Ugledni svetski fizičar preselio se iz Amerike u Srbiju! Begović: Stručnost Emila Božina je veliki doprinos srpskoj nauci
Podeli vest
Jedan od vodećih svetskih fizičara dr Emil Božin, vratio se iz Sjedinjenih Američkih Država u Srbiju gde će karijeru nastaviti u Institutu za fiziku u Beogradu.
Doktor Emil Božin, vraća se u Srbiju zahvaljujući projektu vrednom 2,5 miliona evra u okviru evropskog programa ERA Chairs, i tim povodom je danas, na Institutu za fiziku, održan susret sa novinarima.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vlade Republike Srbije dr Jelena Begović je održala sastanak sa dekanima fakulteta Univerziteta u Beogradu koji će biti deo BIO4 Kampusa kojem je prisustvovala i ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić-Dejanović.
Ministarka nauke, inovacija i tehnološkog razvoja u Vladi Republike Srbije Jelena Begović, posetila je prvu multimedijalnu izložbu posvećenu održivom razvoju STADA Expo.
28.10.2024
17:18
Prisutnima su se, pored Božina, obratili i ministarka za nauku, tehnološki razvoj i inovacije Jelena Begović, direktor Insitituta za fiziku Aleksandar Bogojević i doktor Nenad Lazarević.
- Posebno bih istakla značaj toga što će se kroz ovaj projekat u Srbiju vratiti jedan od vodećih svetskih stručnjaka u oblasti čvrstog stanja. Njegovo impresivno naučno iskustvo, stečeno na Univerzitetu Mičigen, Kolumbija univerzitetu i Nacionalnoj laboratoriji Brukhejven, predstavlja neprocenjiv doprinos kako za Institut, tako i za čitavu srpsku nauku - ocenila je Begović poželevši dobrodošlicu Božinu.
Na panelu posvećenom BIO4 Kampusu, održanom u okviru treće međunarodne konferencije AI_4_LIFE: Biotech Future Forum, predstavljeni zaključci istraživanja kompanije „Startup Genome“ o inovacionom ekosistemu Srbije, dok su govornici istakli značaj međunarodne saradnje i jače saradnje između nauke i privrede.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović je u Njujorku na prijemu "Serbia Beyond Future" u organizaciji Stalne misije Srbije pri Ujedinjenim nacijama sa predsednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem predstavila planove Srbije za dostizanje ciljeva održivog razvoja, projekat BIO4 Kampus i govorila o izložbi EXPO2027.
27.09.2024
11:39
Foto: Zoran Petrović /Nitra
Doktor Emil Božin
Prema njenim rečima ERA Chairs je izuzetno konkurentan instrument programa Horizon Europe, a uspeh Instituta za fiziku na pozivima Horizon EU dokazuju da domaća naučna zajednica može "da parira najboljim istraživačima iz Evrope".
- Ovaj projekat ne samo da će značajno ojačati kapacitete Instituta, već i postaviti Srbiju na mapu vodećih istraživanja u oblasti kvantnih materijala - naglasila je Begović.
Begović je, na kraju svog obraćanja, zaključila da se rezultati projekta neće ograničiti samo na "naučna saznanja".
- Veoma je značajno da će kroz ovaj projekat biti obezbeđena obuka istraživača iz Srbije, regiona Zapadnog Balkana i Jugoistočne Evrope, što će dodatno učvrstiti poziciju Instituta za fiziku kao centra za izvrsnosti u evropskom istraživačkom prostoru - kazala je Begović.
Direktor Instituta za fiziku Aleksandar Bogojević napomenuo je da projekti ERC grant doktorke Magdalene Đorđević, ERC grant doktora Jakše Vučičevića i TWINNING projekat kojim rukovodi Dušan Arsenović pokazuju da nauka nije samo potrošač već i "ključni zamajac industrijskog rasta i društvenog osnaženja".
- Osnovna uloga Instituta za fiziku je povratak talenata iz inostranstva, otkrivanje i negovanje talenata među mladima, kao i zapošljavanje za dobrobit naše nauke, privrede i šireg društva - rekao je Bogojević.
- Sada sa projektom ERA Chairs po prvi put vraćamo čitavu jednu naučnu porodicu iz nacionalnog instituta u SAD - u u nacionalni institut u Srbiji - rekao je Bogojević.
Doktor Lazarević je istakao zadovoljstvo što je projekat ERA Chairs "omogućio povratak stručnjaka sa kojim sarađuju više od 15 godina".
- Ovaj projekat ima za cilj osnaživanje kapaciteta koji nedostaju, a koji smo mi u strateškom razvoju centra prepoznali. Ovim činom želeli bismo da podstaknemo mlade istraživače i doktore da se prijavljuju na različite evropske projekte - rekao je Lazarević.
Božin je, između ostalog, izrazio zahvalnost Evropskoj komisiji koja je finansirala projekat "koji otvara nove perspektive i motiviše mlade naučnike da ostanu u Srbiji ili se u nju vrate".
- Dodatno smo motivisani da se vratimo u zemlju s obzirom na to što postoji veliki broj mladih ljudi koji su zainteresovani za projekat. Uveren sam da će poboljšavanje same infrastrukture u Srbiji u Institutu, i saradnja sa vodećim stručnjacima, doprineti boljem umrežavanju srpske nauke - rekao je Božin istakavši značaj tog projekta za unapređenje naučnih kapaciteta Instituta za fiziku.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vlade Republike Srbije dr Jelena Begović je održala sastanak sa dekanima fakulteta Univerziteta u Beogradu koji će biti deo BIO4 Kampusa kojem je prisustvovala i ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić-Dejanović.
