
13.01.2026
13:34
Muzičar Ljubomir Ljuba Ninković sahranjen je danas na Novom bežanijskom groblju u Beogradu.
13.01.2026
12:48
Glumac Tanasije Uzunović bio je potomak jedne od najuglednijih predratnih porodica, sa devet elitnih kuća u Beogradu, kojoj je sve oteto.
13.01.2026
14:25
Srpsku novu godinu mnogi će dočekati kod kuće u krugu porodice, a RTS će za to vreme emitovati - reprizu!
13.01.2026
14:38
Holivudski glumac Mark Rafalo izazvao je buru reakcija na crvenom tepihu dodele Zlatnih globusa, kada je otvoreno progovorio o političkoj i društvenoj situaciji u Americi.
13.01.2026
17:53
Milioni korisnika Instagrama iznenada su primili mejlove za resetovanje lozinke zbog tehničkog kvara izazvanog API incidentom iz 2024. godine. Iz Instagrama poručuju da bezbednost naloga nije ugrožena, iako su se u međuvremenu pojavili navodi da se povezani podaci nude na prodaju na dark vebu.
13.01.2026
21:40
Anastasia Dol je manekenka koja je osvojila svet Playboy-a, a sada je šokirala priznanjem da je na operacije potrošila više od 350.000 evra.
13.01.2026
21:00
Dženifer Lopez je privukla sve poglede kada se u subotu pojavila na Vanity Fair i Amazon MGK Studios pred–Zlatni globus žurci u Los Anđelesu.
13.01.2026
20:20
Iskusni kuvari ističu da dužina kuvanja ima presudan uticaj na aromu, bistrinu i nutritivnu vrednost supe.
13.01.2026
18:20
Dodela Zlatnog globusa je imala mnogo zvezda, ali samo jednu pravu modnu senzaciju, Kajli Džener.
13.01.2026
17:40
Bivša rijaliti učesnica Iva Grgurić podelila je fotografije sa masaže koje su oduševile sve njene pratioce.
13.01.2026
20:54
Boksera Veljka Ražnatovića posetila je supruga Bogdana u Rusiji i odmah su podelili zajedničku fotografiju.
13.01.2026
20:14
Voditeljka Jovana Jeremić podelila je na društvenim mrežama video sa Jahorine, kojim je momentalno privukla veliku pažnju javnosti i pokrenula lavinu komentara.
13.01.2026
18:29
Prvi muž pevačice Maje Marijane, voditelj Željko Stefanović, javno joj je čestitao razvod nakon 26 godina i sve objavio na mrežama.
13.01.2026
17:34
Voditeljka Suzana Mančić priznala je da je skandal sa intimnim snimcima teže podnela od gubitka deteta.
13.01.2026
15:51
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar