• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Gardijan

11.10.2023

08:08

Kreće li ključni potez?! I može li Izrael da zauzme Gazu? Velika analiza "Gardijana": Hamas će odgovoriti - ima iskusne vođe

EPA/Shutterstock

Vesti

Kreće li ključni potez?! I može li Izrael da zauzme Gazu? Velika analiza "Gardijana": Hamas će odgovoriti - ima iskusne vođe

Podeli vest

Borbe između izraelske vojske i Hamasa su imale tendenciju da prate sličan obrazac, sa kopnenim upadima koji su pokrenuti tokom godina u različitim razmerama, kojima je obično prethodila teška baraža koja gađa područja i lokacije kojima su Izraelci pristupili.

Izrael je takođe u velikoj meri koristio vazdušnu snagu i kopnenu artiljeriju i jurišne čamce u prvoj fazi kako bi gađao, kako kaže, Hamasovu vojnu infrastrukturu, uključujući vladine zgrade, policijske stanice, obalne instalacije, objekte za obuku i domove visokih zvaničnika.

Ali dok Izrael ima ogromnu prednost u smislu veličine svoje vojske, tehnologije, sistema naoružanja i logistike, Hamas se tokom godina znatno prilagodio da iskoristi prednost gustog urbanog okruženja Gaze, piše Guardian.

Kako bi geografski položaj mogao da utiče na borbe?

Geografija Gaze je ograničena za izraelske operacije i zbog toga Izraelske odbrambene snage teže da koriste iste pristupne rute.

Postoje ruralna područja, poljoprivredno zemljište pored prelaza Erez na krajnjem severu Gaze, kao i oko Bureija, južno od grada Gaze, gde postoji linija grebena koja gleda na centralnu Gazu, i istočno od Kan Junisa na jugu gde tenkovi i oklopi mogu da se kreću lakše i zauzimaju položaje. Druga pristupna tačka je oko Filadelfijske rute u blizini Rafe na krajnjem jugu.

Izrael je u prošlosti koristio položaje koji gledaju na centralnu Gazu kako bi pokušao da prekine komunikaciju između grada Gaze i juga i drugih mesta kako bi podelio to područje.

Foto: Tanjug/AP

Pojas Gaze

Hamas i druge frakcije u Gazi su svesni da su to rute koje izraelske snage mogu da koriste i da će često imati prve linije odbrane u ovim oblastima, koje su u prošlosti bile poprište teških borbi.

Kako se peščani krajolik pretvara u urbana područja, teren postaje sve teži za Izrael. Visoki stambeni blokovi na mestima kao što su Džabalija i Bejt Lahija gledaju na severne prilaze gradu Gazi, dok se glavni put sa severa na jug graniči sa industrijskim zonama koje je Hamas koristio za odbranu u prošlosti.

Teren u centru Gaze i na istoku kod Kan Junisa je otvoreniji, ali sela i visoke zgrade na prilazu pružile su štit Hamasu.

Da li bi Izraelci mogli da krenu na gradove?

Izraelske snage su iskusile teške napade dok su pokušavali da napreduju u glavne urbane centre. Hamas i druge frakcije imaju protivtenkovske mine i protivtenkovske navođene rakete koje su efikasno koristili zajedno sa minobacačima.

Jedne noći borbi u naseljenom području Šujeije tokom rata 2014. godine, Izrael je izgubio 13 vojnika u zasedi koja je uključivala protivtenkovsku minu i vatru iz mitraljeza.

Iako izraelska vojska ima iskustva u borbi sa oklopom u palestinskim gradovima, ne samo na Zapadnoj obali tokom druge intifade, sada se veruje da Hamas ima velike zalihe protivtenkovskih raketa Kornet koje su efikasno korišćene, uključujući i Hezbolah u Libanu, protiv izraelskih glavnih borbenih tenkova.

Grupa je takođe razvila bespilotne letelice opremljene municijom koje se široko koriste u Ukrajini i koje mogu da bacaju bombe na vozila i trupe, što predstavlja novu pretnju.

Kako bi Hamas mogao da odgovori?

Hamas ima višegodišnje iskustvo u borbi protiv izraelske vojske i postao je prilagodljiva i efikasna urbana snaga. Ima jezgro iskusnih borbenih vođa, koji su blisko upoznati sa izraelskim načinom borbe, neki od njih govore hebrejski i detaljno su proučavali izraelsku vojsku.

Veliki problem za Izrael u bilo kakvom pokušaju kopnene ofanzive je to što će morati da se suoči sa pripremljenim Hamasovim položajima, uključujući borbene tunele koji su uveliko razvijeni tokom godina i u nekim slučajevima opremljeni komunikacionim sistemima.

Foto: EPA

Tamo gde su Hamasove mreže tunela nekada bile rudimentarne, inženjeri sada imaju značajno iskustvo u izgradnji čvrstih i dobro skrivenih podzemnih lokacija koje će se koristiti kao komandni centri i za raspoređivanje boraca.

I dok je Izrael nekada imao jasnu prednost u nadzoru nad Gazom, jeftini i lako dostupni civilni dronovi koje je nabavio Hamas izjednačili su teren, omogućavajući im da posmatraju izraelske linije.

Može li Izrael da zauzme Gazu?

Iako Izrael verovatno ima vojne kapacitete i volju nakon subotnjeg napada, cena će verovatno biti velika za izraelsku vojsku i palestinske civile, uz rizik da se izraelski taoci drže na toj teritoriji.

Potpuna okupacija Gaze bila bi veliki izazov i verovatno izvan mogućnosti Izraela da upravlja na duži rok, što sugeriše da, ako Izrael krene u punu invaziju, njegov cilj će verovatnije biti sveobuhvatni poraz Hamasa.

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Kinezi osvajaju svet, a nisu ratnici! Jednom nogom u 11. veku, a drugom u 23.
Fudbal

Kinezi osvajaju svet, a nisu ratnici! Jednom nogom u 11. veku, a drugom u 23.

Srpski fudbalski trener Aleksandar Janković bio je do skoro selektor fudbalske reprezentacije Kine i tim povodom je za vreme božnićnih praznika početkom godine pričao za Informer o Kini, tamošnjoj kulturi, gradovima, životu, Kinezima... Dolazak predsednika Narodne republike Kine Si Đinpinga bio je povod da ponovo objavimo razgovor sa Jankovićem.

08.05.2024

11:56

Nije samo Aleksa! Ko nosi dres Partizana ovakve zicere ne sme da promašuje (VIDEO/FOTO GALERIJA)
Partizan

Nije samo Aleksa! Ko nosi dres Partizana ovakve zicere ne sme da promašuje (VIDEO/FOTO GALERIJA)

Košarkaši Partizana juče su izgubili u Podgorici od Budućnosti sa 74:73, a mnogi su za poraz okrivili Aleksu Avramovića, koji je u poslednjem napadu promašio zicer za trijumf i plasman u finale. Aleksa možda jeste tragičar meča zbog tog poteza, ali treba istaći da su se izabranici Željka Obradovića tokom meča u barem šest situacija propisno obrukali pred košem domaćih, pošto su na neverovatan način promašivali maltene otvorene zicere.

08.05.2024

12:20

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Da li znate ko su 1.300 kaplara? Herojstvom i hrabrošću se upisali u srpsku istoriju: Besmrtni bataljon!
Srbija

Da li znate ko su 1.300 kaplara? Herojstvom i hrabrošću se upisali u srpsku istoriju: Besmrtni bataljon!

Pobeda Srpske vojske na Ceru je bila istorijska, ali gubici u ljudstvu bili veliki. Iz stroja je izbačeno čak 259 oficira i 16.045 podoficira i vojnika. Za tadašnju Srbiju od oko 4 miliona stanovnika, to je bio nenadoknadiv gubitak, naročito imajući u vidu da je u Balkanskim ratovima 1912-13 Srpska vojska izgubila oko 44 hiljade oficira, podoficira i vojnika. Veliki gubici u starešinskom kadru bili su istovremeno i veliki gubici srpske inteligencije i školovanih starešina. Ovo je priča o 1.300 kaplara.

08.05.2024

07:05