OVA BOLEST GODINAMA MOŽE DA SE KRIJE U ORGANIZMU! Žene su ugroženije od muškaraca, a simptomi mogu lako da vas ZAVARAJU!
Podeli vest
Lekari nisu sigurni zbog čega se ovo dešava, ali veruje se da nasledni faktor može imati uticaja.
Hašimoto tireoiditis je sindrom poznat i kao Hašimotova bolest ili hronični autoimuni limfocitni tireoiditis. Štitasta (štitna, tiroidna) žlezda je najveća endokrina žlezda (žlezda sa unutrašnjim lučenjem) u našem organizmu, nalazi se na prednjoj strani vrata, ispred dušnika i pokretna je pri gutanju.
Kada ste prehlađeni, zna se da se na trpezi nalaze topla supa i raznorazne vrste čajeva koji nas mogu vratiti u život za tili čas. Ali isto tako, postoje namirnice koje svakako treba da izbegavate jer vašem organizmu u tom stanju ne prijaju
28.04.2021
16:30
Tiroidna žlezda luči hornone tiroksin (T4) i tironin (T3), koji regulišu ćelijski metabolizam svih ostalih tikva u našem telu. Hormoni štitaste žlezde utiču na rast, sazrevanje, kontrolišu termoregulaciju našeg organizma, sintezu proteina, razgradnju masti… pa i naše pamćenje, sposobnost učenja i emocije.
Šta izaziva Hašimoto tireoiditis?
Hašimoto tireoiditis je autoimuni poremećaj. Kod osoba kod kojih se javi ovo stanje, bela krvna zrnca napadaju ćelije štitaste žlezde. Lekari nisu sigurni zbog čega se ovo dešava, ali veruje se da nasledni faktor može imati uticaja.
Uzrok Hašimoto tireoiditisa nije definitivno utvrđen. Ali, identifikovani su određeni faktori rizika. Sedam puta je veća verovatnoća da se ovo stanje javi kod žena nego kod muškaraca, naročito kod žena koje su prošle kroz trudnoću. Rizik je povišen i ako imate porodičnu istoriju autoimunih bolesti, uključujući i: Gravesovu bolest, dijabetes tipa 1, lupus, Sjorgenov sindrom, reumatoidni artritis, vitiligo, Adisonovu bolest...
Koji su simptomi Hašimoto tireoiditisa?
Simptomi Hašimota nisu specifični. Najčešće, simptomi nalikuju onima koji ukazuju na smanjenu aktivnost štitaste žlezde. Signali da vaša štitasta žlezda ne radi kako bi trebalo mogu da uključuju: konstipaciju, suvu, bledu kožu, povišen holesterol, depresiju, slabost mišića, umor, zimogrožljivost, opadanje kose, neredovne i/ili obilne menstruacije, probleme sa plodnošću....
Hašimoto tireoiditis možete imati godinama, pre nego što se jave simptomi. Ova bolest može dugo i sporo napredovati, pre nego što izazove primetne posledice i oštećenje funkcije štitaste žlezde.
Ponekad se kod osoba sa ovim stanjem javlja uvećana štitasta žlezda, što je u nekim slučajevima praćeno teškoćama sa gutanjem, kao i osetljivošću na dodir.
Kako se postavlja dijagnoza
Ako vaš lekar posumnja na ovo stanje, biće vam urađene određene analize krvi. Proverava se nivo TSH (tireostimulišućeg hormona), hormona hipofize koji utiče na rad štitaste žlezde. Ukoliko je nivo TSH u krvi visok, rad štitaste žlezde je usporen, i obrnuto.
Osim toga, biće vam urađene analize krvi kojima će se proveriti nivo tiroidnih hormona, antitela, i nivo holesterola.
Lečenje
Većini pacijenata koji imaju Hašimoto tireoiditis biće potrebno lečenje. Ali, ukoliko vaša štitasta žlezda funkcioniše normalno, lekar će samo redovno pratiti vaše stanje, dok terapija ne bude bila neophodna.
Ako vaša tiroidna žlezda ne proizvodi dovoljno hormona, biće vam potrebni lekovi da se taj nivo dovede u ravnotežu. Sintetski levotiroksin je identičan prirodnom tiroksinu koji se stvara u štitastoj žlezdi i ukolko vam ova terapija bude prepisana, nemate razloga za strah, jer nema neželjenih posledica.
Redovna upotreba sintetskog levotiroksina može da dovede nivo tiroidnih hormona u normalu. Kada se to dogodi, simptomi obično nestaju. Ali, kad ste na terapiji, verovatno ćete morati redovno da radite analize krvi, da bi lekar pratio nivo hormona u vašoj krvi, jer na taj način može da prilagodi dozu leka ukoliko je to potrebno.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kada ste prehlađeni, zna se da se na trpezi nalaze topla supa i raznorazne vrste čajeva koji nas mogu vratiti u život za tili čas. Ali isto tako, postoje namirnice koje svakako treba da izbegavate jer vašem organizmu u tom stanju ne prijaju
Ruske vlasti na Krimu proglasiće vanredno stanje zbog izlivanja mazuta u Crno more, nakon što su dva tankera potonula u Kerčkom moreuzu, saopštio je danas guverner Krima Sergej Aksenov.
Pad aviona „Embraer 190“ u Kazahstanu, koji je pripadao Azerbejdžanu, izazvao je spekulacije o mogućem obaranju letelice protivvazdušnim projektilom. Snimci olupine ukazuju na oštećenja karakteristična za eksploziju PVO sistema, tvrdi ruski vojni pilot Aleksej Voevoda.