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da neće dozvoliti da Mađarska bude uvučena u rat i neće davati novac za Ukrajinu, naglasivši da će štititi interese mađarskih porodica.
Profesor blokader Ratko Ristić, inače bivši dekan Šumarskog fakulteta, do srži je raskrinkao političara Vladana Đokića, koji bi trebalo da bude rektor Beogradskog univerziteta, odgovarajući na pitanja kako je ovom čoveku pošlo za rukom da prevari "studente" da bude nosilac njihove liste za izbore, ali i ko mu je pisao govor pročitan s balkona Raktorata.
Glumica Milena Radulović koja podržava blokadere izazvala je bes u narodu pošto se hvalila skupocenim putovanjima, ali još jednom potvrdila da je blokaderska revolucija u Srbiji - revolucija ultraprivilegovanih.
Danas se održavaju parlamentarni izbori u Mađarskoj. Viktor Orban i njegova stranka Fides bore se za opstanak na vlasti, dok partija Tisa i njen lider Peter Mađar prete da sruše Orbanovu vladavinu nakon 16 godina.
Kolinda Grabar Kitarović (57), nekadašnja predsednica Hrvatske, koja se po okončanju mandata 2020. godine uglavnom bavila privatnim biznisom u sferi poslovnog savetovanja i upravljanja i istraživanja tržišta, vraća se u politiku, bruje hrvatski mediji.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković čestitao je danas Vaskrs, ističući da baš na Kosovu i Metohiji, gde su naše svetinje i naš narod kroz vekove svedočili istrajnost, trpljenje i nepokolebljivu veru i gde je istorija ispisana žrtvom i nadom, Vaskrs dobija svoje najdublje značenje kao simbol obnove i večnog trajanja.
Totalni rat između desne i leve frakcije blokadera - onih koji podržavaju profesora Mila Lompara i onih koji podržavaju Vladan Đokića - dobio je novi čin.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam šta je ovog puta radio poslanik blokader Dobrica Veselinović, zašto je najnoviji nadimak tajkuna političara Dragana Đilasa "Gagi Benč", kuda se kreće košarkaški trener Željko Obradović, o čemu priča političarka blokaderka Biljana Stojković, poznatija kao "Dabrica"...
Ekipa Informera sutra će tokom celog dana izveštavati iz Budimpešte, tokom parlamentarnih izbora koji se održavaju u Mađarskoj. Imaćemo ekskluzivni sadržaj, brojna uključenja sa lica mesta, izjave, fotografije sa birališta i ulica glavnog grada Mađarske.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije "Na merama" otkrili smo vam o čemu su pričali blokaderi Gagi Jovanović i Jelena Kleut, čime se u slobodno vreme bavi još jedan blokader - glumac Dragan Bjelogrlić, kuda je išao političar Vladan Đokić, da li se pevač Beki Bekić snašao u ulozi dede, kako je samozvanom revolucionaru Jovu Bakiću propao "pokušaj" dinstanja na protestu…
Predsednik Srpske radikalne stranke profesor doktor Vojislav Šešelj gostujući u Info jutru objasnio je novi ugao gledanja na smrt studentkinje na Filozofskom fakultetu.
U Velikoj Gorici danas se dogodila stravična tragedija koja je potresla region. Policija je oko 10.50 sati dobila dojavu da je žena skočila sa stambene zgrade, a po dolasku na lice mesta zatekla je telo ispred zgrade.
U jednom frizerskom salonu u Jagodini došlo je do snažne eksplozije koja je potpuno demolirala lokal, a prema tvrdnjama vlasnice – uzrok je bio osveživač za vazduh.
Ukrajina će ponovo pustiti u rad naftovod "Družba" odmah nakon završetka parlamentarnih izbora u Mađarskoj, rekao je za Sputnjik premijer te zemlje Viktor Orban.
Ormuski moreuz je "potpuno" pod kontrolom Irana i prolaz mora biti plaćen u iranskoj valuti, rijalima, saopštio je zamenik predsednika iranskog parlamenta Hadži Babaei, javlja novinska agencija Mehr.
U gotovo praznoj prodavnici u glavnoj ulici jednog berlinskog kvarta, poslednji kupci žure da ugrabe robu sa rasprodaje pod natpisom "sve mora da ide“.
Zamislite da ste u nepoznatom gradu i telefon vam je jedino sredstvo za snalaženje. Zato je važno da štedite energiju tokom putovanja, kako biste izbegli neprijatne situacije.
Paštašuta je jednostavno i brzo jelo koje potiče iz italijanske kuhinje, a idealno je kada želite topao, ukusan i zasitan obrok bez mnogo komplikovanja.
Za Ribe, Vage i Strelčeve počinje poseban period na ljubavnom planu, a od 13. aprila pred njima su uzbudljiva dešavanja i nova poznanstva koja mogu prerasti u nešto mnogo ozbiljnije.
Branki Lazić, majci pevača Darka Lazića, nakon smrti mlađeg sina velika podrška je emotivni partner Dragan Paunović, koji je za Informer ispričao kako je porodica nastradalog Dragana Lazića.
Pevačica Jelena Karleuša gostovala je u jutarnjem programu Jovane Jeremić, gde je govorila o gašenju svog Instagram profila, ali i o veri, pritiscima i ličnim stavovima.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar