• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs

17.03.2025

08:55

Planira se ugradnja implanta u mozak alkoholičara i narkomana! Evo koja će biti njihova funkcija

Shuterstock

Nauka

Planira se ugradnja implanta u mozak alkoholičara i narkomana! Evo koja će biti njihova funkcija

Podeli vest

Grupa istraživača sa univerziteta Kembridž i Oksford, kao i sa Kraljevskog koledža u Londonu, planira da ugradi implante-pejsmejkere u mozak zavisnika od alkohola i droga kako bi utvrdila na koji način upotreba električnih impulsa može da pomogne u borbi protiv alkoholizma i narkomanije.

Ova tehnika se već koristi da pomogne pacijentima u kontroli simptoma Parkinsonove bolesti, depresije i opsesivno-kompulzivnog poremećaja.

 

Sada grupa istraživača želi da koristi duboku simulaciju mozga kako bi se povećala samokontrola alkoholičara i narkomana i smanjila njihova potreba za pićem i drogom.

 

Glavni istraživač tog projekta Valerija Vun, sa odseka za psihijatriju na Kembridžu, rekla je da je cilj da se eliminišu devijantni električni ritmovi mozga koji dovode do zavisnosti, kao što je slučaj sa pejsmejkerima srca koji vraćaju rad tog organa u normalu.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Magazin

Džet set