U Istočnom Sarajevu su u toku pretresi i saslušanja ministra bezbednosti u Savetu ministara Nenada Nešića i Mladena Lučića, brata bivšeg ministra za ljudska prava i izbeglice u Savetu ministara. Akciju sprovodi Uprava za organizovani kriminal MUP-a Republike Srpske, a po nalogu Tužilaštva BiH.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je detalje hapšenja ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenada Nešića rekavši da je ovo početak akcije napada na Srbe i na Republiku Srpsku, te da je ovo ono čega smo se plašili.
Pripadnici Kurtijeve specijalne policije upali su u objekte Direkcije za grđjevinsko zemljište i puteve i Direkcije za stambeni i poslovni prostor u severnoj Kosovskoj Mitrovici, legitimisali i isterali oko 70 radnika koje su tamo zatekli kojima su rekli da tamo nemaju šta da traže.
Na zvanični Instagram profilu studenata u blokadi Akademije umetnosti u Novom Sadu objavljena je najava za razgovor sa Igorom Štiksom, hrvatskim političkim filozofom koji će srpske studente učiti kako da izazovu građanski rat.
Predsednik Bokserskog saveza Srbije (BSS) Nenad Borovčanin uputio je danas otvoreno pismo u kojem je naveo da je moralna obaveza sportista da budu uz Aleksandra Vučića navodeći da oni danas imaju ogromnu pomoć države zahvaljujući predsedniku Srbije.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, prozapdne perfidne namere, ali i moguće mirovne pregovore.
Gost u emisiji INFO DAN na Informer televiziji bili su Zoran Babić - Član Glavnog odbora SNS i Perko Matović - specijalni savetnik potpredsednika Vlade.
Gosti Info jutra na Informer televiiji bili su Ivan Ivanović iz pokreta "Naši" i politički analitičar Dejan Vuk Stanković koji su govorili o opozicionim protestima u Beogradu.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost koji je govorio o jutrošnjem divljanju Đorđa Miketića ispred Skupštine grada Beograda i nasilnom pokušaju ulaska u nju.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su univerzitetski profesor Milimir Mučibabić i predsednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić. U program se uključio i glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević.
Institut za kardiovaskularne bolesti (IKVB) "Dedinje" postao je apsolutni evropski rekorder, jer je u ovoj ustanovi urađeno 3.000 operacija na otvorenom srcu.
Tokom snežnog talasa koji je okovao Srbiju, najviše snega palo je na Kopaoniku i to više od pola metara. Staze su utabane, sve je spremno za predstojeće praznike, a ugostitelji samo za Novu godinu očekuju oko 20.000 turista.
Prema najavi Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, gotovo da će u svakom delu zemlje biti drugačije vreme! Na severu sunce, dok je u Negotinskoj Krajini očekivana slaba kiša, a u ostalim krajevima zemlje moguć slab sneg.
A. I. (41), šef ekspoziture "Poštanske štedionice" u Lešnici, kod Loznice, uhapšen je zbog sumnje da je opljačkao klijente tako što je podizao novac sa njihovih deviznih računa, u ovom mestu se priča u tišini i sa nevericom.
Osamnaestogodišnji mladić koji je teško povređen 18. decembra u saobraćajnoj nesreći u Zaplanjoj ulici u niškom naselju Nikola Tesla, preminuo je jutros u niškom Univerzitetskom kliničkom centru.
Pripadnik zločinačkog škaljarskog klana Dušan Boljević uhapšen je zbog sumnje da je učestvovao u ubistvu Jovana Klisića i ranjavanju Velizara Gardaševića, pišu portali u Crnoj Gori.
Rusi ozbiljno tvrde da Nikola Jokić neće moći da uzme novu MVP nagradu u NBA ligi, to jest da mu Amerikanci neće dati tu titulu, a kao argumente navode tri razloga.
U stalnom smo kontaktu sa Zenitom, ali ne mogu da kažem ništa o Vanjinom povratku tamo, poručio je agent slovenačkog fudbalera Vanje Drkušića, Mladen Ratkovica u razgovoru za ruski "OlProSport".
Grad Narva u Estoniji, smešten na strateškom mestu uz reku na granici sa Rusijom, postao je simbol potencijalnog sukoba između NATO-a i Moskve, piše Politiko.
Na društvenim mrežama pojavio se video koji prikazuje devojčicu u Ukrajini kako očekuje dolazak Deda Mraza. Umesto njega, kroz prozor ulazi osoba predstavljajući se kao Sveti Nikola, ali ispod crvenog plašta nosi vojnu uniformu, s namerom da mobiliše oca devojčice.
Rusija je na Božić izvela jedan od najmasovnijih raketnih napada na ukrajinsku infrastrukturu, ostavljajući više od pola miliona ljudi u Harkovu bez struje. Energetski sistem zemlje je ozbiljno oštećen, dok temperature padaju ispod nule, a milioni Ukrajinaca bore se sa hladnoćom i mrakom.
Francuska bi uskoro mogla da izgubi svoje vojno prisustvo u Senegalu i Čadu, nakon što su ove zemlje odlučile da reafirmišu svoj državni suverenitet, čime se dodatno dovodi u pitanje francuski uticaj na afričkom kontinentu.
Pesma čuvenog kantautora Đorđa Balaševića "Priča o Vasi Ladačkom" poslužila je kao inspiracija reditelju Ljubiši Samardžiću da napravi seriju "Jesen stiže dunjo moja".
Jedna od najpoznatijih domaćih književnica i bivša voditeljka, u razgovoru za Informer, otvoreno je govorila o početku književne karijere, seriji koja je nastala po njenom romanu, privatnom životu, ali i o odlasku sa malih ekrana, koji je mnogima, i posle više od 15 godina, velika žal.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.