Ovo je početak kraja?! Severni pol se pomera: Preti nam katastrofa!
Podeli vest
Referentna tačka na Severnom polu za sve navigacione sisteme sveta i jedna od najpoznatijih lokacija na Zemlji mogla bi da se pomeri za čak 27 metara do 2100. godine, izazivajući haos na polju satelitske navigacije!
Naučnici kažu da se geografski severni pol kreće i da bi se mogao pomeriti skoro 27 metara do 2100. godine, a posledice bi mogle biti katastrofalne, piše Dejli Mejl.
Mart 2025. godine drugi je najtopliji mart globalno, ali istovremeno i najtopliji mart otkako se mere prosečne temperature u Evropi. To su najnoviji rezultati Servisa za klimatske promene Kopernik (C3S).
Glečeri širom sveta gube 273 milijarde tona leda godišnje od 2000. godine. To topljenje leda dovodi do gubitka izvora sveže vode i ubrzava skok nivoa mora. Ovo je zastrašujuće otkriće 35 istraživačkih timova, saopštila je Evropska svemirska agencija (ESA).
21.02.2025
10:05
Dok se polarne ledene ploče tope brže u sve toplijoj klimi, Zemljina masa se preraspoređuje, neznatno pomerajući osu rotacije naše planete.
Iako su te promene možda male u planetarnim razmerama, naučnici upozoravaju da bi mogle izazvati velike probleme za satelitsku navigaciju. Dok se Zemlja vrti oko svoje ose, promene u okeanima, atmosferi i duboko u istopljenom omotaču Zemljinog jezgra izazivaju podrhtavanje planete.
Iako je većina tih podrhtavanja regularna i predvidiva, naučnici iz Instituta za tehnologiju u Cirihu otkrili su da će promene koje izaziva čovek uskoro biti imati veći uticaj od prirodnih.
Arktik bi mogao potpuno da ostane bez leda u naredne tri godine, što bi označilo početak "zloslutne ere" za stanovnike planete, prenosi britanski Dejli mejl pozivajući se na istraživanje naučnika sa Univerziteta u Geteborgu.
Arktik bi u sledećih nekoliko godina mogao da doživi svoje prve letnje dane "bez leda", objavili su naučnici.
06.03.2024
12:00
Pošto sateliti i teleskopi u dalekom svemiru određuju svoju poziciju s obzirom na Zemljinu osu rotacije, bilo koja promena severnog pola mogla bi izazvati ozbiljne probleme.
Foto: Shutterstock
To bi moglo dovesti do nepreciznosti od nekoliko metara do više stotina metara, kažu istraživači. Kao u slučaju svega što se vrti oko svoje ose, velike promene u distribuciji Zemljine mase izazivaju pomeranje ose. Ovo je uglavnom normalan i predvidiv proces prouzrokovan faktorima kao što su regularni ciklusi okeanskih struja.
Međutim, pošto se ledene ploče i glečeri tope, redistribucija težine je brža nego u prošlosti, zbog čega se pol pomera. Istraživači su izmerili kretanje polova između 1908. i 2000. godine i uporedili sa projekcijama topljenja leda da bi videli koliko bi se mogli pomeriti u budućnosti.
U najgorem slučaju, ako emisije gasova sa efektom staklene bašte nisu redukovane, drastično topljenje ledenih ploča bi pomerilo polove 27 metara između 1900. i 2100. godine.
U optimističnijem scenariju, kad su emisije štetnih gasova smanjene, severni pol će se ipak pomeriti 12 metara. Zasad, efekti koje proizvodi čovek ne pomeraju polove u tolikoj meri kao prirodni uzroci.
Najveći uzrok pomeranja polova trenutno je oporavak Zemlje od poslednjeg ledenog doba. Zemljina kora je tokom ledenog doba potisnuta dole pod težinom glečera, a podigla se nakon njihovog topljenja, preraspoređujući težinu planete.
Foto: Shuterstock
Iako se poslednje ledeno doba završilo pre više od 10.000 godina, efekti oporavka se još mogu videti u prirodnom pomeranju severnog pola. Međutim, u bliskoj budućnosti, kažu naučnici, klimatske promene koje uzrokuje čovek nadmašiće oporavak od ledenog doba u pogledu najvećeg doprinosa.
Trenutno prirodni procesi imaju dominantan uticaj na pomeranje polova, ali ako se klimatske promene nastave i ledene ploče se budu topile sve više i više – u poslednjim decenijama 21. veka će klimatske promene koje uzrokuje čovek sigurno biti dominantne, kažu istraživači.
Naučnici su nedavno upozorili da je morski led Zemlje – zamrznuta okeanska voda na severnom i južnom polu – na rekordno niskom nivou. Prošlog meseca je arktički morski led imao najmanji mesečni obim za mesec mart tokom 47 godina satelitskog merenja. Arktički morski led je pokrivao površinu manju od proseka za 6% – četvrti mesec u nizu da obim morskog leda opada na rekordno nizak nivo.
Ako se ova promena nastavi, verovatno će izazvati probleme za osetljive navigacione sisteme satelita i svemirskih teleskopa kao što je „Džejms Veb“.
- Pošto je predviđanje kretanja polova bitno za primene poput navigacije svemirskih letelica i orijentacije teleskopa u dalekom svemiru, smanjena predvidljivost usled klimatskih promena može uticati na operativnu preciznost takvih primena - kažu istraživači.
Foto: Pixabay
To bi bilo loše po navigacione sisteme na Zemlji, ali još opasnije za svemirske letelice jer će biti teže odrediti njihovu tačnu lokaciju. Moglo bi izazvati „kilometarske“ greške za svemirske letelice koje ispituju daleke planete.
Globalni novoi mora mogli bi porasti čak 1,2 metra do 2300. godine
To bi se moglo desiti čak i ako ispunimo klimatske ciljeve Pariskog sporazuma iz 2015, upozoravaju naučnici.
Dugoročne promene će biti posledica topljenja leda od Grenlanda do Antarktika, što će verovatno izmeniti globalne linije obala. Porast nivoa mora ugrožava gradove od Šangaja do Londona, od niskih predela Floride ili Bangladeša do čitavih država kao što su Maldivi.
Bitno je da što pre redukujemo emisije štetnih gasova kako bi se izbagao još veći porast, kažu istraživači u novom izveštaju, koji prognozira da će do 2300. godine nivoi mora porasti 0,7-1,2 metra, čak i ako skoro 200 država potpuno ispuni ciljeve iz Pariskog sporazuma. Među ciljevima je smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte do uspostavljanja ravnoteže u drugoj polovini ovog veka.
Nivoi okeana će rasti neumitno jer će se već emitovani industrijski gasovi koji zarobljavaju toplotu zadržati u atmosferi, topeći led dalje. Osim toga, voda se prirodno širi kad je zagrejana iznad četiri stepena Celzijusova.
Foto: Shuterstock
Svakih pet godina odlaganja redukcije globalnih emisija nakon 2020. značilo bi dodatnih 20 centimetara rasta nivoa mora do 2300.
„Nivo mora se često predstavlja kao vrlo spor proces u pogledu kog ne možete mnogo uraditi…ali je narednih 30 godina vrlo bitno“, kažu istraživači iz Potsdamskog instituta za istraživanje klime.
Nijedna od skoro 200 država potpisnica Pariskog sporazuma nije na putu ka sigurnom ispunjenju svojih obaveza.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mart 2025. godine drugi je najtopliji mart globalno, ali istovremeno i najtopliji mart otkako se mere prosečne temperature u Evropi. To su najnoviji rezultati Servisa za klimatske promene Kopernik (C3S).
Ukrajinski ministar za nacionalno jedinstvo Aleksej Černišov nije se vratio iz radne posete Austriji, gde je zajedno sa predsednikom Volodimirom Zelenskim boravio prethodnih dana.
Planovi Evropske komisije o potpunom odustajanju od ruskih energenata do 2027. godine mogli bi ozbiljno da ugroze ekonomiju Evropske unije, upozorio je analitičar mađarskog Centra za temeljna prava Žoltan Koškovič, komentarišući najnovije predloge Brisela.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, na pitanje novinara televizije N1 o "prodaji oružja Izraelu", ističe da je važna preciznost u svemu, pa i ovom malicioznom pitanju.
Beogradska policija privela je muškarca M.Č. (32) pod sumnjom da je juče u poznatom kafiću u Beogradu izvadio pištolji i mahao njime naočigled mnogobrojnih gostiju
Suđenje pedagoškom asistentu I. O. (27) iz Bogojeva, koji se sumnjiči za seksualno zlostavljanje mališana iz PU „Poletarac” u Odžacima, biće nastavljeno 10. jula.
Porodica bajkera Igora Ivkovića (44) iz Kikinde koji je poginuo u stravičnoj saobraćajnoj nesreći u mestu Ilijaš u BiH oprašta se od njega najdirljivijim porukama.
Omri Glazer, golman Crvene zvezde, možda bi mogao da se pridruži saigračima na pripremama krajem juna, ukoliko izraelski sportisti dobiju odobrenje da napuste državu.
Tokom slavlja navijača Oklahome povodom osvajanja NBA titule, blizu dvorane došlo je do pucnjave u kojoj je ranjen jedan muškarac. Policija je brzo reagovala i zatvorila okolni deo grada, a povređeni je hitno hospitalizovan.
Srpski čuvar mreže Vladimir Stojković (42) i zvanično je novi golman Radničkog iz Kragujevca! Popularni Stojke među stativama zamenio je Marka Miloševića, koji je pre nekoliko dana potpisao za Partizan.
Iran ima tri opcije nakon napada SAD na njegova nuklearna postrojenja, ocenjuju stručnjaci. Situacija na terenu je sledeća: Teheran gubi vojni arsenal i kapacitete, ali Izrael je paralizovan više od nedelju dana, sa neizvesnošću koliko dugo može ovo da izdrži.
Pokušaji zapadnih zemalja da spreče uspostavljanje pravednog svetskog poretka doveli su do značajne destabilizacije u svetu, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin.
U masivnom ruskom noćnom napadu na ukrajinski glavni grad Kijev poginulo je najmanje 6 osoba, povređeno je 13, a Državna služba za vanredne situacije spasila je 10 ljudi, saopštile su ukrajinske vlasti.
Glumac Momčilo Otašević se ponovo suočava sa optužbama za neovlašćeno zvučno snimanje i prisluškivanje, ovog puta zbog navodnog tajnog snimanja socijalne radnice koja je izrazila jasnu nameru da ga krivično goni.
Marko Nikolić je pre nego što je zaplovio u glumačke vode obožavao muziku i košarku. Tokom srednjoškolskih dana ozbiljno se dvoumio kojom će se od te dve stvari baviti u životu pre nego što se definitivno odlučio za glumu.
Meril Strip (76) kaže da ju je davnih sedamdesetih godina reditelj Džon Gilermin odbio za ulogu jer je bila previše ružna. Samo nekoliko godina kasnije, tačnije 1978. dobila je prvu nominaciju za Oskara, a do sada je za najprestižniju filmsku nagradu nominovana čak 21 put od kojih je tri osvojila i odnela kući.
Poznati beogradski novinar Dragan Babić uzdrmao je domaću i svetsku javnost kada je zbog glumice Liv Ulman ostavio suprugu Terezu Đelmiš koja je tada bila u sedmom mesecu trudnoće!
Ako želite farmerke iz vremena sedamdesetih godina koje podsećaju na hipi modu, dovoljno je da imate stare farmerke, šareni materijal sa crvetnim printom, makaze, konac, iglu i slobodan duh.
Menadžer Toma Panić otkrio je kako je nekadašnja predstavnica Srbije na "Evroviziji" Bojana Stamenov danas zaboravljena od svih i bavi se uzgojem živine.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar